Календар на всю голову. 7 жовтня

Календар на всю голову. 7 жовтня

670
Ukrinform
Цього дня лейбл «Motown Records» видав перший сингл 13-річного Майкла Джексона.
Аль-Мансур
Аль-Мансур

7 жовтня 775 року у місті Багдад, Ірак, помер Аль-Мансур (Абу Джафар Абдуллах ібн Мухаммад аль-Мансур) - другий халіф з династії Абассидів, засновник Арабського халіфату. У 762 році заснував Багдад, який роком пізніше проголосив столицею халіфату.

Цецорської битви
Цецорська битва

7 жовтня 1620 року під Могилевом-Подільським в результаті Цецорської битви турки і татари розгромили польське військо. У битві загинули: великий коронний гетьман Станіслав Жолкевський, Михайло Хмельницький (батько Богдана Хмельницького) і Валентин-Олександр Калиновський.

7 жовтня 1737 року прийшли з Тихого океану гігантські хвилі, що досягали 40 футів (12 м) потопили 20 тис. судів і човнів. В той день в Бенгальській затоці загинуло 300 тис. індусів.

7 жовтня 1747 року в Києві помер Василь Григорович-Барський - український православний письменник і мандрівник. У 1724 році він відправився в мандри, які тривали 24 роки: Пешт, Відень, Барі, Рим, Венеція, Корфа, Афон. У 1726 року українець дістався до Палестини, побував в Єрусалимі, на Синайській горі, острові Кіпрі. Вісім місяців Василь прожив в Єгипті, при дворі олександрійського патріарха. У 1729-1731 рр. він був в Тріполі (Сирія), де вивчав грецьку мову. У 1734 році мандрівник прийняв чернечий постриг і шість років провів на острові Патмос, де продовжив вивчення грецької мови і літератури.

Патрік Фергюсон
Патрік Фергюсон

7 жовтня 1780 року в місті Кінгс Маунтін, Північна Кароліна, помер Патрік Фергюсон - шотландський винахідник офіцер британської армії, автор проекту гвинтівки. Саме гвинтівка Фергюсона була першою зброєю, прийнятим на озброєння регулярною армією.

7 жовтня 1806 року в Англії Ральф Веджвуд отримав патент на копіювальний папір для «стилографічного писального приладу» («stylographic writer») для сліпих. До речі, його копірка просочувалася друкарською фарбою і була двосторонньою.

7 жовтня 1809 року імпресаріо Доменіко Барбайя був призначений розпорядником державних оперних театрів Неаполітанського королівства. На цій посаді він навіть заслужив прізвисько «віце-короля Неаполя». У 1826-1832 рр. Доменіко Барбайя завідував Неапольським «Сан-Карло» і двома віденськими театрами, але очолив ще й міланський театр «Ла Скала». Цікаво, що в молодості антрепренер працював офіціантом, придумуючи і продаючи солодощі.

7 жовтня 1826 року в штаті Массачусетс була відкрита перша в США залізниця.

Едгар Аллан По
Едгар Аллан По

7 жовтня 1849 року в Балтіморі (Меріленд, США) помер Едгар Аллан По - американський письменник, поет, есеїст, літературний критик і редактор, представник американського романтизму. Творець форми сучасного детектива і жанру психологічної прози. Деякі роботи Едгара По сприяли формуванню і розвитку наукової фантастики, а такі риси його творчості, як ірраціональність, містицизм, приреченість, аномалії зображуваних станів, передбачили літературу декадентства. Найбільш відомий як автор «новели жаху» («Золотий жук», «Маска Червоної Смерті», «Чорний кіт»), а також вірші «Ворон».

Нільс Бор
Нільс Бор

7 жовтня 1885 року в Копенгагені, Данія, народився Нільс Бор - датський фізик-теоретик і громадський діяч, один з творців сучасної фізики. Лауреат Нобелівської премії з фізики (1922). Член Датського королівського суспільства (1917) і його президент (1939). Він був членом більш ніж 20 академій наук світу, в тому числі іноземним почесним членом Академії наук СРСР (1929). Вчений відомий як творець першої квантової теорії атома і активний учасник розробки основ квантової механіки. Він також вніс значний вклад в розвиток теорії атомного ядра і ядерних реакцій, процесів взаємодії елементарних частинок з середовищем.

