Вишиванки – для дружини Черчилля і британського посла

Вишиванки – для дружини Черчилля і британського посла

Укрінформ
Клементині Черчилль подарували вишиту сукню в Одесі, а Джудіт Гоф сорочку-вишиванку – у Львові

За вишиванкою, як за шотландською клітинкою, можна зрозуміти – з якого регіону людина, каже Посол Великої Британії в Києві. Так, в Україні не тільки регіони, а й окремі села мали свої власні кольори, символи, традиції вишиванок. І кожна була унікальна, наче доля людська, адже одну оздоблювали напередодні великого свята в родині – і ось на ній розквітають маки, волошки, розправляють крила яскраві птахи. А іншу шили у війну, коли мати чекала на сина, а дружина – на повернення чоловіка. Ця сорочка вишивалася чорним та червоним, нитки перепліталися слізьми та молитвою за рідних, за країну. Але наші прабабусі завжди вишивали сорочку з піснею на устах та надією в серці...

ВИШИВАНКА НА МИР

Одну таку сукню, вишиту надією – надією на мир після страшного кровопролиття Другої світової війни – одержала у подарунок Клементина Черчилль – дружина британського прем'єр-міністра сера Вінстона Черчилля, видатного політичного та державного діяча ХХ століття, учасника «Великої трійки» глав держав антигітлерівської коаліції, а незабаром – ініціатора «холодної війни». Багато в чому саме завдяки йому політична карта світу є зараз саме такою, якою ми звикли її бачити.

Клементина Черчилль прилетіла до Радянського Союзу через два місяці після завершення Ялтинської конференції на запрошення «Червоного хреста». Протягом Другої світової війни, особливо у найважчий її період, вона організувала у Великій Британії мережу відділів благочинного фонду, які збирали пожертви на потреби антигітлерівської коаліції, передусім – на порятунок і реабілітацію поранених солдатів.

Як виявилося, дружина британського прем'єра навіть святкувала свій 60-й день народження на українській землі – 31 березня 1945 року літак королівських ВПС Великої Британії з Клементиною на борту приземлився на військовому аеродромі в Криму, а ювілей вона відзначала 1 квітня. Історики й досі сперечаються, чому в такий день Клементина не лишилася поряд із чоловіком та дітьми, адже нагальної необхідності летіти саме у той момент не було. Більшість дослідників сходяться на тому, що й гітлерівські спецслужби не розраховували, що дружина британського прем'єра напередодні ювілею полетить до союзників по коаліції.

Висока гостя відвідала «Артек», палац в Алупці, Херсонес, ботанічний сад. Однак найбільше часу Клементина Черчилль проводила у лікарнях та наукових центрах, оздоровчих профілакторіях, пологових будинках, дивилася як працюють школи та притулки для дітей-сиріт, чиїх батьків забрала війна.

Про перебування дружини британського прем'єра в Одесі збереглося історичне відео, озвучене гарною українською мовою. На ньому чітко видно, як місіс Черчилль вручають розкішну вишивану сукню – атрибут української національної культури та самобутності.

Подарунок «на згадку про візит до міста-героя Одеси» та на честь 60-річного ювілею – у гарній, оздобленій пам'ятною табличкою скрині, де і має зберігатися вишиванка. Після урочистостей Клементина зустрічалася з англійськими та французькими офіцерами й солдатами, звільненими з німецького полону.

Дивно, що у ті часи дозволили подарувати настільки високій та іменитій гості такий незвичайний сувенір – суто український, аутентичний, без радянських зірок та серпів із молотами. Чи то «зверху» недогледіли, чи то одесити забули дозволу запитати, але українська вишита сукня ручної роботи поїхала таки до Лондона разом із Клементиною.

Там її слід загубився, адже в архівах, де перелічено всі офіційні сувеніри та подарунки родини Черчиллів, згадки про вишиванку знайти не вдалося. Можливо, подарунок настільки сподобався дружині британського прем'єра, що вона вирішила лишити її серед особистих речей.

ШОТЛАНДСЬКИЙ КІЛТ ТА УКРАЇНСЬКА ВИШИВАНКА

«Думаю, на той час це був дуже-дуже особливий подарунок для людини, що відігравала серйозну роль у політичному та соціальному житті. На відео дуже добре видно, з яким задоволенням цей подарунок був прийнятий», – на прохання Укрінформу коментує побачене на відео 1945 року посол Великої Британії Джудіт Гоф.

Джудіт Гоф
Джудіт Гоф

Вона розповідає, що День Вишиванки – серед її улюблених українських свят. «У мене – дві вишивані сорочки; дві, із різним оздобленням – і у мого сина, він із нетерпінням чекає на цей день. Думаю, що він і виглядатиме краще у своїй сорочці, аніж я – у своїй», – жартує пані Посол. «Коли ти живеш у країні й переймаєшся її традиціями – починаєш відзначати її свята, як власні, і чекаєш на них із нетерпінням».

Колектив посольства Великої Британії в Україні
Колектив посольства Великої Британії в Україні

Особливість вишиванки ще й у тому, що кожна має свою історію, зазначає пані Посол. «Та, яку я одягла сьогодні – це подарунок і пам'ять про мій перший візит до Львова. Мені її вручили в одній із місцевих жіночих організацій. Це – повністю ручна робота, її шили та оздоблювали вручну», – коментує посол свою сорочку з ніжним рожево-зеленим візерунком. «Але є у мене ще одна вишиванка, яку я знайшла та купила тут, у Києві, її оздоблення та виконання – більш сучасні. Отож маю одну традиційну, одну – більш модернову, адже зараз вишиванка – це ж і елемент моди». «27 років тому Україна виборола назалежність, й ідентифікація себе як нації триває. Але зараз Україні знову доводиться боротися за свій суверенітет та територіальну цілісність», – зазначила пані Посол. За таких «чорних» часів, наче вишивка на полотні, українці об'єднуються довкола усього аутентичного, спільної історії, традицій і, безумовно, це допомагає згуртуватися, триматися разом, відстоювати своє, каже вона.

Джудіт Гоф розповідає, що багато країн мають власні символи та традиції, яких дотримуються і до сьогодні. «Можна порівняти шотландський тартан з українською вишиванкою, адже за тартаном, який носить людина, часто можна зрозуміти, до якого клану чи сім'ї вона належить, з якого вона села чи регіону», – розповідає Посол. Виявляється, навіть сьогодні, коли шотландець одружується, має одягти традиційний кілт (національний одяг у вигляді спідниці) з орнаментом, який передає із покоління в покоління його родина. 

«Носіть ваші вишиванки та пишайтеся ними!», – закликала Джудіт Гоф усіх українців, привітавши із сьогоднішнім святом.

Наталія Буквич, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-