Українцям потрібні якісні вакцини

Українцям потрібні якісні вакцини

Укрінформ
Зростання рівня імунізації, що останнім часом спостерігається в Україні, відбувається завдяки поставкам якісних вакцин.

І це не дивно, адже метою вакцинопрофілактики є вироблення імунітету людини з подальшим зниженням або повним викоріненням існуючих інфекцій: кору, поліомієліту, дифтерії тощо. Згідно з теорією щеплень, краще завчасно перехворіти у легкій формі, ніж пізніше, коли інфекція призведе до важкої форми захворювання. Отже, вакцинація потрібна не лише для захисту здорових дітей, вона захищає також і тих, кому не можна робити щеплення через стан здоров'я, у зв'язку з імунодефіцитом тощо. А для цього потрібен так званий колективний імунітет.

До речі, дебати щодо необхідності вакцинації розпочалися ще до появи терміну «вакцина» і тривають понині. Діти в багатьох країнах світу не можуть відвідувати дошкільні навчальні заклади та школи, якщо їм не зробили щеплення за календарем. Водночас, в деяких країнах є навіть стимули для вакцинації. Зокрема, в Австралії сім’я може отримати соціальні виплати лише за умови, коли дитина отримала всі планові вакцини.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Однак особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Тому медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, повинні мати відповідну підготовку з питань їх проведення та зобов'язані надати об'єктивну інформацію особам, яким проводиться щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень та про можливі поствакцинальні ускладнення.

Міністерство охорони здоров'я спільними зусиллями з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та іншими міжнародними і громадськими організаціями налагодило поставки вакцин, що входять до українського календаря профілактичних щеплень та захищають дітей від інфекційних хвороб.

На офіційному сайті МОЗ України повідомляється, що Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) поставив до України нову партію вакцин від кору «Пріорікс» (Priorix) бельгійського виробництва «ГлаксоСмітКляйн» (GlaxoSmithKline, GSK) у кількості 77,6 тис. доз. Також на початку липня МОЗ зареєстрував для закупівлі через міжнародні спеціалізовані організації ще один препарат для імунопрофілактики кору, паротиту краснухи "М-М-Р ІІ Вакцина від кору, паротиту та краснухи вірусна, жива" виробництва MerckSharp&DohmeCorp (MSD, США).

Результатом таких зусиль МОЗ України стало поступове зростання рівня імунізації населення.

Як повідомили Укрінформу в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру, з початку 2018 року на урядову «гарячу лінію» надійшло понад 400 звернень з питань вакцинації. У порівнянні з аналогічним періодом 2017 року, кількість зареєстрованих звернень на дану тематику зросла на 29%. Вказані звернення отримані переважно від громадян Дніпропетровської, Київської, Одеської, Харківської, Кіровоградської областей та м. Київ.

Заявники скаржилися на неналежне забезпечення вакцинами закладів охорони здоров’я, відмову у проведенні вакцинації медичними працівниками, а також повідомляли про факти вимагання коштів за проведення вакцинації.

На урядову «гарячу лінію» із вказаних питань переважно зверталися батьки, які нарікали на неможливість здійснити обов’язкову вакцинацію від небезпечних інфекційних захворювань (туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту тощо) своїм дітям згідно із затвердженим МОЗ «Календарем профілактичних щеплень». Громадяни акцентували увагу на якості вакцин. Зокрема, незважаючи на те, що в медзакладах була в наявності вакцина для профілактики кашлюку, дифтерії та правця індійського виробництва, заявники висловлювали сумніви щодо її якості та наполягали, аби вакцинація їхніх дітей проводилася відповідною вакциною бельгійського виробництва.

Так, бабуся з Київської області повідомила, що на початку вересня ц.р. звернулася до Амбулаторії медичного типу в селі стосовно проведення її онуці, 2018 р.н., щеплення вакциною європейського виробництва. У Васильківській райдержадміністрації Київської області повідомили, що згідно з інформацією, наданою Комунальним некомерційним підприємством Васильківської районної ради «Васильківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», заклад отримує вакцину АКДП централізовано і тільки виробництва Індії.

Жінка з м. Кривий Ріг Дніпропетровської області звернулася з проханням зробити вакцинацію від правця своєму чоловікові, інваліду ІІІ групи, оскільки він отримав травму, пробивши ногу іржавим цвяхом. Крім лікування медикаментами, чоловік побажав пройти вакцинацію від правця, оскільки вбачає загрозу здоров'ю через розпухлу ногу, але вакцинацію не було проведено. Під час зворотного зв'язку заявниця повідомила, що після звернення на урядову «гарячу лінію» питання вирішено позитивно.

Заявниця із Запорізької області повідомила, що її 4-річній дитині необхідно зробити комплексне щеплення від кору. Натомість медичні працівники амбулаторії, яка зобов’язана обслуговувати медпункт у їхньому селі, не приїжджають до них для здійснення вакцинації. Жінка просила сприяння, аби медпрацівники приїхали до медпункту села для проведення вакцинації. Під час зворотного зв’язку заявниця повідомила, що через тиждень після звернення на урядову «гарячу лінію» щеплення її дитині було проведено.

За період з 14 по 20 вересня 2018 року на урядовій «гарячій лінії» зареєстровано 26 043 звернення, з них по телефону – 24 904, через Інтернет – 1 139.

Отримати відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію можна, звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 15-45 у цілодобовому режимі та безкоштовно з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Lifecell.

Особи з порушенням слуху можуть звернутися на урядову «гарячу лінію» за допомогою Skype-зв’язку за таким іменем: Урядова гаряча лінія 1545-1; Урядова гаряча лінія 1545-2; Урядова гаряча лінія 1545-3.

Працює «гаряча лінія» для кандидатів на посади фахівців з питань реформ: (044)284-19-64.

Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру за адресою: www.ukc.gov.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-