Дмитро Новицький, директор Київського міського центру зайнятості
Після війни зросте попит на висококваліфікованих спеціалістів будівельної галузі 
26.12.2023 14:50

Майже два роки на території України відбуваються повномасштабні воєнні дії, які призводять до руйнувань цивільної та ринкової інфраструктури, зупинення чи втрати виробництва, порушення логістичних і виробничих зв’язків. Київ не є винятком. Проте кількість населення столиці відновлюється і станом на грудень 2023 року – майже така сама, як до повномасштабного вторгнення – 3,5-3,6 мільйона жителів. 

А яка ж наразі ситуація на ринку праці столиці? Скільки безробітних у Києві? Які найбільш затребувані професії? Які зарплати пропонують роботодавці? Які можливості для вразливих категорій населення – ВПО, ветеранів, людей з інвалідністю? Про це все – у розмові з директором Київського міського центру зайнятості Дмитром Новицьким. 

СИТУАЦІЯ НА РИНКУ ПРАЦІ СТОЛИЦІ ЗМІНЮЄТЬСЯ НА КРАЩЕ 

- Яким був 2023 рік для столичної служби зайнятості? Які зміни відбулися на ринку праці Києва? 

- Після початку війни економіка столиці опинилася у глибокій кризі. Через значний відтік робочої сили та закриття підприємств значно скоротилась діяльність у галузях торгівлі, промисловості, будівництві та транспорті. 

Протягом цього року активно  мали попит компенсації роботодавцям при працевлаштуванні окремих категорій громадян: молоді, внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій, людей з інвалідністю, людей передпенсійного віку.

Державна служба зайнятості протягом минулого і цього року змінила підходи до питання працевлаштування, підбору підходящої роботи. Для роботодавців дуже ефективним є підбір кадрів по рекрутингу. Сформувалась думка, що раніше служба зайнятості могла направляти непідготовлених людей, і роботодавець втрачав час та залишався незадоволеним нашими послугами. Зараз це змінено, у цьому напрямку ми працюємо зовсім інакше. 

Загалом ситуація на ринку праці Києва почала змінюватися на краще.

НАЙБІЛЬШИЙ ПОПИТ РОБОТОДАВЦІВ У КИЄВІ МАЮТЬ ВАКАНСІЇ СФЕРИ ТОРГІВЛІ ТА ПОСЛУГ

- Як змінилася кількість вакансій?

- З початком війни кількість вакансій у базі столичної служби зайнятості різко зменшилась. Так, на початку липня 2022 року у нас налічувалося всього 1,8 тисячі вакансій. Коли ворог відійшов від Київщини, ситуація почала стабілізуватися, і на початок вересня роботодавці пропонували вже 3,3 тисячі вакансій.

У 2023 році ситуація з пропозиціями від роботодавців для охочих знайти роботу значно покращилась. Всього упродовж 2023 року роботодавці поінформували столичну службу зайнятості про наявність понад 26 тисяч вакансій. 

Крім того, восени 2022 року ДЦЗ та Мінекономіки був створений «Єдиний портал вакансій», де акумулюються вакансії з провідних українських сайтів з пошуку роботи. Щодня на порталі розміщується понад 230 тисяч пропозицій роботи по всій Україні. 

- Фахівців яких професій найчастіше шукають роботодавці? Назвіть найзатребуваніші професії. 

- За групами професій найбільший попит роботодавців столиці спостерігається на працівників сфери торгівлі та послуг (продавці, кухарі, помічники вихователів, охоронники) – 20% від усіх поданих вакансій.

Також роботодавці потребують багато кваліфікованих робітників з інструментом (монтажників, електромонтерів, слюсарів-сантехніків, ремонтників, швачок). Нестача таких працівників є дуже високою, їх – 18% від всіх вакансій. Є нестача професіоналів, зокрема, вчителів, вихователів, інженерів, лікарів – таких вакансій 17%. 

Комунальні підприємства міста постійно потребують робітників: слюсарів, двірників, трактористів та ін.

