З акцентом на довгострокові потреби України: підсумки “Рамштайну-18”

З акцентом на довгострокові потреби України: підсумки “Рамштайну-18”

Укрінформ
Хоч ця зустріч і не була проривною, втім, стверджують експерти, загалом пройшла для нас успішно

23 січня у віртуальному форматі пройшло чергове – вісімнадцяте числом та перше у 2024 році – засідання Контактної групи з питань оборони України, на якому представники понад 50 країн світу обговорювали нагальні (додаткові системи ППО, артилерія, боєприпаси тощо) та довгострокові потреби для нашої держави в боротьбі за свободу, незалежність та проти російського терору.

Важливо наголосити, що тло «Рамштайну» було насичене низкою як тривожних (Конгрес США досі не ухвалив допомогу для України), так і обнадійливих фактів (візити до Києва прем’єр-міністрів Великої Британії та Польщі — Ріші Сунака і Дональда Туска, а також глави МЗС Франції Стефана Сежурне, які оголосили про нові оборонні пакети, форум у Давосі, де тема підтримки України пролунала досить потужно, засідання Ради Україна-НАТО, яке вперше відбулося на рівні військового керівництва).

Отже, про підсумки.

Яку зброю отримає Україна для знищення армії РФ

Зазвичай, аналізуючи результати попередніх засідань “Рамштайну”, Укрінформ публікував довжелезні списки анонсованих збройних пакетів допомоги. Втім, схоже, що цього разу більшість наших партнерів вирішили максимально “зашифруватися” в питаннях що, скільки, коли та яким чином буде поставлено для підтримки ЗСУ. Чому? А тому, що зараз розголошення будь-яких даних про надходження зброї в Україну одразу використовується росіянами.

Між тим, про дещо таки стало відомо.

Наприклад, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив про передачу нашій державі шести списаних багатоцільових військових гелікоптерів Sea King Mk41. Їх нададуть разом із запчастинами, а також проведуть навчання пілотів.

Зазначається, що ФРН поставить Sea King Mk41 найближчим часом. Ці гелікоптери допоможуть українцям у багатьох сферах.

Sea King Mk41
Sea King Mk41

“Sea King – це перевірений і надійний вертоліт, який допоможе українцям у багатьох сферах: від розвідки над Чорним морем до транспортування солдатів. Це перша німецька поставка такого типу”, – сказав Пісторіус.

Також про новий пакет допомоги оголосила Канада. Йдеться, зокрема, про поставку багатоцільових 10 катерів від Zodiac Hurricane Technologies. Загальна вартість цієї техніки становить приблизно 20 млн канадських доларів.

Як зазначив міністр оборони Канади Білл Блер, постачання цих човнів з навчанням Україні буде завершено до кінця весни 2024 року.

Багатоцільовий катер Zodiac Hurricane Technologies
Багатоцільовий катер Zodiac Hurricane Technologies

"Багатомоторні надувні човни з жорстким корпусом допомагатимуть Україні в різних морських операціях, включно з пошуково-рятувальними операціями, транспортуванням військ і вантажів, спостереженням і розвідкою", – йдеться у заяві міністра.

Відомо, що кожен такий катер буде оснащений системою датчиків, навігацією та засобами зв'язку. Також будуть надані запчастини для їх ремонту та причепи для перевезення. Канадські інструктори проведуть навчання українських операторів.

Але це не все.

У переддень “Рамштайну” генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що Альянс уклав договір про закупівлю близько 220 тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм на суму 1,2 млрд доларів.

“Війна Росії в Україні стала битвою за боєприпаси, тому важливо, щоб члени Альянсу поповнювали свої власні запаси, поки ми продовжуємо підтримувати Україну”, – заявив Столтенберг.

Ще раніше – Велика Британія оголосила пакет оборонної допомоги Україні у розмірі 2,5 мільярда фунтів стерлінгів (найбільший від початку повномасштабної війни), Франція – близько 40 ракет великої дальності Scalp, кілька сотень бомб та зобов’язалася поставити нам у цьому році понад 70 артилерійський систем «Цезар». Також наша держава отримає новий оборонний пакет від Польщі, але що туди увійде не повідомляється.

Міноборони про “Рамштайн-18”: обговорили важливі види озброєння для України, подальшу військову допомогу та довгострокову підтримку

Начальник управління преси та інформації Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк назвав “Рамштайн-18” продуктивним. За його словами, після цієї зустрічі хочеться сказати всім тим, хто піднімає якісь настрої про втрату підтримки, щоб вони відставили паніку.

