Календар на всю голову. 28 липня

Календар на всю голову. 28 липня

802
Укрінформ
Народження і смерті, скандали і перемоги, відкриття і казуси - у нашому календарі вихідного дня.

28 липня 1497 року в таборі під Заславом (зараз Ізяслав, Хмельницька область) великий князь Литовський Олександр Ягеллончик видав грамоту про переведення Луцька з волинського на магдебурзьке право.

28 червня 1586 року вчений Томас Герріот вперше привіз до Англії та Ірландії бульби картоплі. Спочатку європейці цей овоч сприймали як рідкісну екзотичну рослину і садили в кращих ботанічних садах. Картопля з'явилась і в деяких приватних колекціях, де рослину вирощували через вишуканої краси квітки. Визнанню харчових якостей картоплі в Європі чимало сприяли голодні роки, викликані неврожаєм хліба. Кожного разу, коли до тієї чи іншої країни приходив голод, її правителі згадували про картоплю.

28 липня 1655 року в місті Саннуа, Франція помер Сірано де Бержерак - французький письменник, драматург. Автор п'єси «Проучений педант». Найбільш знаменитий твір Сірано де Бержерака романна дилогія під загальною назвою «Інший світ, або держави та імперії Місяця» і «Інший світ, або держави та імперії Сонця», де від першої особи автор описав уявну подорож на Місяць і Сонце і життєвий уклад тамтешніх аборигенів .

28 липня 1741 року у Відні помер Антоніо Вівальді - італійський композитор, скрипаль-віртуоз, педагог, диригент, католицький священик, один із найбільших представників італійського скрипкового мистецтва XVIII століття, який за життя здобув славу у всій Європі. Автор 40 опер. Переважно композитор відомий завдяки інструментальним концертам, особливо для скрипки. Найбільш відомим вважається цикл з чотирьох скрипкових концертів «Пори року».

28 липня 1750 року в Лейпцигу, Саксонія, в віці 65 років помер Йоганн Себастьян Бах - німецький композитор, представник епохи бароко, органіст-віртуоз, музичний педагог. За своє життя він написав понад 1000 творів. Крім опери, в його творчості представлені всі значущі жанри того часу.

Джерело: Gentleman's Gazette
Джерело: Gentleman's Gazette

28 липня 1794 року в Парижі ввечері, на площі Революції останнім з числа заколотників був гільйотинований Максиміліан Робесп'єр - діяч Великої французької революції. Під оплески присутніх відсічену голову Робесп'єра показали народу. Тіло поховали в братській могилі кладовища Ерансі і засипали вапном, щоб від лідера якобінців не залишилося ніяких слідів. Крім Робесп'єра в той день стратили ще 21-го діяча Великої Французької революції.

28 липня 1811 року в Мілані народилася Джулія Грізі - італійська оперна співачка (сопрано), яку називають найвидатнішою співачкою і ставлять в один ряд з такими майстрами, як Марія Малібран і Поліна Віардо.

28 липня 1858 року Вільям Гершель, який служив в Індії в 1853-1878 рр., запропонував використовувати для ідентифікації особи людини відбитки пальців. Британський чиновник зіткнувся з проблемою ідентифікації місцевих жителів для виплати урядових допомог.  Щоб виключити махінації з подвійними виплатами, Вільям Гершель велів ставити відбитки пальців на квитанціях і в реєстраційній книзі одержувачів. Він також запропонував застосовувати дактилоскопію в одній з в'язниць округу - це стало першим кроком до застосування відбитків пальців в криміналістиці.

28 липня 1858 року французький фотограф і карикатурист Фелікс Надар здійснив підйом на аеростаті. Він в 1855 році запатентував використання аерофотографії для розвідки та виготовлення карт, виконав першу в світі аерофотозйомку.

28 липня 1862 року в штаті Монтана було знайдено перше золото, що спричинило так звану золоту лихоманку.

28 липня 1887 року в місті Бленвіль-Кревон народився Марсель Дюшан - французький і американський художник, шахіст, теоретик мистецтва, який стояв у витоків дадаїзму та сюрреалізму. Творча спадщина відносно невелика, але завдяки оригінальності ідей автор вважається однією з найвпливовіших фігур в мистецтві XX століття. Його творчість мала вплив на формування поп-арту, мінімалізму, концептуального мистецтва та ін.

28 липня 1899 року в селі Білки, Австро-Угорщина, народився Іван Фірцак (Фірцак-Кротон) - знаменитий український борець, боксер, боєць вільного стилю, силач, артист цирку. У 1928 році він був визнаний найсильнішою людиною планети, а деякі силові трюки Івана Фірцака-Кротона досі ніхто не може повторити.

