Людмила Мушинська, заступниця директора Київського міського центру зайнятості
Серед зареєстрованих безробітних майже втричі збільшилась частка ВПО
05.04.2023 21:02

Про основні тенденції та трансформації на ринку праці, спричинені війною, а також про середній розмір заробітної плати у вакансіях, програми перекваліфікації для безробітних, та спеціальності, які будуть найбільш затребуваними у перспективі 2-3 років, ми детально поговорили з заступницею директора Київського міського центру зайнятості Людмилою Мушинською.

СЕРЕД ЗАРЕЄСТРОВАНИХ БЕЗРОБІТНИХ СУТТЄВО, МАЙЖЕ В ТРИ РАЗИ ЗБІЛЬШИЛАСЬ ЧАСТКА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

- Пані Людмило, триває другий рік повномасштабного вторгнення. Наскільки суттєво це вплинуло на ринок праці столиці?

- Звісно, війна безпрецедентно вплинула на ринок праці. У довоєнному 2021 році вакансій у базі столичної служби зайнятості протягом місяця в середньому було 12 тисяч.

Після початку війни попит на робочу силу різко зменшився. Обмеження логістики, втрата ринків збуту, зменшення купівельної спроможності населення. Багато підприємств опинились в простої. У березні 2022 року роботодавці надали лише 88 нових вакансій. Влітку попит почав поступово збільшуватись, і вже наприкінці 2022 року щомісяця реєструвалось вже по 1,5 тис. вакансій, але ж і це тільки третина від довоєнного рівня.

Війна вплинула й на обсяги реєстрації безробітних. Протягом 2022 року статус безробітного отримали 36,5 тис. осіб, що на 30% більше, ніж у 2021 році. Серед зареєстрованих безробітних суттєво, майже втричі збільшилась частка внутрішньо переміщених осіб.

Така ситуація поглибила дисбаланс на ринку праці столиці та на середину 2022 року збільшила навантаження на одне робоче місце до 10 осіб, тоді як в 2021 році таке навантаження в середньому було один до одного з перевагою в бік вакансій.

- Які головні тенденції у ситуації на ринку праці столиці зараз?

- Порівняно з минулим роком на ринку праці спостерігається певне відновлення. У відповідь на найбільшу кризу ринку праці, яку спричинило повномасштабне вторгнення рф, держава відреагувала законодавчими змінами. Важливим кроком стало ухвалення змін до законодавства про зайнятість населення, що стимулювало безробітних бути більш мобільними на ринку праці та активізувати зусилля для пошуку підходящої роботи.

На час дії воєнного стану термін виплат допомоги по безробіттю становить 90 днів. Для осіб передпенсійного віку (за один рік до набуття права на пенсію) тривалість виплат не може перевищувати 360 днів. Як результат спостерігається зниження чисельності безробітних, які тривалий час перебували на обліку в столичній службі зайнятості.

Загалом з початку цього року послуги столичної служби зайнятості отримували 10,5 тис. безробітних.

Окрім діючих механізмів працевлаштування безробітних. уряд оперативно впроваджує нові активні програми економічного стимулювання роботодавців, зокрема: з березня 2022 року діє програма з компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Така компенсація надається щомісяця за кожну працевлаштовану особу. Загальна тривалість надання такої компенсації не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування ВПО на умовах, передбачених законодавством.

З березня 2022 року діє програма з компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Протягом минулого року було отримано ефективні результати реалізації цієї програми. Так, майже 400 роботодавців Києва отримали компенсацію за працевлаштування 1144 внутрішньо переміщених осіб у сумі майже 14 млн грн.

З початку 2023 року таку компенсацію отримали 164 роботодавці на оплату праці 635 осіб.

1 липня 2022 року Державна служба зайнятості долучилася до розпочатого урядом проєкту “єРобота”, однією із найактивніших програм якого стала програма з надання мікрогрантів на створення чи розвиток власної справи.

Сума мікрогрантів за програмою – від 50 до 250 тисяч гривень. Основною вимогою отримання коштів є створення нових робочих місць.

Подати заяву на отримання мікрогранту можна через Портал Дія. До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу.

ДО СТОЛИЧНОЇ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ НАДІЙШЛО 3,1 ТИСЯЧІ ЗАЯВ НА ОТРИМАННЯ МІКРОГРАНТУ, МАЙЖЕ 500 ОТРИМАЛИ ПОЗИТИВНЕ РІШЕННЯ

- Рішення щодо надання мікрогрантів приймає Державний центр зайнятості?

- Так. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в Ощадбанк.