“Ми почули достатньо важливих заяв від партнерів, достатньо важливих зобов'язань, щоб сказати, що потужна підтримка України триватиме й надалі, щоб сказати, що у наступному році Україна отримає багато важливих видів озброєння, зокрема таких, про які ми не будемо говорити до того, коли вони у нас з'являться, але таких, які надзвичайно потрібні Україні для того, щоб ми ефективно вражали ворога як на лінії зіткнення, так й за лінією зіткнення, вражали і знищували логістичні вузли та послабляли усіма можливими способами”, – наголосив Павлюк.

При цьому він відзначив, що окрему увагу приділили зброї типу “deep strike” (глибокого ураження), здатної уражати ворожі позиції за лінією фронту.

Начальник управління преси та інформації Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк
Начальник управління преси та інформації Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк

"Є цілковите розуміння партнерів, що нам ця зброя потрібна. Зобов'язання – працювати над тим, щоб Україні надавати більше зброї для подібних ударів. Це абсолютно чітко взяли на себе партнери. Про це говорили", – відзначив представник Міноборони.

Також увагу приділили протиповітряній обороні (ППО) України.

“Крім того, що Україна отримає достатню кількість ракет для наявних систем, партнери, більш як одна країна, вже працюють над модернізацією західних ракет під наявні совєтського зразка пускові системи й протиповітряні системи”, – наголосив пан Павлюк.

А ще він додав, що кілька країн-партнерів говорили на “Рамштайні” про великі пакети фінансової допомоги і про наміри збільшити пакети: “Дуже важливо, що наші партнери, не тільки Сполучені Штати, говорять про важливість і чіткий намір збільшувати виробництво зброї, збільшувати виробництво боєприпасів і виводити це у 2024 році на новий рівень. Це – ключове. Кілька держав говорили про великі пакети фінансової допомоги і про наміри збільшувати ці пакети».

Тим часом директор Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міноборони України, полковник Геннадій Коваленко зазначив, що у контексті започаткування коаліції артилерійських спроможностей, Україна вже має досвід застосування артсистем, які надаються міжнародними партнерами.

За його словами, союзники і партнери України абсолютно чітко розуміють нестачу необхідних боєприпасів, але це не через те, що їх немає на складах, а у зв'язку з тим, що нині темпи виробництва не можуть швидко задовольняти потреби ЗСУ.

“Є чітке розуміння гри в довгу. Тобто, необхідності інвестування у виробництво саме боєприпасів і артилерійських систем”, - сказав пан Коваленко.

Крім того, він повідомив, що обговорювалася диверсифікація поставок артилерійських систем з урахуванням зносу стволів артилерії: “Є практичні напрацювання, є практичні напрямки, де ми будемо посилювати наші спроможності”.

Також на “Рамштайні” йшлося про посилення спроможностей України в рамках авіаційної, протиповітряної, артилерійської коаліцій та коаліції морської безпеки, а також ІТ-коаліції.

Ще одна тема засідання – долучення українських військових до мобільних тренувальних команд НАТО.

Директор Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міноборони України, полковник Геннадій Коваленко
Директор Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міноборони України, полковник Геннадій Коваленко

“У НАТО є mobile training teams – мобільні тренувальні команди, які складаються з експертів у певних питаннях. Україна пропонує для цих груп наших експертів, військових. Ми створюємо j-tech, joint analysis lessons learn center в Польщі. Це буде на системному підґрунті центр з вивчення досвіду російської агресії проти України”, – пояснив Геннадій Коваленко.

Підсумовуючи, полковник зазначив, що у “Рамштайні” брало участь майже все військово-політичне керівництво України, західні партнери отримали відповіді на всі запитання, і що наступне засідання пройде напередодні засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів оборони в середині лютого в Брюсселі.

Інші важливі заяви

Міністр оборони України Рустем Умєров на засіданні у форматі «Рамштайн» наголосив, що зараз критично необхідно нарощувати довгострокові пакети військової допомоги України.

Своєю чергою у Міністерстві оборони готові співінвестувати в технології та спільне виробництво, ділитися нашим бойовим досвідом, сприяти укладенню довгострокових контрактів із зацікавленими компаніями.

“Достатні обсяги техніки та боєприпасів, технічного обслуговування та запасних частин є критично важливою складовою успіху. Але для прориву потрібні інновації та значний технологічний прогрес. Саме тому в 2024 році оборонні технології матимуть центральну роль на порядку денному Міноборони”, – заявив пан Умєров.

