Перезавантаження НАЗК: виклики, можливості та ризики

Перезавантаження НАЗК: виклики, можливості та ризики

Укрінформ
7 квітня об 11.30 відбулась прес-конференція на тему: «Перезавантаження НАЗК: виклики, можливості та ризики». 

Організатор: Міністерство юстиції України.

Учасники: Павло Петренко - міністр юстиції України; Ярослав Юрчишин - виконавчий директор TI Ukraine; Гюнель Бабакішієва - експерт ЕЙДОС; Олександр Лємєнов - менеджер Антикорупційної групи РПР.

Підсумкові матеріали:

Законопроект щодо переформатування НАЗК в понеділок буде у парламенті - Петренко

Міністерство юстиції розробило і презентувало законопроект щодо діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, який у понеділок уже буде в парламенті.

Про це повідомив міністр юстиції України Павло Петренко під час прес-конференції в Укрінформі.

«Моє прохання до членів українського парламенту, щоб цей український законопроект, який був обговорених з членами громадськості і ми включили пропозиції, протягом вихідних будуть ще додаткові пропозиції від експертів, в понеділок він потрапить до українського парламенту, щоб цей законопроект став законом і його проголосовано в тій редакції, яка максимально відповідає тексту первинного законопроекту», -  зауважив Петренко.

Він підкреслив, що згідно з пропонованими змінами пропонується перезапустити конкурс, прибрати колективну відповідальність і ввести персональну в системі НАЗК. Окрім того, законопроектом передбачено обмеження необгрунтованих премій керівникам НАЗК.

Також, за словами міністра, законопроект вирішить питання тих декларантів, хто не встиг подати декларації до 1 квітня.

Окрім того, в законі прописали пропозицію, щоб конкурс до НАЗК був проведений після набуття чинності закону.

«Позиція уряду - ми не будемо робити жодних змін в сенситивній частині закону, яка стосується електронного декларування, яка стосується кола осіб, які подають декларації. Наша принципова позиція - що ми повинні вирішити інституційну проблему щодо керівництва НАЗК, щодо відповідальності керівників НАЗК, і нарешті, забезпечити нормальну роботу даного органу, який має і велике фінансування і велике зобов'язання перед українським суспільством стосовно питань, пов'язаних з антикорупційною політикою і роботою з корупцією. Ми розраховуємо, що український парламент підтримає нашу ініціативу», - заявив Петренко.

НАЗК відтепер не зможе зловживати бюджетними коштами для нарахування собі премій - Петренко

Міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що керівництво НАЗК не зможе відтепер зловживати бюджетними коштами для нарахування собі премій.

Про це він сказав в Укрінформі на презентації законопроекту щодо діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.

"Ми прописали у тексті законопроекту положення щодо премій керівництва НАЗК - голова НАЗК і його заступники мають обмеження щодо нарахування собі особисто премії. Не більше 50 відсотків від посадового окладу - це достатнє фінансування для такого органу", - сказав Петренко.

Він наголосив, що можна нараховувати премії для рядових співробітників для мотивації, але коли керівництво НАЗК встановлювало собі 300-400 відсотків премії і їх заробітна плата складала 200-250 тисяч гривень щомісяця для кожного - "є неприпустимим навіть з точки зору логіки і ефективності їх роботи".

Міністр підкреслив, що є неприпустимим коли всього 11 подань про притягнення до відповідальності за минулий рік було направлено НАЗК до судів. Всього зараз проводиться "чи то 30, чи то 70 перевірок декларацій держслужбовців при бюджеті 600 млн гривень на фінансування даного органу", - наголосив він.

З бюджету виділять 66 млн гривень на закупівлю НАЗК серверів і апаратного обладнання - Петренко

Міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що з бюджету  виділять 66 млн гривень на закупівлю НАЗК серверів і апаратного обладнання.

Про це він сказав на презентації законопроекту щодо діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.

"Новим керівництвом НАЗК має бути забезпечено свій незалежний технічний майданчик, на якому будуть знаходитись реєстри електронних декларацій. Вони повинні знаходитись безпосередньо на території НАЗК, а не в жодному іншому державному підприємстві. Для цього є фінансові ресурси в бюджеті. 66 млн гривень будуть виділені для того, щоб НАЗК закупило і сервери, і апаратне обладнання", - сказав міністр.

Він зауважив, що розраховує на те, що нове керівництво НАЗК на відміну від чинного, яке не спромоглось закупити сервери, ці всі задачі виконає. І вже наступна хвиля подання декларацій в наступному році пройде без стресів.

Петренко підкреслив, що нове керівництво НАЗК повинно доопрацювати систему реєстру - сформувати другий модуль, який є надзвичайно важливим - модуль автоматичної перевірки декларацій, який дасть можливість звіряти дані декларації з усіма реєстрами і не переводити їх перевірку "у ручний режим".

Міністр  підкреслив, що український уряд повністю збереже фінансування і незалежність даного органу.

До червня треба забезпечити безперебійну роботу електронного декларування - виконавчий директор TI Ukraine Юрчишин  

Виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин закликав парламент ухвалити законопроект щодо переформатування НАЗК оперативно, щоб не виникло проблем з наданням Україні безвізового режиму.

Про це він сказав в Укрінформі на презентації законопроекту щодо переформатування діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.

"До червня, коли буде ухвалюватись остаточне рішення про безвіз, нам треба забезпечити безперебійну дільність системи електронного декларування, щоб у ворогів не було додаткового аргументу для дискусій. Ми скоріше за все отримаємо безвіз, але нерви можуть потріпати", - сказав він.

Юрчишин висловив сподівання, що парламент ухвалить зважене і оперативне рішення. Він зауважив, що законопроект неідеальний,  але його треба приймати.

Зі свого боку експерт Центру ЕЙДОС Гюнель Бабакішієва вважає, що треба змінити критерії для обрання нових членів НАЗК. За її словами, треба ввести тести на додаток до есе. "Бо раніше кандидати в члени НАЗК подали тільки есе і цього виявилось не досить, щоб об'єктивно оцінити їх компетентність", - сказала вона.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-