В Україні переробка соняшнику зросла до трирічного максимуму - експерти

В Україні переробка соняшнику зросла до трирічного максимуму - експерти

Укрінформ
За оцінкою ІА «АПК-Інформ», у березні переробка соняшнику в Україні збільшилася до тримісячного максимуму - до майже 1,49 млн т (+9% до лютого; +10% до березня 2023 року).

Як передає Укрінформ, про це повідомила пресслужба агентства.

Загалом за 7 місяців 2023/24 МР в Україні було перероблено майже 9,3 млн т цієї олійної культури, що на 11% перевищило показник за аналогічний період попереднього сезону.

Також це стало максимальним обсягом для вересня - березня за останні три сезони, наблизившись до показника довоєнного періоду (9,6-10,5 млн т для вересня - березня).

«Високим темпам переробки сприяє перш за все збільшення експорту соняшникової олії в поточному сезоні, який забезпечує відносно стабільна робота портів Одеси та Дунаю», - пояснили в АПК-Інформ.

Водночас, з огляду на нижчий урожай соняшнику в 2023 році проти довоєнного рівня, його запаси на початок квітня, за оцінкою агентства, становлять близько 4,5-5 млн т. Йдеться про залишки в аграріїв плюс уже законтрактовані обсяги у переробників. Це є мінімальним показником для останніх трьох сезонів.

Таким чином, загалом за сезон 2023/2024 років переробка соняшнику може становити близько 13,3-13,8 млн т, що поступається показнику попереднього сезону як мінімум на 4% і певною мірою буде залежати від ситуації на експортному ринку цієї культури.

Читайте також: Україна в поточному році робитиме ставку на олійні культури - Аграрна рада

На думку аналітиків, поступове налагодження експорту соняшнику до ЄС та знижене імпортне мито в Туреччині може посприяти збільшенню обсягів відвантаження цієї культури на зовнішні ринки, проте більш привабливий ціновий рівень внутрішнього ринку поки що буде стримувати таку тенденцію.

«У цілому обсяги експорту соняшнику залишаються значно нижчими порівняно з минулорічними, внаслідок чого посилення конкуренції поки що спостерігається лише в південних областях», - зазначають експерти АПК-Інформ.

Крім того, більш стрімкому збільшенню експорту цієї культури перешкоджає надто складний режим отримання ліцензій на імпорт українського соняшнику в Болгарії.

Як повідомлялось, найбільший у Молдові виробник олії - компанія Floarea Soarelui - призупинила роботу через нестачу насіння українського соняшнику. Причиною стала нестача насіння соняшнику на місцевому ринку, а також складнощі з його імпортом.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-