Активні громадяни не байдужі до проблем забруднення навколишнього середовища

Активні громадяни не байдужі до проблем забруднення навколишнього середовища

Укрінформ
Завдяки своїй активній громадянській позиції люди не залишаються осторонь проблем забруднення навколишнього середовища. Про це свідчать звернення на урядову «гарячу лінію».

До речі, 22 березня відзначається Всесвітній день водних ресурсів. Щороку в цей день у різних країнах проводяться заходи, присвячені підвищенню поінформованості громадськості стосовно важливості збереження й освоєння водних ресурсів. Мета заходу – привернути увагу до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання. Цьогорічне гасло Дня – «Не залишаючи нікого осторонь». Нині понад 80 % стічних вод потрапляють у ґрунт, здійснюючи негативний вплив на довкілля. У зв’язку з цим необхідно поліпшувати системи збору та очищення стічних вод, що тісно пов’язано з проблемою управління відходами.

За інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунального господарства, в Україні за 2018 рік утворилося майже 54 млн куб. м побутових відходів, або понад 9 млн тонн, які захоронюються на 6 тис. сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 9 тис. га. Спільно з міжнародними експертами розробляється рамковий законопроект про управління відходами, який має на меті повністю змінити механізм поводження з відходами в нашій країні. Крім того, паралельно готуються галузеві законопроекти, у тому числі про відходи упаковки.

Сьогодні в Україні майже 96% усіх відходів, у тому числі пластик, відправляються на полігони, де роками продовжує своє «життя» в ґрунті. Наприклад, звичайний поліетиленовий пакет розкладається десятки років, а полієтиленова пляшка з-під води – сотні років.

Нещодавно Урядовим контактним центром було проведено дослідження на тему «Організація системи збирання побутових відходів у населених пунктах (зокрема, сортування)». Опитування громадян, які звертаються на урядову «гарячу лінію», показало, що найменше можливостей офіційно позбавитись побутових відходів (вивезти) у мешканців сільської місцевості. Респонденти, чиї домогосподарства не мають такої можливості, складають 61%.

Найпоширеніший спосіб позбутись побутових відходів у містах – накопичувальні майданчики. Практична можливість сортування сміття на майданчиках для побутових відходів є у 48,7% громадян. Водночас, 45,1% – повідомили про відсутність умов для сортування сміття.

Громадянам серед інших задавалося питання «Чи знаєте ви, які побутові відходи варто було б роздільно збирати, оскільки вони небезпечні для природи та людини?». В цілому отримані результати дають підстави стверджувати, що українці достатньо компетентні в поводженні із небезпечними для природи і людини побутовими відходами (81,1% респондентів тією чи іншою мірою обізнані у даній тематиці).

Як повідомили Укрінформу в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру, впродовж 2018 року та з початку 2019 року на урядову «гарячу лінію» надійшло близько 200 звернень щодо проблем поводження з побутовими відходами. Найбільше зверталися заявники з Львівської, Дніпропетровської, Черкаської та Київської областей.

Так, мешканці м. Дніпро повідомляли про сміттєзвалище побутових відходів, розташоване на пустирі поблизу однієї з шкіл міста. У Департаменті екологічної політики Дніпровської міської ради поінформували, що за наслідками виїзду за зазначеною адресою було підтверджено наявність несанкціонованого звалища відходів невідомого походження. Після проведення його обстеження та за результатами лабораторних досліджень проб відходів та ґрунту було встановлено перевищення показників гранично допустимих концентрацій міді, цинку, свинцю, кадмію та нікелю. Крім того, за висновком державного закладу «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України», в результаті проведених санітарно-хімічних досліджень відходів та ґрунту було встановлено забруднення ґрунту тяжкими металами. Для розслідування за фактом забруднення земель відходами направлено заяву до Дніпровського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області.

