Україна перейшла на європейські стандарти якості деревини - Держлісагентство

Україна перейшла на європейські стандарти якості деревини - Держлісагентство

Укрінформ
Лісова промисловість України з січня 2019 року перейшла на європейські стандарти класифікації та вимірювання лісо- та пилопродукції.

Про це повідомляє прес-служба Державного агентства лісових ресурсів України.

"Перехід до нової стандартизації зумовлений розвитком нових технологій переробки деревини та євроінтеграційними процесами в лісовій галузі України. Нові національні стандарти, гармонізовані з європейськими, розроблялися Технічним комітетом України зі стандартизації лісових ресурсів ТК 18 «Лісові ресурси» та затверджувалися ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості»", - наголосили у профільному відомстві.

Зазначається, що суттєво змінено підходи до визначення розмірно-якісних характеристик лісо- та пиломатеріалів. Зокрема, якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала низку сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їх напрямку використання, пояснили в Держлісагентстві.

У відомстві зауважили, що принцип класифікації за європейською системою стандартизації лісоматеріалів круглих не базується на призначенні, а в основі його – показники розміру та якості колод; більший діаметр і мінімальний вміст вад деревини за встановленого приросту – вищий клас якості.

Зокрема, до класу якості А прийнято відносити лісоматеріали найвищого класу якості, які у більшості походять з нижньої частини колоди, із чистою деревиною або з незначними вадами, які не обмежують її використання. До класу якості В прийнято відносити лісоматеріали середнього класу якості, без особливих вимог до чистої деревини та сучками у межах середнього значення для кожної породи. До класу якості С прийнято відносити лісоматеріали нижче середнього класу якості, в яких дозволяються ті вади, які не значно знижують природні властивості деревини, як матеріалу. До класу якості D має бути віднесено лісоматеріали, що не задовольняють жодному з класів якості А, B, C, але з яких ще може бути отримано пиломатеріали для подальшого використання. Усі інші лісоматеріали круглі, з яких неможливе отримання пиломатеріалів для загального використання, класифікуються як деревина дров’яна для промислового використання (2-4 метри) та непромислового використання (до 2 метрів), зазначили в Держагентстві.

Читайте також: В Україні запровадили електронну систему обліку деревини

Заступник голови ТК 18 «Лісові ресурси», провідний аудитор із сертифікації за системою FSC Наталія Марченко звернула увагу на те, що існують європейські стандарти на лісоматеріали наступних порід – бук і дуб, сосна, ялина, ялиця, модрина, тополя, тис. Однак немає нормативів класифікації колод із деревини берези, вільхи, граба, акації, осики, липи, черешні тощо. За словами Марченко, європейці зазначають, що вони мають дуже незначну кількість деревини з таких порід, а її класифікацію виконують за найбільш наближеним стандартом – наприклад, за нормативами на тополю визначають якість колод з осики, вільхи тощо. В Україні подібна класифікація неможлива – виникне ціла низка спірних питань. Європейські ж стандарти мають достатньо обширну класифікацію, в межах якої лісосировина поділяється за національними нормативними документами на підкласи, для полегшення її відокремлення, пояснила експерт.

“Оскільки Закон України «Про стандартизацію» № 1315-VII від 05.06.2014 р. встановив прийняття європейських стандартів в Україні методом ідентичного перекладу, без внесення національних приміток, ми також пішли шляхом європейської практики – розроблення додаткових Технічних умов України, якими встановлюються вимоги до класифікації тих видів лісопродукції, що не регламентовані пакетами EN та ТУ, якими конкретизуються вимоги до класифікації різних груп лісопродукції», - зазначила Марченко.

За її словами, із переходом на систему європейської стандартизації лісопродукції знімуться питання й надлишковий контроль за реалізацією деревини і продукції з неї з боку цілої низки контрольних органів країни, які через недоліки у системі стандартизації мали претензії до лісгоспів та деревообробних підприємств.

У Держлісагентстві зазначили, що перехід на національні стандарти, гармонізовані з європейськими, передбачено постановою уряду «Про затвердження Програми діяльності Кабінету міністрів України» від 9 грудня 2014 року №695 та відповідно до наказу державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 14 грудня 2015 року №184.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-