Георгій Тука, голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації
Ми не дамо авантюристам паралізувати життєдіяльність Сєверодонецька
Інтерв'ю 19.02.2016 13:24 1640

Мешканці міста доволі мляво відреагували на протизаконне відсторонення депутатами міського голови Сєверодонецька, але зовсім не виключено, що заради більш популярних дійових осіб, ніж ті, хто відзначився цього разу, люди могли й вийти на вулиці. Скажімо, під час схожих подій у Луганську 2001-го року натовп навіть вдався до штурму будівлі міськради. На яку небезпеку наражають прифронтове місто заколотники - зараз можна лише гадати, але недовго. Як обласна влада зреагувала на "путч" у міськраді - про це кореспондентові Укрінформу в ексклюзивному коментарі розповів керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука.

- Хотів почути ваш коментар з приводу подій у Сєверодонецькій міськраді.

- Якщо м'яко казати, то це була суміш корупції, політичної проституції і порушення закону. Все це "три в одному" відбувалось.

- Головні актори дійства відомі, а от хто за ними стоїть - у вас є якась інформація?

- Я не думаю, що там є якісь ляльководи. За всіма діями депутатів від "Батьківщини", наприклад, стоїть місцевий підприємець Олександр Романовський, який є бізнес-партнером голови фракції "Опозиційного блоку" Ігоря Буткова. Секрет Полішинеля. Взагалі, я не думаю, що тут ідеться про якісь цілеспрямовані дії з Києва чи з Москви. Це все зрада на місцевому рівні. Не думаю, що все із загального центру керується.

- Знайомий з вашим зауваженням про те, що жодна фінансова установа не прийме платіжки, підписані Пригебою (депутат міськради, керівник обласної організації РП, якого проголосили в.о. мера Сєверодонецька замість усунутого Валентина Козакова, - ред.) чи кимось із його призначенців.

Жодні документи, підписані самозваним мером, ніхто приймати не буде

- Не функціонує, і все, що відбулось позавчора, не має жодного значення, жодного впливу на життєдіяльність міста. Вранці мені зателефонували з центрального апарата Державного казначейства: ніякі документи, підписані самозваним мером, ніхто приймати не буде. Вчорашній візит до Головного управління юстиції завершився нічим - ніхто їх реєструвати не збирається.

У мене зараз нарада; о четвертій розмова з віце-прем'єром, але якщо залишиться час, збираюсь підскочити до виконкому, щоб на власні очі переконатись, що всі працюють. Бо мені щойно розповіли співробітники міськвиконкому… Не знаю, наскільки це масово, але деякі, аби уникнути відповідальності за виконання незаконних розпоряджень, взяли лікарняні. Ну, я б не радив цього робити. Залишайтесь на своїх робочих місцях і продовжуйте виконувати свої службові обов'язки.

- Я дивився документи цієї позачергової сесії, оприлюднені на сайті міської ради в форматі PDF. Там, окрім прізвища Пригеби, фігурує директор Департаменту юридичних питань та контролю. Начебто він погодив рішення, прийняті цією сесією, але на різних документах його підписи не схожі один на інший.

- Так, на рішенні про відсторонення мера він написав "Заперечую". Але щодо підробки підписів, чесно кажучи, не знаю. Власне, вже відкрите кримінальне провадження…

Відсторонення мера - очікувана ситуація. Цілком імовірно, що вона ще повториться влітку в якихось населених пунктах, може навіть у деяких районних радах

- Ким? Бо я знаю, прокуратура відмовилася втручатись у цю справу.

- Поліцією. Хочу попередити всіх діючих осіб, що держава не буде дивитись на все крізь пальці. Ми не дамо жодним авантюристам паралізувати діяльність міста. І хотів би ще зазначити особисто про "загадкову", в лапках, позицію прокуратури. Позавчора вранці я зателефонував до прокуратури і попросив, щоб хтось зі співробітників попередньо прийшов на засідання міської ради і просто розповів депутатам - які не мають досвіду, які не мають юридичної освіти - про те, що їхні дії, до яких вони збираються вдатись, є порушенням законодавства, і за це має настати кримінальна відповідальність.

Начебто все дуже просто. Але я вислухав десятихвилинну доповідь про те, що у прокуратури немає таких повноважень.

- Ну, їх же функцій нагляду позбавили…

- Та яка різниця! Ти громадянин чи не громадянин? Ти фахівець у юридичній галузі. Просто проінформуй людей: "Шановні, ви збираєтесь зробити перше, друге й третє. Це - порушення таких, таких і таких статей таких законів".