На урядову «гарячу лінію» звернувся житель м. Южноукраїнськ  Миколаївської області з питання забруднення річки Дніпро та Бузького лиману стічними водами з м. Київ. Заявник вважає, що впродовж тривалого періоду відбувається викидання каналізаційних стоків у річку Дніпро зі столиці, внаслідок чого забруднюється Бузький лиман. Він просив сприяння у вжитті заходів щодо припинення викидів нечистот у річку Дніпро з м. Київ.

За результатами розгляду звернення у Державній екологічній інспекції України повідомили про таке. Найбільшим водокористувачем у місті Києві є ПрАТ «АК «Київводоканал», яке здійснює водопостачання та водовідведення для населення і підприємств столиці. Основною проблемою в сфері охорони та раціонального використання вод і відтворення водних ресурсів у басейні р. Дніпро є те, що Бортницька станція аерації ПрАТ «АК Київводоканал» - це єдина система очисних споруд стічних вод м. Київ та прилеглих міст і селищ Київської області. На станції проходять очистку всі побутові стічні води, а також стоки промислових підприємств. У зв’язку з недопущенням планової перевірки ПрАТ «АК Київводоканал» стосовно дотримання вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією Столичного округу подано адміністративний позов до Окружного адміністративного суду міста Київ. Таким чином, остаточна відповідь заявнику буде надана після вирішення конфліктної ситуації, що склалася.

Водночас, за інформацією ПрАТ «АК «Київводоканал», на підприємстві занепокоєні ситуацією із засміченням магістрального каналу Бортницької станції аерації, через який здійснюється відведення біологічно очищених зворотних вод від станції у водний басейн Канівського водосховища р. Дніпро. Як зазначається на сайті Київводоканалу, засмічення може призвести до того, що в період проходження паводку буде унеможливлена перекачка паводкових вод. Дана ситуація також може спричинити екологічну проблему, тобто повторне забруднення очищених стічних вод Бортницької станції аерації з подальшим скиданням в р. Дніпро.

Заявниця з смт Рокитне Рівненської області зателефонувала на урядову «гарячу лінію» та повідомила, що у зазначеному населеному пункті нечистоти від каналізаційних систем мешканців витікають у водойму, через що навкруги стоїть жахливий сморід. З даного питання вона зверталася до селищної ради, в районну адміністрацію, натомість, крім штрафу лише одному мешканцю, жодних дій вжито не було. Жінка просила з'ясувати ситуацію та вжити заходів щодо здійснення ремонту каналізаційних труб для усунення витоку нечистот.

У відповіді Державної екологічної інспекції у Рівненській області зазначається, що було проведено перевірку дотримання вимог водного законодавства приватним підприємством, яке здійснює технічне обслуговування та ремонт каналізаційних мереж Шубківської сільської ради. Згідно з поясненнями керівника підприємства, внаслідок порушення правил експлуатації каналізаційного колектора відбувся витік стічних вод з каналізаційного колодязя у ставок. Відразу після звернення на урядову «гарячу лінію» витік було ліквідовано. Втім, директору підприємства доведеться відповідати: за вчинене правопорушення його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.ст. 59,61 КУпАП.

Отже, небайдуже ставлення та активна громадянська позиція заявниці допомогла вирішити проблему, що мала велике значення для всієї громади.

За період з 15 по 21 березня на урядовій «гарячій лінії» зареєстровано 24 тисячі 212 звернень, з них телефоном – 22 276, через Інтернет – 1 936.

Отримати відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію можна, звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545 у цілодобовому режимі та безкоштовно з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Lifecell.

Особи з порушенням слуху можуть звернутися на урядову «гарячу лінію» за допомогою Skype-зв’язку за таким іменем: Урядова гаряча лінія 1545-1; Урядова гаряча лінія 1545-2; Урядова гаряча лінія 1545-3.

Працює «гаряча лінія» для кандидатів на посади фахівців з питань реформ: (044) 284-19-64.

Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-