“Залізний купол” для України: не панацея, але користь буде

“Залізний купол” для України: не панацея, але користь буде

Укрінформ
Крилаті та балістичні ракети цей комплекс не перехопить, але як додатковий засіб для “посадки” дронів-камікадзе може згодитися

Протиповітряна оборона все ще залишається вагомою проблемою для України. Одна з найкращих систем захисту в цій сфері — ізраїльський "Залізний купол". Сполучені Щтати мають дві такі батареї, одна з них доступна для доставки. Про це під час спілкування у комітеті Сенату повідомив начальник Командування космічної та протиракетної оборони армії США генерал-лейтенант Деніел Карблер: “Зараз лише одна батарея задіяна і стоїть на бойовому чергуванні в США, а друга — на зберіганні й за деяких умов може бути відправлена в Україну за бажанням її влади”.

Одразу слід зазначити, що "Залізний купол" — не панацея і ця система пропускає ракети. Останній технічний збій системи раннього сповіщення стався на початку травня. Втім, експерти усе ж вважають, що для України “Купол” був би корисним для захисту, наприклад, Києва. Однак у прифронтових містах, де буває сильний вогонь ворога може давати збої. Також цей комплекс не захищає від балістичних ракет і важко інтегрується з іншими системами ППО, попри всі свої позитивні якості.

Але спершу, нагадаємо, що відомо про “Залізний купол”?

Що таке “Залізний купол”

Якщо коротко, то ця система протиракетної оборони, розроблена в Ізраїлі, охороняє територію держави, перехоплюючи та знищуючи ракети малої дальності. Розробник — ізраїльська (компанія Rafael Advanced Defense System LTD – приватна фірма зі зв’язками у Збройних силах Ізраїлю, - Ред.), але Сполучені Штати надають фінансову підтримку ізраїльському “Залізному куполу” вже близько десяти років.

США витратили $1,6 млрд на його виробництво і технічне обслуговування.

“Залізний купол” є мобільною та всепогодною системою. Вона здатна помічати та знищувати тактичні некеровані ракети та артилерійські снаряди, випущені з відстані від 4 до 70 км з траєкторією, що може загрожувати населеним пунктам. А 2015 року “Купол” отримав можливість знищувати й маневрові безпілотники.

Комплекс має три основні компоненти:

  • радар виявлення та відстеження – виробництва ізраїльської оборонної компанії Elta;
  • командний центр батареї – створений ізраїльським виробником програмного забезпечення mPrest Systems на замовлення Рафаель;
  • пускова установка – запускає ракети-перехоплювачі Tamir, оснащені електрооптичними давачами і декількома крилами рульового управління для високої маневреності.

Радар виявляє запуск ракети й відстежує її траєкторію. Тоді командний центр обчислює очікувану точку удару за отриманими даними, і використовує цю інформацію для визначення того, чи загрожує виявлена ракета певній території, і тільки в цьому випадку запускає ракету-перехоплювач для її знищення перед тим, як вона досягне своєї цілі. Ракети перехоплення можуть маневрувати у повітрі. Вони не влучають прямо у ворожу ракету, а вибухають поблизу неї, і таким чином знищують. Це, однак, також означає, що уламки ракет можуть падати на населені квартали і завдавати ушкоджень.

Щодо пускових модулів, то кожна система складається з трьох-чотирьох модулів по 20 ракет.

Щоб покрити “Залізним куполом” всю територію Ізраїлю, за розрахунками експертів, потрібно 13 систем. Крім цього, ізраїльська система ПРО може прикривати сухопутні війська, які здійснюють маневри, та кораблі. Важлива особливість системи, яка робить її такою ефективною для Ізраїлю, але водночас не абсолютно універсальною — її націленість на конкретні специфічні загрози та ракети малої дальності.

Вартість однієї батареї системи “Залізний купол” становить не менше $50 млн. Однієї ракети — від $50 тис.

В реаліях російсько-української війни: чому цей комплекс не панацея?

Залізний купол створювався для перехоплення аналогів реактивних снарядів, вироблених у кустарних умовах — у гаражах чи підвалах. За словами військового оглядача групи “Інформаційний спротив” Олександра Коваленка, у нашому ж випадку йдеться про більш серйозну загрозу.

“Те, що запускають палестинці по Ізраїлю — це направду нескладні для перехоплення об’єкти, тобто це не якісь аеродинамічні, маневрені тощо, а саморобні ракети, - розповідає експерт. - Але якщо ми загалом кажемо про “Купол”, то, в принципі, в ізраїльських умовах ця система виконує свою функцію на достатньо високому рівні. Ефективність — десь у районі 90%”.

З іншого боку, цей комплекс поки що не тестувався в бойових умовах проти зброї заводського виробництва. А відтак, каже пан Коваленко, важко спрогнозувати, як “Купол” протидіятиме крилатим ракетам, як от “Калібр”, Х-101, X-555, керованим авіаційним ракетам Х-59 і так далі. Про балістику, як от ракету “Кинджал” - навіть і не йдеться.

