Сергій Іонушас, голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності
З 24 лютого розпочато понад 15 тисяч кримінальних проваджень за фактами злочинів під час війни
18.04.2022 16:08

Комітет з питань правоохоронної діяльності став сьогодні одним з лідерів у законотворчій роботі Верховної Ради. І це зрозуміло, адже війна потребує переосмислення і приведення до вимог часу багатьох кримінальних, цивільних і процесуальних норм, уточнень у кваліфікації злочинів, вчинених у воєнний час, посилення відповідальності за них. Тож за сім парламентських засідань було ухвалено понад 20 законопроєктів, пов’язаних із правоохоронною сферою.

Про деталі основних законодавчих ініціатив, напрацьованих у воєнний період, про роль правоохоронців у боротьбі з розвідувально-диверсійними групами й колабораціонізмом, про долю Віктора Медведчука і кримінальне провадження щодо Іллі Киви в інтерв’ю Укрінформу розповів голова комітету Сергій Іонушас.

ТЕОРЕТИЧНО МЕДВЕДЧУК МІГ СТАТИ КЛЮЧОВОЮ ПОЛІТИЧНОЮ ФІГУРОЮ В УКРАЇНІ, ЯКБИ РФ ПЕРЕВАЖАЛА У ВІЙНІ 

Розпочнемо з події, яка викликала значний резонанс у суспільстві — затримання Віктора Медведчука. Коли правоохоронним органам стало відомо, що він утік з-під домашнього арешту? Яким чином відбувалися його пошуки?

– Я впевнений, що правоохоронні органи одразу дізналися про те, що він втік з-під домашнього арешту. Принаймні мали знати. Як відомо, першим про затримання Медведчука повідомив президент Володимир Зеленський, потім голова Служби безпеки України Іван Баканов розповів додаткові деталі. Це свідчить про те, що СБУ розшукувала Медведчука.

Які деталі затримання Віктора Медведчука вам відомі?

– Якщо ми говоримо про роботу правоохоронних органів, не завжди гарно розкривати таємницю слідства.

Давайте поміркуємо. Чому Віктор Медведчук знаходився на території України? Чому він не виїхав із дружиною, яка за кілька днів до війни перетнула кордон із Білоруссю? Як на мене, можна знайти логічний зв’язок між сподіваннями російської федерації захопити Київ упродовж трьох-чотирьох днів та перебуванням Медведчука в Україні після початку повномасштабної війни.

Можливо, саме він міг би бути ключовою фігурою в українській політиці в разі негативного сценарію для України. Втім, цього не сталося. Київ надійно захищений. Окупанти пішли з території Київщини, після чого Медведчук почав здійснювати спроби перетнути кордон.

Мені здається, що це цікава версія. Не знаю точно, але, якщо вона матиме підтвердження, саме керівництво російської федерації мало би керувати операцією, яка пов’язана з “евакуацією” Медведчука.

Вам відомо, де він перебуває зараз? Які слідчі дії наразі ведуться?

– Якщо органом досудового розслідування є Служба безпеки України, безумовно, він знаходиться під її контролем. Щодо слідчих дій не можу поінформувати, тому що це таємниця слідства.

Розкажіть про механізм процедури притягнення його до відповідальності після втечі з-під домашнього арешту.

– Личаківський районний суд Львова за клопотанням Державного бюро розслідувань після того, як Медведчук порушив умови домашнього арешту, дозволив його арештувати. Упевнений, що незабаром ми отримаємо інформацію від СБУ щодо конкретних слідчих дій.

Я вважаю, що це питання досить сенситивне для того, щоб заглиблюватися в деталі досудового розслідування. Медведчук уже заарештований. Далі суспільство має очікувати додаткової інформації від Служби безпеки, від Офісу генерального прокурора, яким чином рухається досудове розслідування.

Важливо, що, поки не оголошено вирок, Віктор Медведчук залишається народним депутатом. Як відомо, один із перших законів, які ми проголосували в дев’ятому скликанні, стосувався позбавлення депутатської недоторканності. У зв’язку з цим зараз усі процесуальні дії щодо народних депутатів мають вчинятися генеральним прокурором або виконувачем його обов’язків.

