"Grain From Ukraine" — глобальна гуманітарно-безпекова ініціатива України, яку підтримав світ

Укрінформ
Отже, 26 листопада в Києві, без перебільшення, відгримів колосальний за своїм розмахом та результатами, установчий саміт «International Summit on Food Security» нової гуманітарної ініціативи Grain From Ukraine

Зараз, коли уже пройшло декілька днів, ми зможемо більш ретельно проаналізувати та оцінити його наслідки, як для України, так і для всього світу.

Так, суть програми полягає у прямій закупівлі країнами-учасниками проєкту агропродукції в українських виробників та передача її країнам, що перебувають на межі голоду. Програма дозволить створити міжнародну підтримку для української сільськогосподарської промисловості, захистити посівні площі, підтримувати виробництво, зміцнити ланцюги поставок, знайти міжнародних клієнтів, які можуть гарантувати закупівлю української сільськогосподарської продукції. 

Ініціатива Grain From Ukraine, як ідея, безпосередньо належить Президенту України Володимиру Зеленському, а координацію реалізації Програми від Офісу Президента забезпечує керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. Відповідальними за реалізацію програми є Міністерство інфраструктури України, Міністерство закордонних справ, Міністерство аграрної політики та продовольства України. Отже, як бачимо, до реалізації бачення президента ОП підійшло максимально системно та ґрунтовно і, забігаючи наперед, скажу, що такий підхід мав, дійсно, суттєві якісні результати.

Зазначається, що ця ініціатива наголошує на глобальній важливості продовольчої безпеки і глобальній ролі України та наших партнерів у забезпеченні такої безпеки.

"Ми плануємо відправити з українських портів принаймні 60 суден до країн, які найбільше страждають від продовольчої кризи та потребують термінової допомоги. Це такі країни, як Ефіопія, Судан, Південний Судан, Сомалі, Конго, Кенія, Ємен та інші. У нас вже є значні результати у рамках співпраці з Продовольчою програмою ООН, але можемо зробити більше”, - зазначає Президент України Володимир Зеленський.

Кожен корабель із зерном, відправлений із українських портів у рамках ініціативи Grain From Ukraine, забезпечить потребу у продовольстві в середньому для 90 тис. осіб!

"Шістдесят кораблів дадуть гарантію продовольчої безпеки для мільйонів людей. Це буде один із найбільших вкладів у глобальну стабільність - реальний, потрібний крок. Дякую всім лідерам і країнам, які допомагають і захищають людяність і реально протистоять російському терору. Крок за кроком ми повернемо світ та безпека. Я в цьому впевнений", - повідомляє президент.

І, дійсно, ініціатива була сприйнята нашими партнерами надзвичайно тепло та підтримана із задоволенням, а не тому що когось до чогось примушували... Ця ініціатива, перш за все, про консолідацію, про відчуття дружнього плеча, а, найголовніше, вона про життя, життя близько 10 мільйонів людей, які опинилися на межі голоду!

Так, за ініціативи України створюється міжнародна Координаційна група з попередження голоду та під егідою Президента України Володимира Зеленського починає роботу гуманітарна програма Grain from Ukraine. Ця Програма буде реалізована в партнерстві з World Food Program. Зауважу, до складу цієї Міжнародної координаційної групи із запобігання голоду (ICGPH), увійшли представники урядів, корпорацій та міжнародних партнерів, які можуть безпосередньо впливати на забезпечення харчових потреб мільйонів людей у всьому світі.

І тепер про сам Саміт «International Summit on Food Security».

У саміті взяли участь майже 30 лідерів держав та міжнародних організацій. Наживо, і у онлайн-форматі у International Summit of Food Security взяли участь Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, Президент Франції Емануель Макрон та Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, Прем’єр-міністри Польщі, Литви, Румунії та Бельгії: Матеуш Моравецький, Інґріда Шимоніте, Ніколає Чуке, Александер де Кроо, Президентка Угорщини Каталін Новак, Генеральний секретар ООН, Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, Глава уряду Швеції Ульф Крістерссон та Хорватії Андрей Пленкович, Президенти Фінляндії, Латвії, Естонії, Словенії і Болгарії. Генеральний секретар НАТО, Високопосадовці Британії, Чехії, Італії, Австрії, Іспанії, Катару, Канади. Представники Агентства США з міжнародного розвитку, Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, Всесвітньої продовольчої програми в Україні, Food Agriculture Organization: Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН. Але ключовим у роботі Саміту було те, що саме на ньому була започаткована і успішно реалізована ініціатива президента України Володимира Зеленського - «Grain from Ukraine»! 

