Табель “успішності” Президента Порошенка: “встигає”. Але міг би краще

Табель “успішності” Президента Порошенка: “встигає”. Але міг би краще

Аналітика
1075
Ukrinform
Чотири роки тому Україні пророкували дефолт, розпад, національну катастрофу і небуття — але усього цього не сталося. Уже досягнення

За підсумками чотирьох років на посту глави держави Петро Порошенко демонструє кращі результати у зовнішніх справах, аніж у внутрішніх. Про це свідчать результати чергового експертного опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва. Найбільшим досягненням Порошенка експерти називають запровадження безвізового режиму з ЄС. А от найбільшим провалом вважають кадрову політику. Серед важливих досягнень в активі Президента: посилення обороноздатності та продовження реформ ЗСУ, рішення про постачання летальної зброї зі США, ініціатива створення єдиної помісної церкви, продовження режиму санкцій проти Росії та збереження міжнародної коаліції на підтримку цих санкцій. При цьому невидатні досягнення у боротьбі з корупцією та постійне затягування зі створенням Антикорупційного суду експерти відзначили як ключові невдачі Президента у четвертий рік його діяльності. І тому, загалом Петро Порошенко за 4 роки президентства отримав 5 балів за 10-бальною шкалою. Це нижче за середню оцінку першого року президентства (5,3 бала), але дещо вище за відповідний минулорічний показник (4,7 бала).

Президентські досягнення та невдачі по-предметно

Отже, фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва провів експертне опитування 16-23 травня 2018 року. Аналогічні опитування були проведені у 2015, 2016 і 2017 роках. Цьогоріч було опитано 55 експертів. Кожен з них виставляв оцінки за окремими “предметами”, які потім і зводилися в інтегральний бал.

В цілому можна уявити, як би середньостатистичний українець (не той, що «зрадофіл», але й не той, що безпричинно замиловується владою) по-предметно прокоментував президентський табель “успішності” Петра Порошенка.

Провадження зовнішньої політики - 6,5 бали

Один лише безвіз з ЄС, який підняв самооцінку українців на кілька порядків, та за антипутінську коаліцію, яка існує всупереч різнонаправленим економічним та стратегічним інтересам Старого та Нового світу, чого варті! Не кажучи вже про тісне зближення з блоком НАТО.

Взаємодія з парламентом - 5 балів

Попри проблеми в коаліції, коли захоче - вміє надавити на голів фракцій та змусити ухвалити важливий закон.

Взаємодія з урядом - 5,2 бала.

Незважаючи на інколи суттєві розбіжності з урядом може бути дуже переконливим.

Врегулювання збройного конфлікту на Донбасі - 4,9 бала.

Війна продовжується і кінця-краю їй не видно. Поспішні обіцянки завершити її за кілька днів президенту не забули. І тому досить скептично оцінюють варіант врегулювання збройного конфлікту на Донбасі, виписаний в Законі про його реінтеграцію.

Проведення реформ — 4,0 бали

Реформ в країні йде різних і багато. Та ключові (земельна, антикорупційна, податкова) залишаються у підвішеному стані. Це нервує усіх — західних кредиторів, вітчизняний бізнес, і усе активне населення загалом. Тож всі чекаємо принципових змін, не влаштовує нас косметичний “марафет” існуючих норм.

Взаємодія із суспільством - 3,6 бала

Ніщо так не розпалює людську уяву, як недомовки, і ніщо так не дратує нас всіх, тобто, суспільство, як мовчання влади, коли вона має говорити бодай щось. Отруєння дітей у школах, розгул агресора в Азовському морі – хіба не приклади? І усе це на фоні невдоволення дуже багатьох і багатьох зниженням рівня добробуту.

Реалізація кадрової політики - 3,2 бала

Не призначені вчасно заступники міністрів, вчасно не звільнені з ключових посад чиновники та призначені на посади одіозні особистості довіри до президентської вертикалі не додають.

Чи є у Петра Порошенка шанси з такими оцінками бути переобраним на другий термін. Більшість експертів вважає, що є, але у своїх оцінках вони не одностайні. “Позиції розділилися між: "швидше за все не буде обраний, але шанси є" — так вважає половина фахівців, і "буде обраний, але є певні сумніви" — таких майже третина”, - каже директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна. Основним завданням для Президента у внутрішній сфері, на думку експертів, має бути ініціювання виборчої реформи в Україні.

А якщо подивитися з боку?

Олеся Яхно-Бєлковська, політичний аналітик:

Олеся Яхно-Бєлковська
Олеся Яхно-Бєлковська

“Вдалося уникнути найгіршого і перейти до розвитку навіть в такій складній ситуації”

-- Вдалося уникнути повномасштабної війни, а також миру за усіляку ціну, тобто капітуляції або обміну Криму на Донбас. Станом на травень 2018 року з російського полону звільнено більше 3,2 тисячі осіб. Загальний обсяг фінансування сектора безпеки та оборони в 2018 році становить 170,5 млрд грн. або 5,1% ВВП. Україна для оборони отримала від країн НАТО сучасну зброю та технічні комплекси.