Я впевнений, що і генпрокурор, і голова СБУ найближчим часом повідомлять про хід досудового розслідування те, що можливо буде розсекретити.

Президент Володимир Зеленський висловив пропозицію обміняти Медведчука на українських полонених і зазначив, що правоохоронні органи мають розглянути це питання. Наразі така ймовірність обговорюється?

– Я бачив, що прессекретар путіна дмитро пєсков заявив, що Медведчук є громадянином України, тому їм нецікаво навіть вступати в переговори щодо цього питання.

Так, президент України Володимир Зеленський дійсно виступив із пропозицією щодо можливості обміну Медведчука на українських полонених. Мені здається, та більш того, я впевнений, що Володимир Олександрович готовий зробити все, аби звільнити з полону наших військовослужбовців, а також цивільних осіб, захоплених на тимчасово окупованих територіях України. А, отже, якщо ситуація буде вимагати обміну Медведчука на наших громадян, то президент та органи влади зроблять такий крок.

БУЛО ПРИПИНЕНО ДІЯЛЬНІСТЬ ДРГ, ЯКА ПЛАНУВАЛА ЗАМАХИ НА УКРАЇНСЬКИХ ВИСОКОПОСАДОВЦІВ

- Яка наразі в Україні ситуація з діяльністю диверсійно-розвідувальних груп?

– У мене є інформація, що було виявлено діяльність понад 100 диверсійно-розвідувальних груп, затримано більш як 360 осіб.

Зокрема, була припинена діяльність ДРГ, яка планувала здійснити замахи на українських високопосадовців, зокрема на президента Володимира Зеленського.

Також у Київській області виявлено ДРГ, яка намагалася видати себе за підрозділ Сил територіальної оборони та мала план завдати шкоди критичній інфраструктурі в Києві та на Київщині.

Я вважаю, що наші правоохоронні органи прекрасно виконують свою роботу в боротьбі з диверсійно-розвідувальними групами.

Кількісні показники, які ви назвали, стосуються всієї України чи лише Київщини?

- Всієї України.

Ви сказали про диверсійно-розвідувальну групу, яка планувала замахи на високопосадовців. Лише одна ДРГ діяла з такою метою?

– Так, наразі мені відомо про одну. Її діяльність було припинено.

Як часто зараз виявляють ДРГ у Києві? Ситуація порівняно з початком війни змінилася?

– Що стосується міста Києва та Київської області, уже проводилася, так би мовити, фільтрація. Зараз ситуація більш стабільна.

КОЛАБОРАЦІОНІЗМ НЕ Є МАСОВИМ ЯВИЩЕМ СЕРЕД СУДДІВ ТА ПРАВООХОРОНЦІВ 

Статистика колаборантів нині ведеться?

– З моменту набрання чинності закону про колаборантів Служба безпеки України виявила понад 2500 осіб, які підпадають під вказану категорію. Близько ста з них уже затримані.

Наприклад, у Херсонській області СБУ встановила колаборанта, який допомагав російським військам викрадати патріотів на тимчасово окупованих  територіях. Цей злочинець брав участь у катуваннях незаконно захоплених людей. Службі безпеки вдалося його затримати і доставити на підконтрольну українській владі територію.

Крім того, у Львівській області було затримано агента, який збирав інформацію. Встановлено, що він доволі довго проживав у ОРДЛО, де був завербований представниками спецслужб рф. За їхнім завданням він прибув на Львівщину, щоб збирати інформацію щодо західного регіону.

Припускаю, що у владних кабінетах колаборанти теж є. Ви можете сказати, скільки зрадників виявлено серед представників судової гілки влади та правоохоронних структур?

– Я чув про одного суддю з Луганщини, який виявився колаборантом. Щодо нього зареєстровано кримінальне провадження.

Наразі це немасове явище серед суддів та правоохоронців. 

