Як спростувати фейк: Україна не продавала зброю ХАМАСу

Як спростувати фейк: Україна не продавала зброю ХАМАСу

Укрінформ
РФ намагається використати будь-який привід, аби підірвати міжнародний імідж України, зірвати постачання зброї та створити напругу з Ізраїлем 

Росія цинічно намагається втягнути Україну у війну в Ізраїлі, мовляв, західна зброя, яку надали ЗСУ, опинилась в руках терористів з ХАМАС: «Це українська мафія її продала терористам, від рук яких за 6 діб загинуло вже 1,3 тисячі ізраїльтян, а близько 3 тисяч – зазнали поранень». Це фейк і про нього попереджали у ГУР МОУ. Але, на жаль, фейк поширюють деякі американські політики, а також іноземні видання, зокрема турецькі.

…Те, що протягом 20 місяців Великої війни Росія не полишає спроб дискредитувати нашу державу та її військово-політичне керівництво як надійного партнера в очах західних союзників та цілого світу – давно не новина. Робить це агресор шляхом поширення 24/7 дезінформації, фейків та маніпуляції, причому абсолютно різними «каналами». Тут можна згадати й імениті міжнародні ЗМІ, як от The Washington Post, The New York Times, Fox News, The Times, The Daily Mail, The Independent, Der Spiegel, Die Welt, Le Figaro, La Stampa тощо, й лояльних (читай завербованих/куплених) «експертів» з-поміж колишніх західних політиків, військових. Щодо останніх, то серед таких уже встигли «засвітитися», наприклад, німецький полковник у відставці Ральф Тіль, італійський генерал Леонардо Трикаріко, екссенатор США Річард Блек, американський військовий експерт Едвард Люттвак, британський лівий політик Джордж Галловей, конгресвумени США від трампівського крила Республіканської партії Вікторія Спартц і Марджорі Ґрін, і так далі.

Брудна кухня: Тіль, Спарц і Ґрін «годують» західні суспільства фейками про «чорний ринок зброї»

Ультраправа конгресвумен-трампістка Марджорі Тейлор Ґрін написала у соцмережі Х (колишній Твіттер) наступне: «Нам необхідно працювати з Ізраїлем, щоб відстежувати серійні номери всіх американських озброєнь, які застосовує ХАМАС проти Ізраїлю. Чи надійшло воно з Афганістану? Чи надійшло воно з України? Цілком імовірно, що і те, і інше».

Про Іран та Росію тут не йдеться, бо «не можна».

Марджорі Тейлор Ґрін
Марджорі Тейлор Ґрін

Марджорі Ґрін уже не вперше повторює ідіотські російські меседжі. Наприклад, це вона розповідала про «таємні біолабораторії США на території України». Це вона регулярно просуває тезу, що «США програє РФ на території України» та «для припинення війни треба просто перестати допомагати зброєю».

Слідом за Ґрін згаданий фейк також поширило турецьке видання dikGAZETE. У статті під назвою «Зброя, відправлена в Україну, відкрила вогонь в Ізраїлі!» йдеться про те, що «командири ЗСУ особисто займалися продажем зброї від західних партнерів на чорному ринку» і що «Росія давно попереджала про розвиток такого небезпечного сценарію».

Та сама стаття турецького видання dikGAZETE під назвою «Зброя, відправлена в Україну, відкрила вогонь в Ізраїлі!»
Та сама стаття турецького видання dikGAZETE під назвою «Зброя, відправлена в Україну, відкрила вогонь в Ізраїлі!»

«Зброя, яка прийшла в Україну з-за кордону і мала бути використана на її власній території, опинилася в Палестині і тепер використовується проти Ізраїлю. Це підтверджують і ХАМАС, і американські конгресмени. (…) Крім американських гвинтівок М4, Україна могла передати ХАМАС ракети Stinger», - пише dikGAZETE.