Загалом до найзатребуваніших професій нині відносяться: продавець продовольчих товарів (259 вакансій), продавець-консультант (142 вакансії); касир торговельного залу (218 вакансій); водій автотранспортних засобів (160 одиниць); кухар (148 вакансій); вчитель закладу загальної середньої освіти (120 вакансій); сестра медична /брат медичний (108 вакансій).

- Які зарплати пропонують роботодавці? І які вакансії найменш і найбільш оплачувані? Яка середня заробітна плата по вакансіях?

- Середній розмір заробітної плати у вакансіях на середину грудня 2023 року складає 14,1 тис. грн.

При цьому є вакансії з набагато вищим рівнем заробітної плати, але й з досить високими вимогами до майбутнього працівника. Наприклад, фахівцям в ІТ-сфері пропонують до 110 тис. грн. Зарплата кваліфікованих робітників з інструментом також на гарному рівні – 30-35 тис. грн.

Продавцям продовольчих товарів та охоронникам роботодавці у середньому пропонують по 11,1 тис. грн; електромонтерам різних спеціалізацій до 14,9 тис. грн; слюсарям різних спеціалізацій до 22,0 тис. грн; вчителям – до 12,7 тис. грн; лікарям різних спеціалізацій до 25,0 тис. грн.

Мінімальний розмір заробітної плати пропонують контролеру квитків, експедитору, гардеробнику, садівнику тощо. 

ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ БЕЗРОБІТНИХ У КИЄВІ СТАНОВИТЬ 2,4 ТИСЯЧІ ОСІБ 

- Яка загалом кількість безробітних перебуває у вас на обліку? 

- Протягом 2023 року послугами столичної служби зайнятості скористалися 27,4 тис. громадян, з них 19,9 тис. мали статус зареєстрованого безробітного. Ця цифра майже у 2 рази менша ніж минулого року. 

У місті Києві загальна кількість безробітних наразі становить 2,4 тис. осіб.

- Скільком людям у цьому році служба зайнятості допомогла знайти роботу?

- За сприяння міської служби зайнятості у році, що минає, роботу знайшли 6,3 тис. осіб. Крім того, 337 громадян взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.

ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ ТРИВАЛІСТЬ ВИПЛАТ ПО БЕЗРОБІТТЮ НЕ МОЖЕ ПЕРЕВИЩУВАТИ 90 ДНІВ 

- Термін отримання допомоги по безробіттю – 3 місяці. Якщо людина впродовж 90 днів не знайшла, не отримала роботу, що далі – її знімають з обліку та припиняють виплати по безробіттю?

- Дійсно, на час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 днів (для осіб передпенсійного віку це 360 днів).

Проте, припинення виплати допомоги по безробіттю не означає, що людина автоматично позбавляється статусу безробітного. Якщо є потреба у продовженні пошуку роботи за сприяння служби зайнятості – фахівці служби продовжують надавати передбачені законодавством послуги. За необхідності, пропонують професійну підготовку або перепідготовку, підвищення кваліфікації, надають профорієнтаційні послуги, послуги психолога.

- Як нараховується сума допомоги  по безробіттю? Яка мінімальна, а яка максимальна сума? 

- Розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної людини індивідуально. При цьому під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 6700 грн, а з 1 січня 2024 року буде 7100 грн.

Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить менше ніж сім місяців, допомога призначається у мінімальному розмірі, який на сьогодні становить 1500 грн.

Допомога по безробіттю не надається особам, які не мають страхового стажу. 

НАПРИКІНЦІ МИНУЛОГО РОКУ БУЛО ЗАПРОВАДЖЕНО НИЗКУ ПРОГРАМ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ 

- Як служба зайнятості взаємодіє з роботодавцями? 