7 жовтня 1887 року у Львові народився Євген Червінський (Eugeniusz Karol Czerwiński) - український архітектор. Він будував громадські та житлові будинки у Львові, Ворохті, Дрогобичі, Яремчі та в спорудах застосовував модернізований класицизм, проте, пізніше перейшов до функціоналізму.

7 жовтня 1909 року в Одесі народився Шура (Олександр) Черкаський - американський і британський піаніст українського походження. У 1946 році виконавець домігся великого успіху в Гамбурзі, граючи Рахманінова під керуванням Ханса Шмідта-Іссерштедта. Він виступав в найбільших концертних залах Європи зі всесвітньо відомими оркестрами та диригентами.

7 жовтня 1913 року вперше в світі на заводі Генрі Форда в Детройті (Мічиган, США) весь виробничий процес збирання автомобілів почали виконувати за новою технологічною схемою - на конвеєрі, яку тут же репортери охрестили «нелюдською потовижималкою». Тим часом, робочим автобудівники платив $5 в день, тоді як інші заводи галузі платили в два рази менше. У день в Генрі Форда вироблялося 1000 автомобілів. Навіть знаменитий афоризм: «Кожен покупець може придбати автомобіль будь-якого кольору за умови, що цей колір - чорний» - також був пов'язаний з ... конвеєром. При такому методі складання встигав висохнути тільки японський чорний лак.

7 жовтня 1918 року Регентська рада у Варшаві заявила про план відновлення незалежності Польщі, і 9 жовтня польські депутати австрійського парламенту прийняли рішення про об'єднання в складі Польщі колишніх земель Речі Посполитої, включаючи Галичину. У відповідь на це, вже на наступний день, 10 жовтня, українська фракція на чолі з Євгеном Петрушевичем прийняла рішення скликати у Львові Українську національну раду - парламент українців Австро-Угорщини. Ця Рада (УНР) була створена 18 жовтня.

7 жовтня 1920 року перші сто жінок отримали повноправне членство, поступив до Оксфордського університету. Хоча ще в 1878 році в університеті Оксфорда було дозволено вчиться жінкам, але тільки з 1974 року всі коледжі вузу змінили статути і дозволили спільне навчання жінок і чоловіків.

7 жовтня 1926 року в Мюнхені (Баварія, Німеччина) помер Еміль Крепелін - німецький психіатр. Він відомий як основоположник сучасної нозологічної концепції в психіатрії та класифікації психічних захворювань, розробник систематики душевних недуг, автор культового «Керівництва по психіатрії». Творець вчення про «dementia praecox» - історичний прообраз шизофренії, близькою до сучасної концепції маніакально-депресивного психозу і параної. Вчений вніс істотний внесок в дослідження вродженого слабоумства і істерії, запропонував вчення про регістрах психопатологічних синдромів. Він дав назву ряду психічних розладів і описав велику кількість психіатричних понять: шізофазія, хвороба Альцгеймера, оніоманія і ін. Також відомий педагогічною діяльністю і профілактикою алкоголізму.

7 жовтня 1932 року в лондонcкому залі «Queen's Hall» зіграв перший відкритий концерт Лондонський філармонійний оркестр (London Philharmonic Orchestra), заснований британським режисером сером Томасом Бічемом. Серед диригентів, які відігравали важливу роль в становленні оркестру, були Малколм Сарджент, Пол Берд і Девід Маккаллум.

7 жовтня 1934 року в Ольденбурзі, Німеччина, народилася Ульріка Майнгоф - західнонімецька журналістка, педагог, соціолог і теледокументаліст, громадська діячка, одна з лідерів і теоретиків «Фракції Червоної Армії».

