Календар на всю голову. 20 квітня

Календар на всю голову. 20 квітня

Укрінформ
Цього дня у 1903 році народився панфутурист Ґео Шкурупій, а в 1968 році "Deep Purple" вперше виступили з концертом

20 квітня 1492 року в місті Ареццо, Італія, народився П'єтро Аретіно - італійський письменник Пізнього Ренесансу, сатирик, публіцист і драматург, провідний італійський автор свого часу, завдяки своїм сатирам і памфлетам заробив прізвисько "біч королів".

20 квітня 1494 року в місті Айслебен, Німеччина, народився Йоганн Агрікола - німецький проповідник, лідер Реформації, сподвижник Мартіна Лютера.

20 квітня 1707 року в місті Нюрнберг, Німеччина, помер Йоганн Деннер - німецький майстер музичних інструментів, якого вважають творцем кларнета.

20 квітня 1745 року в Парижі, Франція, народився Філіпп Пінель - французький лікар-гуманіст і психіатр. У 1793 році він домігся звільнення божевільних, що утримувалися в притулку Бісетр поблизу Парижа, від ланцюгів і почав ставитися до пацієнтів, як до психічно хворих. Цей гуманний акт відкрив еру психіатрії. До того психічні розлади впевнено пов'язували з одержимістю бісом і "лікували" відповідно. За легендою, перший з в'язнів Бісетр, кого розкували, вигукнув, побачивши сонце: "Як добре, як давно, я не бачив його!" Це був англійський офіцер, який просидів на ланцюзі сорок років.

20 квітня 1807 року в Чеві, Італія, народився Алоїзіус Бертран - французький письменник, родоначальник жанру віршів у прозі. Книга стилізованих історико-фантастичних новел "Нічний Гаспар" була опублікована в 1842 році другом померлого поета, скульптором Давидом д'Анженом.

20 квітня 1821 року в селі Кунерн (нині - гміна Вінсько, Польща) помер Франц Карл Ахард - німецький (прусський) фізик, хімік, біолог, який розробив технологію виробництва цукру з цукрових буряків.

20 квітня 1840 року в місті Бордо, Франція, народився Оділон Редон - французький художник, графік, декоратор і художній критик, один із засновників символізму в живописі і "Товариства незалежних художників". Творчість автора розділяється на два періоди: "чорний" і "кольоровий".

20 квітня 1841року в філадельфійському "Graham's Magazine" опубліковане перше детективне оповідання - "Вбивство на вулиці Морг" ("The Murders In The Rue Morgue") Едгара По.

20 квітня 1865 року вперше оголошено про появу безпечних сірників, створених на основі бертолетової солі. Існуючи раніше фосфорні сірники могли загорітися просто лежачи в кишені.

20 квітня 1889 року в смт Чечельник, Вінницька область, народився Вільгельм Яблонський - український трубач, педагог. Соліст Київського театру опери і балету, артист Симфонічного оркестру Українського радіо. Професор і завідувач кафедрою духових інструментів Київської консерваторії. Заслужений діяч мистецтв.

20 квітня 1893 року в місті Бурчард (Небраска, США) народився Гарольд Ллойд - американський комедійний кіноактор, сценарист, режисер, продюсер. Він відзначався в картинах "Бабусин внучок", "Безпека в останню чергу!", "Гонщик", "Молодший брат", "З волі небес", "Першокурсник", "Гріхи пана Дідлбока". У 1952 році актора нагородили "Oscar".

20 квітня 1893 року в Барселоні, Іспанія, народився Жоан Міро-і-Ферра - каталонський художник, скульптор і графік. Напрямок його творчості - абстрактне мистецтво. Він також близький до сюрреалізму, роботи художника схожі на нескладні дитячі малюнки і містять фігури, віддалено схожі на реальні предмети.

20 квітня 1901 року в Парижі, Франція, народився Мішель Леріс - французький письменник і етнолог. У 1929-1935 рр. він прослухав курс психоаналізу і звернувся до автобіографічного жанру: "Пора зрілості", тетралогія "Правила гри". Після II Mирової війни автор зблизився з Жан-Полем Сартром і активно брав участь в роботі його журналу "Les Temps Modernes".

20 квітня 1902 року в Парижі відкрилася виставка сучасного мистецтва, що дала назву стилю "арт нуво" (art nouveau, "нове мистецтво").

20 квітня 1903 року в місті Бендери, Бесарабська губернія, народився Ґео Шкурупій - поет і прозаїк, найяскравіший представник панфутуризму.

20 квітня 1908 року в місті Луїсвілл (Кентуккі, США) народився Лайонел Хемптон - американський вібрафоніст-віртуоз, барабанщик, бендлідер, актор і шоумен, один з останніх героїв золотої ери джазу.

20 квітня 1912 року в Лондоні, Англія, помер Брем Стокер - відомий ірландський романіст і автор коротких розповідей. Його найвідоміший готичний роман - "Дракула" ("Dracula"; 1897) трактувався багатьма і по-різному. Свого часу літератор був також відомий, як театральний імпресаріо актора Генрі Ірвінга і директор-розпорядник відомого і одного з найстаріших лондонських театрів "Lyceum Theatre" в районі Вест-Енду.

20 квітня 1927 року в місті Базель, Швейцарія, народився Карл Мюллер - швейцарський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1987) - "за важливий прорив у фізиці, що виразився у відкритті надпровідності в керамічних матеріалах".

20 квітня 1934 року в Нью-Йорку відбулася прем'єра фільму "Вставай і співай!" ("Stand Up And Cheer"), в якому у віці шість років дебютувала Ширлі Темпл, яка стала після цього фільму зіркою.

