Павло Ґрод, президент Світового конгресу українців
Українці повинні мати стратегію щодо росії – не буде такого, що помре путін і все закінчиться
07.04.2022 09:55

Днями у Варшаві побував президент Світового конгресу українців (СКУ) Павло Ґрод. Він зустрівся з представниками польської влади, зокрема з президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Про свій візит до Польщі, стратегію розвитку світового українства і те, як українська діаспора допомагає Україні в умовах широкомасштабної російської агресії, президент СКУ розповів в інтервю кореспондентові Укрінформу.

ЄВРОПА ЗРОБИЛА ЗНАЧНИЙ ПОСТУП В УСВІДОМЛЕННІ ТОГО, ЧИМ Є СУЧАСНА РОСІЯ

- Пане голово, про що ви разом з іншими представниками СКУ говорили з президентом Польщі?

- У Польщі є відчуття, що це також і їхня війна. Під час нашої зустрічі президент Дуда неодноразово згадував про свої розмови з президентом України Зеленським, наголошуючи, що безпека України є також безпекою Польщі.

Ми обговорили з ним безпекові питання, гуманітарну допомогу Україні, чергові санкції проти росії. Від польського лідера ми почули, що польська влада дає “зелене світло” безпековому, політичному, гуманітарному та іншим компонентам підтримки України.

В Європі зараз потрібно досягти згоди у розумінні, що росія – це небезпека для всього європейського континенту. Польща є лідером в Європі у протидії російській агресії. Під час розмови ми також закликали президента Польщі допомогти Україні отримати статус кандидата у члени в ЄС.

- Польща планує організувати міжнародну конференцію донорів для допомоги українцям, зокрема українським біженцям. Чи обговорювалося це питання з президентом Дудою?

- Ні, ми цього питання не торкалися. Ми більше зосереджувалися на адвокаційних кампаніях, які дадуть нам змогу посилити підтримку України в різних країнах. Ми це вже робимо. Я нещодавно зустрічався з високопосадовцями в Лондоні, Брюсселі, деякими лідерами “Великої сімки”. Зараз ми вже дуже добре розуміємо, в яких країнах Європи потрібно найбільше попрацювати, щоб підтримати Україну. Зокрема, йдеться про Німеччину, Угорщину, Нідерланди, Бельгію, Люксембург та деякі інші.

- Як ви бачите адвокацію українських інтересів у цих країнах?

- Починаємо з української діаспори, наших громад у різних країнах, щоб вони були політично активними, виходили на вулиці зі своїми лозунгами. Це початковий етап, фундамент. Далі громади мають заходити зі своїми аргументами у коридори парламентів, працювати зі ЗМІ, аналітичними центрами, громадянським суспільством.

Європа зробила значний поступ в усвідомленні того, чим є сучасна росія, що вона (рф – ред.) – агресор. Отже, приходить розуміння, яким чином протидіяти російській агресії. Проте потрібно і надалі активно заохочувати європейські країни, щоб вони рухалися в цьому напрямі. Зараз триває вже другий місяць війни, і ми дуже побоюємося, аби у світі не звикли до цього жахіття в Україні, як у випадку з Афганістаном чи Сирією. Роль СКУ полягає у тому, щоб інформаційно тримати ситуацію України у топ-темах країн світу. Крім того, нам потрібно посилювати українські громади в усьому світі.

- Як світове українство відреагувало на 24 лютого, початок війни Росії проти України?

- Ми розуміли, що щось відбуватиметься. Загрозу широкомасштабного вторгнення, про яке говорили США та деякі інші країни, ми сприймали серйозно, готувалися до політичної і дипломатичної підтримки. Проте ніхто не очікував, що станеться те, що зрештою сталося. Ми думали, що це буде збройна ескалація на сході України чи росія спробує пробити наземне сполучення з Кримом. Але ніхто не вірив, що вторгнення відбуватиметься одночасно з різних напрямків. Агресія росії призвела до величезної кризи в Україні, але з іншого боку це консолідувало весь цивілізований світ.

НАША МЕТА – КУПИТИ ПОВНЕ СПОРЯДЖЕННЯ ДЛЯ ЩОНАЙМЕНШЕ 100 ТИСЯЧ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ

- Україна зараз потребує значної військової, гуманітарної, політичної підтримки. Київ просить про максимальні санкції проти росії для припинення збройної агресії. Їх все ще замало. Що робить СКУ стосовно їх розширення?