З ним погоджується військовий експерт, полковник Сергій Грабський: “Ізраїльський комплекс призначений для знищення ракет малої дальності, некерованих ракет і артснарядів, зокрема РСЗВ. Але в наших реаліях навіть щодо останнього є питання. “Купол” просто не зможе перехопити залп, наприклад, радянської БМ-21 "Град". Одна машина "Град" має 40 направляючих, це означає, що її повний залп становить 40 снарядів. Одна батарея "Градів" можна зробити 240 пострілів. У той час як боєкомплект "Залізного купола" – всього 60 ракет. Тобто він зможе збити максимум чверть випущених снарядів ”.

Тож, констатує пан Грабський, “Залізний купол” добре працює для невеликої країни зі слабкими ворогами, які атакують досить примітивними ракетами.

Ще одне важливе питання — це інтеграція.

В Ізраїлі "Залізний купол" вбудований у загальну ешелоновану систему протиповітряної оборони, в якій, крім нього, є комплекси Patriot, "Праща Давида" та "Хец".

“В Ізраїлі “Купол” є лише одним з її елементів. В цій системі комплекс займає другий знизу ешелон”, - нагадує старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень НАН України Олексій Парновський.

Наскільки ефективно він впишеться у нашу систему ППО/ПРО, яка на сьогодні складається із західних та все ще переважно радянських комплексів?

Експерти відзначають, що в “Купола” дуже хороший радар — EL/M-2084 компанії ELTA Systems, який виявляє та супроводжує повітряні цілі, обчислює траєкторію польоту ракети і оперативно вирішує, чи потрібно її взагалі збивати. Можливо, найкращий у світі виріб у своєму класі. Його, як пиріжки, не один рік скуповують країни НАТО, у тому числі і Канада, і Чехія, і Угорщина. Тобто нам EL/M-2084 був би у плюс. А от загалом з інтеграцією “Залізного купола” в чужорідні системи ППО є нюанси.

“Свого часу США намагалися цей комплекс зробити частиною ешелонованої ППО. Втім, так і не змогли повноцінно його інтегрувати в систему. Тому використовують “Купол” на окремій ділянці. Як буде в нашому випадку — важко сказати точно, — розмірковує Олександр Коваленко. - На сьогодні Україна отримує від партнерів низку сучасних комплексів. І я не бачу критичної необхідності, аби у більш-менш збалансоване ППО нашої держави, яка формується за рахунок тих же IRIS/T, NASAMS, Patriot, SAMP/T і так далі, інтегрувати “Залізний купол”, який потребуватиме якогось специфічного відношення. На мій погляд, цей комплекс є не найкращим варіантом "Бо з тією інтенсивністю як прилітає, наприклад по Херсону, ця ППО просто не зможе справитися з такою кількістю снарядів, ракет, які випускають окупанти", - розповів він. Хоча для Ізраїлю — це те, що треба”.

Водночас якщо Штати усе ж ухвалять рішення про передачу, то чому б Україні не отримати "Залізного купола", а шляхи інтеграції ЗСУ якось знайдуть.

“Будемо дякувати та думати як їх інтегрувати спершу і в будь-якому разі використання йому ми обов'язково знайдемо”, - заявив оглядач групи “Інформаційний спротив.

Де та як зможемо використати цей комплекс?

Експерти наголошують, що «дронова» загроза нікуди не зникла і не зникне. Попри те, що українські зенітники в столиці та області добре навчилися збивати такі об’єкти (за інформацією начальника Київської міської військової адміністрації Сергія Попка, понад два місяці жодна ракета чи дрон не досягнули цілі, - Ред.) - додатковий захист ніколи не буде зайвим. А враховуючи те, що “Залізний купол” діє проти будь-якого об'єкта на невеликих висотах — безпілотники він також зможе перехоплювати. Та й ціна такого перехоплення більш-менш прийнятна: вартість іранського “шахеда” - $20-30 тис., однієї ракети для “Залізного купола” - щонайменше $50 тис., тим часом ціна для радянських С-300, якими також інколи збивають дрони-камікадзе, від $140 тис., для NASAMS - $500 тис.  

Не так давно міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв'ю кореспонденту Fox News теж розповідав, що ця система була б корисною для протидії об’єктам, які літають на низьких висотах. Процитуємо його: "Існує багато суперечок про те, чи підходить Україні "Залізний купол", чи – ні. Однак в одному можна бути впевненим на 100% – встановлення такої чи аналогічної системи ППО врятувало б життя багатьом людям та захистило б велику кількість інфраструктурних об'єктів”.

Експерт центру «Мілітарний» Юрій Збанацький стверджує, що в Україні “Купол” прикрити великі райони не зможе: "Ним можна закрити якусь невелику зону, наприклад, центральний район столиці”.

Щодо прифронтових міст, які нині страждають від артилерійських ударів ворога, ця система не підходить.

“Бо з тією інтенсивністю як прилітає, наприклад по Херсону, ця ППО просто не зможе справитися з такою кількістю снарядів, ракет, які випускають окупанти”, - теж вважає пан Збанацький.

Який висновок? Доцільність розміщення у нас “Залізного купола” дещо сумнівна. Втім, якщо американці все ж вирішать передати — ми точно не будемо “дивитися в зуби” цьому дарованому “коню”, наші специ розберуться, де та як прилаштувати його.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-