На Вінниччині голова облради обговорив з очільниками громад, як вберегти землі від шахраїв

На Вінниччині голова облради обговорив з очільниками громад, як вберегти землі від шахраїв

Укрінформ

Голова Вінницької облради Вячеслав Соколовий обговорив з головами територіальних громад Вінниччини, як протидіяти захопленню земельних ділянок шахраями.

Про це повідомляє Вінницька обласна рада, передає Укрінформ.

Соколовий зауважив, що Вінницька область – аграрна, і громадам потрібно чітко розуміти, як розпорядитися землею, враховуючи те, що останнім часом у земельному законодавстві відбулося чимало змін. Він також нагадав учасникам зустрічі, що 1 липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», яким внесені надзвичайно важливі зміни до Земельного кодексу України щодо набуття, використання та відчуження земель сільськогосподарського призначення.

«Прикро констатувати, але зміни у законодавстві дали поштовх і для активізації дій незаконного характеру з боку окремих суб’єктів господарювання та громадян»,- сказав голова обласної ради.

Він зазначив, що підґрунтям для можливого незаконного заволодіння землею комунальної власності є  відсутність кадастрових номерів на ділянки та відсутність земельних ділянок у Державному земельному кадастрі або недостовірність внесених до нього даних. Окрім того, шахрайства із землею відбуваються через  невідповідність даних у Державному земельному кадастрі їх паперовим джерелам, неоформлені права на земельні ділянки, а також через помилки в технічній документації і суперечності внаслідок зміни підходів та способів обмірів тощо.

За словами Вячеслава Соколового, нині існують різні сценарії захоплення земель. Так, особи, які мають доступ до інформації про вільні земельні ділянки, а також можливість вплинути на процедуру відведення цих ділянок, реалізують корупційні схеми з метою відчуження майна державної та комунальної власності. Під час реалізації однієї з найпоширеніших схем залучаються підставні особи (або використовують паспортні дані), від імені яких, відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, подається заява про безоплатне отримання земельної ділянки для ведення селянського господарства, садівництва, дачного будівництва тощо. Надалі з метою отримання прибутку виведені земельні ділянки перепродають, що ускладнює, або й, взагалі, унеможливлює повернення їх громаді, адже покупці є добросовісними набувачами майна.

«На мою думку, сьогодні громадам необхідно активізувати роботу з проведення інвентаризації земель, виявлення та визначення інвестиційно-привабливих ділянок», - наголосив Вячеслав Соколовий.

Про проблемну ситуацію, коли одразу 111 людей претендують на отримання 220 га землі, не будучи жителями громади, на нараді розповів Іванівський сільський голова Михайло Кулик.

«111 людей, які не є жителями нашої громади, фактично, одночасно подали до нашої сільської ради заяви, щоб ми надали їм по 2 гектари для ведення особистого селянського господарства.  Це землі пасовищ та сіножаття. Після нашої відмови до суду надійшло 111 заяв.  Тепер сільську раду майже щодня закидають рішеннями суду про виділення заявникам землі, - каже Михайло Кулик.

Начальник відділу забезпечення діяльності керівництва – старший радник голови обласної Ради Андрій Шпортун звернув увагу учасників зустрічі на те, що через внесені зміни до законодавства територіальні громади наділені повноваженнями розпоряджатися сільськогосподарськими землями, які перейшли від держави до громад.

«Земельний кодекс України, а саме ст.121, визначає чіткі нормативи передачі земельних ділянок громадянам у власність, в тому числі – до 2 га для ведення особистого селянського господарства, - зазначив Андрій Шпортун. – У той же час ми бачимо, що певні ділки використовують ці права в дещо інший спосіб – не для особистого селянського господарства, а для сумнівних оборудок. І такі факти вже непоодинокі».

Андрій Шпортун також нагадав головам територіальних громад, що посадові особи органів місцевого самоврядування, за наявності підстав, мають право звертатися до правоохоронних органів. Крім того, обласна Рада – це представницький орган територіальних громад області, який, отримавши інформацію від голів громад про наявні правопорушення, спрямує її до компетентних органів.

Голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий закликав голів громад не замовчувати випадки неправомірних дій щодо землі, а надавати відомості про такі випадки до облради: «Ми її систематизуємо для негайного реагування». Він також зазначив, що попри недосконалість земельного законодавства громадам слід працювати у правовому полі.  Що ж стосується покращення відповідних законів, обласна рада готує пропозиції про внесення необхідних змін. І вже найближчої сесії вінницькі депутати звернуться до усіх обласних рад про спільне звернення до Верховної Ради. Позаяк земля - це ресурс громад і він  має працювати на розвиток територій, а не бути об’єктом перепродажу.

 Фото: vinrada.gov.ua

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-