- Погоджуюся, що санкції недостатні, їх потрібно посилювати. Потрібно завдати максимального удару по російській економіці, щоб путін не міг далі фінансувати цю терористичну війну проти України. Зараз треба відкрито показувати тих, хто працює в росії, хто фінансує російську економіку у часи війни. Тому ми почали акцію “Boycott russia”, в рамках якої озвучуємо, які міжнародні компанії і далі займаються бізнесом в росії. Отже, ми просимо суспільства різних країн не купувати товари чи послуги тих чи інших компаній, які пов’язані з країною-агресором. У міжнародних компаній є так звані стандарти ESG (Environmental, Social, and Governance, ставлення до навколишнього середовища, соціальна відповідальність, корпоративне управління – ред.) і кожна з них дуже уважно ставиться до сприйняття свого бренду в cоціумі. Робота в росії повинна мати негативний вплив на їхні ESG-стандарти. Ми і надалі показуватимемо, хто в нинішніх умовах продовжує працювати з росією.

Крім того, потрібно максимально використовувати солідарність з Україною на рівні світових лідерів і впливати на них, аби ці країни обмежили економічні зв’язки з росією.

Дуже важливим питанням є енергетика. Канаді й США у цьому плані простіше, а Європа повинна зробити все можливе, щоб якомога швидше стати енергетично незалежною від росії. Польща це планує зробити до кінця цього року. Але на превеликий жаль, багато країн Європи поки не особливо поспішають у цьому напрямі. Треба переконувати європейських лідерів, щоб вони активніше запроваджували санкції проти москви. Наприклад, потрібно повністю припинити торгівлю наземним шляхом із Білоруссю та росією, заблокувати для російських суден морські порти країн світу.

- Україна також потребує серйозної військової допомоги, зокрема танків, літаків, артилерійських систем, системи ППО. Як СКУ бачить можливість впливу на уряди країн із метою надання Києву зброї?

- Наша діаспора у США працює з конгресменами і сенаторами, аби вони впливали на Білий дім з метою збільшення бюджету на збройну підтримку України. Вашингтон надає значну підтримку Києву зброєю не в останню чергу і завдяки сильному українському лобі у США. Також доволі впливовим є українське лобі у Канаді, Великій Британії, Австралії, і цей тренд потрібно посилити в інших країнах світу.

Успішна оборона України від агресора дає підстави й аргументи всьому світові активно підтримувати українців, зокрема у військовому плані. І зараз ми маємо показувати, хто це робить, а хто ні. Міністр Дмитро Кулеба певний час тому говорив мені, що не вистачає озброєння, і після цього ми відвідали Лондон, де переконували британський уряд й апелювали у британських ЗМІ, що Україні потрібно надати озброєння. Завдяки цьому тиску ми змогли розблокувати поставки озброєння. Наприклад, Німеччина певний час тому заявляла, що військова допомога направляється до України, а насправді її не було. Українські дипломати, часом, не можуть це прямо сказати, але ми можемо. Ми це робимо, і це приносить свої позитивні результати.

- Чи СКУ, як організація, підтримує якісь українські військові підрозділи?

- Українська діаспора збирає кошти на різні проєкти. Наприклад, Канадсько-Українська фундація зібрала до кінця березня майже 30 млн доларів фінансової підтримки для України. Наші громади по всьому світі дуже активно працюють, і ми намагаємося їм допомогти, координувати їхню роботу і забезпечувати, щоб ця гуманітарна допомога швидко доходила до своїх адресатів.

CКУ також займається питанням надання підтримки Україні. Зокрема, ми створили проєкт “Unite with Ukraine” (unitewithukraine.com) і фокусуємо нашу увагу на закупівлі захисного спорядження: бронежилетів, касок, тепловізорів. До кінця березня ми зібрали 20 млн доларів, і 75% цієї суми вже витрачено на закупівлю спорядження, яке направляється в найгарячіші точки України. У Польщі ми створили логістичний центр СКУ, відтак активно співпрацюємо з підрозділами тероборони, Міноборони, МВС України та іншими офіційними установами. До кінця березня ми закупили 10 тис. бронежилетів, 6 тис. касок, більш як 100 тис. турнікетів. Утім, це лише початок. Наша мета – зібрати найближчим часом у 10 разів більшу суму, щоб можна було купити повне спорядження для щонайменше 100 тис. захисників України. Але працюємо також і в інших напрямках, наприклад, закуповували паливо для потреб української армії. Це – війна і тут треба бути гнучким.

ЗАХІДНИЙ СВІТ НЕ МОЖЕ ДОЗВОЛИТИ, ЩОБ РОСІЯ ЗНОВУ ОКУПУВАЛА УКРАЇНУ

- Україна вже понад місяць просить Захід закрити небо над Україною, щоб агресор не міг безперешкодно бомбардувати українські міста. Що СКУ робить із цього приводу?