Особисто для мене і, глибоко переконаний, що для багатьох інших, надзвичайно символічним було те, що старт програмі дано саме 26 листопада – у роковини Голодомору, коли у 1932-1933 роках загинули мільйони українців. Моя бабуся розповідала мені про ті страшні часи, коли в усіх проявлялись справжні людські якості і першим, що вона робила коли до нашого дому заходили гості, це садила усіх за стіл і годувала усім, що було, і лише тільки тоді як усі були ситі розпочинались розмови по суті. Цю особисту історію я розповів для того щоб усім було зрозуміло, що українці, це та нація, яка знає, що таке голод та голодомор і ми готові підставити плече 10 мільйонам людей по всьому світі, яких російська агресія поставила на межу голоду та страждань! Путінська росія, звичайно, за все заплатить повну ціну, але це буде потім, а зараз нашої допомоги потребують мільйони людей і ми маємо їм допомогти, так само, як і наші партнери допомагають нам новітньою зброю у боротьбі з окупантом!

Вітаючи запуск програми, Президент України Володимир Зеленський сказав: «Україна є жертвою незаконної агресивної війни з боку Росії та стоїть на передовій конфлікту, який сформує XXI століття. Незважаючи на те, що країна бореться з нестачею продовольства, спустошеними сільськогосподарськими угіддями та повсюдним відключенням світла, ми ніколи не забудемо свою роль відповідального громадянина світу, особливо тому, що ми самі пережили голод як нація. Африка відчайдушно потребує їжі, і Україна готова підтримати незахищених людей у скрутну годину».

Важливо, що за результатами саміту «International Summit on Food Security» було ухвалено спільну декларацію делегатів. Вона має відкритий статус. Як зазначив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, якого глава держави призначив координатором реалізації програми Grain from Ukraine, кожна держава, яка візьме участь у проекті Grain from Ukraine, зможе одночасно допомогти економіці Україні, а також допомогти ще одній африканській країні уникнути голоду.

І так, дійсно, я розділяю думку Єрмака, оскільки для країн “колективного заходу” — це яскравий приклад політики “WIN-WIN”, коли з одного боку, вони зможуть фінансово підтримати Україну, яка є форпостом цивілізованого світу, а з іншого, допомогти країнам Африки та Азії, які саме зараз опинилися на межі голоду через агресію путінської росії.

Цією ініціативою Президент України Володимир Зеленський («Grain from Ukraine») ще раз гучно нагадав світу, що 90 років тому росія вже використовувала голод як зброю в Україні – під час Голодомору померло не менше 4,5 млн українців. Зараз, росія хоче повторити цю історію вже у світових масштабах, вчергове підтверджуючи свій статус не тільки держави, яка спонсорує тероризм, але і сама є світовим терористом! І тільки Разом, ми можемо її зупинити!

Потрібно відзначити, як певні проміжні наслідки, за результатами першого саміту «International Summit on Food Security», було зібрано близько 150 мільйонів доларів для реалізації ініціативи Grain from Ukraine ("Зерно з України")! І перші 60 кораблів уже точно направляться за призначенням у найбідніші країни світу.

І тепер трохи прагматизму.

Продовольча програма ООН створена для забезпечення світової гуманітарно-продовольчої безпеки, але, давайте будемо відвертими, як і більшість сучасних інституцій архітектури світової безпеки, не є до кінця ефективною та ситуаційно-гнучкою інституцією, а якщо до цього ще додати надмірну внутрішню бюрократію, а іноді, навіть і елементи прихованого лобізму..., то і виходить, що рішуче та ефективно відповідати на сучасні виклики у світі, в тому числі і у сфері продовольчої безпеки, вони здебільшого, просто, не здатні, або це відбувається із значною затримкою та консолідацію надзусиль через окремі процедури “Ad hoc”.

