ТОР-5 фактів, що свідчать про становлення української діаспори в Іспанії

ТОР-5 фактів, що свідчать про становлення української діаспори в Іспанії

Блоги
6300
Укрінформ
Про перехід від громад заробітчан, що задовільняють свої мовно-культурні потреби, до моделі діаспори, із сталим принципом розвитку, можуть свідчити такі факти...

Поза тим, що в Україні термін «діаспора» інколи трактується неоднозначно, безумовним прототипом країни з українською діаспорою є, наприклад, Канада. Цього року ми згадували 125-річчя першого українського поселення у країні червоного кленового листка. А це – нелегкий шлях становлення громад, починаючи від малого – їхні кроки до значних культурних здобутків, економічного розвитку, появи еліти та іншого – на духове єднання з Україною.

Вважається, що умовам означення мобілізованої чи утвердженної діаспори відповідають всі ті країни, західні та східні, що вже були традиційним призначенням українців у перших трьох хвилях вітчизняної еміграції (економічної, міжвоєнної та політичної). Під час четвертої хвилі,– так званої «заробітчанської», що розпочалася у 1990-х роках,– частина українців подалися до країн, де практично не було прикладів української присутності, які можна було б успадкувати, до яких прилаштуватися. Одним з таких поселень «з нуля» стала Іспанія, де нині проживає близько 100 тисяч українців.

Можна довго розказувати про чималий список асоціацій українців Іспанії, всі їх заходи та проекти, жертовну працю на підтримку власної ідентичності, як і останню волонтерську діяльність на підтримку Євромайдану та потреб АТО. Втім, окремо від змін в демографічній картині, про перехід від громад заробітчан, що задовільняють свої мовно-культурні потреби –  до моделі діаспори, із сталим принципом розвитку, можуть свідчити такі факти, як поява в країні-поселення українських монументів, власних будівель, солідних ансамблів, видавничої справи, екстерналізації культурних заходів та фінансової участі в цьому всьому власних місцевих бізнесових кіл.  

І так – вашій увазі пропонується п’ять фактів, що вказують про початок цього переходу в українстві Іспанії. За принципом рівноцінності, подаються в хронологічному порядку.

1. ЮНАЦЬКИЙ ТАНЦЮВАЛЬНИЙ АНСАМБЛЬ «КРИЧЕВЧАНКА»

Заснований сім років тому художнім керівником Олександром Ситніковим, серед учнів українських суботніх шкіл Мадридського регіону. Ансамбль виріс з гуртка в 10 дітей до високопрофесійного колективу в понад 50 танцюристів з кількома віковими групами підготовки.

За ці роки «Кричевчанка» взяла участь у численних культурних подіях українців по всій Іспанії, іспанських фестивалях, додавала різноманіття концертам зіркових виконавців, зокрема Ніни Матвієнко. Належне визнання цього ансамблю розглядається на рівні Міністерства освіти і науки України.

2. ЖИВИЙ МЕМОРІАЛ ТАРАСУ ШЕВЧЕНКУ

У 2014 році, в одному з парків міста Алкала-де-Енарес (батьківщина Сервантеса – поблизу Мадриду), українською спільнотою регіону було висаджено «садок вишневий» з 47 дерев (по одному на кожен рік життя Великого Кобзаря). Вхід до садка прикрашає моноліт з пам’ятною дошкою Тарасу Шевченку –  українському поету, гуманісту та художнику.

Садок заслужено стає «позір-точкою» різних гостей іспанської столиці та вітчизняних делегацій – тут схиляли голови президент Світового Конґресу Українців із заступниками, народні депутати України, інші особистості. 

3. ВЛАСНИЙ МУРОВАНИЙ ХРАМ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕРКВИ

У 2015 році, в місті Уельва (на півдні Іспанії), було освячено храм Української Греко-Католицької Церкви, що будувався з 2012 року – Свв. Кирила та Меодія. Ще закладаючи камінь майбутньої церкви, Апостольський візитатор – владика Діонісій (Ляхович) заявив: «Українці, які тут проживають, – уже не заробітчани, а нова українська діаспора».

Як відомо, решта парафій УГКЦ в Іспанії користуються римо-католицькими святинями, а українські православні – можливостями Вселенського патріархату.  

4. СВОЯ ЛІТЕРАТУРА В КОЛЕКТИВНИХ ВИДАННЯХ

На початку 2016 року, творчими українцями Мадриду було видано літературний альманах «Наше Слово», співавторами якого є 20 жінок та 7 чоловіків. У книзі містяться 280 віршів та декілька творів прозою на основні емігрантські мотиви – національно-патріотичні, релігійні, сум за рідною домівкою та близькими людьми, складності інтеграції на чужині тощо.

Першим виданням такого типу стала збірка поезії та прози «Українська Родина», видана, у 2014 році, українцями міста Мурсія (що на південно-східному узбережжі країни). У ній, 7 жінок та 1 чоловік подали понад 160 творів.

5. МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

У вересні 2016 року в Каталонії відбувся ІІ Міжнародний фестиваль української культури «UcraïnaFest». Про це писав Укрінформ. І, хоча в Іспанії українцями проводяться інші щорічні культурні фестивалі, як-от «Тарасове Колосся», цього року «UcraïnaFest» показав новий рівень – як за тривалістю, так і за географією учасників. У трьохденному фестивалі, у двох каталонських містах – курортному Льорет-де-Мар та Барселоні, виступали не лише місцеві українські учасники та численні виконавці і колективи з України, але також гості з інших країн, зокрема – вперше із-за океану – український танцювальний ансамбль з Канади.

У проведені цього фестивалю для нас знакове й те, що серед його спонсорів значиться Іспано-українська торгова палата – організація, яку веде українських діяч з міста Валенсія. Таким чином, чи не вперше український культурний захід в Іспанії знайшов співфінансування з бізнесу місцевих співвітчизників...

Як бачимо, те, що для країн з утвердженою українською діаспорою є звичайнісінькою нормою, у країнах, де маємо наші громади заробітчанської хвилі, як Іспанія, все це є ще чимось винятковим.

До слова, на непересічність перелічених фактів вказує і те, що ключові заходи, пов’язані з усіма ними, відбувалися за участі Посла України (у перших чотирьох це був Сергій Погорельцев, а у крайньому – Анатолій Щерба). 

Врешті, як би там не було, українцям є чим пишатися і в Іспанії. Є і до чого прагнути – щоб викладені тут факти не залишилися єдиними у своєму роді.

Андрій Якубув

Фото - з відкритих джерел

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-