Геннадій Москаль, голова Закарпатської облдержадміністрації
Контрабанда тютюну завалилася, як доміно
Інтерв'ю 03.10.2015 10:21 2329

За роботою Геннадія Москаля закарпатське суспільство стежить уважно. Щойно опинившись на посту губернатора (втретє за свою кар'єру), розпочав боротьбу із контрабандою, про яку гуділа вся країна. Зараз не сходить з топ-тем обговорень його боротьба з підкупом голосів виборців.

В ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу Геннадій Геннадійович розповів, що тютюновій контрабанді зламано хребет, а виборці, які торгуватимуть голосами, потраплять за грати мінімум на 5 років.

У НАС Є ЛЮДИНА, ЯКУ ПРИТЯГАЛИ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА КОНТРАБАНДУ 173 РАЗИ

- Закарпатська область одна із найнебагатших в Україні. Чи вдалося вам як губернатору збільшити надходження до бюджету? У чому бачите резерви надходжень на майбутнє?

- Закарпаття не те, що небагате - це на 78% дотаційна область. Ресурсів місцевих для надходження в бюджет уже нема: хто мав гроші, той їх вклав у бізнес, хто не вклав - поклав на депозит чи закопав на городі. Крім нової перукарні, міні-пекарні, кафе... нічого нового отримати тут ми не можемо. Тому, якщо сюди не буде інвестицій - чи з інших областей, чи з ЄС, чи з Америки, хоч з Парагваю, розвитку не буде. Ми готові приймати інвесторів навіть на умовах давальницької сировини, яку так усі критикують.

Так, в цьому році є зростання місцевого бюджету, бо змінилася схема відрахувань. Але почнеться січень 2016-го, й ми опинимося в мінусі відносно січня 2015-го, тому що зменшиться база оподаткування. Закривається багато малих та середніх підприємств. Тому мій головний ворог на Закарпатті - погана економічна ситуація. Гірше не придумати! Із будь-яким суперником можна, зрештою, сісти за стіл переговорів й домовитися. А з цим ворогом як боротися - не знаю. Сьогодні усі глави адміністрацій працюють над тим, як би принадити в регіон інвесторів. Інвестиційні форуми ми готові проводити щотижня - але наші сусіди, які були потенційним інвесторами Закарпаття (це люди, вимушені переорієнтовувати свій бізнес в ЄС), не прийшли сюди, а вклали гроші в Камбоджі, Індії, Пакистані, В'єтнамі.

- Чому? Робоча сила дешевша?

- Ні, не тому. Вони пояснюють це правильною економічною політикою тамтешніх урядів та сильною судовою владою. Тобто, там Президент не може подзвонити навіть в районний суд - бо піде у відставку. Там є захист бізнесу. А тут лякає велика кількість контролюючих органів.

Мені потенційні інвестори називають три причини відмови: офшори, конвертаційні центри та контрабанда. Про офшори: кожна влада, яка приходить, обіцяє закрити офшорні компанії. Але вони далі діють. Конвертаційні центри, які працюють на відкати, узагалі суто українське ноу-хау: такого нема вже ніде. Ви б спитали у Лукашенка, що таке конвертаційний центр - він би вам не відповів. І третє - це контрабанда. Легалізація контрабанди, виключно адміністративна  відповідальність контрабандистів - це найбільша дурня, яку зробила Україна в законодавчому полі. Ще суд в Ужгороді не встиг розглянути справу порушника, як його вже вдруге ловлять за цією ж статтею на кордоні. У нас є людина, яку притягали до відповідальності за контрабанду 173 (!) рази. Це те ж саме, що 173 рази перейти на червоне світло світлофора.

Я БИ ЗАБОРОНИВ В УКРАЇНІ ГАДАЛОК, ЕКСТРАСЕНСІВ І ПОЛІТОЛОГІВ: УСІ БРЕШУТЬ ОДНАКОВО

- Багато хто з експертів говорить, що процес боротьби із контрабандою на Закарпатті йде надто повільно. Ви з цим згодні? Які причини?