- Політики нам кажуть, що це нереально. Але раніше вони говорили, що відключення росії від банківської системи SWFT також є нереальним завданням. Ми це сприймаємо як виклик. Якщо нам кажуть, що це нереально – ми ще сильніше озвучуватимемо це питання. Я вважаю, що ми можемо захистити повітряний простір України. Я не знаю, чи буде змога повністю закрити небо над Україною, але важливо, щоб наші союзники надали Україні зброю для захисту. І не йдеться лише про захист, але й наступальні дії, оскільки територію України треба визволити від окупантів. Західний світ не може дозволити, щоб росія знову окупувала Україну. Відтак, Київ потребує озброєння, щоб відвоювати свою територію. Утім, НАТО і ЄС – це організації, які працюють за принципом консенсусу. США, Канада, Велика Британія готові робити набагато більше. Однак є деякі країни Європи, які дуже помірковані у питанні надання військової допомоги Україні. Отже, треба на них впливати, аби вони змінили свою позицію. Йдеться про Німеччину, Францію, країни Бенілюксу, Угорщину. Сподіваємося, що після виборів в Угорщині та Франції ситуація щодо підтримки України зміниться на краще.

- Здається, Німеччина є головною країною ЄС, яка максимально блокує розширення санкцій..

- Так, і ми працюємо над тим, щоб переконати німців підтримати Україну. По-перше, німці відчувають історичну провину за Другу світову війну перед євреями і чомусь лише росіянами. Ми намагаємося переконувати, що німці під час війни знищували також і багато українців.

По-друге, те, що зараз відбувається в Україні – це геноцид. Якщо цього не зупинити, то це буде також і відповідальність німців. Крім того, Берлін значою мірою профінансував війну путіна, оскільки купував і продовжує купувати багато енергоносіїв в росії. Тому, німці сьогодні повинні допомагати Україні. Це один із прикладів, яким чином СКУ веде діалог із різними країнами.

- Як ця війна глобально вплинула на світове українство?

- Наша діаспора, як і весь український народ, консолідується. Ми сьогодні бачимо, що всі співпрацюють. Найголовніше, що приходить усвідомлення: разом ми можемо зробити більше, ніж поодинці. Так, зараз всі дії важливі, кожен допомагає, як може. Важливо, щоб кожен працював, але потрібно це робити разом, щоб ми підтримували один одного. Наші вороги намагатимуться розсварити нас зсередини, ми це вже бачили.

- Як це виглядало?

- Наприклад, з’являється якийсь невідомий нікому “активіст”, який обвивається українським прапором, купує якісь дві каски і виходить з лозунгом: “от я роблю, а ви нічого не робите”. Це здійснюється з метою викликати розколи в українських громадах. Ми вже бачили такі дії в 2014-2015 роках. Коли ми фіксуємо це зараз, то одразу намагаємося довести громаді, що така людина, ймовірно, є провокатором, який намагається розколоти нашу єдність і послабити нас. Зараз ми стали більш зрілими.

Дуже важливо виходити на флешмоби, але треба також йти у своїх діях далі. Потрібно розуміти, як працювати з політиками, адже в кожній країні є свої традиції. Практика Канади не переноситься автоматично на Францію чи Польщу, кожна країна має свої особливості. Представники нашої громади повинні записуватися до політичних партій, ставали медійниками, науковцями. Таким чином можна краще впливати на мислення громадян країни, дії уряду. Це не робиться за день чи два, це копітка робота на багато років. Зараз спостерігаю, що наші громади у багатьох країнах світу стають більш зрілими і впливовими.

Російська агресія – це гра в довгу, ми її відчуваємо вже 500 років, пережили Голодомор та інші трагедії. Не буде такого, що помре Путін і все закінчиться. Ми повинні мати стратегію щодо Росії. Дуже важливо, щоб ми, як світове українство, збудували інститути, на базі яких можна було би виховувати свідомих українців на багато поколінь. Для нас дуже важливо, щоб ми усвідомили, що маємо сьогодні і що буде за одне-два покоління. Розбудова України є великим викликом для світового українства, і ми маємо до цього готуватися. Це – довга боротьба нашого народу.

- Наскільки світове українство чекає на ухвалення закону про подвійне громадянство? Що це змінить у функціонуванні діаспори?

- На наступний день після інавгурації президента Зеленського ми обговорювали питання про те, як можемо створити умови для повернення українців на Батьківщину. Українська діаспора по всьому світу є дуже великою: нас приблизно 20 млн. Це великий потенціал і ресурс. Подвійне громадянство – це дуже важливий ключ. Багато хто не хоче відмовлятися від громадянства своїх країн, але охоче прийняв би також українське. Принципово ми підтримуємо концепцію подвійного, повноправного громадянства. Звичайно, мають бути безпекові запобіжники, такі як позбавлення громадянства за антиукраїнську діяльність чи неможливість отримати українське громадянство людині, яка є громадянином країни-агресора.

Юрій Банахевич.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-