Діє Зона вільної торгівлі з ЄС. За 2017 експорт українських товарів в ЄС збільшився на 30%. Україна отримала безвізовий режим, яким скористалися вже 500 тисяч українців. Український паспорт зайняв 32 місце в міжнародному рейтингу престижності Passport Index.

Україна стримує російську агресію, і в цьому її підтримують великі суб'єкти геополітики. Діють та поступово посилюються санкції ЄС та США проти Росії.

Нафтогаз виграв за позовом у Газпрому в Стокгольмському суді, а 19 українських позивачів від України виграли в Третейському суді в Гаазі за позовом проти Росії. Міжнародний Суд ООН визнав обґрунтованість позиції України та зобов'язав РФ вжити заходів для припинення та недопущення подальших порушень Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Україна перейшла хоч і до незначного, але зростання економіки: золотовалютні резерви зросли в три рази (від $ 5,5 млрд. у 2015 році до $18,4 млрд. на початок травня 2018 року); ВВП України зростає дев'ятий квартал поспіль після чотирнадцяти кварталів падіння, яке почалося, до речі, ще в 2013 році. Проведена бюджетна децентралізація, і в підсумку, бюджети розвитку місцевих громад зросли в п'ять-шість разів.

Марія Золкіна, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи":

Марія Золкіна
Марія Золкіна

“Успіхи у зовнішньополітичній сфері мають обʼєктивне пояснення та продовження у внутрішній”

-- Те, що Порошенко отримує найвищі оцінки за успіхи саме у зовнішньополітичній сфері, має обʼєктивне пояснення, насамперед, його компетенцією як Президента відповідно до Конституції. Порошенко, як політична постать, на цій ниві краще себе презентував, ніж у питаннях внутрішніх. Водночас деякі успіхи в зовнішньополітичній сфері можна віднести також і до внутрішньої політики. Це стосується насамперед підвищення обороноздатності країни. Наприклад, якщо говорити про збереження міжнародної антипутінської коаліції, то цей зовнішньополітичний успіх дозволив займатися і обороноздатністю, і розробкою нового формату дій держави щодо окупованої частини Донбасу. Однак сьогодні перед Порошенком і зовнішньополітичними відомствами стоїть завдання зберегти цю коаліцію. Постають нові виклики, приміром, нещодавні парламентські вибори в Італії, які створили загрозу для єдності Єврозони. І нові виклики потребуватимуть оперативних зусиль, щоб Україна не стала предметом політичних спекуляцій і торгів, коли під загрозою може опинитися єдність Євросоюзу відносно політики Росії щодо Криму та Донбасу.

Карл Волох, бізнесмен, блогер, суспільний діяч:

Карл Волох
Карл Волох

“Гроші в економіці з’явилися через те, що почали менше красти”

-- Сьогодні ми спостерігаємо певні плоди президентської роботи. Окрім безвізу, до якого всі вже звикли, є ще кілька принципово важливих досягнень, які в подальшому безсумнівно суттєво вплинуть на розвиток держави. Це підняте врешті релігійне питання, яке, сподіваємось, найближчими місяцями буде вирішено остаточно плюс результати, які ми маємо по газовому арбітражу у Стокгольмі.

Якщо ж брати те, за що Петру Порошенку сьогодні найбільше дорікають — боротьбу з корупцією, то є дослідження, які доводять: станом на сьогодні зменшення втрат бюджету від корупції порівняно з 2013 роком становить вже 6 млрд грн. щорічно. Зверніть увагу, економіка відновлюється після різкого падіння у 2014-2015 роках (війна, російське ембарго), але чомусь ніхто не задається питанням — звідки взялися гроші на те, щоб втричі підняти видатки на оборону, створити Дорожній фонд, підняти мінімальну зарплату, пенсію. Якби гроші просто надрукували, то це б одразу позначилося на курсі та інфляції. Там все стабільно і згідно з прогнозом. Тобто, гроші на усі позитивні зміни, які сталися в останній рік, з’явилися саме від того, що почали менше красти.

Погляньте навколо, корупції стало в рази менше — МРЕО, реєстраційні служби, податкова... Хоча багато хто цього вперто не помічає, стверджуючи під акомпанемент умовного “телевізора” про тотальну, «корупцію, зраду і зубожіння». Якщо людині розповідати про все це з ранку до ночі, то вона чомусь власний досвід починає ігнорувати. Я думаю що Порошенко та вся постмайданна команда в принципі впоралися із завданнями десь на тверду “четвірку” за 5-бальною шкалою. Але якщо запитаєте народ, то більше, ніж трійку, їм ніхто не поставить — є така прикрість сприйняття.

Марина Нечипоренко, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-