- Служба зайнятості тісно співпрацює з роботодавцями в різних напрямках. Серед них: підбір кваліфікованих працівників на замовлення роботодавців; розміщення інформації про вакансії, отримані від роботодавців,  на «Єдиному порталі вакансій»; організація професійного навчання зареєстрованих безробітних у закладах освіти або безпосередньо на підприємстві під конкретні замовлення роботодавців; організація навчання працівників за ваучером, компенсації за працевлаштування окремих категорій громадян. 

- Які саме компенсації отримують роботодавці?

- Наприкінці минулого року Урядом було запроваджено низку активних програм для роботодавців, які передбачають надання компенсацій за працевлаштування окремих категорій громадян. Зокрема – молоді, учасників бойових дій, осіб передпенсійного віку (за 10 та менше років до пенсії), осіб з інвалідністю, ВПО тощо. 

У залежності від категорій громадян роботодавцю компенсується або ЄСВ, що сплачує роботодавець (не вище мінімального подвійного розміру ЄСВ – 3124 грн.), або частина витрат на заробітну плату, але не вище мінімального розміру з/п.

Окрім того, продовжує свою дію програма надання компенсації роботодавцям за працевлаштування ВПО внаслідок війни, яка почалася торік. Порядок передбачає компенсацію роботодавцям двох мінімальних заробітних плат упродовж 2-х місяців за одну працевлаштовану особу. 

Ця компенсація є однією із найпопулярніших. З початку 2023 року її отримали 407 київських роботодавців, яким було перераховано майже 24 млн грн. за працевлаштування майже двох тисяч ВПО.

Поряд з цим продовжують працювати програми, які діяли і до початку війни, а саме: компенсація роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО з поміж зареєстрованих безробітних (довідка ВПО може бути будь-якого року) та виплата допомоги по частковому безробіттю з метою збереження робочих місць на підприємстві. З початку 2023 року за цими програмами роботодавцям виплачено 1 млн 200 тис. грн. 

Хочу привернути увагу до нової компенсаційної програми, яка тільки розпочала свою дію. Це компенсація роботодавцям витрат на облаштування робочих місць для працевлаштованих осіб з інвалідністю І або ІІ групи. (для І групи – 15 мін. з/п, для ІІ групи –10 мін з/п). Обов’язковою умовою є те, що особа протягом 180 днів до працевлаштування не повинна перебувати в трудових відносинах саме з цим роботодавцем та бути застрахованою.

ВПО, УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ, ЛЮДИ З ІНВАЛІДНІСТЮ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ ВАУЧЕР НА НАВЧАННЯ 

- Які послуги пропонує Київський МЦЗ для безробітних? Що пропонує зокрема соціально вразливим категоріям населення: внутрішньо переміщеним особам, учасникам бойових дій, людям з інвалідністю?

- У нас є основні послуги, це: пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні; професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у навчальних закладах; профорієнтація; інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням.

Внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій та люди з інвалідністю, які не зареєстровані як безробітні, можуть отримати ваучер на навчання для підтримання своєї конкурентоспроможності на ринку праці.

Учасники бойових дій та громадяни з інвалідністю внаслідок війни, які навіть не перебувають на обліку, мають можливість отримати безоплатне направлення на навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

- Яка кількість вимушених переселенців зверталася до Центру зайнятості в пошуку роботи? 

- Найбільше внутрішньо переміщених осіб звернулось до нас торік, послуги столичної служби зайнятості отримали майже 6 тис. ВПО. З початку 2023 року послугами столичної служби зайнятості скористалися 3,5 тис. внутрішніх переселенців.

- Скільком вдалося працевлаштуватися за цей рік?

- З початку війни нове робоче місце за сприяння служби знайшли 1,9 тис. ВПО, з них майже 900 внутрішньо переміщених осіб було працевлаштовано у 2023 році.

- Як стати на облік внутрішньо переміщеним особам, які можуть не мати всіх документів?

- Під час воєнного стану в разі відсутності у внутрішньо переміщених осіб певних документів центр зайнятості отримує відомості про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітної плати людини в Державних реєстрах. 

Крім того, внутрішньо переміщені особи, які не мали можливості звільнитися в установленому порядку, можуть подати заяву до центру зайнятості на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. 