- Мені цікаво: які це такі експерти з питань контрабанди? Експерти в цій справі - це професійні контрабандисти, ті, хто на своєму горбу тягнув ящики з сигаретами, а не сидить в Києві й розмірковує в ефірі ток-шоу. Знайдіть досвідченого контрабандиста. Й спитайте його про актуальну ситуацію з контрабандою цигарок на Закарпатті. Він вам скаже, схема тютюнова завалилася як доміно. Щоб тепер підняти цю схему, вистроїти її заново, потрібен рік. А експертам, які не знають теми, нічого робити прогнози. Я би взагалі заборонив в Україні гадалок, екстрасенсів і політологів. Що ті брешуть, що ті - однаково. Людина, яка в житті не керувала навіть гуртком у дитячому садочку, краще за президента, уряд, парламент та голову Закарпатської облдержадміністрації знає, як треба керувати країною.

- Але ж не відбулося чисток на митниці, яких вимагало суспільство - залишилися ті ж самі прикордонні загони, митники...

- А у нас хтось відміняв трудове законодавство? Митник чи прикордонник - не політична фігура, яку, як голову адміністрації, можна зранку покласти, а ввечері зняти - у зв'язку зі зміною політичної ситуації. Є норми закону. Усіх хочуть чистити, люструвати, викидати в смітники, кричати «Геть! Ганьба!», але це не в правовому полі. Якби того митника хтось спіймав - інша справа. Зараз змінили керівництво митниці, прикордонних загонів, обласної міліції, служби безпеки - це робилося для того, аби не було контрабанди.

Але треба сказати, що могло б бути зроблено більше. Якщо брати Словаччину - якщо якась машина підлягає сумніву, ніхто не ходить з ліхтариком, постукуючи по кузову. Є сканер - вперед! Там все буде видно. Це дуже просто робиться, якщо б держава цього захотіла. Мені розповідали, що в Одесі поклали ці сканери, то самі митники вивели їх з ладу. Частину цих сканерів мали привезти на Закарпаття, але вже нема чого везти - це все лише купа металобрухту.

Узагалі, наша митниця знаходиться в технічному стані на печерному рівні.

Ще цікаво: у процесі боротьби з тютюновою контрабандою ми запрошували в закарпатську ОДА на консультації представників українських тютюнових фабрик. Усі, крім львівської, приїхали. Вони розказали ще один цікавий факт: українські прикордонні собаки не навчені винюхувати тютюн. Вони знаходять наркотики, вибухові речовини, нелегалів, а от на сигарети їх не вчать чомусь.

ОФІЦІЙНОЇ КРАПКИ В «МУКАЧІВСЬКІЙ СТРІЛЯНИНІ» НЕМА Й НЕ БУДЕ

- Можете ще раз озвучити офіційні висновки по ситуації в Мукачеві 11 липня? Які результати роботи ТСК ? Чи поставлена офіційна крапка в оцінці тієї ситуації?

- У полі вітер. Навіть диму нема з їхніх висновків! Я таке міг написати за півгодини з Інтернету. По-перше, ТСК повинна вказати причини конфлікту. У висновках було написано: «боротьба між двома кланам» - але ні прізвищ очільників, ні назв кланів, нічого. Що ви загадками говорите, ви ж розслідували! Я свого часу, як розслідував події на Майдані, чітко вказав, хто за що відповідав, хто які накази віддавав і хто виконував. ТСК має дати політико-правову оцінку, а не лекцію нам прочитати про події 11 липня. Вони тут сиділи місяцями, але чи їх підпоїли, чи підкупили - чи вона працювали не професійно. Я б їм за роботу поставив нуль балів. А офіційної крапки в цій історії не було і не буде. Знаємо, що йде 28 кримінальних проваджень (6 із них за подіями 11 липня), зроблені початкові слідчі дії, справи відправлені в Генпрокуратуру. Другий момент: чому, знаючи, де нині знаходиться «Правий сектор», міліція не вживає заходів? Чи членство в «ПС» дає індульгенцію: бо так це розуміє суспільство: записуйся в «ПС» - і тобі пробачать все! Чекаємо, кого зрештою покарають.

СЛАБО ВІРЮ В ТЕ, ЩО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ВІДБУДЕТЬСЯ ВЗАГАЛІ

- Одна із найбільших українських суспільних проблем так званий «новий феодалізм». Є побоювання, що під час децентралізації владу в регіонах захоплять місцеві феодали - особливо ця тенденція актуальна для Закарпаття. Що, на вашу думку, потрібно зробити, аби нейтралізувати «феодалів» на Закарпатті?

