14 квітня, НСК «Олімпійський»: Для чого люди йшли на дебати, на них не сподіваючись

14 квітня, НСК «Олімпійський»: Для чого люди йшли на дебати, на них не сподіваючись

Укрінформ
Людям було важливо продемонструвати, що вони не згодні, коли їх тримають за біомасу, обкатуючи на них електоральні технології

Спочатку було враження, що захід не надто вдався – «дебати на стадіоні», на які діючий Президент Петро Порошенко запросив претендента Володимира Зеленського, політичного обличчя якого ще ніхто не бачив. А побачити дуже хочеться, уже образливо, що його приховують перед виборами, але надії на те, що Зеленський прийде, практично не було. «Стадіон так стадіон, – нарвався на «віртуал так віртуал». Тож чого іти? Спочатку на вулицях, прилеглих до НСК «Олімпійський», людей було по-недільному мало. Картина різко почала змінюватися в районі Театру Оперети.

Від станції метро – «Олімпійська» і «Палац Спорту» - суне щільний потік людей. Навпроти Будинку кіно їх реально уже багато. Дійшовши до вулиці Саксаганського, бачу в полі зору ледве не десятки людей різного віку зі смартфонами на ручних штативах. Стрімлять відео у Мережі, явно у своїх групах, тобто це не професійні журналісти.

До кореспондента Укрінформу підходить один з них, молодий хлопець не старше 25-ти. Любителя у ньому видає те, що він не представляється і не просить представитися співрозмовника. Ну, не буду заважати – вирішую.

 - Ви думаєте будуть дебати?

- Ну, дебатів точно не буде. Зеленський десь у Парижі, а дебати – це коли дебатують двоє.

- Тоді це буде просто передвиборчий мітинг Порошенка?

- Мабуть. Хоча, це буде більше ніж просто мітинг. Людям важливо сюди прийти, щоби продемонструвати, що вони не згодні з тим, що їх тримають за біомасу, обкатуючи на них електоральні технології з використанням віртуального кандидата. А по друге, їм важливо було продемонструвати всім і собі, насамперед, що їх таких багато.

Людей справді багато. Звіт поліції про те, що прийшло 5 тисяч– це неправда, скажемо так. Втім, МВС у нас, за різної влади, звикло занижувати подібні цифри – пригадайте обидва Майдани...

"Олімпійський" посилено охороняють/ Фото Анатолія Сірика та Оксани Ускової

Людей, як мінімум, в 5-6 разів більше, це видно було навіть в кінці заходу, коли мітингарі заповнювали кілька секторів «Олімпійського» для спільного фото с Президентом Порошенком.

В Мережі уже розганяють твердження, про те, що це були бюджетники, звезені автобусами за рознарядкою з усіх усюд. Це теж брехня, кореспондент Укрінформу проходив по кількох прилеглих вулицях. Транспорт, яким доставляють «організовані маси» видно одразу, а тут його і близько не було. Ряди нацгвардійців, кінна поліція – так, були, але будь-які ознаки проплаченого мітингу – відсутні.

Заходи під "Олімпійським" / Фото: Овсяннікова Юлія, Укрінформ

Склалося враження, що переважно на площу між Палацом спорту і НСК «Олімпійський» заповнили кияни – типова аудиторія обох Майданів. Сказати про перевагу якихось вікових груп – теж не випадає: було багато молоді, але людей середнього і старшого віку – не менше. Те, що люди прийшли сюди не згідно чиєїсь вказівки і не за гроші підтверджував промовистий факт: дуже мало транспарантів, а ті, що люди тримали в руках явно були самородні. 

На проплачених акціях транспаранти і прапори – всі «один в один», виконані ледве не промисловим способом, зверстані на комп’ютері професійними художниками-оформлювачами.

Поки стою у черзі на проходження рамки, молода жінка роздає саморобні листівки: явно розмножені на ксероксі на листках офісного паперу формату А4. Беру одну – «Зупини проросійський реванш!» - закликає «шапка».

Про організацію. Вона, як кажуть, була не на висоті. Якщо ставилося завдання підкреслити незаангажованість акції, то воно було виконане на всі 100%! Офіційних, тобто від штабу Порошенка, оголошень не було ніде – ні в ЗМІ, ні в соціальних мережах. Люди реально зібралися самі, передаючи повідомлення в своїх групах. Програми заходу не знав ніхто. Перед «рамками» зібралися довжелезні черги. Виникало дивне враження такого собі довготривалого (на кілька годин) експромту.

Мені не вдалося проникнути в залу, де, власне, відбувалися, чи точніше, мали відбутися дебати. Але те, що вдалося побачити по трансляції не залишило сумніву: практика і атмосфера експромту перекинулася і туди. «Дебати» перетворилися на імпровізовану прес-конференцію і те, що заготовлених питань, поставлених «своїми» журналістами там не звучало, прекрасно ілюструє факт: перше запитання ставила чомусь вірменська журналістка і стосувалося воно життя вірменської діаспори в Україні. Президент у нас говорити уміє, він і на це, і на всі подальші запитання (ви чули) відповів переконливо, але при всій повазі варто сказати, що в цей день Україні хотілося почути від Президента України відповіді на дещо інші запитання…

І ще про експромти. Пропозиція Петра Порошенка всім разом пройти на центральну арену «Олімпійського» теж, схоже, була не з планових. Скоріше за все, її було погоджено з дирекцією незадовго до того, як вона була проголошена зі сцени.

Потужний, героїчний і напрочуд красивий марш українського війська «Зродились ми великої години» звучав знову і знову: ледве закінчувався запис, його ставили знову. Саме під звуки ціє музики, колона, яка з кількох «рукавів» зливалася в один потік, заходила на арену . Люди заповнили, здається, п’ять секторів нижнього ярусу, натовп стояв на бігових доріжках. Співали гімн а капела. Президент виступав знову, але акустика була жахлива, розібрати щось було практично неможливо. Втім, люди протягом цього дня уже багато чого почули і відчули…

І ще. Коли акція вже добігала кінця, лідер групи «Козак-систем» (вона забезпечувала музичний супровід) об’явив, що зараз буде знову таки експромт, і заспівав знамениту українську народну пісню, перероблену під обіцянку «прийти на дебати».

І тут вступив Порошенко: «Ти ж мене, молодого, з ума-розуму звела»! Отут Президент, мабуть, покривив душею. Не «звела» - ні його, ні людей, перед якими він виступав…

Ігор Петрук, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-