Ракета Storm Shadow для України: у чому суттєвий прорив

Ракета Storm Shadow для України: у чому суттєвий прорив

Укрінформ
Storm Shadow дійсно змінює баланс сил і здійснює це навіть краще за ATACMS, бо мова йде про у рази ширші можливості

Про крилату ракету Storm Shadow від MBDA, яка також відома під назвою SCALP, для України говорили вже доволі давно, перші чутки відносно можливості її передачі з'явились ще у листопаді 2022 року. Вже у лютому прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак стверджував, що Україні буде передано "можливості більшої дальності", повідомляє Defense Express у своїй публікації «Крилата стелс-ракета Storm Shadow для України: чому це дійсно game changer для ЗСУ від Великої Британії».

А тепер CNN, посилаючись на свої джерела серед високопосадовців, повідомило, що Лондон вже передав Storm Shadow. А це означає, що у ЗСУ з'явились можливості ураження цілей на дальності, що у рази перевищують наявні можливості, й мінімум мова йде про версію ракети із дальністю до 300 км.

При цьому про стелс-ракету для маловисотного прориву ППО із довершеною системою наведення, яка включає не лише інерціальну та супутникову, а порівняння зображень, які робить ракета під час польоту з еталонними зразками – DSMAC, а на кінцевій ділянці ще й вмикається тепловізійна головка самонаведення, яка шукає закладену у пам'ять ціль.

Бойова частина Storm Shadow важить 450 кг, що, для розуміння, вдвічі більше ніж в ATACMS. А до цього необхідно додати й те, що літак із крилатою ракетою повітряного базування природно має значно більшу мобільність, ніж будь-який ґрунтовий тактичний ракетний комплекс. І її носій за один умовний день може здійснити пуск по цілях на півночі, півдні та сході, а для HIMARS з ATACMS для цього необхідно буде винайти телепорт.

Тобто це дійсно game changer з огляду на реальні можливості та потенційну ефективність. Тим паче, що дальність до 300 км залишається дискусійною, бо є вкрай важливий фактор, чому мова цілком може йти й про оригінальну версію Storm Shadow із дальністю 560 км.

У лютому міноборони білорусі офіційно повідомило, що отримали від рф ОТРК "Искандер" з балістичними ракетами дальністю 500 км, а також крилаті ракети наземного базування Р-500, які взагалі свого часу знищили договір РСМД, бо мають дальність польоту мінімум у 1,5 тисячі км. Таким чином з боку рф було порушено режим контролю за ракетними технологіями, за яким кремль зобов'язався не продавати, не передавати та не допомагати у створенні ракет з дальністю польоту понад 300 км. Таким чином, чи діє ця норма тепер, як мінімум відносно України, – дискусійне питання.

Також треба зазначити, що Лондон вже неодноразово робив перші й ключові кроки у підтримці України, знімаючи будь-які дискусії діями. Зокрема саме Велика Британія ще до початку російського вторгнення передала до України тисячі NLAW, організувавши справжній повітряній міст. Саме Велика Британія стала першою країною, яка передала до України основні бойові танки Challenger 2, в той час, коли французький AMX-10RC – це все ж таки розвідувальна машина.

Зрештою залишається питання інтеграції цієї ракети під крило радянських машин, але наразі ці літаки вже використовують цілий перелік західного авіаційного озброєння: протирадіолокаційні AGM-88 HARM, високоточні плануючі бомби JDAM-ER, а також некеровані реактивні Zuni.

Й інтеграція Storm Shadow цілком можлива, бо навіть її штатні носії у вигляді Eurofighter, Tornado чи Rafale мають основну задачу лише у вигляді доставки цієї ракети у район пуску. Водночас вся інформація щодо цілі може закладатися у неї ще на землі, й таким чином її використання з радянських літаків не буде сильно відрізнятися від запуску HARM.

А щодо цілей, то єдиний критерій, якому вони мають відповідати – це їх важливість та результат від їх знищення. Бо все ж таки мова йде про Storm Shadow, орієнтовна вартість якої становить понад 1 млн доларів. І це дійсно єдиний параметр, бо ця ракета створена для прориву найпотужнішої ППО, а її бойова частина призначена й для ураження високозахищених об'єктів.

Defense Express

Всі фото MBDA

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-