
Травнева стабільність на валютному ринку: як надовго?
Прозногуючи доволі помірковану девальвацію гривні в найближчі три роки, фахівці Міністерства фінансів переглянули попередні розрахунки, згідно з якими середньорічний курс української валюти до долара у 2025-му мав становити 45 гривень. Новий прогноз — 43,3 грн/$. Очікуваний показник 2026 року — 44,7 грн/$, 2027-го — 45,2 грн/$, 2028-го — 45,6 грн/$. Ці важливі при формуванні Державного бюджету розрахункові показники мають затвердити в новій Бюджетній декларації. Прогноз покращили не в останню чергу через нинішню відносно стабільну ситуацію на валютному ринку. Та чи всі ризики при цьому враховано?

Гривня у травні: стабільність до долара і «гойдалки» з євро
Травень українська валюта розпочала з помірного зміцнення проти американського долара. Якщо на піку вартості «зеленого», 30 квітня, середній курс його купівлі в банках становив 41,21 грн/$, а продажу - 41,89 грн/$, то в окремі дні минулого тижня ці показники опускалися до 41,08 – 41,73 відповідно. Щоправда, цього тижня американська валюта знову трохи набрала в ціні.
За цей час середній спред (різниця) між курсами купівлі-продажу в готівковому сегменті дещо скоротився - із 60–70 до 50-60 копійок. Подекуди в обмінниках спред ще менший – 20-30 копійок. Це опосередковано свідчить про стабільність на ринку (банки та фінкомпанії не закладають у вартість продажу валюти «страхову» та «ажіотажну» премії). Й обмінний готівковий курс зараз весь час рухається майже паралельно зі змінами офіційного курсу НБУ.
Євро ж наприкінці квітня досяг найвищого за останні півроку значення - 48,14 гривень. Але згодом знизився до плюс-мінус 47 грн/євро. При цьому скоротилася й різниця між курсами купівлі-продажу готівкового євро – із 2 гривень до 0,6-1 гривні. Експерти кажуть, що це – позитивний сигнал, який свідчить про врівноваження попиту та пропозиції європейської валюти на ринку.
У травні Нацбанк помітно скоротив валютні інтервенції, при цьому також зменшилися обсяги чистої купівлі євро і доларів населенням. Це, безумовно, сприяє стабільності на міжбанківському та готівковому валютних ринках. Споживча інфляція все ще доволі висока, але темпи її зростання сповільнюються, що, відповідно, менше тиснутиме й на валютний ринок. Порушити відносну “тишу” на ньому може хіба сезонна активізація імпорту енергоносіїв, зокрема, початок закачування газу в підземні сховища.
Та ключовим чинником, який оберігає сьогодні валютний ринок від надмірних стрибків, безумовно, є надходження значних обсягів міжнародної фінансової допомоги, що дозволяє тримати валютні резерви Нацбанку на високому рівні. У квітні завдяки переказу коштів від ЄС та Світового банку валютні резерви НБУ зросли до рекордних $46,7 млрд (+10,1% за місяць). Відповідно, регулятор має надійний ресурс для згладжування валютних коливань.

«Валютний курс зараз формується не стільки економікою - експортом, імпортом, емісією, - скільки залежить від обсягів допомоги з боку наших західних партнерів. Достатні обсяги такої підтримки на нинішній рік гарантовані. Тому курс відносно стабільний. Зовнішні чинники впливають і на курс євро: Нацбанк визначає його на основі крос-курсу - співвідношення євро до долара на світовому ринку. Зараз ситуація для американської валюти трохи краща, ніж кілька тижнів тому. Відповідно, і в Україні курс євро відкотився від пікових показників кінця минулого місяця», - пояснює в коментарі Укрінформу ректор Міжнародного інституту бізнесу, колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко.
Про пряму залежність курсової ситуації від обсягів міжнародної підтримки України каже і керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський.
«Відносна стабільність обумовлена тим, що наші потреби в такій допомозі на нинішній рік гарантовано забезпечені. Передбачається більше $52 мільярдів відповідних доходів, тоді як наша потреба в міжнародному фінансуванні - лише $39 мільярдів. Отже, суттєвих ризиків для курсу наразі немає», - каже економіст у коментарі Укрінформу.