Така заява подається до центру зайнятості особисто, через портал Дія або персональний кабінет, створений на офіційному вебсайті Державного центру зайнятості, з використанням електронного підпису.

- Яка кількість людей з інвалідністю звернулася до центру зайнятості у 2023 році? Чи таких звернень більше в порівнянні з минулими роками?

- Саме кількість звернень людей з інвалідністю зменшилась. Послугами столичної служби зайнятості з початку поточного року скористалися майже 1,6 тис. людей з інвалідністю, в 2022 році – 2,1 тис.

За кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 10 громадян з інвалідністю проходили навчання за такими навчальними програмами, як «Бухгалтерський облік та кадровий документообіг на підприємстві», «Фінансовий аналітик», «Менеджер із соціальних медіа (SMM-просування)», «Адміністратор» тощо.

- Розкажіть, яку роботу вони шукають, які вакансії центр зайнятості їм пропонує?

- Як правило, люди з інвалідністю шукають роботу відповідно до освіти та досвіду роботи. При підборі варіантів роботи для громадян з інвалідністю також враховуються рекомендації МСЕК щодо умов праці, та протипоказань до виконання певних видів робіт. 

У 2023 роботодавці Києва запропонували 1690 вакансій для людей цієї категорії. Це вакансії за робітничими професіями (продавці, кухарі, перукарі, електромеханіки, арматурники, монтажники радіоапаратури, слюсарі, охоронники тощо) та посади для фахівців (бухгалтери, менеджери, економісти, юристи, інженери, фахівці з комп’ютерного програмування тощо). 

Заробітна плата за вакансіями пропонувалась в діапазоні від мінімальної до 50-90 тис. грн.

Хочу нагадати, що, згідно з законодавством, підприємство у своєму штаті має мати 4% людей з інвалідністю від загальної кількості працівників.

НАВЧАТИСЯ ЗА ВАУЧЕРОМ МОЖНА ЗА 124 СПЕЦІАЛЬНОСТЯМИ 

- Часто людині доводиться змінювати професію – за відсутності вакансій. Які програми перенавчання та підвищення кваліфікації може запропонувати громадянам, які шукають роботу, столична служба зайнятості?

- Ми розуміємо, що до служби зайнятості звертаються дорослі люди, які у більшості випадків мають освіту та досвід роботи. І як правило, вже сформовані як професіонали. Тому питання кардинальної зміни професії зазвичай для них не актуальне. Як правило вони потребують підвищення кваліфікації за наявною в них професією чи спеціальністю. 

Так, протягом цього року безробітні підвищували кваліфікацію за професіями та напрямками: бухгалтерський облік та кадровий документообіг на підприємстві; аудит фінансово-господарської діяльності за міжнародними стандартами; менеджер з соціальних медіа (SMM-просування); фінансовий аналітик, менеджер з логістики; менеджер з маркетингу; менеджер з персоналу, фінансовий аналітик тощо. Це короткотермінові програми навчання тривалістю до 1 місяця.

Ваучер – це документ встановленого зразка, який дає людині право безоплатно пройти навчання. Вартість ваучера не перевищує 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз – це 26 840 тис. грн). Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або людина доплачує самостійно. Ваучер видається одноразово. 

- Хто може отримати ваучер для навчання?

- Охочі отримати ваучер повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні. 

Зокрема, це: громадяни старші 45 років, що мають страховий стаж не менше 15 років; звільнені з військової служби (крім строкової служби) у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я за наявності вислуги не менше 10 років. 

Без вимог до віку або стажу роботи ваучер можуть отримати: особи, звільнені з військової служби після участі в АТО за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення; люди з інвалідністю; внутрішньо переміщені особи за відсутності підходящої роботи; демобілізовані захисники й захисниці України; громадяни, стосовно яких встановлено факт позбавлення свободи внаслідок збройної агресії проти України; 

люди, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій тощо.