Ініціатива Президента України Володимира Зеленського стала, як для окремих країн, так і для цілих міжнародних інституцій та NGO ковтком свіжого повітря з явно вираженими репутаційними бонусами та дуже чітко конвертованим результатом для усіх сторін! Забезпечення країн, які перебувають на межі голоду, продовольством, це для західного світу не просто гарний вчинок, чи інвестиція, це, перш за все, запобіжник міграційної кризи і, як наслідок, збільшення інфляційних процесів та продовження падіння(рецесії) світової економіки!

Повноцінна робота “зернового коридору” і розширення експортної номенклатури та долучення додаткових портів (м.Миколаїв), звичайно, усім сторонам тільки на руку, перш за все, самій Україні. І щоб долучити до цього процесу максимальну кількість бенефіціарів, ці бенефіціари мають бути в цьому самі максимально зацікавлені, адже, погодьтесь, лобісти з країн, які знаходяться на межі голоду, відверто, сумнівні... А от долучення до цього процесу через ініціативу Зеленського Grain from Ukraine великої кількості країн “колективного заходу” — це надзвичайно рішучий та не стандартний крок, який уже зараз має вражаючі результати!

По-суті створено новий паралельний Продовольчій програмі ООН цільовий та дієвий майданчик забезпечення продовольчої безпеки у світі! І максимально важливо, що сама ООН, є значимою частиною цього майданчику, як один із його співзасновників. Отже, ніхто у світі не буде сприймати ці програми, як конкуренти, а навпаки, як дружні партнерські програми, які націлені на досягнення спільної мети і це надзвичайно велика перемога вітчизняної дипломатії!

Ну і на останок. Чи зміг би якийсь із лідерів сучасного західного світу реалізувати настільки успішний для всіх сторін гуманітарний проект? Відповідь очевидна, ні. Ідея такого масштабного та амбітного міжнародного гуманітарного проекту, який дивиться у майбутнє, а не живе минулим, могла народитися, а потім і успішно реалізуватися, тільки у лідера нової генерації, лідера якого знає і якому довіряє весь сучасний цивілізований світ, лідера, який разом зі своїм народом стоїть на передовій боротьбі за цінності на права сучасного демократичного світу!

Звичайно, мова іде про Володимира Зеленського, який став справжнім лідером не тільки для української нації, але і одним із найбільш впізнаваних та успішних сучасних лідерів світу! Я глибоко переконаний, що саме Зеленському під силу запропонувати сучасне бачення архітектури світової безпеки і, раз і на завжди, перегорнути сторінку Ялтинсько-Потсдамського світу, минулого в якому ми всі, на превеликий жаль, вимушені жити і зараз. Системи безпеки, яка уже давно не виконує покладені на неї завдання і тільки продовжує обслуговувати інтереси найбільших світових гравців, соромно закриваючи очі навіть на порушення усіх міжнародних норм та домовленостей членом РАДБЕЗУ ООН, ядерної країни з правом вето, Росією.

Але цей шлях ми усі маємо пройти разом, разом з нашими друзями та партнерами, разом з країнами Азії та Африки, яким ми допомагаємо зерном по програмі Grain from Ukraine, адже планета Земля, це наша спільна домівка і ми тут господарі, і ми будемо Спільно визначати правила які нам дозволять мирно жити у цьому спільному домі!

P.S. А державам-терористам, чи державам, які спонсорують тероризм, не місце в системі прийняття рішень країн, які “грають по правилам”. Адже, абсолютно зрозуміло, що всі їх дії будуть направлені виключно на дестабілізацію та послаблення ідеологічних конкурентів.

Країни “Клубу вигнанців” і, перш за все, путінська росія, мають відчути на собі весь гнів народів, які страждали від їх тоталітарних режимів, усю біль, яку вони спричинили іншим в гонитві за примарами та хворобливими неоімперськими амбіціями. Ми на шляху великих змін. Змін на краще. Змін, які так давно всі чекали.

Олексій Буряченко

Фото: Офіс Президента

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-