Повна версія звіту Міжнародної слідчої групи щодо катастрофи МН17. Частина друга

Повна версія звіту Міжнародної слідчої групи щодо катастрофи МН17. Частина друга

1007
Ukrinform
СБУ оприлюднила результати роботи Спільної групи з розслідування катастрофи літака Малайзійських авіаліній МН17. Рейс МН-17 був збитий ракетою ЗРК «Бук», випущеною з району смт Первомайське.

II Зброя

 За результатами кримінального розслідування можна зробити висновок, що 17 липня 2014 р. авіалайнер рейсу МН17 був збитий ракетою серії 9M38, запущеної з самохідної вогневої установки БУК. Цей висновок сходиться з висновком Ради безпеки Нідерландів OVV від 13 жовтня 2015 р Вогнева установка БУК доставлена ​​з території Російської Федерації і після цього повернута на територію Російської Федерації.

III Криміналістична експертиза

У процесі розслідування ми часто вдавалися до допомоги експертів-криміналістів. Саме завдяки криміналістичної експертизи нам вдалося встановити, що авіалайнер рейсу МН17 збитий ракетою серії 9М38.

Крім криміналістичної експертизи нами проводилися так зване імітаційне моделювання. Імітаційне моделювання передбачає ініціацію вибуху бойової частини і цілої ракети в спеціально підготовлених для випробувань умовах, здійсненого групою експертів-криміналістів з країн, що входять в JIT. У місці імітаційного моделювання, в числі іншого, навколо бойової частини і ракети були встановлені алюмінієві листи, що імітують обшивку літака. Навколо місця імітаційного моделювання була встановлена ​​вимірювальна апаратура, в тому числі, високошвидкісна відеокамера.

У процесі імітаційного моделювання, проведені різні виміри, як, наприклад, вимір швидкості вражаючих елементів з бойової частини після детонації. При цьому стало можливим побачити картину ураження вищевказаних алюмінієвих листів в результаті перфорації вражаючими елементами, випущеними з бойової частини і частинами ракети. Результати цих випробувань порівнювалися з іншими даними розслідування, як, наприклад, з різними фрагментами, виявленими в ході криміналістичної експертизи. Головна мета цих випробувань полягала у розрахунку траєкторії ракети і порівняння картини ураження зі слідами, виявленими на місці катастрофи.

IV Маршрут і місце запуску

Використана для цього установка BUK-ТELAR доставлена ​​на схід України з території Російської Федерації. Слідча група змогла скрупульозно відновити маршрут, прокладений установкою Бук та супроводжуючими транспортними засобами. Спочатку ми робили це головним чином за допомогою перехоплених телефонних переговорів і видео- і фотокадрів, знайдених в соціальних мережах. Після того, як в минулому році ми розмістили заклик, до нас звернувся ряд свідків, яких ми допитали і які дали свідчення про те, що бачили пересування установки БУК.

Слідчі групи JIT провели слідчі дії із встановлення низки місць запуску. Також були вивчені два місця в безпосередньо поблизу селища Зарощенське або Зарощенське. Ця зона була вказана, серед інших, Міністерством оборони Російської Федерації, як місце запуску ракети. При цьому було наголошено на тому, що ця зона перебувала під контролем України. Однак розслідування показало, що запуск здійснювався не з цієї зони. Крім того, виявилося, що ця зона не була під контролем України, але перебувала під контролем проросійських сепаратистів.

У перехопленій телефонній розмові двох сепаратистів, що відбулася у червні 2015 року, мова йде про інформацію, яка очевидно поширювалася в той момент, про те, що Боїнг (рейс МН17) був нібито збитий зенітним комплексом з селища Зарощенське. Один з учасників бесіди напевно знав, що Зарощенське не було місцем запуску, а також що Зарощенське в той момент перебувало в руках сепаратистів. Об'єднана слідча група JIT має також і інші докази, що підтверджують цей висновок.

