Два дарунки столиці: пісні фонтанів та дитячі забави Кия

Два дарунки столиці: пісні фонтанів та дитячі забави Кия

Аналітика
3076
Ukrinform
Київ поповнився новими місцями відпочинку і паломництва туристів

Сьогодні, 4 травня, увечері в Києві на повну потужність запустять світло-музичні фонтани на Майдані Незалежності. Це видовище буде цілком гідним головної площі країни. Нагадаємо: на Майдані частина фонтанів не працювала вже близько п'яти років, і після всіх трагедій, що сталися тут в 2014 році під час Революції Гідності, площа була в стані «урбаністичної депресії». За цей час її околиці окупували ларьочники і перетворили на звичайний засмічений транспортний вузол. Тепер прийшов час відродження.

МАЙДАН НЕЗАЛЕЖНОСТІ ІНТЕЛІГЕНТНО ВИВЕЛИ З «ДЕПРЕСІЇ»

Відродженням за допомогою води, музики і світла займалася на замовлення адміністрації міста фірма, яка створила фонтани на Русанівському каналі. Кілька місяців «Енергоінвест» працював над проектом.

На Майдані Незалежності виконано багато підземних робіт: встановили три електропідстанції - для бічних фонтанів, струмені яких сягатимуть висоти 15 метрів, і для центральної великої чаші, де інженери домоглися висоти потоку води в 35 метрів. Фахівці повністю синхронізували роботу фонтанів відповідно до звучання музики і зміни підсвічування з 40 відтінків.

Під землею також встановлено електронне устаткування. Все це розробки вітчизняних інженерів-електронників, ними ж створена спеціальна апаратура, в тому числі і камери стеження, і обладнання для подачі води. За кордоном - в Данії і Німеччини довелося купити тільки частотний перетворювач і насоси (75 штук). До того ж тут змонтовано 18 акустичних систем і 672 світлодіодних світильника.

Тривалу роботу фахівців кияни не могли бачити, а ось в квітні, коли почалася заміна форсунок, клапанів та систем подачі води навколо скляного купола торгового центру, що поряд з Лядськими воротами, посипалися запитання від жителів міста, на які було вирішено відповідати ухильно: мовляв, проводимо реконструкцію, хочемо зробити приємний сюрприз для жителів і гостей міста в травні.

Заодно замінили розколоті гранітні плити на площі, оновили зелені насадження, прибрали розкладки і кіоски. «Місто виділило на повну заміну фонтанів на Майдані Незалежності 32 мільйони гривень», - сказав заступник глави міськдержадміністрації Петро Пантелєєв.

«Але воно того варте!» - жителі столиці, під час пробного пуску вже оцінили красу видовища, і порівняли в соціальних мережах в інтернеті київські фонтани з празькими, куди спеціально привозять туристів. Висновки зроблені на користь вітчизняних: «Тепер кожен день, і особливо вечір, можна милуватися світлом і танком води, слухаючи прекрасну музику».

КОЛИ ГЕРОЇ БУЛИ МАЛЕНЬКИМИ

Ще один подарунок - несподіваний, але милий і незвичайний можна буде побачити на Поштовій площі вже 6 травня. Його появу також не афішували. Автор нової скульптурної композиції - Володимир Журавель, раніше створив на Куренівці пам'ятник Анатолію Кузнєцову, головному герою автобіографічного роману-документа «Бабин яр».

Володимир Журавель розповів дивовижну історію втілення своєї давньої ідеї в реальність, в якій головну роль зіграв Віталій Кличко, мер Києва.

- Колись мій батько --  київський художник Микола Журавель попросив зробити скульптуру мого маленького брата, якому було 1,5 року, - каже Володимир Журавель. - З кількох варіантів фігурок в 2010 році склалася ідея створити скульптурну групу засновників Києва в дитинстві - Кия, Щека, Хорива та Либіді, що грають човниками на стилізованій карті Києва, якої у нас в місті не було. Я підшукував місце і, звичайно ж, опинився біля Річкового вокзалу. Але почалася реконструкція Поштової площі, і я подумав, що моя задумка тут не  втілиться. Однак, з волі Всевишнього, вдалося це зробити.

Я був знайомий з Віталієм і Володимиром Кличками. Перша зустріч відбулася в 2004 році, коли мені довелося зробити медалі «Людина року» для братів Кличків, які замовила діаспора українців в США як знак подяки за меценатську допомогу в реставрації історичної будівлі Українського інституту в Америці, що розташований на Манхеттені в Нью-Йорку.

Я, як і всі українські юнаки, був фанатом наших знаменитих боксерів. У 2004 році Віталій провів з Денні Вільямсом один із своїх найкращих боїв, при цьому, в знак підтримки революції 2004 року виступав з помаранчевою стрічкою.

Я не просто надихнувся, я таки зробив майже на одному диханні двофігурну композицію боксерів під час бою. Вона потрапила на виставку, а потім Віталій її викупив і подарував своєму тренеру Фріцу Здунеку, який був дуже зворушений цим подарунком. Через кілька років я поділився з Віталієм Володимировичем (він ще не був мером) ідеєю про маленьких засновників Києва. Він чесно відповів: це дуже хороша ідея, проте реалізувати її не так просто.

І ось потрібно було, щоб збіглося безліч факторів, аби мрія здійснилася: Віталій Кличко став мером міста і підтримав ідею, знайшлася меценат, підтримали і архітектор столиці, і архітектор проекту реконструкції Поштової площі, і архітектурна рада столиці (майже 90 осіб), також за цей час у мене з'явилися двоє друзів - архітектор Олег Селіванов і дизайнер Станіслав Топольський, які допомогли мені в цьому проекті.

А локацію, де нині змонтували композицію, також вибрали за щасливим збігом обставин: потрібно було статися такому, що забудовник відмовився зводити в цьому місці будівлі, які раніше передбачалися проектом. Першу фігурку - маленького Кия (його легко впізнати, тому, що  він більший за братів) я відлив з бронзи за свій рахунок, з другою мені допоміг начальник ливарного цеху, потім меценат взяла на себе витрати. Дуже складно і дорого коштувало створення стилізованої карти Києва, де позначені всі найважливіші пам'ятники архітектури, а також лавочка з бронзи, на якій сидить маленька Либідь.

Маю велику надію, що городянам сподобається скульптурна композиція. Я мрію, щоб на Поштову приходили молодята також, як і до знаменитого творіння скульптора Василя Бородая «Пам'ятник засновникам Києва» в Наводницькому парку.

Хочу пояснити свою алегорію: ось перед вічним Славутичем - рікою часу - грають майбутні легендарні засновники стародавнього міста. А далі за течією річки (і часу) ми бачимо їх дорослими і могутніми.

Катерина Новосвітня. Київ

Фото надане Володимиром і Миколою Журавлями

Перше фото: facebook/ Petr Panteleev

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-