День кримського спротиву російській окупації

День кримського спротиву російській окупації

3308
Ukrinform
29  січня о 13.00 відбулася прес-конференція на тему: «Нескорені...26 лютого - День кримського спротиву російській окупації» («Boysunmağanlar...fevralniñ 26-sı- Qırımtatarlarnıñ Rusiye işğalinen küreş künü»). (Зала 1)

Відео з прес-конференції:

Фотографії з заходу

Прес-конференція "Нескорені... 26 лютого - День кримського спротиву російській окупації"

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Організатор: Міністерство інформаційної політики.

Прес-конференція присвячена політичній розправі російської окупаційної влади в Криму над кримськотатарськими активістами щодо політичної справи «26 лютого», а також річниці утримання під вартою лідера кримських татар Ахтема Чийгоза, якого затримали 29 січня 2015 року.

Учасники: Рефат Чубаров - народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу; Еміне Джеппар - радник Міністра з питань інформаційної політики шодо Криму; Микола Полозов - адвокат Ахтема Чийгоза, який є також адвокатом Надії Савченко; Олександр Заруцький - адвокат, УГСПЛ.

Підсумкові матеріали:

Чубаров про справу Чийгоза: Україна має пам'ятати своїх героїв

Рік тому, 29 січня, за участь у мітингу проти анексії Криму окупаційною владою був затриманий, а потім заарештований заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз. Україна має пам'ятати про своїх героїв і відчувати відповідальність за кожну людину, яка стала на захист її територіальної цілісності.

Про це на прес-конференції в Укрінформі сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, повідомляє кореспондент агентства.

«Я хочу, щоб уся Україна відчувала єдність і відповідальність за кожну людину, яка стала на захист української держави, її територіальної цілісності... І тих, хто 98 років тому під Крутами поклав своє життя за Україну, і тих, хто сьогодні знаходиться в неволі в Криму. Ми маємо не лише пам'ятати, ми маємо максимально працювати над тим, щоб звільнити їх, а потім об'єднатися з ними на звільнених землях у Криму», - сказав Чубаров.

За його словами, Чийгоз був одним з 12 тисяч учасників мітингу, що відбувся 26 лютого під стінами кримського парламенту, керівництво якого намагалося «відкрити на півострів легальний шлях для Росії» і зробив все, щоб цей мітинг пройшов мирно.

«Більш як 12 тисяч людей того дня відстояли свою свободу, Крим і Україну - сесія Верховної Ради Криму не відкрилася, і ввечері всі розійшлися по домівках, упевнені в тому, що правоохоронні органи, включаючи СБУ і військових, займуть свої позиції, щоб тримати ситуацію під контролем», - розповів Чубаров.

Проте, зазначив він, після 12-ї години ночі посилену охорону було знято і будинки органів влади захопили спецпідрозділи ГРУ Росії.

Як повідомив Чубаров, після вторгнення Росії в Крим Меджліс кримськотатарського народу відчув перші удари окупанта.

«Частина з нас вже отримала заборону на в'їзд у Крим, і Ахтем Чийгоз став виконувати обов'язки глави Меджлісу в Криму. «Влада» обіцяла Чийгозу роль лідера кримськотатарського народу, якщо він змінить курс Меджлісу і підтримає окупантів. Він не пішов на це, хоча знав, що буде заарештований», - розповів Чубаров.

Ще двох заарештованих учасників справи «26 лютого» - Алі Асанова і Мустафу Дегирменджи намагалися схилити до надання неправдивих свідчень проти Ахтема Чийгоза, але вони не пішли на це.

«Вони не лише не пішли на це, а й розповіли про це, попередили своїх адвокатів. Це наші молоді герої», - заявив Чубаров.

За його словами, напередодні з Чийгозом зустрічався спеціальний посланник Генерального секретаря Ради Європи Жерар Штудман, який за узгодженням з українською стороною разом з чотирма співробітниками Секретаріату Ради Європи знаходиться в Криму.

«Я дуже сподіваюся, що місія Жерара Штудмана допоможе нам усім наблизити деокупацію Криму, але перші кроки, які там відбуваються, нас дуже хвилюють, оскільки під час вчорашньої зустрічі з Чийгозом «влада» не дала можливості Штудману мати свого перекладача, а направила того, хто був погоджений з місцевою «владою». Я думаю, це був представник спецслужб», - розповів Чубаров.

Проте, наголосив глава Меджлісу, він дуже сподівається, що ця зустріч буде корисною.

Довідка. 26 лютого 2014 року відбувся багатотисячний мітинг біля стін ВР АРК, на якому представники Меджлісу відстоювали Крим у складі України, а представники «Російської єдності» - Крим у складі РФ.

Умови, в яких тримається Чийгоз, важкі - адвокат

Умови тримання у в'язниці кримського політв'язня Ахтема Чийгоза важкі. Спецізолятор, де він перебуває, навіть за мірками Росії, жахливий.

Про це на прес-конференції в Укрінформі по відеозв'язку повідомив адвокат Ахтема Чийгоза і Надії Савченко Микола Полозов.

"Варто зауважити, що умови, в яких тримається Ахтем Чийгоз, важкі. Він не просто перебуває в ізоляторі, він перебуває у спецблоці - це внутрішня в'язниця всередині ізолятора. У нього повністю виключений контакт із зовнішнім світом. Єдині, кого він може бачити, це його адвокати", - повідомив Полозов.

За його словами, спецізолятор у Сімферополі, навіть за російськими мірками, жахливий.

"Це стара радянська будівля, стара радянська в'язниця, яка навіть не ремонтувалася, тобто побутові умови там досить важкі", - розповів адвокат.

При цьому він наголосив, що "якщо у російських в'язницях є контроль громадської спостережної комісії, хай і недостатній, то в Криму - все абсолютно безконтрольно".

Крім того, за словами Полозова, Чийгоз піддавався серйозному тиску і погрозам "до такої міри, що боявся за своє життя".

"Це відбувалося практично з самого початку після його затримання. Його змушували визнати свою вину, підсилали людей, які готові були його вбити. Це абсолютно точний факт", - сказав Полозов.

За його словами, робота оперативних співробітників триває навіть у в'язниці.

"Навіть у в'язниці робота оперативних співробітників, які є продовженням спецслужб, ведеться постійно. Тиск чиниться постійно, але Чийгоз та інші тримаються. Це люди - вони герої, які всупереч цьому тиску продовжують залишатися справжніми людьми, справжніми патріотами", - наголосив Полозов.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-