Що ж, фейки з посилом, де між Україною та «чорним ринком» ставлять знак «дорівнює», не рідкість. Точну їх кількість важко й назвати.

«Ця інформаційна атака була цілком очікувана, адже Росія ще 2022 року розгорнула масштабну інформаційну кампанію зі зменшення або ж узагалі повного блокування підтримки України зброєю, за допомогою поширення фейків, що зброю, яку передають ЗСУ, продають на «чорному ринку», - коментує військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

От ще лише декілька таких прикладів за минулий рік:

  • Червень 2022-го. Полковник у відставці Ральф Тіль несподівано став героєм німецьких ЗМІ. Він говорив, що Україну можна внести до списку кандидатів на вступ до Євросоюзу, проте у країни є проблеми з корупцією, адже «українська мафія» продає зброю, яку їй постачає Німеччина. Деякі медіа привабили такі висловлювання військового пенсіонера.
  • Липень 2022-го. На п’єдестал зійшла конгресвумен США Вікторія Спартц, яка висловила занепокоєння щодо нагляду за постачанням американської зброї Україні, яка, мовляв, може опинитися в Сирії або в Мексиці.
  • Жовтень 2022-го. У фінських ЗМІ з’явилася інформація про нібито потрапляння зброї з України в руки криміналітету Фінляндії. Згодом пішли передруки навіть в українських медіа. На доручення МЗС України українське посольство в Гельсінкі негайно звернулося до фінської поліції задля отримання деталей. У відповідь фінська сторона повідомила про відсутність підтвердженої інформації або яких-небудь конкретних фактів поставок контрабандної зброї з України.

За словами експертів, жодного випадку потрапляння західного озброєння, наданого Україні, в чужі руки/на «чорні ринки» — не зафіксовано, крім, звісно, одиничних інцидентів, яких не уникнути під час військових дій: скажімо, захоплення ворогом пошкодженої артилерійської установки, пустих тубусів від ПТРК, стрілецької зброї тощо.

Західна зброя у ХАМАС: Україна до цього точно не причетна, а от Росія…

Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов в ефірі телемарафону теж прокоментував російський фейк. Він заявив, що бойовики ХАМАСу використовують, зокрема, стрілецьку зброю, яка була захоплена росіянами на війні в Україні. За його словами такі випадки вже зафіксовано, але йдеться про невеликі обсяги.

«ЗСУ в бою здобули велику кількість техніки, важкого озброєння, в тому числі стрілецької зброї окупантів. На превеликий жаль, є такі випадки щодо нашої стрілецького озброєння і з боку росіян. І окремі зразки контрабандними каналами постачання, а Росія сьогодні збройний контрабандист у світі — передані ХАМАСу, щоб реалізувати ІПсО проти України на міжнародній арені»,- розповів пан Юсов.

Він також зауважив, що важко визначити, коли РФ могла передати цю зброю угрупованню ХАМАС.

«Але з реакції російських пропагандистів і офіційних представників Кремля ми бачимо, що це комплексна підготовлена акція, яка була достатньо оперативно розгорнута», - сказав представник ГУР МО.

Полковник Петро Черник у коментарі Military Media Center наголосив, що Україна не зацікавлена в продажі зброї ХАМАСу. Ізраїль є стратегічним союзником США, і саме США є головним партнером України. Та й зброю ще треба доставити морем чи суходолом, а зробити це неможливо.

«Через Іран ми нічого подібного зробити не можемо, бо ми оголосили санкції цій країні як мінімум на п’ятдесят років уперед. Через інші держави, скажімо, такі, як Єгипет, Сирія чи Йорданія це також неможливо зробити, бо треба мати відповідні логістичні шляхи. Отже, будь-яка інформація, що стосується продажу зброї ХАМАС, є нічим іншим, як інформаційно-психологічна операція».