ПРАВОСУДДЯ ЩОДО КИВИ МАЄ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ В УКРАЇНІ 

А серед народних депутатів?

– Членом нашого комітету, на жаль, був Ілля Кива, який зараз бере участь у пропагандистських ефірах телеканалів рф. Він уже склав депутатський мандат, але ця особа все одно входила до складу Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності. Зараз тривають слідчі дії щодо нього. І я сподіваюсь, що він якнайшвидше буде притягнутий до відповідальності.

Це дуже прикрий випадок. Але хочу зазначити, що депутати з фракції «Опозиційна платформа – За життя», яка на сьогодні призупинила свою діяльність у парламенті, залишаються членами нашого комітету. Так, наприклад, Григорій Мамка та Суто Мамоян беруть участь майже у всіх засіданнях комітету, надають свої пропозиції та зауваження до законопроєктів. Хочу підкреслити, що характерною рисою сьогоднішньої роботи нашого комітету залишається одноголосне ухвалення рішень членами майже по кожному законопроєкту.

Кива перебуває на території російської федерації. У зв’язку з цим, яким чином відбуватиметься притягнення його до відповідальності?

– Він – громадянин України, тому правосуддя має бути здійснене в Україні. Офіс генерального прокурора по своїй лінії буде звертатися до рф з вимогою видати громадянина України для проведення слідства. Чи видасть рф? Побачимо.

СБУ ВІДКРИЛА ПОНАД ТРИ ТИСЯЧІ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ЩОДО ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ РФ ПРОТИ УКРАЇНИ

Скільки кримінальних проваджень було відкрито у зв’язку з військовою агресією росії проти України?

– Службою безпеки України здійснюється понад 3,5 тисячі кримінальних проваджень, пов’язаних із військовою агресією російської федерації проти України. Із них державної зради стосуються 259. Приблизно 900 особам повідомлено про підозру, більшість із них - громадяни рф, у тому числі вище російське керівництво, військові, діячі культури.

Коли буде результат розгляду цих справ?

– Уже приблизно 30 кримінальних проваджень скеровані до суду. 

ЗАРЕЄСТРОВАНО ПОНАД 7 ТИСЯЧ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ЩОДО ВЧИНЕННЯ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ ЗАГАРБНИЦЬКИМИ ВІЙСЬКАМИ 

На чому правоохоронний парламентський комітет зосереджує основну увагу під час роботи в умовах воєнного стану?

– Наш комітет є лідером із точки зору законотворчої роботи. Це зрозуміло, тому що питання правоохоронної діяльності зараз є досить актуальними.

Також було ухвалено багато законів, які мотивують наших правоохоронців, зокрема, представників Національної поліції працювати ефективніше. Наприклад, Рада надала можливість достроково присвоювати їм звання.

Розповім коротко про суттєві законодавчі ініціативи, які були ухвалені. Перш за все, це закон, який стосується державної зради та диверсії. Ним встановлюється максимальне покарання в умовах воєнного стану у вигляді 15 років або довічного позбавлення волі з обов’язковою конфіскацією всього майна злочинця.

Крім того, ми посилили покарання за привласнення чужого майна. Зокрема, за вчинення крадіжки, розбою, вимагання або привласнення майна в умовах воєнного стану передбачається покарання від 5 до 15 років позбавлення волі в залежності від тяжкості скоєного злочину. Також за вчинення мародерства на полі бою особа буде покарана на строк від 5 до 10 років позбавлення волі.

Верховна Рада також ухвалила два закони, якими введено кримінальну відповідальності та додаткові обмеження для колаборантів. Серед іншого документами встановлена кримінальна відповідальність за публічне заперечення громадянином України здійснення російською федерацією збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини української території або публічні заклики до співпраці з державою-агресором та її органами.  Засуджені особи позбавляються права обіймати державні посади або займатися державною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Доволі цікавим є запровадження кримінальної відповідальності за використання гуманітарної допомоги. Ми дійшли висновку, що таке ганебне явище в деяких випадках має місце, тому криміналізували відповідальність за це - особливо, що стосується продажу гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану.

