Захист тварин в Україні: як уберегти їх від людей

Захист тварин в Україні: як уберегти їх від людей

Блоги
Укрінформ
Те, як ми поводимось із братами нашими меншими, насправді показує рівень зрілості нашого суспільства

З приходом зими в Україні активізувалася діяльність так званих «догхантерів». Це люди, які свідомо отруюють і вбивають собак і при цьому навіть не приховують своїх дій. Вони анонсують свої «полювання» через ЗМІ та соціальні мережі. Полюбляють працювати зимою, оскільки по снігу легко відслідкувати тварин.

Як би це жахливо не звучало, але людей, які отримують насолоду від вбивств тварин, в Україні дуже багато. Разом з тим поки що відомо лише про один випадок, коли у нашій державі громадянина притягли до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами.

Відповідальність за такі незаконні дії в Україні в основному адміністративна. Відтак чинне законодавство майже ніяк не запобігає жорстокому поводженню з тваринами.

У 2013 році Верховна Рада ратифікувала Європейську конвенцію про захист домашніх тварин. Цим документом передбачені основні принципи ставлення до домашніх тварин, в тому числі заборона на заподіяння їм страждань.

Таким чином, Україна взяла на себе зобов'язання вживати заходів щодо захисту тварин від жорстокого поводження. Але, на жаль, нинішнє законодавство не відповідає прийнятим європейським стандартам.

У більшості цивілізованих країн законодавство щодо протидії жорстокому поводженню з тваринами передбачає величезні штрафи. Наприклад, в Італії – до 160 тисяч євро, у Франції – до 30 тисяч євро, у Великій Британії – 20 тисяч фунтів стерлінгів. Також розповсюдженим є ув’язнення за такі дії (Велика Британія, Португалія, Італія, Німеччина, Франція, окремі штати США).

Що нині є у нас?

На сьогодні Кримінальний кодекс за знущання над тваринами, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацькування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, передбачає штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт до шести місяців.

Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього, караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі до двох років.

Як уже було сказано, по факту обмеження волі за жорстоке поводження з тваринами, в Україні не практикується. Відтак залишаються лише копійчані штрафи.

Що потрібно змінити?

На мою думку, покарання за жорстоке поводження з тваринами в Україні треба зробити більш суворим.

Зокрема, варто встановити справжню кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Ми з колегами погодили відповідні зміни до існуючого законодавства у цій сфері.

Переконаний, що в Україні треба запровадити відповідальність не лише за знущання над тваринами, а й навіть за заклики до таких дій. Так, зокрема, карати штрафом від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом до шести місяців.

За знущання над твариною, вчинене із застосуванням жорстоких методів, передбачити не адміністративну відповідальність, а дійсно суворе покарання у вигляді обмеження волі до п’яти років.

За знущання над твариною, вчинене у присутності малолітньої особи, повторно або групою осіб, або якщо воно спричинило каліцтво чи смерть тварини, варто передбачити вже не обмеження, а позбавлення волі до чотирьох років.

Зміст положення (норми) чинного законодавства

Зміст відповідного положення (норми) проекту акта

Кримінальний кодекс України

Стаття 299. Жорстоке поводження з тваринами

1. Знущання над тваринами, що відносяться до хребетних, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацькування зазначених тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, -
караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього, -
караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.

Стаття 299. Жорстоке поводження з тваринами

1. Виготовлення з метою розповсюдження матеріалів із закликами до жорстокого поводження з твариною, яка відноситься до хребетних, чи до спричинення такій тварині смерті, або розповсюдження таких матеріалів, -

караються штрафом від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

2. Знущання над твариною, вказаною в частині першій цієї статті, вчинене із застосуванням жорстоких методів, -

карається обмеженням волі на строк до п’яти років.

3. Діяння, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені у присутності малолітньої особи, повторно або групою осіб, або, якщо вони спричинили каліцтво чи смерть тварини, вказаної в частині першій цієї статті, -

караються позбавленням волі на строк до чотирьох років.

Чому це потрібно зробити?

Впевнений, що знайдеться багато опонентів, які будуть виправдовувати боротьбу, наприклад, із бездомними собаками. Так, і у Києві, і в інших містах України є багато бездомних тварин, які справді можуть приносити шкоду людям. Деякі люди вважають, що найлегший спосіб позбутися цієї проблеми – отруїти їх.

Втім, давайте будемо цивілізованими громадянами своєї країни. Відловом, стерилізацією та спостереженням за бездомними тваринами займаються відповідні служби. Вони отримують на це кошти із державного бюджету. І треба контролювати діяльність саме цих служб і те, як вони витрачають наші з вами гроші. До речі, свою енергію «догхантери» можуть спрямувати саме у цьому напрямку.

Те, як ми поводимось із братами нашими меншими, насправді показує рівень зрілості нашого суспільства. Виховання гуманного ставлення до тварин є невід’ємною складовою культурного виховання громадян.

Крім того, наші діти повинні розуміти, наскільки важливим є добре ставлення до тварин. Адже на таких прикладах діти виховують у собі доброту, людяність, співчуття і співпереживання.

Тож давайте нарешті станемо на рівні з усіма цивілізованими країнами і зробимо все можливе для того, щоб захистити тварин від жорстокого людського поводження!

Роман Мацола, народний депутат України

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-