Нацгвардійці та поліцейські готуються заходити на деокуповані території

Нацгвардійці та поліцейські готуються заходити на деокуповані території

Укрінформ
Європейські експерти планують навчити 40 000 українських військових та правоохоронців тонкощам роботи на звільнених від ворога територіях

- Альфа один, це Браво шість. Увага! Бачу чорний автомобіль марки Toyota. Прийом!  

- Браво шість! Вас зрозумів.

На мобільному блок-пості співробітники нацполіції зупиняють підозрілу легковушку…

- Усім хутко вийти з машини з піднятими руками, відкрити багажник та лягати на землю обличчям донизу!

Кілька поліцейських оточили автівку, один із них передає по рації: «Альфа один, це Браво шість. У багажнику авто виявлено зброю. Прийом!» Після чого дає команду: «Одягнути всім кайданки».

За кількасот метрів – розгортаються інші сцени, які супроводжуються тривожними вигуками: «Квадрат М-23. Зелена зона. Артобстріл! Допомога пораненому. Сильна кровотеча!», «Обережно, міна! Позначте її!», «Виявлено масове поховання людей. Потрібна група криміналістів! Як чути? Прийом!»

Журналісти Укрінформу побували на одному з полігонів МВС, де особовий склад Нацгвардії та Нацполіції пройшов спільний тренінг з проведення стабілізаційних дій на деокупованих та прилеглих до них територіях.

На полігоні успішно відпрацювали сім сценаріїв, максимально наближених до реальних

Звуки пострілів і вибухів, обмін інформації по рації, усе в диму….

- Що тут відбувається? – запитуємо в Павла з позивним «Роберт», поліцейського швидкого реагування Патрульної поліції.

Співробітник Нацполіції Павло з позивним «Роберт»
Співробітник Нацполіції Павло з позивним «Роберт»

- Ми відпрацювали ситуацію мобільного блок-поста, який знаходиться в межах деокупованого населеного пункту. Нам надійшло повідомлення про те, що наближається автомобіль із ймовірними правопорушниками, в яких знаходиться незаконна зброя.

- Ви зупинили авто…

- Перевірили його, зброю знайшли, правопорушників затримали й передали їх до відповідних органів.

Навчання особового складу НГУ та НПУ: відпрацювання сценарію "Мобільний блокпост"

Інша ситуація – евакуація цивільних.

- Нацгвардійці та поліцейські відпрацювали наступний сценарій: з командного пункту надійшла інформація, що в будівлі знаходяться небезпечні предмети – зброя, вибухівка. Перед правоохоронцями стояло завдання здійснити евакуацію цивільних й перемістити їх у безпечне місце. За потреби – надати медичну допомогу, - ділиться з нами Ігор, представник Нацгвардії з позивним «Сем».

Навчання особового складу НГУ та НПУ: відпрацювання сценарію "Евакуація цивільних із будівлі"

На це одній локації по сценарію прилетів снаряд від ворожої арти. Поранено двох цивільних. В одного – сильна кровотеча. Йому надавалася перша медична допомога.

Навчання особового складу НГУ та НПУ: відпрацювання сценарію "Ракетний обстріл"

А поруч – рятували хлопця, який гуляв лісом і випадково забрів на мінне поле. 

Загалом нацгвардійці та поліцейські успішно відпрацювали на полігоні сім різних сценаріїв, максимально наближених до реальних. А саме: мобільний блокпост, евакуація цивільних із будівлі, аварія, катівня, мінна безпека, ракетний обстріл, атака ворожих дронів.

Навчання особового складу НГУ та НПУ

За усім процесом уважно споглядали інструктори з жовтою стрічкою на руці та блокнотами, які нещодавно теж проходили схожі навчання.

Представник Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії
Представник Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії

- Хто ці люди в синій формі з написом EGF на спині?

- Це представники Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії, які представляють кілька країн Євросоюзу, зокрема – Іспанію та Португалію. Вони прибули на початку 2024 року, щоб поділитися з українською стороною власним досвідом у сфері проведення стабілізаційних заходів під час конфліктів та постконфліктного врегулювання, — розповідає Йоханнес Рюґер, керівник пресслужби КМЄС.

Прибуттю в Україну Європейських сил жандармерії посприяла КМЄС, до якої наприкінці минулого року звернулося керівництво Національної гвардії України.

- Простіше кажучи, вони готували наших хлопців і дівчат до роботи на деокупованих територіях…

- Так. Спершу готували саме тих, хто зараз оце спостерігає з блокнотами.

- Тобто це вже другий тренінг?

- Усе вірно. В лютому-березні ц.р. європейські жандарми безпосередньо навчили понад 160 представників НПУ та НГУ, які тепер вже як інструктори передавали знання та навички, отримані від експертів EGF з проведення стабілізаційних дій, правоохоронцям, залученим до роботи на деокупованих територіях.

- А ті, хто навчився тепер – виходить, теж стають інструкторами…

- Після цих навчань особовий склад, який пройшов навчання, повернеться в пункти постійної дислокації, де впроваджуватиме набутий досвід на місцях. Ціль – навчити 40 тисяч особового складу НПУ та НГУ.

Що далі та яка мета цих навчань: речник Нацгвардії Руслан Музичук

- Пане Руслане, розкажіть, будь ласка, яка мета таких навчань, скільки людей проходили підготовку, і що буде далі?

