Травневі морози: дефіциту фруктів не буде, але без свого «компоту» Україна може залишитись

Травневі морози: дефіциту фруктів не буде, але без свого «компоту» Україна може залишитись

Аналітика
2803
Ukrinform
Якщо сьогодні не підтримати «прибите» аномальними заморозками садівництво, галузь буде відкинута далеко назад

Втрати врожаю плодів, ягід і горіхів від похолодань і заморозків в кінці квітня-першій половині травня, за попередніми підрахунками, можуть скласти близько 1-1,2 млн тонн або 50-60% від обсягів виробництва за останні роки. Улюблених вареників з вишнями скуштують не всі. Особливо це стосується жителів Київської, Вінницької, Хмельницької, Львівської, Черкаської, Миколаївської та Запорізької областей. Варто зазначити, що вплив заморозків на плодово-ягідні насадження варіювався в залежності від регіону. В окремих регіонах та господарствах втрати врожаю сягають страшної цифри - 90-100%.

Остаточні висновки про втрати плодово-ягідної продукції в національному масштабі можна буде зробити через пару тижнів, коли остаточно сформуються плоди. І коли запрацює спеціальна комісія Кабміну, яка скрупульозно підрахує збитки. А затим визначить, кому із садоводів допомогти грошима, а кому - цінною порадою. Цьогорічних врожаїв, звичайно, вже не повернеш. То буде хоч за що дожити до нових. Та заздалегідь приготуватися до можливого нового «льодовикового періоду» у травні, прикупивши для садів «зігріваючі» технології. Хоча, пригадати, щоб подібна халепа траплялася два роки підряд, мабуть, не в змозі і старожили.

Гуртом і збитки легше пережити

Асоціація «УКРСАДПРОМ» звернулася до Комітету Верховної Ради України питань аграрної політики та земельних відносин з ініціативою створення спеціальної комісії для оцінки збитків від природного лиха. Комітет дослухався до аргументів садівників і прийняв рішення подати відповідне звернення до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

На думку Асоціації, комісія має отримати повноваження зібрати з територіальних управлінь сільського господарства інформацію про втрати врожаїв конкретними виробниками, задокументувати факти, проаналізувати їх та запропонувати механізм компенсації збитків.

«Щодо можливого механізму компенсації, то додаткові кредити чи страхування - це превентивні заходи для недопущення загибелі врожаю у майбутньому. А от вже отримані збитки Кабмін має компенсувати коштами з резервного фонду бюджету», - коментує Укрінформу Дмитро Крошка, голова Асоціації «УКРСАДПРОМ». Крім того, за його словами, така комісія має визначити фактори, які мають бути враховані в наданні державної підтримки садівникам для впровадження протизаморозкових заходів. «Наприклад, сприяти фінансуванню та встановленню систем дощування або вітрогенераторів, яких в Україні наразі взагалі не має жоден садівник», - стверджує експерт. - У разі бездіяльності влади, ми ризикуємо втратити галузь на найближчі щонайменше два-три роки, а деякі підприємства без підтримки взагалі не зможуть поновити свої позиції хоча б до рівня минулого року». Адже сади закладають не на один рік, і, якщо рік видався неврожайним, садоводам все рівно доводиться нести витрати на захист, підживлення та догляд за насадженнями. До того ж садівництво - капіталомістка галузь. Окупність закладки саду, яка раніше становила 3-4 роки, через значну девальвацію гривні подовжилася до 5-6 років.

В результаті, матимемо кілька негативних наслідків:

  1. зростання імпорту плодово-ягідної продукції замість нарощування її експорту (тобто замість притоку - відтік валюти);
  2. падіння доходів сільського населення через втрати джерел заробітку;
  3. зростання цін на плодово-ягідну продукцію навіть під час високого сезону (тобто, в період масового плодоношення).

Підтримка заради підтримки?

Садівництво в Україні, незважаючи на труднощі, продовжує вперто розвиватися. Чимало господарств навесні розширили садово-ягідні насадження. Загалом планується в цьому сезоні закласти близько 1,5 тис га садів. Але цей процес стримує брак обігових коштів в господарствах. Адже за словами садоводів, держава заборгувала їм близько 250 млн гривень за старою програмою півторавідсоткового збору (дотація за рахунок коштів, додатково зібраних з торговців алкогольними та слабоалкогольними напоями в розмірі 1,5% на розвиток садівництва, хмелярства та виноградарства, норма діяла протягом 2001-2013 р.р. – Авт). Та і з новою програмою підтримки агровиробників не все гаразд. Річ у тім, що в Бюджеті-2017 передбачено близько 5 млрд грн. на подібну підтримку (надається щомісяця, на рівних засадах, пропорційно розміру сплачених податків, кошти розподіляються автоматично через ДФС і Казначейство). «Але дотацію почали виплачувати з лютого, і вона нараховується на реалізовану продукцію (з якої сплачено податки). А в більшості садівничих господарств запаси продукції з минулого врожаю вичерпалися ще в грудні-січні. Через це вони нічого не отримали», - пояснив Крошка.

