Наталія Калмикова, заступниця міністра оборони України
Доплата 70 тис. грн військовим на передовій – це не заміна 100 тисяч «бойових», а додаткова виплата
06.05.2024 21:00

Підвищення виплат військовим, які беруть участь у бойових діях, нещодавно стало важливим рішенням Уряду, що обговорювалось на шпальтах ЗМІ. Які є важливі нюанси щодо нарахувань, як відрізнятимуться виплати військовим, які перебувають на другій чи третій лінії оборони, скільки отримуватимуть захисники, які знаходяться на лікуванні чи у відпустці, – про це та інше Укрінформу в бліц-інтерв’ю розповіла заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова.

- Пані Наталю, Уряд затвердив додаткові винагороди військовим за участь у бойових діях, тож скільки вони будуть отримувати і як нараховуватимуться ці виплати?

- Кабінет Міністрів затвердив додаткову фінансову винагороду військовим у розмірі 70 тисяч гривень. 70 тисяч гривень – це не заміна 100 тисяч «бойових», а додаткова виплата для тих, хто перебуває на передовій.

Їх отримують військовослужбовці Збройних Сил, Нацгвардії, СБУ, ГУР, Держприкордонслужби, Служби спецзв’язку, Державної спеціальної служби транспорту, а також поліцейські.

Ця виплата передбачена саме для тих, хто безпосередньо перебуває на лінії зіткнення з ворогом. Отримувати її зможуть ті, хто виконує бойові чи спеціальні завдання в першому ешелоні оборони, або наступу на відстані до ротного опорного пункту включно.

Також на неї можуть розраховувати ті, хто виконує бойові завдання між позиціями Сил оборони України та агресора, на окупованих Росією територіях, а також на території ворога.

Є нюанс: «бойові» виплачуються щомісяця, а сума виплати залежить від кількості днів, під час яких виконувалися завдання, тож щодо виплати 70 тисяч формулювання в постанові Кабміну інше: «за кожні 30 днів (сумарно обчислених) виконання таких завдань». Тобто до конкретного місяця ця виплата не прив’язана, а виплачувати її мають тоді, коли буде сумарно 30 днів виконання завдань.

Фото: УВФ

ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ ІСНУЄ 6 ВИДІВ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ

- Яка існує різниця по виплатах військовим на 2-3 лінії оборони, наприклад для тих, хто знаходиться під Бахмутом, а хто на Волині?

- Існує 6 видів додаткової винагороди.

Перший вид – виплата додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень на місяць здійснюється військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях, або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території.

Також така виплата зберігається для сімей полонених, зниклих безвісти та за час лікування після отримання поранень, травм, контузій пов’язаних із захистом Батьківщини.

Другий – додаткова винагорода у розмірі 50 000 гривень. Вона виплачується тим військовослужбовцям, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ. При цьому це можливо поза районами ведення бойових дій, якщо такий пункт здійснює оперативне управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть бойові дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових завдань підрозділу першого ешелону оборони або наступу до батальйону включно.

Перелік таких органів військового управління затверджується Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України.

Третій – 30 тисяч. На період дії воєнного стану ця винагорода виплачується військовослужбовцям, які виконують бойові або спеціальні завдання згідно з бойовими наказами. Це стосується:

► військовослужбовців, які діють у складі угруповань військ Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил);

► з протиповітряного прикриття та наземної оборони об’єктів критичної інфраструктури згідно з бойовими розпорядженнями;

► зі всебічного забезпечення діючих угруповань військ Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення бойових дій згідно з бойовими логістичними розпорядженнями.

При цьому, додаткова винагорода виплачується в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових завдань. Тобто якщо військовослужбовець пробув десять днів «на нулі», то він отримає третину від 100 тисяч.

Четвертий вид винагороди ввели недавно – це 70 тисяч, про які я вже казала.

П'ятий вид – від 15 тис. грн до 30 тис. грн інструкторам у навчальних військових частинах.

Шостий вид – 2350 грн – курсантам військових вишів.

Фото: mil.gov.ua

ДЛЯ ВАЖКОПОРАНЕНИХ ВІЙСЬКОВИХ ПЕРЕДБАЧЕНА ДОДАТКОВА ВИПЛАТА В 100 ТИС. ГРН

- Які зараз передбачені виплати для воїнів, які проходять тривале лікування після поранень?

- Існує додаткова винагорода військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я. Це стосується, до речі, і закордонних лікарень. Ця винагорода становить 100 тисяч.

Вона виплачується за час перебування на стаціонарному лікуванні, включаючи час переміщення до лікарняного закладу. Окрім того вона виплачується бійцям, які перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК.

- Як зараз нараховуються відпускні військовослужбовцям?

- Під час відпустки за військовослужбовцем залишається його грошове забезпечення. Окрім того є таке поняття як грошова допомога для оздоровлення. Вона надається військовослужбовцям за його зверненням (рапортом), в т.ч. у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку або її частину.

ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВИПЛАТ ЗА ЗНИЩЕНУ ТЕХНІКУ ТРЕБА ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ФАКТ ЇЇ ЛІКВІДАЦІЇ

- Відомо, що військові отримують додаткові кошти за знищену ворожу техніку. Яка процедура отримання коштів за це та яким чином фіксується факт збиття?

- Для підтвердження факту знищення або захоплення техніки є зазначений алгоритм. Потрібний відповідний рапорт командира, запис у журналі бойових дій, донесення «суміжників», які за результатом візуального спостереження підтверджують знищення техніки, дані фото- або відеофіксації, акт оприбуткування трофейного майна – щодо захопленої техніки. Вказані документи передаються по вертикалі до органів управління, де приймається рішення.

- У разі, якщо некоректно обліковуються дані для нарахування виплат військовослужбовцям, яка процедура оскарження таких нарахувань?

- На сьогодні у нас працює гаряча лінія для військовослужбовців за номером 1512. Туди можна телефонувати та залишати скарги, які будуть обов’язково розглянуті. Окрім того скоро набуде спроможності Центральне управління захисту прав військовослужбовців, яке безпосередньо підпорядковується Міністру оборони та відповідатиме за розгляд звернень та скарг військовослужбовців, надання первинної правничої допомоги.

Ірина Кожухар

Перше фото: УКМЦ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-