- Ще задовго до початку виборів багато хто достатньо переконливо доводив, що не треба проводити вибори в зоні дії АТО. Ви в тому числі, якщо не помиляюсь…

- Ну, я був завжди і залишаюсь противником проведення будь-яких виборів на Луганщині й Донеччині.

- То, може, дана ситуація стане зайвим аргументом у вирішенні цього питання?

- Я не хотів би спекулювати і педалювати всі ці проблеми. Але це - очікувана ситуація. Цілком імовірно, що вона ще повториться влітку в якихось населених пунктах, може навіть у деяких районних радах. Для мене в цьому нічого неочікуваного не буде.

- А як запобігти подібному путчу, скажімо, в Лисичанську? У мене враження - в Сєверодонецьку депутатів перекупили. Ѓрунтується це не на голій інтуїції - я впритул бачив принаймні два путчі в Луганській міській раді за часів Єфремова - ми тоді знали, кому, скільки, за що саме…

- Це все - секрет Полішинеля…

- Якщо владі не можна самій перекуповувати схильних до політичної проституції народних обранців, може, їм якось дохідливо поясняти, у чому вони можуть тут програти? І в матеріальному плані, і в сенсі втрати свободи...

Учергове - імпотентність і бездіяльність місцевих прокуратури й СБУ

- Я цілком підтримую те правило, що діяти треба в межах законодавства. І для цього є всі підстави. І всі важелі. Якщо я бачитиму, що в черговий раз імпотентна й бездіяльна місцева прокуратура, місцева СБУ не вживатимуть належних заходів - я про це мовчати вже не буду. Я півроку мовчав, давав їм шанси виправити ситуацію - і не бачу жодних результатів. В останні два тижні вже почав про це розповідати - а я знаю набагато більше, ніж розповідаю. От і зараз: якщо найближчого тижня не буде зроблено певних висновків, почну розповідати ще більше. І я примушу їх або піти у відставку, або сісти.

* * *

Нагадаємо, 16 лютого депутати міськради на позачерговій сесії висловили недовіру меру Сєверодонецька.

Як зазначав того ж дня у своєму коментарі депутат міськради Сєверодонецька від БПП Сергій Самарський, відбувалося це з численними порушеннями. «Сесію, яку може відкрити тільки міський голова або, за його відсутності, секретар ради, проводить депутат, який на це не має ніякого права. Валентин Казаков - на лікарняному; секретар ради, який був раніше обраний, Ігор Бутков, був звільнений міським головою. Сесія, не маючи на те жодних законних повноважень, надала право ведення сесії рядовому депутатові. Крім того, міському голові пред'явлено обвинувачення в діяннях, які може встановити тільки суд. Я сам є давнім політичним опонентом Казакова, проте вважаю, що все має відбуватися відповідно до закону. Тому ми обов'язково оскаржимо сьогоднішні рішення», - сказав Сергій Самарський.

З тридцяти шести депутатів ради на позачерговій сесії, присвяченій зняттю міського голови, обраного на цю посаду всього три місяці тому, зареєструвалися тільки 27 обранців. Таємним голосуванням за припинення повноважень Казакова проголосували 24 депутати. Якщо вважати, що Закон про місцеве самоврядування наділяє міського голову всіма правами депутата, то двох третин не набирається. Проте ініціатори дійства оголосили Казакова позбавленим влади і почали ділити портфелі.

Так, секретарем ради вони призначили представника партії Ляшка Григорія Пригебу - очевидно, щоб віддячити за перехід із демократичного табору в табір екс-регіонала і свого попередника Ігоря Буткова.

Як повідомлялося раніше, Казаков відмовився призначити собі сімох заступників. Одним із пунктів порядку денного, прийнятого на самому початку позачергової сесії, було призначення заступників у тій самій кількості - сім.

Тим часом, Луганська обласна організація Комітету виборців України повідомила про результати проведеного напередодні її волонтерами соціологічного опитування. 50,3% з числа опитаних висловилися за розпуск самої міської ради.

Керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука відразу ж з після скандальної позачергової сесії заявив, що дасть доручення юристам облдержадміністрації вивчити питання недієздатності Сєверодонецької міської ради. «Якщо буде визнано, що міська рада недієздатна, тоді я буду звертатись до Президента України з пропозицією щодо введення військово-цивільної адміністрації у місті Сєверодонецьку», - наголосив Тука.

Михайло Бублик, Сєвєродонецьк.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-