Упродовж трьох років підприємець повертає отриману суму шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників.

З початку дії програми до столичної служби зайнятості надійшло 3,1 тис. заяв на отримання мікрогранту, майже 500 заявників отримали позитивне рішення, за програмою профінансовано більше 90 млн грн.

З лютого місяця поточного року осучаснено механізм компенсаційних виплат роботодавцям за працевлаштування безробітних.

Зокрема, відповідно Порядку, передбачено надання роботодавцям таких компенсацій.

Перше, компенсації фактичних витрат у розмірі ЄВ, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску – за працевлаштування строком не менше ніж на 2 роки зареєстрованих безробітних з числа осіб, які мають додаткові гарантії працевлаштування та перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць, – одинокі батьки та батьки дітей з інвалідністю, молодь на перше робоче місце, звільнені з місць позбавлення волі, особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 років і менше. А також, довготривалі безробітні. Загальна тривалість виплати компенсації становить 12 місяців.

Друге, 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати – за працевлаштування строком не менше ніж на один рік осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць і належать до категорій: особи з інвалідністю, учасники бойових дій, особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років. Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 6 місяців.

З лютого ц.р. осучаснено механізм компенсаційних виплат роботодавцям за працевлаштування безробітних.

Третє, 50% мінімальної заробітної плати за відповідну особу на місяць, при умові якщо роботодавець за направленням центру зайнятості працевлаштовує зареєстрованого безробітного із числа осіб: віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців; віком до 35 років – на перше робоче місце; звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

Загальна тривалість виплати компенсації становить не більше 6 місяців за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати в два рази. Дана компенсація набере чинності найближчим часом.

СЕРЕДНІЙ РОЗМІР ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ У ВАКАНСІЯХ, ОТРИМАНИХ ВІД РОБОТОДАВЦІВ КИЄВА, У 2023 РОЦІ СТАНОВИТЬ 13,5 ТИС. ГРН.

- Який середній розмір заробітної плати на вакансіях?

- Середній розмір заробітної плати у вакансіях, отриманих від роботодавців Києва, минулого року становив 10-11 тис. грн. У 2023 році він підвищився та в березні вже становить 13,5 тис. грн.

При цьому частка вакансій з мінімальною заробітною платою, яка в 2021 році становила 22% від загальної кількості вакансій, на сьогодні зменшилась до 15%.

Але є у нас пропозиції роботи з досить високим рівнем заробітної плати так, 90–110 тис грн. роботодавці готові платити інженерам-програмістам та спеціалістам в ІТ-сфері, 42 тис. грн – лікарю з медицини невідкладних станів, 35-40 тис. грн – кваліфікованим авторемонтникам та слюсарям з ремонту колісних засобів.

- Яка ситуація з громадськими роботами? Чи зростає пропозиція такого виду робіт (адже військовий стан ніби має сприяти збільшенню запиту держави на такий вид зайнятості)?

- З червня 2022 року підприємствами – організаторами громадських робіт та Київським міським центром зайнятості було укладено 7 договорів, за якими до участі в громадських роботах було залучено 153 безробітних. Невеликі об’єми таких робіт у столиці пояснюються тим, що роботодавці не могли гарантувати безпеку безробітних під час виконання громадських робіт при повітряних тривогах та ракетних обстрілах.

СЛУЖБОЮ ЗАЙНЯТОСТІ УКЛАДЕНО ДОГОВОРИ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ БЕЗРОБІТНИХ ІЗ 12 ЗАКЛАДАМИ ОСВІТИ ЗА 40 НАПРЯМКАМИ ПІДГОТОВКИ

- Війна трансформує попит на ринку праці. Які програми перекваліфікації наразі доступні для безробітних?

- Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за тими робітничими професіями, які мають попит на ринку праці. Таке навчання здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на замовлення роботодавця або для самозайнятості особи, коли безробітний планує започаткувати власну справу.

Столичною службою зайнятості укладено договори для організації навчання безробітних із 12 закладами освіти м. Києва, які пропонують близько 40 напрямків підготовки, 11 серед яких – за робітничими професіями, які мають постійний попит на ринку праці. Це, наприклад: водій трамвая або тролейбуса, кухар, кондитер, кравець, токар, слюсар-електрик та інші.

У системі служби зайнятості діють центри професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Це унікальні навчальні заклади, які здійснюють професійне навчання дорослого населення різних регіонів України за 95 ліцензованими робітничими професіями та близько 300 освітніх програм підвищення кваліфікації.

Після закінчення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.