Тим часом Олександр Коваленко каже, що коли ХАМАС здійснив атаку на Ізраїль, російська пропаганда пожвавилася з новою силою, заявляючи, що низка зразків озброєнь, вилучених у терористів, мають, нібито, українське походження: «При цьому не було підтверджено жодного верифікованого зразка такого озброєння. Але кого цікавлять факти, якщо у фейках головну роль відіграють емоції? (…) У цій кампанії взяли участь як інформаційні майданчики, так і політичні діячі, які виступають за припинення допомоги Україні – насамперед, трампісти.

Але в цих звинуваченнях, як і в багатьох, що звучали раніше, є нюанс.

«По-перше, вся зброя і техніка, які передаються Україні, контролюються і відстежуються. Перепродати їх на так званому «чорному ринку» просто неможливо», - наголошує військовий аналітик.

А ще - всі іноземні установки мають устаткування для геопозиціювання, тобто запросто можна визначити, де вони знаходяться. Їх кількість – під постійним обліком.

«По-друге, ризик трофеїв. В Україні йде повномасштабна війна, техніка не тільки пошкоджується, знищується, а й захоплюється як трофеї. В України, наприклад, сотні і навіть тисячі одиниць трофейної російської техніки і зброї. У Росії так само є трофейна українська техніка і зброя, зокрема й ті зразки, які передавалися Заходом. І про кожен такий випадок прекрасно відомо нашим партнерам, і професіонали з цього не роблять трагедії, а ось популісти і пропагандисти навпаки, розводять «багаття», - переконує пан Коваленко.

За його словами, якби серед ХАМАС були механіки-водії танків, то за результатами атаки 7 жовтня на озброєнні цього терористичного угруповання вже б стояли трофейні Merkava Mk.4

«Тож, пане Нетаньягу, не виробляйте танки Merkava Mk.4, адже їх може захопити ХАМАС! І взагалі, розпустіть ЦАХАЛ, адже ваших військових можуть взяти в заручники терористи», - сумно іронізує експерт.

Нарешті, коли планується передача Україні того чи іншого озброєння, то завжди враховується фактор захоплення цієї зброї чи техніки противником.

«З цього робляться висновки, чи доцільно передавати саме цю зброю чи техніку на даному етапі, чи ні. Чи зашкодить їхнє ймовірне захоплення безпеці США та їхніх партнерів і чи зможуть отримані технології якимось чином допомогти противнику. Тільки після обговорення цих питань здійснюється передача», - додав оглядач групи «Інформаційний спротив».

Втім, є ще один важливий момент.

З урахуванням першоджерела цієї операції, РФ, можна з упевненістю говорити про те, що вона брала участь у підготовці й інших аспектів нападу. Пан Коваленко упевнений, що навряд чи російські організатори цієї спецоперації і безпосередні її учасники зможуть дати відповіді на такі запитання:

  1. Як так вийшло, що ХАМАС у найкоротші терміни стали майстрами оперування дронами, які за досвідом управління БПЛА не поступаються російським операторам у зоні бойових дій в Україні?
  2. Як так вийшло, що надійна система безпеки периметра була максимально швидко зламана хакерами, адже ХАМАС ніколи не славилися високим рівнем кібератак проти Ізраїлю?
  3. Звідки у терористів ХАМАС на озброєнні автомати АК-103, яких у російській армії одиниці, а озброєні ними були переважно елітні підрозділи, що брали участь у вторгненні в Україну в 2022 році?

«Відповіді будуть незручні проросійським силам у політичному середовищі як США, так і Ізраїлю. Але нам важливо не шкурам, які продалися, щось доводити, а важливо те, щоб на проблематику впливу російської агентури стало широко відкритими очима дивитися керівництво цих країн. В іншому разі, не назвавши відкрито ворога ворогом, трагедії, подібні до 7 жовтня, повторюватимуться дедалі частіше, а вороги влаштовуватимуть свої пропагандистські шабаші, які послаблюватимуть, а не посилюватимуть цивілізований світ у боротьбі зі світовим злом», - резюмував Олександр Коваленко.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-