Супрун розказала про шкоду та користь БАДів і мультивітамінів

Супрун розказала про шкоду та користь БАДів і мультивітамінів

664
Ukrinform
Біологічно-активні добавки (БАДи) і мультивітаміни не можуть запобігти серйозним хворобам, однак можуть бути корисні для людей з певними медичними показаннями.

Про це написала у Facebook в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

"Водорості, які виводять з організму шлаки та важкі метали, екстракти тварин та рослин, що чудодійно продовжують життя, різні чаї, які повертають молодість та силу - скоріше за все різновиди біологічно-активних добавок, які не принесуть вам жодної користі", - зазначила вона.

При цьому, за словами Супрун, не всі БАДи є неефективними, але через велику кількість подібної реклами люди часто вживають їх необгрунтовано.

Вона пояснила, що як БАДи можуть продавати їжу, її компонент, нутрієнт чи сполуку, яку потрібно споживати з їжею заради певної користі для здоров'я (наприклад, це мультивітаміни з мінералами, екстракт ехінацеї, омега-3, хондропротектори чи імуномодулятори).

"Такі добавки мають високу популярність в глобальних масштабах. Cвітовий ринок харчових добавок в 2016 році оцінювався в понад 130 мільярдів доларів США, експерти прогнозують, що в 2022 він збільшиться майже удвічі", - зазначила в.о. міністра.

Водночас, за її словами, попри те, що ці добавки дуже популярні, існує обмежена кількість науково обгрунтованих доказів їхньої користі для здоров'я. Тобто ефективність більшості добавок навіть не підтверджена жодними клінічними дослідженнями, більше того, існують докази їхньої шкоди.

Читайте також: Супрун спростовує міфи: домашні тварини "тренують" імунну систему

"Це стосується, наприклад, мультивітамінів, до складу яких може входити більш ніж 10 компонентів. Але більше не означає краще в цьому випадку, адже немає жодних доказів того, що вони покращують здоров'я чи запобігають хворобам. Приймати такі вітаміни "про всяк випадок" категорично не рекомендується. Є дослідження, які вказують на потенційну шкоду для здоров'я таких добавок, особливо якщо не дотримуватись правил прийому або ж як наслідок тривалого споживання", - застерегла Супрун.

При цьому якщо людина все ж вживає добавки, критично важливо дотримуватися дозувань та не приймати їх навмання. Адже існують дослідження, що підтверджують шкоду добавок в надмірних дозуваннях. Наприклад, високі дози бета-каротину пов'язані з більшим ризиком розвитку раку легень серед курців, а надмірна кількість кальцію та вітаміну D потенційно збільшує ризик виникнення каменів у нирках, додала в.о. міністра.

"Небезпечними є також переконання, що деякі добавки можуть запобігти серйозним хворобам. Наприклад, мультивітаміни, вітамін D, кальцій і вітамін С не показали жодної ефективності у запобіганні серцево-судинним хворобам, натомість багато людей приймають їх саме з цією метою", - зазначила вона.

Утім, за даними Супрун, дієтичні добавки можуть бути корисні для людей з певними медичними показаннями, але ці показання має визначити лише лікар. "Наприклад, дорослим, у яких остеопороз, часто потрібна додаткова доза вітаміну D та кальцію. Зокрема, вони необхідні людям з хворобою Крона або целіакією, коли виникають труднощі із засвоєнням певних поживних речовин. В іншому випадку – найкращим варіантом є забезпечення організму вітамінами та мінералами за допомогою здорового раціону харчування", - підкреслила Супрун, нагадавши, що навіть під час вживання БАДів, не варто забувати про звичайну здорову їжу. "Жодна добавка не здатна замінити повноцінний раціон. Саме їжа значно багатша та корисніша для організму, тому вона має бути першоджерелом всіх корисних речовин!" - зазначила Супрун.

Тож, зважаючи на всі ризики, пов'язані з прийомом добавок, вона радить завжди консультуватися з лікарем щодо їх вживання. "А якщо прийшли до іншого фахівця, який не знає, що ви приймаєте БАДи, завжди кажіть йому про це. Адже взаємодія деяких добавок з ліками може мати небезпечні наслідки для здоров’я", - радить Супрун.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>