20 квітня 1935 року завдяки Воррену Хіллу, ведучому шоу "Your Lucky Strike Hit Parade", на американському радіо з'явився перший в світі хіт-парад.

20 квітня 1939 року в Павлограді, Дніпропетровська область, народилася Ганна Світлична - українська поетеса. Член Спілки письменників України.

20 квітня 1940 року в США був продемонстрований перший електронний мікроскоп.

20 квітня 1942 року в місті Інґлвуд (шт. Каліфорнія, США) народився Браян Вілсон - американський рок-музикант, перш за все, відомий, як засновник, автор пісень, бас-гітарист, вокаліст, клавішник і продюсер групи "The Beach Boys", володар "Grammy", номінант премій "Golden Globe" і "Emmy". Він також брав участь в проектах інших музикантів.

20 квітня 1949 року одночасно: в Парижі та Празі - відкрився I Всесвітній конгрес прихильників миру. У ньому брали участь 2065 делегатів, які представляли 72 країни і 561 національну організацію. Спочатку з'їзд хотіли провести тільки в Парижі, але французи вирішили перешкодити проведенню конгресу, відмовивши у візах делегатам з Китаю, Польщі, Болгарії та інших соціалістичних країн. Щоб вирішити проблему, організатори вирішили провести зустрічі в двох містах. Ініціаторами конгресу виступили Міжнародний комітет зв'язку діячів культури в захист світу, а також Міжнародна демократична федерація жінок. Був прийнятий маніфест, який закликав народи до боротьби за мир. Був обраний керівний орган Руху прихильників миру (з 1950 року - Всесвітня рада миру).

20 квітня 1949 року в місті Клокет (шт. Міннесота, США) народилася Джессіка Ленґ - американська кіноактриса. Вона знялася в фільмах: "Кінг-Конг", "Велика риба", "Френсіс", "Весь цей джаз", "Клятва", "Сірі сади", "Бонневиль", "Сибіла", "Трамвай" Бажання ", "Роб Рой", "Справа Ісайї". За стрічки Тутсі (1983) і Синє небо (1995) вона була відзначена двома преміями "Oscar".

20 квітня 1954 року в Києві помер Володимир Пірадов - український диригент. Народний артист. У 1944-1947 рр. він служив головним диригентом Харківського театру опери та балету (нині - Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка), з 1936 року працював викладачем, а з 1941 року - професор Київської консерваторії.

20 квітня 1955 року в нью-йоркському залі "Brooklyn Paramount Theatre" відбулося перше рок-н-рольне шоу Алана Фріда.

20 квітня 1968 року британський квінтет "Deep Purple" в складі: Джон Лорд, Річі Блекмор, Йен Пейс, Род Еванс і Нік Семпер - вперше виступили з концертом. Це сталося в данському місті Таструпе. Перед шоу була придумана назва ансамблю: згідно з легендою, так називалася ... улюблена пісня бабусі Річі Блекмора ....

20 квітня 1970 року в Парижі, Франція, помер Пауль Целан - німецькомовний поет і перекладач українського походження. Він вважається одним з кращих європейських ліричних поетів повоєнного часу, одним з найглибших, новаторських і оригінальних літераторів ХХ ст.

20 квітня 1976 року британська супергрупа "The Rolling Stones" випустила альбом "Black And Blue".

20 квітня 1984 року в Києві помер Фелікс Соболєв - український кінорежисер-документаліст, заслужений діяч мистецтв України. Фільми Соболєва "Мова тварин", "Чи думають тварини", "Сім кроків за обрій", "Я та інші" і інші ставали глядацькою сенсацією та збирали повні зали в кінотеатрах.

20 квітня 1992 року в місті Теддінгтон, Англія, помер Бенні Гілл - британський комік, автор і ведучий відомої в усьому світі комедійної телепрограми "Шоу Бенні Гілла". Вибрана фільмографія: "Повітряні пригоди", "Італійська робота", "П'єса тижня".

20 квітня 1992 року в місті Таскалуса (шт. Алабама, США) помер Джонні Шайнс - американський блюзовий музикант. Найбільше він відомий, як партнер Роберта Джонсона по турне. На жаль, Джонні Шайнс, чий внесок в розвиток блюзу був незаслужено недооцінений, так і залишився в тіні легендарного компаньйона.

20 квітня 1993 року в місті Орландо (шт. Флорида, США) був створений американський бойз-бенд "Backstreet Boys".

20 квітня 2000 року в Броварах, Київська область, в житловий будинок влучила некерована тактична ракета класу "Земля-Земля", яку запустили під час навчань військові з Гончарівського полігону в Чернігівській області. Ракета потрапила в дах і пройшла крізь весь будинок. В результаті 16 квартир було зруйновано. Загинули три людини і п'ятеро були поранені.

20 квітня 2001 року вперше за всю історію британської поп-музики учасник "The Beatles", співак, басист і композитор Пол Маккартні став мільярдером.

20 квітня 2002 року в Києві помер Петро Шпак - український геолог, доктор геолого-мінералогічних наук. Міністр геології (1967-1982) - у цей період в Україні виявили декілька унікальних і великих родовищ апатит-ільменітових, берилієвих, рідкіснометалічно-апатитових, марганцевих руд, каолінових, графітових родовищ. Директор Інституту геологічних наук НАН України. Радник президента НАН України й радник при дирекції ІГН (від 1997 року і до кінця життя).

Олександр Рудяченко, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-