Представники «Росатома» були співучасниками катувань співробітників ЗАЕС - правозахисник

Представники «Росатома» були співучасниками катувань співробітників ЗАЕС - правозахисник

Укрінформ
Представники російської держкорпорації із атомної енергії «Росатом» були співучасниками катувань співробітників Запорізької АЕС — йдеться про так звану легітимізуючу присутність.

Про це під час презентації в Укрінформі дослідження «Ядерна в’язниця: як «Росатом» перетворив найбільшу в Європі атомну електростанцію на катівню і як світ може це зупинити» заявив юридичний директор правозахисної організації Truth Hounds Дмитро Коваль.

«Ми не говоримо про те, що «Росатом» напряму планував чи був виконавцем катувань чи нелюдського поводження. Ми говоримо про те, що представники «Росатома» були співучасниками, і були ними у досить специфічний спосіб. Вони здійснювали так звану легітимізуючу присутність - тобто, вони були присутніми у тих місцях, де починалися акти незаконного затримання чи тортур, катування, своєю присутністю уможливлювали ці акти і по суті надавали їм легітимності», - заявив він.

Читайте також: На четвертому блоці ЗАЕС через дії росіян стався витік води - Енергоатом

Коваль зазначив, що вони мають інформацію про те, що представники «Росатома» телефонували особам, яких до цього катували, з тим, щоб спонукати їх до співпраці.

«Мені важко уявити, як в Україні можна було б собі таку ситуацію десь побачити чи прочитати про неї, коли після катування, які застосовуються до громадянина, представники корпорації дзвонять і пропонують продовжити працювати там само, де ці катування почалися. Але це реальність, ми чули про ці випадки», - поінформував представник правозахисної організації.

Відповідаючи на питання про те, наскільки масштабною є історія з катуваннями українців на цій станції, виконавчий директор правозахисної організації Truth Hounds Роман Авраменко сказав, що це — системний підхід.

За його словами, тортури і нелюдське поводження застосовуються, зокрема, до певних ключових працівників ЗАЕС.

Читайте також: У МАГАТЕ кажуть про посилення військової активності навколо ЗАЕС

Відповідаючи на питання щодо випадків вбивств співробітників ЗАЕС, Коваль поінформував, що у звіті, який вони презентували, є інформація про один доведений випадок смерті особи у результаті катувань.

«Як показує наш звіт, із відома «Росатома» скоюються напади на цивільних осіб, працівників станції, які мають форму чи то катувань, чи то нелюдського поводження. І у будь-якому разі це досить серйозні порушення прав людини, щоб ми могли говорити навіть про міжнародні злочини», - вважає юридичний директор Truth Hounds.

Коваль заявив, що корпорація «Росатом» у цілому відповідальна за порушення прав людини на території Запорізької атомної електростанції.

«Цими катуваннями та нелюдським поводженням «Росатом» по суті порушує світові норми, які стосуються безпеки ядерних об'єктів у частині не створення належних умов праці для осіб, які працюють на такому об'єкті, як ЗАЕС», - зазначив юридичний директор Truth Hounds.

«Ідея написати звіт про те, що відбувається на території ЗАЕС, у нас і наших колег виникла у квітні цього року. Робота по пошуку і опитуванню свідків йшла довго і складно. У цей звіт увійшли покази 14 очевидців ймовірних воєнних злочинів, які відбувалися на території ЗАЕС. Це насправді немало. У результаті опитування цих свідків ми змогли ідентифікувати щонайменше 30 потерпілих від імовірних воєнних злочинів різного спектру на території ЗАЕС», - сказав виконавчий директор правозахисної організації Truth Hounds Роман Авраменко.

За його словами, ці люди показували, як виглядають прибори, якими їх катували, розповідали про локації, де утримували їх і інших в'язнів, про те, що вони можуть ідентифікувати, де були закопані люди, які не пережили тортури, або яких навмисне стратили на території Енергодару за територією станції.

Авраменко зазначив, що ці свідчення громадяни давали попри безпосередній ризик для власного життя, часто залишаючись ще на окупованій території.

«Звіт встановлює, що корпорація «Росатом» дійсно здійснювала ефективний контроль всієї станції, починаючи з 11 березня минулого року, що на території станції представники ФСБ здійснювали насильницькі викрадення, катування, залякування персоналу станції, погрози сексуальним насильством тощо. Людей які працюють на цій станції, вивозили у ліс і змушували копати собі могили. Це все, на жаль, відбувається і досі», - заявив представник правозахисної організації.

Виконавчий директор Truth Hounds пояснив, що головною метою цих методів впливу на працівників ЗАЕС було зробити так, щоб працівники ЗАЕС підписували контракти з «Росатомом», відмовляючись від афіляції з українською ядерною енергетичною системою, щоб вони йшли на більш охоче на співпрацю тощо.

Читайте також: В історії залежності України від російського ядерного палива поставили жирну крапку - експертка

Юридичний директор правозахисної організації Truth Hounds Дмитро Коваль поінформував, що однією з рекомендацій, яка озвучується у цьому звіті, є запровадження санкцій проти «Росатома».

«Чому було зволікання з накладанням санкцій на «Росатом», як ми це бачимо - бо санкціонувати його для певних країн означає принаймні кусати себе за хвіст. Хоч ця логіка якийсь час дійсно буде детермінувати геополітичний пріоритет для держави, але вона не може працювати вічно і потім все ж втратить свою актуальність. Зокрема, вона втратить актуальність ще і тоді, коли з'являться альтернативи — бізнесові, безпекові, щодо палива і так далі — для співпраці з іншими структурами», - зазначив Коваль.

Читайте також: Всі російські атомники, які приїжджають на ЗАЕС, підпадатимуть під санкції - Галущенко

Юридичний директор Truth Hounds висловив думку, що наближається той момент, коли все більше країн будуть згодні з тим, що санкції проти «Росатома» давно назріли і що їх потрібно вводити.

«Наша рекомендація — взяти у розрахунок, у планування цієї адвокаційної кампанії пов'язаної з введенням санкцій проти «Росатома», ще і той факт, що «Росатом» залучений до таких масових звірств, як катування чи нелюдське поводження», - сказав Коваль.

Як повідомлялося, Запорізька атомна електростанція перебуває в тимчасовій окупації із 4 березня 2022 року.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-