За його словами, у сфері оборонної промисловості та локалізації виробництва Україна поглиблює міжнародне партнерство, щоб забезпечити прихід в Україну виробничих потужностей та технологій, “аби якнайшвидше розвивати нашу оборонну промисловість, враховуючи наш досвід, отриманий на полі бою”.

Окремо міністр наголосив на питанні оборонних інновацій та технологій.

“Ворог також розуміє значення технологій і покращує їх. Наслідуючи український приклад використання дронів, Росія інвестувала у виробництво FPV-безпілотників. А нещодавно російський потенціал FPV-дронів дещо перевищив потужності України у цій сфері”, – сказав очільник Міноборони.

Міністр оборони України Рустем Умєров та Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний
Міністр оборони України Рустем Умєров та Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний

Він підкреслив, що використання FPV-дронів є важливим, оскільки це “допомагає компенсувати дефіцит артилерійських боєприпасів”.

“Ми також можемо зберегти цінні артилерійські запаси, досягнувши вищої точності ударів за допомогою програмного забезпечення на основі ШІ. І ми можемо краще захищати наші сили від російських безпілотників за допомогою більшої кількості систем радіоелектронної боротьби”, – пояснив Рустем Умєров.

Звертаючись до партнерів, міністр оборони наголосив, що їх підтримка є чітким сигналом для Росії, що продовжувати російську агресію немає сенсу: “Після чергового року війни Росії проти України, проти демократичного та правового порядку, Росія не досягла жодного з бажаних результатів. Навряд чи можна вважати досягненням те, що величезна військова промисловість Росії, вся армія агресора цілий рік захоплювала руїни двох міст – Бахмута та Мар’їнки”.

Водночас він визнав, що ворог не припиняє наступальних дій по всій лінії фронту і по всій Україні: “Росія відправила на смерть тисячі солдатів. Вони жертвують у середньому 400 солдатами в обмін на один квадратний кілометр землі. З моменту нашої останньої зустрічі Росія втратила понад 54 тисячі солдатів. Проте ворог має необмежений мобілізаційний ресурс”.

За словами Умєрова, противник використав вшестеро більше артилерійських снарядів, ніж українські сили. Однак, попри ресурси та перевагу у виробництві зброї, Росія не наблизилася до своїх стратегічних цілей, а вся “російська воєнна машина працює на повну силу”, щоб атакувати маленькі українські села.

При цьому, зазначив глава Міноборони, навіть за шестиразової артилерійської переваги ворог не зміг досягти хоча б якогось суттєвого результату: “Уявіть, як би змінилася ситуація на полі бою, якби пропорції були 1 до 1. Тому для України вкрай важлива ваша постійна підтримка та збільшення пакетів військової допомоги”.

Рустем Умєров упевнений, що Україна може перехитрити ворога, застосувавши асиметричний підхід. Зокрема, за рахунок інтеграції технологій, навчання, точного прийняття рішень і координації, а також за рахунок підвищення ефективності підбору персоналу, управління ланцюгом постачання і цифрових рішень.

Глава Пентагону Ллойд Остін своєю чергою підкреслив, що учасники “Рамштайну” зібрались, щоб вчергове "підтвердити підтримку вільної, безпечної та суверенної України" та "гарантувати, щоб ми й надалі надавали Україні необхідні засоби протягом зими і після неї".

Глава Пентагону Ллойд Остін
Глава Пентагону Ллойд Остін

"Боротьба України важлива для всіх наших країн. Неймовірно відважні українські війська продовжують боротьбу проти кремлівських загарбників на протяжній лінії фронту, на сході та півдні України в сувору зимову погоду. Захисники України продовжують завдавати значних втрат силам Кремля", – наголосив він.

Також пан Остін повторив заклик до країн-союзників "копати глибше", аби забезпечити Україну якнайбільшою кількістю систем протиповітряної та протиракетної оборони.

Окремо він наголосив на потребі не лише задовольняти негайні потреби Києва у зброї, а й допомагати українській армії модернізуватися і зміцнюватися, щоб мати змогу стримати спроби агресії в майбутньому.

"Разом наші союзники та партнери створили шість "коаліцій можливостей" з підтримки Військово-повітряних сил України, засобів протиповітряної оборони наземного базування, артилерії, безпеки на морі, розмінування та інформаційних технологій", – нагадав міністр оборони США.

Україна та Захід змінюють стратегію у цій війні: що про "Рамштайн" кажуть експерти?

