Курс гривні уже нижче позначки 28 грн/долар: дрібниці, але приємно

Курс гривні уже нижче позначки 28 грн/долар: дрібниці, але приємно

Аналітика
Укрінформ
Доки банки та їхні клієнти тимчасово “голодують” гривнею, тішимося "дешевою" національною валютою. Бо скоро все може змінитися

Настрої на валютному ринку дещо поліпшилися — іноземної валюти вдосталь і попиту не неї особливого немає, бо “несезон”. І тому курс долара в банках на ранок середи: купівля 27,80-27,95 грн/USD, а продаж 27,99-28,20 грн/USD гривен. В обмінниках — 28 грн/USD плюс-мінус. Офіційний курс НБУ - 27,95 грн/USD.

Останніми днями гривня укріпилася, знижуючись за психологічну межу 28 гривень за долар. З огляду на такий вектор руху національної валюти Нацбанк і собі вирішив закупитися доларами за вигідною ціною - після кількамісячного “відпочинку” на міжбанківському ринку він вийшов з оголошенням про купівлю $100 млн. Перша ознака того, що обставини для поповнення валютних запасів найсприятливіші.

Згадаймо, що з початку року, національна валюта поступово укріплювалася від “зимових” майже 28 грн/USD до “літніх”, в сезон валютного затишшя, 26-ти з копійками. А на початку осені почала знову просідати, зкотившись мало не до 29-ти. І ось зараз дещо піднялася до початкових річних значень (по графіку в парі “долар-гривня” процес виглядає обернено - Авт).

Фактори, які сприяють сьогоднішньому укріпленню гривні, є суто внутрішніми — вітчизняні аграрії “валять” на ринок іноземну валюту від торгівлі зібраним врожаєм, не відстає і населення, яке переважно збуває валюту в очікуванні комунальних виплат за підвищеними тарифами. А на кореспондентських рахунках банків тим часом зменшилася гривнева ліквідність — з 52 до 45 млрд грн, що не дає особливо розгулятися на міжбанківському ринку спекулянтам із числа крупних гравців.

Суттєве поповнення гривневих запасів банки очікують від планового відшкодування ПДВ, яке, очікується, становитиме 2-3 млрд грн. «Зіпсувати» позитив для гривні може також вихід на ринок нерезидентів, які отримають найближчим часом гривню від погашення ОВДП. Тобто, допоки гривневий голод у банків і їхніх крупних клієнтів зберігається - їм не до особливої гри з валютою.

Нацбанку ця ситуація внутрішнього дефіциту гривні на фоні сприятливої кон’юнктури для українського експорту, що постачає в країну валюту, судячи з усього, подобається, бо він і сам вийшов на ринок з купівлею доларів.

Водночас, підтримують стабільність гривні і залучені кошти від останнього жовтневого розміщення українських єврооблігацій. Високий попит на єврооблігації дещо пом’якшив вартість позики (9%), але в цілому ці $2 млрд стали певною «подушкою безпеки» за відсутності поки що кредитних коштів МВФ. Нова програма Stand By у розмірі $3,9 млрд, очікується, слугуватиме основою для економічної стабільності наступного року.

Однак, щоб зрозуміти, наскільки нинішня ситуація укріплення гривні довготривала, маємо поглянути на геополітичні “пасьянси”. На жаль, тенденції у світовій економіці, які сформувалися під впливом торгової війни між США та Китаєм вже призвели до гальмування локальних економік. Та й відносна політична нестабільність у Європі – нашого основного напрямку для експорту - це теж несе чималі ризики для гривні. Таку думку висловили експерти ГК FOREXCLUB у коментарях порталу Finance.ua, говорячи про те, що ситуація в міжнародній торгівлі не дає впевненості у подальшій стабільності і міжнародних фінансах.

Це інтуїтивно відчувають і вітчизняні підприємці. За даними опитування НБУ, більш ніж 90% керівників українських підприємств в найближчі 12 місяців очікують знецінення гривні, при тому що кварталом раніше таких песимістів було 75%. При цьому більшість переконана, що вже до кінця цього року обмінний курс може перевищити 29 грн/$.

Власне, цей рівень зафіксовано і проектом держбюджету на 2019 рік. Однак впасти до цього рівня українська валюта ризикує ще до кінця 2018 року. Це якщо Кабмін не прислухається до порад НБУ і знову допустить розбалансування грошово-кредитного ринку в кінці-на початку бюджетного року. Так буває, коли ринок наповнюється зайвою гривнею за рахунок масштабних державних витрат, яка в свою чергу викликає підвищений попит на іноземну валюту.

Як сказано в рекомендаціях Ради Нацбанку, Кабміну “необхідно докласти додаткових зусиль для поліпшення якості прогнозування динаміки коштів Єдиного казначейського рахунку, а також забезпечення рівномірного і прогнозованого здійснення бюджетних платежів та відшкодування ПДВ”. В подальшому, на думку фінансового регулятора, уряд має зменшувати валютні запозичення у формі валютних ОВДП, поступово заміщуючи їх гривневими. Рекомендації слушні, і чи до них прислухаються, побачимо незабаром.

Оксана Поліщук. Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-