Власне через це, особливо сподіватися на якесь серйозне відшкодування втрат врожаїв після весняного «обмороження» садоводам не доводиться. Хоча спробувати ніколи не завадить. Отож, панове, слідкуйте за інформацією з міністерства та чекайте ревізорів.

Ціни на фруктовий коктейль: кому доступна розкіш?

Очікується, що значну кількість плодово-ягідної продукції в цьому сезоні доведеться імпортувати. Ціни на вітчизняні ж культури будуть «кусатися», оскільки садоводи намагатимуться бодай частково компенсувати свої збитки. Агроаналітики вже прогнозують ціновий рівень на 35-40% вищий, ніж минулорічний. Якщо ж «пройтися» побіжним поглядом по окремих культурах, то картина вимальовується наступна.

Полуниця

За словами виробників, незважаючи на істотне погіршення природних умов і снігопадів, збирання врожаю тепличної полуниці почалася в звичайні терміни - на початку травня. Зараз ціна на полуницю впала з початкової 80-85 грн до 48-55 грн за кг. І така ціна протримається до появи через тиждень ягоди відкритого грунту (врожай в цьому році трохи «запізнюється»). Звичайно, ціни на «городню» полуницю знизяться, але менше 28-30 грн за кг, скоріш за все, вона не коштуватиме.

До речі, Україна посідає сьоме місце серед країн Європи за обсягами виробництва полуниці: щорічно українські господарства збирають 70 тис. тонн зазначеної продукції. В цьому році врожай очікується на рівні лише 50-55 тис. тонн. І тому середня за сезон ціна на полуницю в Україні може перевищити максимальні показники за останні 10 років. 

Вишня,черешня

Через заморозки по всій території України ціни на вишню і черешню піднімуться на 30-50% в порівнянні з попереднім роком. Оскільки через втрати врожаїв на вітчизняному ринку буде домінувати імпортна продукція.

Малина

Згідно з прогнозами аналітиків АПК-Інформ: овочі та фрукти, в 2017 р малина на українському ринку буде коштувати на 10-15% дорожче, ніж роком раніше. Малинові насадження, на відміну від ряду інших ягідних культур, практично не постраждали від заморозків. Відповідно, валовий збір малини в Україні збережеться приблизно на рівні попереднього року. Проте, ціни на ягоду будуть вищими, оскільки очікується досить високий попит з боку українських експортерів замороженої малини - через втрати малинових насаджень в Польщі. В минулому році Україна експортувала рекордні 7,6 тис. тонн замороженої малини, що в 3,5 рази більше, ніж за аналогічний період роком раніше. А в поточному сезоні Україна має всі шанси стати головним постачальником малини в Європу.

Абрикоси, персики, сливи

Наразі основні наші закордонні постачальники абрикосів, персиків та слив – Туреччина та Іспанія. Ціна на імпортні абрикоси на початку сезону стартувала від 60-70 грн за кг. Літній сезон обіцяє «збити» ціну за рахунок вітчизняної продукції (Херсон, Одеса, Миколаїв) до 30-35 грн. Але зниження порадує лише на короткий час. Адже загальні обсяги вітчизняного виробництва в цьому році за рахунок втрати ранніх сортів, дещо впадуть. До того ж, Молдова, яка в останні роки заміняла для України втрату кримських абрикосово-персикових садів, теж в цьому році постраждала від заморозків.

Яблука

В Україні істотно подорожчали і продовжують дорожчати яблука. Якщо в березні кілограм яблук коштував 10-15 гривень, то сьогодні від 15 до 26 гривень. На найбільших оптових майданчиках України яблука в цілому подорожчали на 20-25%. На відміну від малини, Польща у даному випадку, навпаки, наростила постачання яблук в Україну. З огляду на те, що перші врожаї літніх яблук збирають не раніше початку липня і те, що на ринок вони надійдуть, через травневі морози, в недостатній кількості, то сьогоднішні ціни на яблука протримаються до серпня.

Оксана Поліщук, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-