- Перше: нейтралізувати можна виборчим процесом. Ми зараз робимо все, аби вибори на Закарпатті пройшли неупереджено. Бо місцеві вибори всі проходили «по-закарпатськи»: людям напередодні роздавали гроші, а назавтра вони голосували. Але зараз законодавець поміняв правила гри: у зв'язку зі змінами, внесеними, до ст. 160 Кримінального кодексу України, кримінальна відповідальність настає не тільки для того, хто платив за голоси, а й для виборців. Той, хто отримав від агітатора гроші за свій голос, може бути позбавлений волі на термін від 5 до 7 років. Ми попереджаємо про це виборців, бо хочемо на цих виборах добитися максимального результату у боротьбі з підкупом виборців

Друге - після подій під Верховною радою у серпні я слабо вірю, що децентралізація відбудеться взагалі. Це треба було робити одразу, в перші чотири місяці роботи парламенту.

ПРОБЛЕМИ ЗАКАРПАТСЬКИХ ВИБОРІВ ДВІ: ПІДКУП І КЛОНИ

- Є така думка,  що  на Закарпатті, разом із Одесою та Харковом, вибори будуть найгарячішими. Міліція попереджала, що слід чекати провокацій, прогнозують масові порушення виборчого процесу...

- Найбільших проблем закарпатських виборів - дві. Перша - підкуп виборців. Друга - клони. Зараз зникли клони політичних партій. А в списках на мери міст - по три-чотири однофамільці. Людина мисляча, звісно, розбереться. Але більшість голосує за кандидата, кого першого в списку побачив. 

Ми розраховуємо на невелику явку виборців на Закарпатті. По-перше, дуже багато заробітчан, й ще - це особливість регіону - дуже багато свідків Єгови, прихильники цієї віри не ходять на вибори. Деякі села повністю випадають - там до 70% жителів - єговісти. Ця релігія не заборонена законом, тож мають право. Якось вони виступали тут перед облрадою, роздавали літературу, питають мене, ви, мовляв, казали, що ходите в будь-які храми, чому не зайдете в храм свідків Єгови? Сказав, що прийду одразу після того, як вони прийдуть на вибори.

- Про підкуп виборців зараз на Закарпатті говорять багато - стільки ж, як два місяці тому про контрабанду...

- Таке  тут було завжди. Просто сприймалося як належне. Ми  оголосили цьому інформаційну війну. Отримали шквал листів - у селах ж усі люди знають, хто розносить гроші перед виборами. Нам назвали усіх десятників, сотників... Село ділиться на тих, хто ніколи не візьме грошей за голоси, а друга категорія - малозабезпечені, багатодітні, безробітні, алкоголіки - оці беруться агітаторами на облік. І в п'ятницю чи в суботу, коли закінчилася виборча кампанія, до людини ввечері приходять, дають гроші, а на ранок він уже на виборчій дільниці, голосує, як треба. У цих агітаторів явка стовідсоткова, а непідкупні виборці розпорошують свої голоси між іншими кандидатами. От тому в одної політичної сили завжди, стабільно, роками був хороший результат на виборах.

- Ви, як губернатор, повинні забезпечити демократичні вибори на Закарпатті. Але разом з тим очолюєте список однієї з партій. Чи нема у цьому конфлікту інтересів?

- Не бачу конфлікту. Я не можу мати менше прав, ніж будь-який громадянин України. Ми всі рівні. Балотуватися й бути вибраним до органів влади має право кожен громадянин. Тому я просто користуюся своїм правом. Крім того, на період виборчої кампанії йду в неоплачувану відпустку, хоча й не зобов'язаний робити це за законом...

PS: Із наступного понеділка (5 жовтня) голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль іде в неоплачувану відпустку, що триватиме до 23 жовтня включно. Відпустка пов'язана з передвиборчою кампанією (нагадаємо, що Г. Москаль очолює список «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» в обласну раду). Виконуючим обов'язки голови обласної державної адміністрації на період відпустки Геннадія Москаля буде заступник голови - керівник апарату облдержадміністрації Олександр Петік.

Тетяна Когутич, Ужгород.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-