Робітничі професії, які мають постійний попит на ринку праці - це, водій трамвая або тролейбуса, кухар, кондитер, кравець, токар, слюсар-електрик та інші.

Наразі актуальною є дуальна форма навчання, яка спрямована на організацію 70% навчального часу на базі підприємств, безпосередньо на робочому місці.

Навчальні центри постійно впроваджують нові освітні програми. Нещодавно запроваджено освітню програму: “Оператор безпілотного літального засобу (дрону)”, навчатись за якою можна у Рівненському, Дніпропетровському, Полтавському та Одеському ЦПТО. Разом з запуском програми завдяки партнерам служби зайнятості здійснюється оновлення матеріальної бази – це дрони, VR-обладнання, яке значно змінює якість підготовки.

Однією з державних програм, яка сприяє підвищенню конкурентоспроможності на ринку праці окремих категорій громадян та збільшує можливості їх працевлаштування, є видача ваучерів на навчання.

Ваучер – це документ встановленого зразка, який дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей.

Бажаючі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні.

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз – це майже 27 тис. грн). Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або людина доплачує самостійно.

Ваучер видається одноразово. Його оплата здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Навчатися за ваучером можна за 70 професіями та спеціальностями сфер ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування, самостійно обравши професію, заклад освіти у межах України та форму навчання: стаціонарну, заочну чи дистанційну.

Право на отримання ваучера мають особи старші 45 років, що мають страховий стаж не менше 15 років; звільнені з військової служби (крім строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, органів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років; звільнені з військової служби після участі в АТО та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення, а також внутрішньо переміщені особи (ВПО) працездатного віку.

Навчатися за ваучером можна за 70 спеціальностями, самостійно обравши професію, заклад освіти у межах України та форму навчання.

Наразі розширено доступність цієї програми. Зокрема, право на отримання ваучера на навчання отримали нові категорії громадян. Тепер до цього кола осіб включені демобілізовані захисники й захисниці вітчизни; громадяни, стосовно яких встановлено факт позбавлення волі внаслідок збройної агресії проти України; люди, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій, та люди з інвалідністю.

З 24 ЛЮТОГО 2022 РОКУ В КИЄВІ ЗАРЕЄСТРОВАНО БЛИЗЬКО 230 ТИС. ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ, ЯКІ АВТОМАТИЧНО СТАЮТЬ АКТИВНИМИ ШУКАЧАМИ РОБОТИ

- Як на столичний ринок праці вплинув від’їзд значної кількості жінок працездатного віку в інші регіони або за кордон?

- Дійсно, із загальної кількості українців, які виїхали в інші регіони або за кордон, переважають жінки працездатного віку та діти. За інформацією міської влади, в середині березня 2022 року у столиці залишалось всього 800 тисяч осіб. Проте, вже в травні розпочалось поступове повернення киян додому. Окрім того, Київ став одним із тих українських міст, яке прийняло велику кількість переселенців із зони бойових дій або окупованих територій.

Починаючи з 24 лютого минулого року, в Києві було зареєстровано близько 230 тисяч вимушених переселенців, які автоматично стають активними шукачами роботи.

- В умовах війни важко говорити про перспективи, але ж ми маємо проектувати ситуацію на кілька років вперед: які спеціальності, на ваш погляд, будуть найбільш запитані на столичному ринку праці у перспективі 2-3 років?

- На нашу думку, для відбудови зруйнованої інфраструктури, доріг, комунікацій найбільше потрібні будуть спеціалісти в будівельній сфері – будівельники, проектувальники, архітектори, спеціалісти у сфері енергетики.

Зокрема, буде попит на слюсарів, електриків, зварювальників та столярів. Не менший попит буде на інженерів – як для сфери будівництва, машинобудування, так і для військового напряму.

Крім того, вже існує, і вважаємо, що й надалі існуватиме, потреба в медичних працівниках – як в лікарях різних спеціалізацій, так і в кваліфікованих медичних сестрах, молодшому медичному персоналі. Очікуємо, що значний попит також буде на реабілітологів, психологів та психотерапевтів для підтримки військових, які повернулись з війни, та людей після деокупації територій або просто психологічно виснажених через війну.

Також для відбудови України потрібні будуть спеціалісти у сфері логістики, для прикладу – водії-далекобійники. Не зупинить свій розвиток і ІТ-сфера. Програмісти все більше потрібні в усіх галузях економіки та безпеки країни.

Також завжди будуть потрібні працівники комунальної сфери, які роблять наше місто кращим.

Любов Базів. Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-