Об'єднання зусиль релігійних організацій заради духовного відродження України

Об'єднання зусиль релігійних організацій заради духовного відродження України

4424
Укрінформ
26 січня о 12.00 відбулася прес-конференція на тему: “Створення Всеукраїнської Ради релігійних об'єднань: мета і завдання”. (Зала 2)

Організатор: “Всеукраїнська Рада релігійних об'єднань”.

Учасники:  Олександр Саган - професор Інституту філософії НАН України;  Алла Баранова - секретар релігійної організації “Національні Духовні Збори Бахаї України”;  шейх Саід Ісмагілов - Муфтій Духовного управління мусульман України “УММА”;  Рабин Олександр Духовний - головний Рабин України та Києва громад Прогресивного Іудаїзму; Артем Чумаченко (Ач'юта Прія дас) - голова Виконавчого Комітету Центру громад свідомості Крішни в Україні;  Мирослав (Михайло) Марченко - заступник голови ОСІДУ РУНВіри.

Мета: об'єднання зусиль релігійних організацій із духовного відродження України, зміцнення гуманістичних засад українського суспільства; координація міжконфесійного діалогу як в Україні, так і поза її межами; участь у розробці проектів законодавчих та інших нормативних актів із питань взаємодії між державою та релігійними організаціями; здійснення заходів добродійного характеру; захист релігійних свобод в Україні із залученням потенціалу міжнародних міжрелігійних рухів.

Підсумкові матеріали:

В Україні створена ще одна релігійна рада - Саган

Сьогодні заявила про створення Всеукраїнська Рада релігійних об'єднань. 

Про це повідомив на прес-конференції в Укрінформі професор Інституту філософії НАН України Олександр Саган, передає кореспондент Укрінформу. 

"Це вже відбулося. Перший протокол підписаний. До складу Ради увійшло шість релігійних об'єднань і Українська організація релігієзнавців, яка працює на базі Інституту філософії НАНУ і виступає нейтральною платформою для того, щоб могли об'єднуватися і знаходити спільну мову релігійні організації. Свого часу цю ж саму роль виконував Держкомрелігій України, на базі якого була створена і довгий час існувала Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (ВРЦіРО - ред.)", -  сказав Саган. 

Він зазначив, що дата заснування Ради - це сьогодні. Буквально за півгодини до прес-конференції було  підписано протокол номер один, де члени Ради констатували факт, хоча перед тим було три засідання робочих груп, які працювали над Положенням, принципами, підходами і баченням співпраці.   

Створення цієї Ради, за словами Сагана, - один із кроків до того, щоб і далі утверджувати в Україні модель толерантності, партнерства не лише в державно-церковних відносинах, а й у міжцерковних, міжконфесійних.  

"Потенціал багатьох релігійних організацій, які активно діють в Україні в різних площинах, не до кінця реалізований і використовується неефективно, в тому числі й самим громадянським суспільством. Тому що за кожною з цих релігійних організацій стоїть дуже багато віруючих", - заявив Саган. 

За його словами, сьогодні до цих об'єднань прикріпили ознаку "релігійні меншини", хоча це неправильно.

"Як можна сказати, що кришнаїти - це релігійна меншина, коли їх у світі є сотні мільйонів, або мусульмани - релігійна меншина, коли їх уже понад мільярд? Інше питання, що на цій території (України) за певних обставин цих релігійних організацій не так багато. Але цей потенціал горизонтальних зв'язків між віруючими фактично сьогодні ігнорується перш за все державою, тому що сьогодні певним чином ігнорується конституційна норма рівності всіх релігій", - сказав науковець. 

Він додав, що в нас держава зорієнтована переважно на одну з міжконфесійних рад таких релігійних об'єднань, "яка фігурує у всіх іпостасях, в усіх органах влади". 

"Держава, на жаль, не бачить інших міжцерковних об'єднань. І сьогодні йде значний ухил у бік одного з таких об'єднань. Нам хотілося б, щоб і інші церкви були долучені до цих процесів, зокрема процесів законотворення, прийняття нормативних актів. Багато релігійних організацій просто виключені з цього процесу", - наголосив Саган. 

При цьому він попросив не розглядати новоутворену Раду як альтернативу ВРЦіРО. "Це неправильно, тому що ми працюємо над одними проблемами, і я думаю, що будемо спільно працювати на благо і релігійних організацій,  і України загалом", - підкреслив науковець, закликавши всі релігійні об'єднання долучатися до спільної роботи. 

