На Саміті миру у Швейцарії погодили спільне комюніке

На Саміті миру у Швейцарії погодили спільне комюніке

Повний текст
Укрінформ
Учасники першого Саміту миру у Бюргенштоці погодили спільне комюніке.

Про це заявила під час пресконференції за результатами саміту президентка Швейцарії Віола Амгерд, передає кореспондент Укрінформу.

«Місяцями говорили про війну, постачання зброї та військову підтримку. Тепер ми говорили про мир. Вперше на зустрічі такого високого рівня з такою кількістю країн і організацій. Той факт, що переважна більшість держав, які зібралися тут, погодилися зі спільним Бюргенштокським комюніке, показує, чого може досягти дипломатія завдяки терплячій роботі», - сказала вона.

За словами Амгерд, вона також "відчула підтримку цього підходу в багатьох дискусіях", які їй вдалося провести на саміті особисто.

"На цих вихідних тут, у Бюргенштоці, зібралися важливі голоси з усіх континентів. Широка участь свідчить про те, що міжнародна спільнота занепокоєна війною в Україні. І це свідчить про бажання цих держав разом прокласти шлях до миру. Перспективи та вихідні позиції є різними. Тим важливішою була ця зустріч, яка уможливила широкий обмін думками", - заявила швейцарська президентка.

Читайте також: Зеленський виступив на другому пленарному засіданні Глобального саміту миру

Спільне комюніке у Бюргенштоці підписали 80 країн та 4 організації, після Саміту він залишається відкритим до приєднання інших країн.

Згідно зі списком, опублікованим організаторами, не долучилися, зокрема, Бахрейн, Колумбія, Індія, Індонезія, Мексика, Саудівська Аравія, Південна Африка, Таїланд і ОАЕ, присутність яких на саміті була під питанням до останнього моменту.

Укрінформ наводить повний текст комюніке з посиланням на сайт глави держави.

Спільне комюніке про основи миру

Саміт високого рівня про мир для України

Спільне комюніке про основи миру

Швейцарія, 15–16 червня 2024 року

Війна Російської Федерації проти України, що триває, продовжує спричиняти масштабні страждання людей та руйнування, а також створювати ризики та кризи з глобальними наслідками для світу. Ми зібралися у Швейцарії 15–16 червня 2024 року, щоб посилити діалог на високому рівні щодо шляхів до всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України. Ми вкотре наголошуємо на резолюціях Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/1 від 02.03.2022 та A/RES/ES-11/6 від 23.02.2023 та підкреслюємо нашу відданість дотриманню міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй.

Цей Саміт був побудований на базі попередніх дискусій, які відбулися на основі Української формули миру та інших мирних пропозицій, що відповідають міжнародному праву, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй.

Ми глибоко цінуємо гостинність Швейцарії та її ініціативу прийняти Саміт високого рівня як вияв її твердої відданості сприянню міжнародному миру та безпеці.

У нас відбувся плідний, усебічний і конструктивний обмін різними думками щодо шляхів досягнення основи для всеосяжного, справедливого та стійкого миру на базі міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй. Зокрема, ми підтверджуємо нашу відданість утриманню від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, принципам суверенітету, незалежності й територіальної цілісності всіх держав, включно з Україною, у межах їх міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами, і вирішенню спорів мирними засобами як принципам міжнародного права.

Крім того, ми маємо спільне бачення щодо таких важливих аспектів:

1) По-перше, будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом.

Будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими.

2) По-друге, глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання продуктів харчування. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торговельне судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими. Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти та цивільну портову інфраструктуру є неприйнятними.

Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам.

3) По-третє, усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.

Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили в майбутньому вжити конкретних заходів у вищезазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін.

Статут Організації Об’єднаних Націй, включно з принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету всіх держав, може й буде слугувати основою для досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру в Україні.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-