Винищувач F-16 – важливий етап переозброєння української армії

Винищувач F-16 – важливий етап переозброєння української армії

Інфографіка
Укрінформ
Наступне питання після епопеї з танками «Леопард-2» - надання Україні винищувачів F-16. Машина того варта

General Dynamics F-16 Fighting Falcon – легкий американський багатофункціональний винищувач 4-го покоління, розробкою якого займалася компанія General Dynamics.

Роботи зі створення F-16 у General Dynamics розпочались у 1971 році. Перший прототип назвали YF-16. Він піднявся у повітря 2 лютого 1974 року, а 13 січня 1975 було оголошено, що ВПС США обрали YF-16 як основу для розробки нового універсального винищувача.

З того часу почалася велика виробнича програма з будівництва F-16. Станом на червень 2014 року F-16 став наймасовішим винищувачем 4-го покоління (випущено понад 4540 літаків). Ця машина дуже популярна на світовому ринку. F-16 стоїть на озброєнні у 24 державах світу. Останні літаки, побудовані для ВПС США, надійшли в 2005 році. Модернізований експортний варіант F-16 випускається й досі.

За інформацією ЗМІ
За інформацією ЗМІ

Винищувач озброєний 20 міліметровою шестиствольною гарматою М61-А-1. Боєкомплект - 511 пострілів. Зважаючи на скорострільність у 6000 пострілів на хвилину, такий боєкомплект закінчується всього за 5 секунд стрільби. Але авіаційні гармати вже давно не є основним озброєнням для винищувачів. F-16 здатен нести цілий список ракет, касетних та звичайних бомб. Американський винищувач уніфікований для використання всіх підвісних видів озброєнь виробництва країн НАТО. Максимальна маса бойового навантаження на дев'яти вузлах підвіски становить 9276 кг.

Перед розробниками стояла задача розробити масовий, дешевий літак з одним двигуном. Така задача стояла через те, що його конструювали не тільки для повітряних сил США, але і для американських союзників. F-16 вийшов дешевшим, легким, простим та досконалішим за своїх попередників з двома двигунами. Для прикладу: одна година польоту F-16 обійдеться приблизно у 15000 доларів, а для двомоторного F-15 вартість години польоту наближається до 30000 доларів. Обслуговування F-16 також обходиться значно простіше та дешевше. При цьому F-16 здатен виконувати практично всі завдання: від повітряних боїв до високоточного бомбардування і підтримки наземних сил. Тому F-16 і є найпоширенішим реактивним винищувачем четвертого покоління і становить основу ВПС багатьох із 30 країн, що закупили його.

Серед недоліків одномоторної схеми слід зазначити безпеку польотів. Без сумнівів можна запевнити, що літак із двома двигунами надійніший, ніж одномоторний літак. Під час поломок або уражень ракетами ППО, літаки з двома двигунами мають більше шансів для повернення на аеродром. Це підтверджують приклади із сирійсько-ізраїльського конфлікту 1982 року. Тоді попадання ракет принаймні в три ізраїльські літаки F-15 призвели до виходу з ладу одного з двох двигунів. Проте пілотам вдалося дотягнути до своїх аеродромів та приземлитися.

Багатофункціональний винищувач F-16 має високу маневреність і може розвивати швидкість у понад 2100 км/год на висоті 12000 метрів. Практична стеля польоту для цього літака складає 15240 метрів, а швидкопідйомність - 254 метрів на секунду. Ефективна дальність F-16 з повним боєкомплектом сягає 1315 кілометрів. Для прикладу, радянський Міг-29 з двома двигунами має швидкопідйомність у 300 метрів на секунду, але бойову дальність  – 700 кілометрів.

Палата представників Конгресу США вже схвалила фінансування програми з підготовки українських пілотів на американських винищувачах, виділивши на це 100 мільйонів доларів.

Командир міжнародної академії з підготовки льотчиків-винищувачів Том Орсос порівняв F-16 та МіГ-29. «F-16 чудовий, комфортабельний та сучасний винищувач. МіГ-29 важчий та жорсткий літак. Я переконався на власному досвіді: хто може літати на МіГ-29, той може дуже легко та швидко пересісти на F-16, а навпаки, напевно, не так просто», - наголосив Орсос.

F-16 вирізняється універсальністю та відносно невисокою вартістю. Один F-16 останньої модифікації коштує близько 34 мільйонів доларів.

Зважаючи на переваги F-16 у пілотуванні, можна зробити висновок, що українські військові льотчики швидко опанують нову для них техніку. А поява над полем бою українських винищувачів F-16 дозволить отримати перевагу в повітрі над російською фронтовою авіацією. Росіяни і сьогодні не наважуються на глибокі рейди над територією України. А з появою F-16 російські окупанти відчуватимуть справжній фізичний страх як в небі, так і на землі, зважаючи на  можливості винищувача наносити удари як по повітряним, так і наземним цілям.

Богдан Тузов, Київ 

Інфографіка Олександр Шингур

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-