Анна Б'єрде, Віце-президент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії
До кінця 2022 року Світовий банк планує виділити Україні ще $1,7 млрд
12.12.2022 09:00

Світовий банк є одним з головних фінансових партнерів, що допомагають нашій країні втримати економіку під час війни. Понад 50% усієї економічної допомоги, наданої Україні з початку війни, пройшло через Світовий банк На жаль, ворожі атаки на критичну інфраструктуру України ставлять нові виклики перед українською владою та всією світовою спільнотою. Анна Б'єрде, Віце-президент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії, яка нещодавно побувала в Україні з візитом, змогла особисто переконатися у труднощах та втратах, які спричиняє війна. Тож в інтерв'ю Укрінформу пані Анна ще раз наголосила: підтримка України міжнародними донорами не припиниться.

- Що Світовий банк зробив та продовжує робити в Україні з початку війни, і як прості українці відчувають цю допомогу?

- Через 11 днів після російського вторгнення ми мобілізували пакет екстреного фінансування у розмірі 730 мільйонів доларів США для підтримки бюджету України. Після цього розробили ефективний та гнучкий проект, в рамках якого виділяються ресурси Світового банку, а також ресурси найбільших партнерів України з розвитку для фінансування таких витрат, як пенсії, соціальні виплати, заробітна плата вчителів, працівників сектору охорони здоров’я та служб екстреного реагування. Це допомагає значній частині населення України, в тому числі найбільш вразливим верствам, пережити цей дуже важкий час.

Зараз, крім надання такої підтримки бюджету, ми зосереджуємось на наданні допомоги на термінові ремонти - відновлення енергетичної інфраструктури, доріг, мостів, залізниць, а також закладів охорони здоров'я.

Світовий банк є партнером України протягом 30 років, і ми продовжуватимемо підтримувати Україну і під час війни, і в ході відновлення, на її шляху, до того, що, на нашу думку, буде світлим майбутнім.

- Світовий банк мобілізував 17,8 мільярда доларів США для України, і станом на 8 грудня країні було виділено 13 мільярдів доларів США. Коли решта коштів може надійти в Україну?

- За нашими оцінками, до кінця 2022 року ми виділимо ще 1,7 мільярда доларів США. Решта коштів буде виділена на початку наступного року.

Загалом, понад 50 відсотків усієї економічної допомоги, наданої Україні з початку війни, пройшло через Світовий банк.

- Які проекти Світового банку плануються для України в майбутньому?

- Ми знаємо, що зима буде важкою через значне скорочення постачання електроенергії та тепла. Саме тому Світовий банк співпрацює з урядом над проведенням термінового ремонту критичної інфраструктури, щоб максимально пом'якшити негативні наслідки протягом наступних складних місяців. Як я вже згадувала, ми завершуємо розробку декількох пакетів фінансування, які допоможуть уряду задовольнити нагальні потреби в галузі енергетики, транспорту та охорони здоров'я.

Ці проекти масштабовані і зможуть залучати більше фінансування щойно таке з’являється, а також вони розраховані на швидке виділення коштів. З наближенням зими ми продовжуватимемо залучати наші власні кошти та кошти наших партнерів-донорів, щоб допомогти забезпечити безперервність надання основних послуг.

- Цього року Світовий банк заснував новий Багатосторонній донорський трастовий фонд (MDTF) для України. Скільки країн було залучено, і який обсяг допомоги можна отримати за допомогою цього фонду?

- Фінансування проектної діяльності буде здійснюватися в трьох секторах, зазначених вище: енергетика, транспорт та охорона здоров'я. Це фінансування надаватиметься в рамках Цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України  (URTF), який ми заснували для координації грантового фінансування та підтримки діяльності уряду України, надання послуг та надання гуманітарної допомоги.

На даний момент загальні внески Ісландії, Нідерландів та Норвегії до URTF склали 200 мільйонів доларів США. Незабаром будуть остаточно оформлені установчі зобов'язання Швейцарії, а також зобов'язання Австрії, Литви та Швеції в якості внесків. Ми очікуємо, що до нас приєднаються і кілька інших країн.

Я хочу наголосити, що дотепер діяльність наших цільових фондів для України була успішною, і ми вважаємо, що URTF стане основним джерелом фінансування для України.

- Як Світовий банк допомагає у формуванні діяльності з відновлення?

- В умовах триваючої війни потреби у фінансуванні зростають з кожним днем і вони є приголомшливими.

У вересні 2022 року, спільно з урядом України та Європейською комісією, ми опублікували результати Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA), яка стосувалася впливу війни на соціальний, виробничий та інфраструктурний сектори та охоплювала потреби в житловому секторі, секторах освіти, охорони здоров'я, торгівлі та промисловості.  Згідно з цією оцінкою, потреби України на відновлення складали в цілому 350 мільярдів доларів США. Однак, триваюча війна і нещодавні ракетні атаки на енергетичну інфраструктуру значно збільшили ці цифри. Нова оцінка потреб має бути готова на початку весни 2023 року.

Світовий банк має безпрецедентний глобальний потенціал для надання країнам підтримки у розробці та реалізації складних масштабних проектів. Ми також маємо значний досвід роботи в секторі відновлення після конфлікту. Насправді, наші перші позики були надані європейським країнам, щоб допомогти їм відновитися після Другої світової війни. Працюючи в інших країнах в умовах конфлікту, ми зрозуміли, що не можна чекати закінчення війни, тому що в такому разі відновлення стає ще більш дорогим і складним.

Зрештою, ми маємо унікальні можливості для забезпечення гнучкої платформи для донорських внесків з відповідним контролем, щоб гарантувати цільове використання коштів.  Ось чому ми створюємо масштабовані проекти для підтримки відновлення та нарощування потенціалу для відбудови.

Дивовижна стійкість України багато в чому пояснюється складними й успішними реформами в секторі макроекономічного управління та розбудови інституційної спроможності, які влада впровадила протягом останніх років перед війною. 

Спрямування фінансування через український Уряд робить його прозорим і відповідальним за свої пріоритети в області бюджетної підтримки, відновлення і, врешті-решт, відбудови. 

Така увага до реформування та посилення потенціалу й прозорості врядування також матиме важливе значення для переходу до повоєнного відновлення.

- Нещодавно ви відвідали Київ. Будь ласка, поділіться своїми враженнями від цього візиту.

- Я приїздила в Україну в середині листопада, тоді ми зустрічалися з Президентом Володимиром Зеленським, Прем'єр-міністром Денисом Шмигалем та іншими членами уряду, щоб підтвердити нашу підтримку і висловити солідарність з народом України. Перебуваючи в Україні, ми відвідали Львів, Київ, Ірпінь та Бучу.

Було важливо на власні очі побачити руйнування й стати свідком труднощів і втрат, які спричиняє ця війна. Незабаром після того, як ми прибули до Києва, почалися масовані повітряні атаки, і ми провели кілька годин у бомбосховищі. Цей тривожний досвід дав нам уявлення про те, що доводиться переживати нашим колегам і народу України щодня.

Нас вразила відданість центральних та місцевих органів влади, а також зусилля громад у відновленні нормальних умов життя у своїх містах та наданні підтримки родичам жертв жорстоких вбивств.

У цілому, народ України та її керівництво є неймовірним символом стійкості, хоробрості і рішучості. Відновлення і відбудова України потребуватимуть постійних і довгострокових зусиль, протягом тривалого часу після закінчення конфлікту. Група Світового банку підтримуватиме Україну на кожному етапі цього шляху.

Оксана Поліщук, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-