Джерело: Twitter
Джерело: Twitter

28 липня 1902 року в Відні народився Карл Поппер - австрійський і британський філософ, соціолог, творець теорії відкритого суспільства, основоположник філософської концепції критичного раціоналізму. Поппер один з найвпливовіших філософів науки XX століття.

28 липня (10 серпня) 1907 року в Нальчику, Росія, померла Марко Вовчок - українська письменниця, перекладачка. Вона була знайома з Тарасом Шевченком, Пантелеймоном Кулішем, Миколою Костомаровим, Іваном Тургенєвим, Олександром Герценом, Жюлем Верном. Її твори мали антикріпосницький напрямок і стосувалися історичного минулого України.

Джерело: LiveJournal
Джерело: LiveJournal

28 липня 1909 року в місті Оффенбург народилася Енне Бурда - засновниця і видавець фешн-журналу «Burda moden». Журнал почав виходити з 1950, а до 1965 року він вже видавався мільйонним тиражем.

28 липня 1911 року в Києві народився Володимир-Джорджо Щербаненко - італійський письменник українського походження, один з родоначальників італійського кримінального роману. Він автор книг «Приватна Венера», «Зрадники за покликанням», «Юні садисти», «Міланці вбивають по суботах».

28 липня 1914 року після вбивства ерц-герцога Фердинанда Австро-Угорщина оголосила війну Сербії - так почалася I Світова війна.

28 липня 1929 року в місті Саутгемптон, Нью-Йорк народилася Жаклін Кеннеді-Онассіс (в дівоцтві Був'є) - вдова президента США Джона Кеннеді, яка згодом вийшла заміж за грецького магната. Саме вона істотно змінила роль перших леді в житті Сполучених Штатів.

Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest

28 липня 1940 року в Кіровограді народився Володимир Симоненко - український джазовий піаніст, музикознавець, музично-громадський діяч, заслужений працівник культури України (1995).

28 липня 1942 року Наркомом оборони СРСР підписано наказ №227, відомий під назвою «Ні кроку назад!», який забороняв будь-який відступ і за невиконання наказу вводив персональну відповідальність командирів, політпрацівників і бійців перед військовими трибуналами.

28 липня 1943 року в Хетч Енд, графство Мідлсекс народився Річард Райт - британський співак, піаніст, продюсер, композитор, учасник групи «Pink Floyd».

28 липня 1945 року в 10 годині ранку, втративши орієнтування в тумані, 12-тонний бомбардувальник ВПС США В-25 врізався в 79-й поверх нью-йоркського хмарочоса Емпайр Стейт Білдінг. З пошкоджених баків витекло паливо і на двох поверхах будівлі спалахнула пожежа, згоріли 10 осіб.

28 липня 1954 року в місті Сабанета народився Уго Чавес - венесуельський державний і політичний діяч, президент Венесуели (1999-2002, 2002-2013), голова партії «Рух за П'яту республіку» (1997-2007), потім Єдиної соціалістичної партії Венесуели (2007 -2013), в яку разом з кількома політичними партіями влився Рух.

28 липня 1959 року пошта Великобританії ввела поштові індекси і встановила в відділеннях сортувальні машини.

28 липня 1965 року від інсульту помер Едогава Рампо - японський письменник і критик, якого вважають засновником сучасного японського детективного жанру. У 1926 році прозаїк надрукував перший роман, а вже в 1931 - випустив зібрання творів. У 1947 році Рампо став одним із засновників «Клубу японських детективних письменників», а в 1954 - заснував літературну премію за кращий твір у детективному жанрі.

28 липня 1980 року в Москві на Ваганьківському кладовищі тисячі людей прийшли на похорон Володимира Висоцького, який помер 25 липня. Громадянська панахида і церемонія прощання пройшли у будівлі Театру на Таганці.

Джерело: Adfave
Джерело: Adfave

28 липня 1992 року в Афганістані жінкам заборонили з'являтися на телебаченні.

28 липня 2001 року місті Міннеаполісі, Міннесота помер Олексій Булавицький - український живописець-пейзажист, імпресіоніст.

28 липня 2006 року в Києві помер Володимир Дахно - український художник-мультиплікатор, режисер, сценарист, лауреат Державної премії УРСР імені Т.Г.Шевченка (1988), народний артист України (1996). Дахно відомий як автор всенародно відомих мультфільмів, зокрема «Як козаки...».

Джерело: www.amur.info
Джерело: www.amur.info

28 липня 2014 року в Житомирі помер Іван Сльота - український хоровий диригент, народний артист України, художній керівник і головний диригент Поліського державного ансамблю пісні і танцю «Льонок», автор численних поетичних і музичних збірок. Іван Сльота - професор Житомирського державного університету імені І.Франка, член Національної спілки письменників України та Всеукраїнської національної музичної спілки, почесний громадянин міста Житомира.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-