Для точного встановлення місця запуску слідчі групи JIT проводили різні види слідчих дій. Ці слідчі дії проводилися як в Україні, так і в Бельгії, Австралії та Нідерландах і охоплювали як криміналістичну експертизу, так і тактичні розслідування і розслідування різних видів цифрової телекомунікації. Так, в числі іншого, група фахівців відвідала в червні 2015 р. зону катастрофи. При цьому експерти відібрали зразки грунту з різних місць, які фігурували як можливі місця запуску. Ці зразки були передані на експертизу в Нідерландський Інститут криміналістичної експертизи (NFI). Також на місці були здійснені заміри мереж для визначення місць і діапазону сигналів стільникових веж. Крім цього були проаналізовані і досліджені на предмет достовірності різного роду образотворчі матеріали. Були також допитані свідки, в числі іншого слідчим суддею з Нідерландів.

За минулі два роки слідча група зібрала значну кількість доказів, що мають відношення до місця запуску. В результаті ми дійшли висновку, що запуск був здійснений з сільськогосподарського поля біля смт Первомайське. Йдеться про поле площею 500 на 600 метрів. У радіусі 5 кілометрів це найвища точка. Поле оточене деревами по всім сторонам, крім західної. Вже раніше Рада безпеки Нідерландів (OVV) дійшла висновку, що ракета була запущена в зоні 320 квадратних кілометрів на південний схід від Грабово. Поле у ​​селища Первомайське входить в цю зону.

Цей висновок, зроблений Об'єднаної слідчою групою JIT, знайшов своє підтвердження у матеріалах, нещодавно отриманих від Сполучених Штатів Америки і Європейського управління космічних досліджень.

США

У відповідь на нідерландський запит про правову допомогу США надали звіт, в якому було викладено оцінку інформації про напад на авіалайнер рейсу МН17. Цей звіт може бути використаний в суді. Влада США дійшла висновку, що авіалайнер рейсу МН17 був збитий ракетою SA-11 класу земля-повітря, відомої також під назвою зенітного комплексу БУК, випущеної з місця, що знаходиться приблизно в шести кілометрах на південь від села Сніжне (Сніжне) на сході України.

Цей висновок відповідає відстані до вищезазначеного місця запуску у селища Первомайське. Влада США пояснила, як вона дійшла до такого висновку. Крім того, США вказали, що впевнені в тому, що запуск не міг бути зроблений із зенітних комплексів України, і що сценарій «повітря-повітря» неможливий.

Служба військової розвідки і безпеки Нідерландів (MIVD) і Національний прокурор по боротьбі з тероризмом ознайомилися з матеріалами, що лежать в основі даних висновків і є державною таємницею (розвідувальною інформацією), і поділяють даний висновок на основі наданої інформації та пояснень.

ESA

Європейське управління космічних досліджень ESA інтенсивно допомагала у пошуку цінних для розслідування супутникових зображень. Управління ESA не тільки надало зйомки, зроблені супутниками, але й висновки експертів, які ці зображення проаналізували. У питанні встановлення місця запуску висновки управління ESA підтверджують висновки слідчих групи JIT.

На завершення хочу повідомити, що нещодавно Російська Федерація знову надала інформацію у відповідь на низку ще не виконаних прохань Нідерландів, поданих у рамках запитів про правову допомогу. Надані матеріали в деяких аспектах підтримують не всі висновки, які представляються сьогодні. Однак з огляду на велику кількість і розмаїття інших зібраних слідчою групою JIT доказів, ми не відчуваємо жодних сумнівів у вірності представлених нами сьогодні висновків.

Відносно «нових» первинних радіолокаційних зображень (РЛЗ), про які заявила Російська Федерація в минулий понеділок, можу сказати, що ці зображення ще не передані групі JIT і, таким чином, ще не були досліджені. Зрозуміло, дані РЛЗ будуть досліджені відразу після того, як будуть передані в наше розпорядження.

ВИСНОВКИ:

Виходячи з вищесказаного, група JIT прийшла до висновку, що авіалайнер рейсу МН17 був збитий ракетою серії 9M38, запущеної з самохідної вогневої установки БУК з сільськогосподарського поля в районі смт Первомайське. Даний район на той момент перебував під контролем проросійських сепаратистів. Самохідна вогнева установка БУК доставлена ​​в Україну з Російської Федерації і, після того, як вона була використана для атаки на авіалайнер рейсу МН17, була знову повернута на територію Російської Федерації.