Окрім цього, було ухвалено закон про введення кримінальної відповідальності за несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану. Це було оперативно зроблено, бо ми побачили, що після того, як особа оприлюднила відео в тік-ток, було завдано авіаудару по торговому центру «Ретровіль».

14 квітня Верховна Рада заборонила символіку, яку використовують російські військові у війні проти України - літери “Z” і “V” та визнала росію державою-терористом. Перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко заявив, що після ухвалення відповідного закону, Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності має напрацювати документ, який урегулює кримінальну відповідальність за використання відповідної символіки. Комітет працює над цим?

– Ми з колегами вирішили почекати, поки основний закон буде ухвалений, а потім уже напрацьовувати зміни до Кримінального кодексу України в частині встановлення кримінальної відповідальності за використання цієї символіки.

Основний документ у четвер (14 квітня – ред.) був проголосований. Я думаю, що наступного тижня президент підпише його, і ми зможемо розпочати розгляд змін до ККУ.

Правоохоронний Комітет ВР долучається до розслідування воєнних злочинів російської федерації проти України?

– Відбулося спільне засідання трьох парламентських комітетів – Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, Комітету ВР з питань національної безпеки оборони та розвідки, Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.

Головним питанням були воєнні злочини російських військових. Засідання пройшло в Бучі. На ньому були присутні прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, генеральний прокурор Ірина Венедіктова та міністр юстиції України Денис Малюська.

Ми заслухали доповіді та інформацію представників Офісу генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Національної поліції України. Ми спілкувалися для того, щоб зрозуміти ситуацію, яка сталася в Бучі, Ірпені, Бородянці.

Міністр юстиції Малюська презентував законопроєкт, який передбачає внесення змін до Кримінального кодексу щодо воєнних злочинів. Він уже внесений до Верховної Ради. Буде розглядатися нашим комітетом.

Ми з колегами зрозуміли, що маємо ще попрацювати на законодавчому рівні для того, щоб надати інструменти для роботи і залучення міжнародної спільноти до розслідування воєнних злочинів.

Крім того, ми зрозуміли, що нам вкрай необхідні зміни, які стосуватимуться специфічних експертиз, наприклад, ДНК. Тому ми проголосували в першому читанні законопроєкт, як ми його називаємо, про “геном”. Він передбачає ведення певного реєстру як військових, які скоїли злочини, а також є пропозиції - у деяких випадках щодо дітей, яким було завдано шкоди. Дискусійне питання. Будемо доопрацьовувати документ до другого читання.

Зрозуміло, що злочини, вчинені на Київщині, – це геноцид. Дуже важко про це говорити.

Зараз основне завдання правоохоронців – це фіксація злочинів.

Загалом з 24 лютого по 17 квітня слідчими Національної поліції розпочато 15 184 кримінальних проваджень за фактами злочинів, вчинених в умовах воєнного стану. Із них – 7 358 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил російської федерації, Республіки Білорусь та їх пособників. 

У СПРАВІ ДТП ЗА УЧАСТІ ТРУХІНА ДОСІ ТРИВАЮТЬ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ 

Наостанок запитання щодо довоєнної справи. Резонансна дорожньо-транспортна пригода за участі народного депутата Олександра Трухіна. Наразі слідчі дії у межах цього кримінального правопорушення відбуваються?

– Наскільки мені відомо, ще в довоєнний час була призначена додаткова експертиза. Про це нам повідомив директор Державного бюро розслідувань Олексій Сухачов після того, як були оприлюднені відеозаписи. На цих відеозаписах ми побачили, як Трухін уже після того, як сталася ДТП, через переднє сидіння залазив і шукав якісь речі. Була призначена додаткова експертиза. Мені здається, там ще тривають процесуальні дії.

Сенситивне питання з політичної точки зору, але тим не менше, я впевнений, що ДБР вийде на якийсь результат і повідомить про нього. 

Ангеліна Страшкулич.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-