На цьому тлі, за його словами, вплив на ситуацію на валютному ринку інших чинників – у тому числі й посилення попиту на валюту для потреб енергетики, - залишатиметься мінімальним.
«Нарощування закупівель енергоресурсів веде до збільшення попиту на долари, щоб платити за імпортними контрактами за газ чи електроенергію. Але при цьому гривня за певних обставин може навіть укріпитись, якщо НБУ пропонуватиме більші обсяги валюти у межах інтервенцій на міжбанку. Якщо ж регулятор обмежуватиме такі інтервенції, гривня девальвуватиме», - каже економіст.
Водночас, на відміну від минулого року, коли купівля доларів населенням значно перевищувала обсяги продажу, цього року додаткового тиску на ринок ажіотажного попиту на валюту немає.
«Якраз навпаки люди почали більше продавати долари, щоб мати гривню для збереження та інвестування. А саме - в облігації внутрішньої державної позики. Це набагато прибутковіше, ніж тримати заощадження в доларах – навіть у сподіванні на те, що курс «зеленого» зростатиме. Портфель ОВДП на руках у населення поступово наближається до показника у 100 мільярдів гривень», - констатує Несходовський.

Куди поверне валютний курс: аналітичні прогнози
Олександр Савченко повністю погоджується з оновленими прогнозами Міністерства фінансів: девальвація гривні щодо долара, за його оцінками, найближчим часом та у середньостроковій перспективі буде помірною.
«За моїм прогнозом, до кінця року курс зміниться максимум до 43 $\грн. Прогнозувати вартість євро – справа невдячна: все залежатиме від того, яким на той час буде крос-курс євро-долар, який залежить в тому числі від геополітичних подій. Основні контракти у нас, як і раніше, обраховують у доларах. І люди по суті «мислять» доларами. Тому жодних проблем на валютному ринку на цей рік не передбачаю», - говорить Савченко. А ситуація у 2026-му, за його словами, залежатиме від того, чи закінчиться найближчими місяцями активна фаза бойових дій. Тоді розрахунки Мінфіну, цілком ймовірно, справдяться.
«Буде менше міжнародної допомоги, але краще працюватиме наша економіка. Більше того, гривня може навіть посилюватися, якщо в країну прийдуть реальні зовнішні інвестиції», - вважає колишній заступник голови Нацбанку.
Натомість фінансовий аналітик Олексій Козирєв нагадує про ймовірний негативний вплив на ситуацію з валютою в Україні – особливо тоді, коли обсяги прямої міжнародної допомоги зменшаться і нам доведеться знову розраховувати переважно на власний або ж інвестиційний ресурс, - скасування із червня дії автономних торговельних заходів (пільгових умов) при експорті українських товарів та послуг до ЄС. Вплив цього кроку не буде миттєвим, але може позначитися на курсовій стабільності у середьностроковій та у віддаленій перспективі.
«Повернення європейських мит може призвести до втрат для нашого експорту обсягом від $2,9 млрд до $3,6 млрд щорічно. Це почне сильно тиснути на курс гривні в майбутньому. На тлі збереження високого рівня попиту на валюту з боку імпортерів, зокрема, на потреби оборони та енергетичного сектора, це змусить Нацбанк ще активніше витрачати золотовалютні ресерви країни на підтримку курсу гривні на міжбанку», - пояснює аналітик.

Щодо найближчих перспектив, то він прогнозує: курс купівлі та продажу готівкового долара в банках перебуватиме в межах коридору від 41,10 до 41,90 гривень, а в обмінниках фінансових компаній — від 41,15 до 41,80 гривень.
«Курс готівкового євро в банках перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 46,25 до 47,95 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — від 46,40 до 47,85 гривень», - вважає Козирєв.
А в червні на валютний ринок України впливатимуть кілька важливих чинників - політика НБУ, стан української економіки та можливі обмеження експорту, - прогнозує директор Департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності «Глобус Банку» Тарас Лєсовий. Згідно з його прогнозом, упродовж найближчого місяця курс долара коливатиметься в межах 41,6 - 42 гривень, євро - 45,5 - 47 гривень.
Аналітики КИТ Group натомість прогнозують збереження курсового діапазону 41,20–41,80 грн/$ із локальними коливаннями ±20 копійок під впливом ситуативних чинників. Є шанси на збереження приблизно таких же показників і в середньостроковій перспективі – принаймні до кінця літа. Хоча експерти не відкидають і ймовірності поміркованої девальвації до показників 41,80–42,50 грн/$. Можливий ріст до показників 43,00–45,00 грн/$ припускають лише з початку наступного року через прогнозоване зменшення обсягів міжнародної фінансової допомоги та збільшення бюджетного навантаження.
Такими ж, вочевидь, будуть і тенденції у парі гривня - євро: 46,50–47,80 грн/євро із ситуативними відхиленнями найближчим тижнями, ймовірність наближення курсу до показника 48,50 грн/євро до кінця літа та пришвидшення зростання курсу в подальшому. Інтенсифікація цього процесу залежатиме від подальшого перебігу «торговельних воєн» Дональда Трампа. Поки що долар частково відвоював втрачені щодо євро позиції на світовому ринку - на тлі переговорів з Китаєм та паузи у впровадженні загороджувальних мит для європейських товарів.
Владислав Обух, Київ