Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Як держава піклується про хворих на цукровий діабет та забезпечує їхні потреби в доступі до необхідних препаратів

Як держава піклується про хворих на цукровий діабет та забезпечує їхні потреби в доступі до необхідних препаратів

Укрінформ
Що необхідно зробити пацієнту для отримання інсулінів за програмою «Доступні ліки»

Завдяки реалізації багатоетапної програми реімбурсації препаратів інсуліну спроститься доступ пацієнтів із цукровим діабетом до життєво необхідних ліків.

Майже три місяці триває системна робота з підготовки до старту програми реімбурсації препаратів інсуліну. Ще з липня стало обов’язковим ведення медичних записів щодо плану лікування пацієнтів із цукровим діабетом та реєстрація їх у електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Спеціально для лікарів-ендокринологів Академія НСЗУ підготувала обов’язковий навчальний курс, завдяки якому вони навчаться створювати план лікування для пацієнтів з цукровим діабетом, що потребують інсулінотерапії.

Це важливо, адже в межах державної програми реімбурсації «Доступні ліки» з жовтня препарати інсуліну (безкоштовно або з доплатою) можна буде отримати лише за електронним рецептом в будь-якій аптеці, яка працює за договором з НСЗУ. Остання ж в свою чергу відшкодує аптекам вартість препаратів.

Завдяки програмі реімбурсації всі пацієнти зможуть отримати препарати інсуліну у формі випуску “флакон” – безоплатно. Всі інші форми випуску – “картридж” та “шприц-ручка”  призначаються безоплатно лише для окремих груп пацієнтів згідно з призначенням лікаря-ендокринолога і віднесення пацієнта до відповідної клінічної чи соціальної групи. Або з доплатою 15% від вартості первинної упаковки за бажанням самого пацієнта.

Важливо зазначити, що нова категоризація передбачає збільшення доступу до безоплатного лікування деяким новим категоріям пацієнтів. Зокрема для вагітних жінок, які зможуть отримувати інсулін людини або аналог інсуліну у формі флакону, картриджу, шприц-ручки (відповідно до рекомендацій лікуючого лікаря та вибору пацієнтки щодо більш зручної форми).

Також передбачається забезпечення безоплатно інсуліном людини (картридж, шприц-ручка) пацієнтів з цукровим діабетом із функціональними порушеннями верхніх кінцівок травматичного або неврологічного характеру.

Програма реімбурсації покликана скасувати адміністративні бар’єри для більш ширшого доступу до препаратів інсуліну для тих людей, які через хронічні захворювання потребують постійного прийому певних препаратів.

ДОВІДКОВО

З 1 жовтня і до кінця 2021 року на програму реімбурсації інсулінів виділено 660 млн  грн. Цього достатньо, щоби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови запровадження та дотримання певних чітких правил. Програма відкриває доступ до ліків для всіх громадян.

Також з 11.08.2021 набрав чинності Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації (наказ МОЗ від 10.08.2021 № 1705).

Станом на 6 вересня ц.р. до оновленого реєстру увійшло 292 препарати, з них 70 – безоплатні. Так, у програмі «Доступні ліки»: з них 16 – для лікування бронхіальної астми, 51 – для лікування цукрового діабету II типу, 27 – для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів, 198 – для лікування серцево-судинних захворювань.

Нагадаємо, що програму “Доступні ліки” запровадив Уряд у 2017 році, але відтоді вона істотно змінилася. НСЗУ закуповує медичні послуги для українців і з квітня 2019 року адмініструє програму реімбурсації “Доступні ліки”. За цією програмою пацієнти, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ  типу чи бронхіальну астму можуть отримувати ліки безоплатно або з незначною доплатою.

Для отримання інсулінів за програмою «Доступні ліки» пацієнту необхідно зробити 5 наступних кроків:

  1. Укласти декларацію з сімейним лікарем, щоб отримувати безоплатну медичну допомогу у повному обсязі в межах Програми медичних гарантій;
  2. Відвідати ендокринолога;
  3. Мати складений індивідуальний план лікування, де ендокринолог призначає тип та дозування інсуліну і вносить ці дані в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ);
  4. Отримати електронний рецепт у ендокринолога (якщо первинний рецепт, то лише у нього!) або свого сімейного лікаря. Сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування і не може змінити призначення ендокринолога.

Примітка! Якщо тієї кількості інсулінів, які призначив ендокринолог недостатньо, то сімейний лікар направляє пацієнта знову до ендокринолога для коригування або створення нового плану. До кого звертатися за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно;

  1. Прийти та отримати інсуліни (у будь-якій аптеці з позначкою «Тут є доступні ліки» у будь-якому населеному пункті). Місце виписки електронного рецепту та місце реєстрації пацієнта неважливо!

Головне, аби аптека мала договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за напрямом реімбурсації інсулінів. Перевірити чи це так можна за номером контакт-центру 16 77 або на сайті НСЗУ на дашбордах у розділі Е-дані.

  

Олександр Комаріда, перший заступник міністра охорони здоров'я

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-