V Причетні особи

Вашій увазі були представлені висновки про те, що сталося і де це сталося. Не все у вищесказаному є новим. Але головним сьогодні є те, що кримінальне розслідування в даний момент досягло такої фази, коли наведені висновки можуть бути підтверджені доказами. Звичайно, останнє слово належить суду.

Залишається дати відповідь на питання про те, хто несе за це відповідальність? Хто був причетний до постачання, доставки, охорони і вивезення комплексу БУК і (або) до нападу на авіалайнер рейсу МН17. За минулі два роки в цій частині розслідування зроблені важливі кроки, але розслідування ще не завершено. Зараз, коли ми точно знаємо, що сталося з авіалайнером рейсу МН17, розслідування зможе бути повністю направлено на пошуки відповідей на подібні питання.

Хоча ми сьогодні ще не можемо проінформувати про результати розслідування, спрямованого на виявлення винних, ми вже можемо повідомити, що визначено приблизно сто осіб, які тим чи іншим чином можуть бути пов'язані з нападом на авіалайнер рейсу МН17 або транспортування зенітного комплексу БУК. Особи цих 100 людей нами вже встановлені. Вони були виявлені завдяки різним джерелам, таким як перехоплені телефонні розмови і свідчення свідків.

Серед іншого мова йде про осіб, які відіграли активну роль в отриманні комплексу БУК і організації його транспортування на місце запуску. Серед них є ті, хто внесли свою частку в матеріально-технічне забезпечення і підтримку. Це, серед іншого, ті, хто супроводжував транспортування комплексу БУК.

Не всі ці особи стають підозрюваними автоматично. Для винесення оцінки про те, чи скоїли ці особи кримінальні дії, і, таким чином, про те, чи можуть вони бути кваліфіковані як підозрювані, в числі іншого, важливо прояснити картину ієрархічної структури при застосуванні даного виду озброєння.

Хто дав наказ доставити комплекс БУК і хто дав наказ збити авіалайнер рейсу МН17? Прийняв екіпаж таке рішення самостійно або він виконував команду згори? Що було відомо особам, які брали участь у цій операції? Всі обставини такого роду грають роль у вирішенні питання про те, хто буде кваліфікований як свідок, а хто в якості підозрюваного.

Для слідчої групи JIT важливо прояснити картину про те, яку роль відігравали усі причетні, і тому сьогодні ми знову звертаємося до свідків. Перш за все, ми закликаємо свідків, які мають внутрішню інформацію, які можуть надати додаткові відомості про роль різних причетних осіб, звернутися до Об'єднаної слідчій групі JIT.

Кримінальне право України передбачає різні можливості для тих, хто готовий дати свідчення, як, наприклад, права для осіб, які добровільно повідомляють про вчинення правопорушення, або можливість зниження міри покарання при сприянні слідству.

На Інтернет-сторінці Об'єднаної слідчої групи JIT приведена інформація для свідків, готових дати свідчення. Адреса сторінки www.jitmh17.com.

Сьогодні на Інтернет-сторінці Об'єднаної слідчої групи JIT ми також опублікуємо низку записів телефонних розмов з проханням надати інформацію щодо різних фрагментів даних розмов. Ми просимо тих, хто знає учасників цих розмов, повідомити про це Об'єднаної слідчій групі JIT.

На завершення: Скільки ще часу займе кримінальне розслідування, сказати, на жаль, неможливо. Це залежить від того, як розслідування буде розвиватися далі, і від свідків, з якими ми зможемо поговорити. І сьогодні це розслідування триває повним ходом.

З цією метою вчора було продовжено угоду про роботу Об'єднаної слідчої групи JIT. Таким чином, наша слідча група буде як і раніше докладати спільні зусилля, спрямовані на успішне завершення цього важливого розслідування.


Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-