- За якими професіями і спеціальностями ведеться навчання?

- На сьогодні навчатися за ваучером можна за 124 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування. Перелік відібраний від того, в яких напрямках Міністерство економіки вбачає потребу. Наприклад, у жовтні 2023 року до переліку професій додано професію «сапер (розмінування)». 

Людина самостійно може обирати професію, заклад освіти у межах України та форму навчання. З початку 2023 року фахівцями столичної служби зайнятості видано 647 ваучерів.

- Які зі спеціальностей найчастіше обирають мешканці Києва?

- Найпопулярнішими спеціальностями, за якими видано ваучер є: «Психологія» (317 од.), «Медсестринство» (39 од.), «Соціальна робота» (29 од.), «Інженерія програмного забезпечення» (19 од.), «Середня освіти (за предметними спеціалізаціями)» (16 од.), «Маркетинг» (16 од.), «Будівництво та цивільна інженерія» (15 од.)  тощо.

За професіями – водій автотранспортних засобів (20 од.), слюсар з ремонту колісних транспортних засобів (13 од.), водії тролейбуса та трамвая (14 од.).

- Після війни багато військових повернуться до себе додому. Ветерани війни потребуватимуть і потребують навчання новим професіям чи перекваліфікації. Чи напрацьовуються зараз якісь програми для цього? Що наразі ви можете запропонувати ветеранам? 

- Це категорія громадян особливо в пріоритеті. Вони можуть користуватися всіма програмами, які  пропонує служба зайнятості.

Нещодавно стартував експериментальний урядовий проєкт, за яким учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть безоплатно пройти професійне навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. 

На сьогодні навчання проводиться за 95 ліцензованими робітничими професіями та 365 освітніми програмами підвищення кваліфікації. 

Заявку на навчання можна подати онлайн – через офіційний вебсайт Державної служби зайнятості або звернутись до найближчого центру зайнятості за консультацією.

За потреби під час навчання забезпечується безоплатне проживання як учаснику бойових дій, так і людині, що його супроводжує (якщо навчання проходить людина з інвалідністю І групи), а також компенсація їх проїзду. Після закінчення навчання видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.

Також учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни та члени їх сімей можуть взяти участь в урядових грантових програмах «Власна справа» та «Гранти для ветеранів». Кошти гранту допоможуть ветеранам у створенні та розвитку власного бізнесу.

1161 ЛЮДЕЙ ОТРИМАЛИ МІКРОГРАНТ ЗА ПРОГРАМОЮ “ВЛАСНА СПРАВА”

- Давайте детальніше зупинимося на цих програмах. У 2022 році для підприємців з’явилася можливість отримати грант від держави завдяки урядовому проєкту «єРобота» за програмою «Власна справа». Яка участь центру зайнятості в процесі надання цього гранту? 

- З липня 2022 року служба зайнятості бере активну участь у реалізації програми «Власна справа» в рамках урядового проєкту «єРобота». 

Ця програма спрямована на активізацію підприємництва в Україні  та стимулювання бізнесу до створення нових робочих місць. 

Мікрогрант у розмірі до 250 тис. грн надається на створення або розвиток вже діючого бізнесу для придбання обладнання, меблів, ліцензійного програмного забезпечення, сировини й матеріалів, товарів та послуг, необхідних для реалізації бізнесу, послуг маркетингу та реклами, оренди приміщення тощо. 

- Що потрібно для участі? Який алгоритм подачі й отримання гранту? 

- Учасники програми подають заяву та бізнес-план через портал Дія. Після перевірки наданих документів, оцінки кредитної історії та бізнес-плану заявника, за результатами співбесіди з фахівцями регіональної служби зайнятості, Державним центром зайнятості приймається рішення про надання мікрогранту. 

Якщо ж виникла необхідність у доопрацюванні бізнес-плану, проблему претендент на отримання мікрогранту може зробити це протягом 15 календарних днів. Є й інший варіант – учасник програми може через деякий час повторно подати документи на цей грант, але з іншою бізнес-ідеєю.