- Завдяки нашій роботі, яка проводиться з консультаційною місією Європейського Союзу, ми зараз готуємо підрозділи, які будуть виконувати стабілізаційні дії на деокупованих територіях. Наша задача, взявши на озброєння хороші практики країн ЄС, які нам пропонують інструктори з консультаційної місії Європейського Союзу та з Європейських сил жандармерії, — відпрацювати спільні між Нацгвардією та Нацполіцією. Це все потрібно для того, аби була взаємосумісність, розуміння однакових команд і задач, які можуть виконуватися на деокупованих територіях: від забезпечення безпосередньо правопорядку і безпеки громадян – аж до документування воєнних злочинів.

Руслан Музичук
Руслан Музичук

Як показала деокупація Київської області, Харківщини, Херсонщини – робота саме по забезпеченню безпеки, по ліквідації залишків диверсійно-розвідувальних груп і служба безпосередньо на блокпостах, тобто весь комплекс стабілізаційних дій, він дуже важливий після того, як територія буде звільнена. Тобто йдеться про відновлення життя, відновлення безпеки, відновлення правопорядку, забезпечення повернення до нормального життя громадян… А це і про розмінування, це весь комплекс задач, які зараз ми готуємося виконувати. І саме для цього ми повинні мати підрозділи, які вміють це робити, вміють це робити в команді з Національною поліцією, з іншими правоохоронними формуваннями.

- Який виникає найсерйозніший виклик, коли підрозділи заходять на деокуповану територію, що найважче, на чому потрібно найбільше фокусуватися?

- Перший виклик – прихованні замінування. Тобто це мінні пастки, нерозірвані снаряди. І це стосується безпеки як безпосереднього нашого персоналу, так і безпеки населення.

Другий виклик – деокуповані території досить близько знаходяться до територій ще окупованих, до лінії фронту. І це лінія знаходиться на відстані ураження не лише ракетами, але й артилерії. Тобто ще один фактор, який дуже впливає на безпеку громадян, на безпеку виконання задач правоохоронцями і військовими – це, звичайно, артилерійські та ракетні обстріли. Снаряд чи ракета долітає туди значно швидше, часто до оголошення повітряної тривоги.

Ну і третій виклик… Виконання задач в урбанізованій місцевості, тобто це пошук і ліквідація залишків ворожих диверсійних груп і так далі. Крім того, ми зараз інтегруємо елементи тактичної медицини, щоб кожен вмів не лише собі та своїм, але й цивільним громадянам надавати допомогу.

Усі ці аспекти ретельно відпрацьовувалися і на цих навчаннях, і на попередніх. І підготовка інструкторів, яка теж відбувається в рамках цих навчань, вона спрямована на поширення цього досвіду в інших підрозділах.

Голова КМЄС та керівник команди Європейських сил жандармерії: «Ці тренінги посилять спроможність українських правоохоронних органів»

Після завершення тренінгу Голова КМЄС Рольф Холмбо та керівник Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії (EGF) Хелдер Гаркао вручили учасниками сертифікати. І також наголосили, що ця співпраця, яка поєднує досвід і ресурси, відіграє важливу роль у підтримці верховенства права, забезпеченні громадської безпеки та зміцненні стійкості українського суспільства в сьогоднішніх умовах.

 Голова КМЄС Рольф Холмбо
Голова КМЄС Рольф Холмбо

«Консультативна місія Європейського Союзу в Україні рішуче налаштована підтримувати українську владу в її зусиллях щодо стабілізації, відновлення законності та порядку, а також реінтеграції українських територій після їх деокупації. З січня 2024 року КМЄС розгорнула діяльність Спеціалізованої команди Європейських Сил Жандармерії для підтримки розбудови потенціалу Національної поліції та Національної гвардії України у виконанні цих важливих завдань. Спеціалізована команда підготувала понад 160 українських інструкторів за усіма аспектами щодо проведення стабілізаційних заходів правоохоронного спрямування (stability policing) та проведення безпекових операцій у складних і нестабільних умовах. Тепер українські інструктори поширюватимуть свої знання, навчаючи правоохоронців, відібраних для реальної роботи на деокупованих територіях. У рамках Концепції стабілізаційних заходів правоохоронного спрямування під егідою Міністерства внутрішніх справ України, цей тренінг підготує офіцерів до численних і складних викликів, з якими вони зіткнуться на деокупованих територіях та територіях, що знаходяться поблизу лінії бойових дій»», – каже Рольф Холмбо.

Керівник Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії (EGF) Хелдер Гаркао
Керівник Спеціалізованої команди Європейських сил жандармерії (EGF) Хелдер Гаркао

А це – Хелдер Гаркао: «Ми мали змогу ознайомитися з виконанням практичних завдань учасниками тренінгу, які проходили навчання під керівництвом українських тренерів, яких ми навчили раніше у лютому-березні цього року. Учасники успішно застосовували навички, отримані під час тренінгових модулів, виконували завдання в різних локаціях, за різними сценаріями на території, яка за попередньою легендою була звільнена 30 днів тому. Ця спільна робота не лише сприяє обміну передовим досвідом, але й покращує взаєморозуміння та взаємодію між усіма зацікавленими сторонами, які залучені до проведення стабілізаційних заходів. Надалі усі набуті знання за каскадним принципом будуть далі поширюватися учасниками тренінгу на особовий склад НГУ та НПУ. Наша мета – навчити 40 тисяч осіб. Ця спільна робота не лише сприяє обміну передовим досвідом, але й покращує взаєморозуміння та взаємодію між усіма зацікавленими сторонами, які залучені до проведення стабілізаційних заходів».

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-