У коментарі Укрінформу дипломат Вадим Трюхан заявив, що “Рамштайн-18” показав – наші американські друзі налаштовані далі на консолідацію країн-партнерів, які надають допомогу Україні, для того, щоб наша держава змогла вистояти у протистоянні з Росією і, врешті-решт, перемогти.

“Чи успішно пройшла ця зустріч? Скажу так, проривною вона не була, але той факт, що була концентрація на довготерміновий підтримці Україні, на далекобійній зброї й так далі – це серйозний позитив, – каже він. – Ще один плюс – Німеччина оголосила про надання Україні гелікоптерів. Раніше такої зброї ФРН нам не передавала. Тобто це відбулося вперше, але виглядає так, що далеко не востаннє. Тож загалом можна сказати, що “Рамштайн-18” пройшов для нас під знаком “плюс”, хоча й обійшовся без якихось епохальних рішень та проривів”.

Також дипломат звернув увагу на те, що вперше за час існування формату “Рамштайн” США не оголосили про надання збройних пакетів Україні.

“Втім, будучи обережним оптимістом, вважаю, що невдовзі ситуація з затримкою ухвалення Конгресом допомоги Україні все ж вирішиться і Штати знову повернуться у велику гру”, – додав пан Трюхан.

Більше того, він бачить у цьому навіть деякий позитив для України.

“Адже ситуація у США призвела до консолідації інших наших партнерів. Останні рішення і стосовно збільшення допомоги Україні з боку Німеччини, і стосовно того, що з'явилися плани сформувати новий фонд військової допомоги на 20 млрд, – це, великою мірою, якраз є “заслугою” такої собі паузи за океаном у питанні подальшої підтримки України”, – підкреслив Вадим Трюхан.

засідання Контактної групи з питань оборони України
Засідання Контактної групи з питань оборони України

А це – експерт-міжнародник Олександр Юсупов: “Загалом успішна вийшла зустріч для України, адже є чимало різних домовленостей, включаючи про подальшу адаптацію західних ракет до українських систем ППО”.

Добре, каже він, що днями раніше ЗСУ змогли вперше успішно застосувати українсько-американський комплекс ППО проєкту FrankenSAM: “Це показало іншим партнерам, що такий підхід працює і українські фахівці здатні інтегрувати західні перехоплювачі до українських пускових установок”.

З негативного, хоч і очікувано, на жаль, Німеччина все ще не хоче поставляти ЗСУ далекобійні ракети Taurus, і також партнери не дають дозвіл на удари по території РФ західним озброєнням. А ще – вперше з моменту заснування формату "Рамштайн" у квітні 2022-го США приїхали на зустріч без допомоги для України.

“І тут треба казати як є: баталії у Конгресі США позбавили ЗСУ значної кількості допомоги і це вплинуло на фронт, бо Вашингтон - є найбільшим військовим донором. Це також стало небезпечним сигналом на майбутнє, адже тепер абсолютно зрозуміло, що підтримка США не є гарантованою і тому Україні треба покладатися більше на себе. Крім того, це порадувало Кремль і додало аргументів прихильникам заморозки конфлікту серед західних політиків”, – розповідає політолог.

Однак, є й дуже позитивна новина: як і попередній спікер, пан Юсупов вважає, що ступор у Вашингтоні активізував ЄС.

“Берлін подвоїв допомогу, Париж тепер буде передавати по 50 авіабомб щомісяця, новий уряд Польщі відновив надання допомоги ЗСУ, а Єврокомісія обіцяє встигнути вчасно передати обіцяний 1 мільйон боєприпасів, – акцентує наш співрозмовник. – Тим часом в Україні теж пришвидшилося виготовлення дронів, артилерії, боєприпасів, і ми вже бачимо як новітні дешеві українські далекобійні безпілотники атакують об’єкти всередині Росії, але ж рік тому це було лише мрією. Звичайно, що в цьому є і заслуга адміністрації Байдена, яка активно лобіювала інші західні столиці робити більше для Києва”.

А загалом, наголошує експерт, зустріч підтвердила, що Україна та Захід змінюють стратегію у цій війні.

“Анонсована допомога здебільшого направлена на оборону та підвищення самодостатності України, а не на підготовку до наступу, як це було минулої зими. Тож не слід очікувати від ЗСУ великих операцій, однак українські міста будуть краще захищені і зросте рівень виробництва зброї, а в окупантів частіше прилітатиме по їхніх базах – це підвищить шанси на успіх України у довгій битві з РФ”, – констатує Олександр Юсупов.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-