Грантоотримувачі мають зобов'язання і зі своєї сторони – створити робочі місця, та протягом трьох років платити зарплату, сплачувати податки,  і цим самим компенсувати суму гранту.

- Скільки мешканців столиці скористались такою можливістю?

- З початку дії програми до Київського міського центру зайнятості на розгляд надійшло 5818 заяв (станом на 08.12.2023), за якими – 1161 чол. отримали позитивне рішення про надання мікрогранту на загальну суму 178 млн грн, що своєю чергою сприятиме створенню щонайменше 2240 робочих місць.

Людина, яка отримала грант і має позитивний досвід взаємодії зі службою зайнятості вже хоче брати участь і в інших наших програмах, отримувати інші послуги. Якщо учасник отримав грант, то він буде створювати нове робоче місце і може звернутися за допомогою щодо підбору працівників, з приводу отримання компенсацій. Формуються довірливі відносини з роботодавцями, які дізнаються про наші послуги і рекомендують іншим роботодавцям.

- Служба зайнятості також веде супровід урядової грантової програми «Грант для ветеранів». Хто може стати її учасником? 

- З квітня 2023 року розпочато програму з надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей. 

Чоловік або дружина ветерана може отримати  грант розміром до 250 тис. грн та від 250 тис. до 500 тис. грн – залежно від того, скільки робочих місць хочуть створити, а учасник бойових дій чи особа з інвалідністю внаслідок війни – як на 500 тисяч так і на 1 мільйон гривень. При подачі на 1 мільйон 30% цієї суми має бути забезпечено власним коштом. 

- Скільки мешканців столиці вже скористались такою можливістю?

- Станом на 8 грудня до Київського міського центру зайнятості на розгляд надійшло 75 заяв, з яких – 29 отримали позитивне рішення про надання гранту (серед них: 15 – учасники бойових дій, 14 – члени їх сімей) на загальну суму 12,3 млн грн. Це своєю чергою сприятиме створенню щонайменше 50 робочих місць.

ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ ПОСТАНЕ ПИТАННЯ ВІДНОВЛЕННЯ ЗНИЩЕНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ 

- Як розвиватиметься ситуація на ринку праці Києва у наступному році?

- Спрогнозувати ситуацію на ринку праці в найближчій перспективі непросто. Все залежатиме від того, коли закінчаться бойові дії. 

Але очевидно, що після перемоги на фронті постане питання відбудови країни та відновлення знищеної ворогом інфраструктури. 

- Як змінюватиметься потреба в робочій силі після війни? Які професії будуть у попиті?

- Потрібні будуть висококваліфіковані спеціалісти будівельної галузі. Зросте попит як на кваліфікованих мулярів, монтажників, токарів, слюсарів, електрогазозварників, проєктувальників, архітекторів, енергетиків, так і виробників будівельних матеріалів та конструкцій. 

Буде потреба в спеціалістах у сфері логістики: водіях, менеджерах. У ціні будуть також працівники комунальної сфери.

Крім того, необхідно враховувати ще один фактор: з війни повернеться велика кількість людей, яким, образно кажучи, доведеться змінити військову форму на цивільний одяг. Вони потребують психологічної адаптації, медичної, професійної та трудової реабілітації. Це – справа психологів, психотерапевтів, лікарів, реабілітологів. Збільшиться попит на навчання і, як наслідок, на фахівців освітньої галузі.

Потрібні будуть військові, правоохоронці, працівники ІТ-сфери. 

Великим попитом на ринку праці міста, як і до повномасштабного вторгнення, користуватимуться працівники сфери торгівлі та послуг.

Після закінчення війни буде дуже велика кількість вакансій, які треба буде в короткий термін забезпечити необхідною кількістю людей. Ми це маємо на увазі і дивимось на все з оптимізмом. Завдання великі, і служба зайнятості бачить своє належне місце в цій роботі. 

Анастасія Ракута
Фото – Руслана Канюки

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-