Українська картопля з бельгійським акцентом

Українська картопля з бельгійським акцентом

Укрінформ
Як перестати «закопувати» врожай і навчитися отримувати прибуток

Картоплярі України у вересні традиційно збирають урожай, який цьогоріч буде меншим аніж очікували, через посуху на півночі та заливні дощі на півдні.

Про це, а також про загальну ситуацію на ринку картоплярства, сучасні технології вирощування такого звичного, аж тривіального для України овочу, який вважається в нас “другим хлібом”, Укрінформ дізнавався на Черкащині, де фермери вирощують картоплю не лише традиційним способом, а й на поливних землях.

- Цьогорічний середній урожай у великих товарних виробників – 40 тонн з гектара. Гарно вродила картопля на Черкащині. Однак на півночі – в Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській областях та на Полтавщині було мало дощів. На півдні – в Херсонській, Одеській, Миколаївській та Запорізькій областях навпаки – заливало й бульба гнила. Ціна на картоплю має перспективи до зростання», – розповідає виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова.

За її словами, офіційні прогнози врожаю картоплі в Україні на цей рік були на рівні 20-22 мільйони тонн.

“Але ми не настільки оптимістичні, – каже Оксана Руженкова. – Орієнтуємося на 12-15 мільйонів тонн. З них 7 мільйонів – внутрішні потреби, включаючи насіння. 2% картоплі дають промислові підприємства, а 98% – дрібні домогосподарства. Останні щороку скорочують виробництво приблизно на 10%. Цьому сприяють зміни клімату – селяни поливають лише огірки й помідори, за звичкою вважаючи, що картопля сама виросте. А восени викопують дріб’язок».

За підрахунками компанії «Агрістатіс», промислові виробники картоплі в Україні займають 67-74 тисячі гектарів. Експорт української картоплі заборонено до країн ЄС та Митного Союзу. Останньою обмежила імпорт Молдова, яка до цього споживала 70% української картоплі. Фактично, українські виробники можуть розраховувати лише на внутрішній ринок.

ЧЕРКАЩИНА БУДЕ З УРОЖАЄМ

Дуже сприятливі умови для картоплі мала цього року Черкаська область.

«У Черкаській області є кілька промислових виробників картоплі – СТОВ «Воля», «Гранекс-Черкаси» та «Бест-Агро» – відділення компанії «Маїс», – розповідає Оксана Руженкова. – Вони мало залежні від примх погоди, бо всі мають полив. Саме вони забезпечують черкаські супермаркети товаром. Причому однорідним товаром, якого треба поставляти щомісяця не менше 1000 тонн. Дефіцит буває рідко, якщо черкаську картоплю викуплять інші регіони, які мають неврожай. Можуть бути невеликі перебої в лютому, але вони швидко покриваються поставками з Єгипту».

Одним із найбільших виробників картоплі на Черкащині є Том Ван Гоі – бельгійський фермер, який орендує землю в кількох селах Золотоніського району.

«У Бельгії й Нідерландах – особливе ставлення до картоплі. Це наша національна страва. Буквально на кожному кроці в місті чи селі є ресторани, які спеціалізуються на стравах із картоплі, – розповідає Том. – У 2003 році ми починали з традиційних в Україні культур – пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику. Але з часом спробували зайнятися картоплярством. Ця культура вимагає серйозного підходу. Найперше – мусить бути полив. Друга головна умова – техніка. Третя – сховище для картоплі. Це все дуже затратно, тому черкаські фермери поки що мало ризикують із посадкою цієї культури. Ми почали все ґрунтовно – зі свердловин та ємності для води. Коли налагодили полив – перейшли до наступного етапу – овочесховища. Збудували його за найсучаснішими технологіями – повітря циркулює із отворів у підлозі. Нагорі, під дахом стоять спеціальні вентилятори, які взимку не дають утворюватися інею, – розповідає Том.

Цього року Ван Гоі очікує на гарний урожай.

«Вдалося уникнути двох найбільших бід картоплярів – граду та спеки. З нестачею вологи боремося поливом. Очікую цього року непоганої ціни на картоплю. Цей ринок дуже перспективний».

Том реалізує всю продукцію в Україні. Фермер радить аграріям не захоплюватися різноманіттям сортів. Цього вимагають великі торгові мережі.

«Нікого не цікавить об’єм продукції в кілька тонн і навіть кілька десятків. Мережі шукають великі промислові об’єми. Їх аж ніяк не зацікавить різноманіття сортів. У нас мережа «Сільпо» бере один сорт – «мелоді». Це нідерландська селекція. Ще одна умова – висока якість продукції упродовж усього сезону – щоби з місяця в місяць вона не погіршувалася», – каже фермер.

Дмитро Ткаченко очолює СТОВ «Воля» в тому ж Золотоніському районі. Має 200 гектарів поливної картоплі. Стверджує, що цьогорічна ціна на картоплю залежатиме від імпорту з Білорусі.

«Росія матиме сильний неврожай картоплі, – розповідає фермер. – Відповідно, Білорусь повезе свій товар туди. Ще один чинник – збільшені цього року площі під картоплею в Україні. Особливо на півдні. Однак там був надлишок вологи й багато продукції згнило. На півночі навпаки – дощів було мало. Тобто, ті фермери, які вирощують культуру без поливу, навряд чи назвуть рік вдалим. Ціна на українську картоплю залежатиме від імпорту з Європи. Там урожай досі збирають. Зараз у супермаркетах картоплю продають по 7-8 гривень за кілограм. Якщо зима буде ранньою, то вже взимку можемо побачити картоплю по 10 гривень із перспективою подальшого зростання.

Нідерландський фермер Віллем Янсен господарює на Правобережній Черкащині – в Уманському районі. Його підприємство «Кищенці Фрут» вирощує овочі в кількох селах колишніх Жашківського і Маньківського районів.

«Справді, на Правобережжі промислове вирощування картоплі поки що не таке, як на лівому березі. Однак це ненадовго, – розповідає Віллем. – Досі ми вирощували овочі – моркву, буряк, цибулю. У перспективі обов’язково займемося картоплею. Треба тільки створити належні умови». 

ДЕ КУПИТИ ДЕШЕВШЕ?

У черкаських супермаркетах картоплю продають по 7-8 гривень за кілограм. На ринках колишніх районних центрів – по 6. На ринку обласного центру просять 10 гривень. Дешево купити картоплю можна в невеликих фермерів.

«Зараз у сезон відпускаємо з поля картоплю всім охочим по 3-3,5 гривні за кілограм», – каже фермер із села Майданецьке Звенигородського району Ігор Рейнюк.

Торік у селі Деньги Золотоніського району було проведено Всеукраїнський день картоплі. На експериментальному полі Том Ван Гоі засадив 78 сортів. Найбільші врожаї дали сорти картоплі «Арізона» (87 тонн з гектара) нідерландської компанії «Агріко» та «Княгиня» (82 тонни) українського інституту картоплярства.

Юрій Стригун, Черкаси

Фото автора та надані ТОВ "Гранекс"

Перше фото: Phil Hearing on Unsplash

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-