7 жовтня 1952 року два друга, викладач Дрексельского технологічного інституту (Філадельфія) Норманн Джозеф Вудланд і Бернард Сілвер отримали патент, зареєстрований як US Patent 2,612,994. Вони створили унікальну річ - штрих-код, розробивши систему автоматичного зчитування інформації про продукцію на контрольно-касовому пункті.

7 жовтня 1953 року Колумбійський університет (Нью-Йорк) включив в студії слов'янознавства українську мову.

Софія Тобілевич
Софія Тобілевич

7 жовтня 1953 року в Києві померла Софія Тобілевич - українська актриса характерного плану, перекладачка, фольклористка, мемуаристка, дружина Івана Карпенко-Карого.

7 жовтня 1955 року в Парижі, Франція, народився Йо-Йо Ма - видатний американський віолончеліст китайського походження. Він брав участь в записах саундтреків до фільмів «Прах часів», «Сім років у Тибеті», «Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся», «Мемуари гейші».

7 жовтня 1959 року в Римі, Італія, помер Маріо Ланца - знаменитий американський співак (тенор) італійського походження. У цього артиста дві зірки на голлівудській «Алеї слави», за внесок в розвиток кіноіндустрії - №6821, і за внесок у розвиток музики - №1751. Як актор, він знявся у фільмах «Великий Карузо», «Серенада великого кохання», «Тому що ти моя», «Опівнічний поцілунок» та ін.

7 жовтня 1961 року в Києві помер Павло Альошин - український архітектор і педагог, дійсний член Академії архітектури УРСР (1945-1958), почесний член Академії будівництва і архітектури УРСР (1958), доктор архітектури (1946). Автор понад десяти архітектурних шедеврів, в основному в стилі російської і радянської класичної архітектурної школи, модерну і конструктивізму.

Тоні Брекстон
Тоні Брекстон

7 жовтня 1967 року в місті Сіверн (Меріленд, США) народилася Тоні Брекстон - американська співачка в стилі ритм-н-блюз, поп і соул, автор пісень і актриса. Вона відома такими хітами, як «Unbreak My Heart», «Breathe Again», «You're Makin 'Me High», «He Was not Man Enough». Володарка семи премій «Grammy» та інших престижних музичних нагород - одна з найуспішніших виконавиць 1990-х рр.

7 жовтня 1968 року в місті Веллінгборо (Нортгемптоншир, Англія) народився Том Йорк - англійський співак, гітарист і клавішник, лідер британської рок-групи «Radiohead».

7 жовтня 1969 року в місті Баркінг, Велика Британія, народився Лірой Торнгілл - англійський шоумен і музикант, в минулому - клавішник і танцюрист групи «Prodigy». Крім того, популярність здобув і дует ліро з німцем Мартеном Хергером - «Smash Hi-Fi». У жовтні 2008 року був знятий кліп на їхню композицію «Everything U Need».

1
Майкл Джексон

7 жовтня 1971 року лейбл «Motown Records» видав перший сингл «Got To Be There» 13-річного Майкла Джексона. До кінця року пісня потрапила в американську «Тоp 10», а на початку наступного року - виявилася в першій десятці британського чарту.

7 жовтня 1997 року із метою прийняття активної участі в ринковій трансформації економіки України в Полтаві була заснована Українська універсальна біржа.

7 жовтня 2001 року у відповідь на теракти 11 вересня в Нью-Йорку і Вашингтоні, і після відмови Талібів видати США Осаму бін Ладена, американські війська почали операцію «Нескорена свобода», завдавши ракетно-бомбових ударів по стратегічних позиціях талібів в Афганістані. З підтримкою дій США виступили керівники Великої Британії, Німеччини і РФ.

7 жовтня 2001 року в Києві помер Володимир Чорний - український редактор газетних видань. Заслужений працівник культури УРСР (1978). Член Національної спілки кінематографістів України. Заступник головного редактора Київської кіностудії імені О. П. Довженка.

7 жовтня 2014 року в Гамбурзі, Німеччина, помер Зігфрід Ленц - німецький прозаїк, новеліст, драматург. Одним з його основних творів став роман «Deutschstunde» («Урок німецького») опублікований в 1968 році.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>