Він також уточнив, що учасники-засновники ради: Духовне управління мусульман України "УММА", РО "Національні Духовні Збори Бахаї України", Об'єднання синів і дочок України Рідної української національної віри (РУНВіри), РО громад Прогресивного Іудаїзму України, Центр громад свідомості Крішни в Україні, Апостольська Православна церква в Україні та Українська асоціація релігієзнавців - як об'єднавча платформа.

У Всеукраїнській Раді релігійних об'єднань назвали ВРЦіРО закритим клубом

Новостворена Всеукраїнська Рада релігійних об'єднань звинувачує Всеукраїнську раду церков і релігійних об'єднань (ВРЦіРО) у небажанні приймати нових членів, що робить її певним закритим клубом.   

Про це заявив на прес-конференції в Укрінформі професор Інституту філософії НАН України Олександр Саган. 

"Деякі з цих церков (що увійшли до складу Всеукраїнської Ради релігійних об'єднань) мали спроби свого часу вступити до Всеукраїнської ради церков, але, на жаль, сьогодні це своєрідний закритий клуб. Тож ми дійшли висновку, що повна їх реалізація (церков - ред.)можлива в цій Раді. Життя не стоїть на місці, вони повинно розвиватися, і потенціал інших релігійних організацій повинен бути розкритий", - підкреслив Саган.

Він уточнив при цьому, що у ВРЦіРО діє принцип консенсусу, тобто всі члени повинні дати згоду на прийняття.  

Шейх Саід Ісмагілов - Муфтій Духовного управління мусульман України "УММА" - зазначив, що вони  тричі намагалися вступити до Всеукраїнської ради церков і релігійних об'єднань. 

"Востаннє ми подавали заявку після Майдану. Ми думали: відбулась Революція Гідності, люди зрозуміли, що будується демократична держава, відкрите громадянське суспільство. Невже після того, як люди боролися за свою гідність, ми можемо повернутися до минулих часів? На сцені Майдану збирались представники різних релігійних організацій. Я був певен, що народилось нове суспільство, що в повагою будуть ставитися до всіх. Ми подали заявку - врахуйте, будь ласка, і нас. І було велике здивування, коли знову надійшла відмова", - розповів  Ісмагілов.   

Він наголосив, що одним з базових принципів Положення новоутвореної Ради є той, що вона не є закритою і до неї можна приймати нових членів, навіть якщо не буде одностайності, досить переважної більшості голосів.   

А рабин Олександр Духовний - головний Рабин України та Києва громад Прогресивного Іудаїзму - зазначив, що представляє найбільшу релігійну течію в іудаїзмі у світі, і є єдиним рабином в Україні, який є громадянином України і духовно очолює 40 громад по всій країні.

"Мене дуже дивувало, що у Всеукраїнській раді церков і релігійних об'єднань є представник маленької хасидської громади, через якого нас туди не приймають, бо він каже: я представляю іудаїзм. Рада повинна давати змогу всім, хто йде до Бога, висловитись і мати змогу бути рівним", - переконаний Духовний. 

Від Сагана також прозвучало ще одне запитання - до Міністерства оборони, яке організувало капеланську службу: за яким принципом воно співпрацює з релігійними організаціями?

"Надзвичайно активне в сьогоднішніх процесах Духовне управління мусульман України "УММА". Вони, зокрема, активні в своїй волонтерській діяльності в зоні бойових дій. У них є багато капеланів, але Міністерство оборони не бачить їх діяльності, і в духовну раду вони не включені. При цьому Міністерство оборони каже: у нас є тільки Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій, і ми працюємо з цим форматом. А де це виписано у законодавстві? Де взагалі це десь закріплено - що державні органи влади повинні працювати тільки з цією Радою?" - обурився Саган.

Водночас заступник директора Інституту філософії НАНУ Анатолій Колодний уточнив, що відповідно до офіційної реєстрації, в Україні нараховується  більше сотні різних конфесій.

"У двох томах ми описали 104 конфесії. А у Всеукраїнській раді церков і релігійних об'єднань діє всього 16. А решта? І постає питання: хіба решта не мають права бути об'єднані; захищати свої інтереси, особливо меншини; підготувати закон, зокрема про право на існування релігійних меншин?" - запитав Колодний.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-