Хто отримав Шевченківську премію-2016?

Хто отримав Шевченківську премію-2016?

Аналітика
2488
Ukrinform
Лауреатами стали легендарний дисидент, відомі балетмейстер, художник, оперна співачка, кримський режисер-патріот

Церемонія вручення Шевченківської премії п'яти лауреатам у номінаціях публіцистика і журналістика, музичне мистецтво, концертно-виконавче мистецтво, образотворче мистецтво, кінематографія відбулася у четвер, 3 березня, у Національному музеї Тараса Шевченка.

Лауреатами Шевченківської премії стали п'ять митців у таких номінаціях:

Публіцистика і журналістика: дисидент і публіцист Левко Лук'яненко за твори у 13 томах «Шлях до відродження» (2014, видавництво «ТОВ Юрка Любченка», м. Київ). Народився у 1928 році на Чернігівщині. Видатний діяч українського національного руху, співзасновник Української Гельсінської Групи. Політик та громадський діяч, народний депутат України багатьох скликань. Герой України. Автор «Акта про Незалежність України».

Музичне мистецтво: балетмейстер Раду Поклітару за балет-триптих «Перехрестя» (2012), балети: «Лебедине озеро» (2013), «Жінки в ре мінорі» (2014), «Довгий різдвяний обід» (2014). Народився у 1972 році у Кишиневі, Молдова. Один з найвідоміших балетмейстерів Європи. Очолює театр сучасної хореографії «КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ», що входить до складу Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва. Широкої популярності набув після участі у телепроекті «Танцюють всі».

Концертно-виконавче мистецтво: співачка Анжеліна Швачка за виконання провідних партій в оперних виставах та популяризацію української музичної спадщини. Народилася у 1971 році в Дніпропетровську. Солістка Національного академічного театру опери та балету України ім. Т.Г.Шевченка, народна артистка України, лауреат багатьох міжнародних конкурсів вокалістів.

Образотворче мистецтво: художник Михайло Гуйда за цикл живописних творів «В єдиному просторі». Народився у 1955 році у Краснодарському краї (РФ). Народний художник України, академік Національної академії мистецтв України, професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Кінематографія: режисер Олег Сенцов за фільми «Гамер» (2011) та «Носоріг» (незакінчена робота). Народився у 1976 році у Бахчисарайському районі АР Крим. Відомий український кінорежисер, сценарист, володар численних кінопремій та призів від міжнародних кінематографічних фестивалів та організацій. Під час Революції Гідності - активіст Автомайдану, підтримував рух за єдину Україну в Криму у лютому-березні 2014 року, за що був засуджений російською владою до 20 років ув'язнення суворого режиму.

 *  *  *

Найвищі державні нагороди - Національну премію України імені Тараса Шевченка - лауреатам 2016 року вручив Президент України Петро Порошенко.

На переконання Глави держави, потенціал культури України можна використати як для реформ, так і для протистояння російському агресору.

«Культура є ціннісною основою, на якій можлива консолідація суспільства. Необхідно ефективно використати той потенціал культури і для реалізації реформ, і для протистояння  російському агресору, рівно як і для реінтеграції окупованих територій у гуманітарний простір України", - сказав Порошенко, під час вручення Національної премії України ім. Т.Шевченка.

 За його словами, Україна успадкувала радянську систему розуміння державної культурної політики винятково як утримування створених владою закладів культури, яким ставлять завдання і планують заходи, а також контролюють їх виконання і оцінюють результат згори. Заклади культури відповідно до плану створювали культурний продукт, який централізовано розподілявся і безальтернативно споживався населенням.

"Оцінки багатьох елементів культурної спадщини в період Незалежності змінились як "мінус" на "плюс". Але принцип планування і виробництва культурного продукту згори, на жаль, в мережі закладів залишився", - зауважив Глава держави.

Водночас, Президент наголосив, що зараз в Україні з'явилися творчі особистості й структури, здатні працювати в нових умовах. Вони демонструють приклади успіху і займають певні ніші на національному ринку, навіть експортують культурний продукт. Це "Океан Ельзи", сучасне візуальне мистецтво, оперні виконавці, що виступають на кращих світових сценах.

"У той же час, існуючі установи і заклади офіційної культури не можуть ефективно працювати на українському ринку через систему бюджетних і правових обмежень. Ці два культурних середовища розділені інституційно та на особистісному рівні і часом демонструють взаємну недовіру. Між тим, реформування державної культурної політики вимагає використання позитивного досвіду обох середовищ та їхньої співпраці. Для об'єднання зусиль і старту реформи потрібні платформи довіри і партнерства. Однією з таких платформ може стати Національна премія України імені Тараса Шевченка", - констатував Глава держави.

*  *  *

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) є найпрестижнішою в Україні державною творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, що є вершинним духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Заснована 20 травня 1961 року - у рік всенародного відзначення 100-ліття від дня смерті Тараса Шевченка. Першими лауреатами Премії стали Павло Тичина, Олесь Гончар і Платон Майборода. У 1999 році Державна премія України імені Тараса Шевченка отримала статус національної.

За роки існування Шевченківської премії (упродовж 1962-2015 рр.) її лауреатами стали 616 осіб і 10 колективів. Розмір Національної премії України імені Тараса Шевченка  у 2015 році складав 240 тисяч гривень.

Валентина Пащенко, Ірина Демура, Олег Ущенко. Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-