Румунія – Україна: як спільна історія змінює сусідів

Румунія – Україна: як спільна історія змінює сусідів

Укрінформ
2000 років тому предки румун завадили римським легіонам дійти до Дніпра. Нині румуни – навпаки – допомагають нашому руху в Європу

Україна уже вп’яте отримає від наших румунських друзів боєприпаси, стрілецьку зброю та запчастини для військового обладнання. Міністр оборони України Олексій Резніков уточнив, що «це сотні одиниць стрілецької зброї, десятки тисяч таких необхідних боєприпасів і запасних частин для різного озброєння».

Втім, подібних новин в інформаційній стрічці нині багато, і, на перший погляд, вона дещо блякне на тлі повідомлення про рекордну американську тримільярдну допомогу.  Весь цивілізований світ стоїть за воюючу з російським мордором Україну, але буває, що поміч, як от у випадку з Румунією, має особливий присмак історичної єдності. Таке буває поміж народами, які живуть поруч не століттями, навіть, а тисячоліттями…

Румунія багато чого зробила для України першою  

Попередні пакети румунської підтримки містили озброєння із резервів румунських установ системи національної оборони. Румуни, звісно, не оприлюднюють докладну інформацію щодо номенклатури поставок озброєння та боєприпасів. Можна припустити, що, як колишній член Варшавського договору, Румунія має на складах чимало озброєнь радянського зразка, якими усе ще користуються ЗСУ.

Румунія була однією з перших країн, яка почала поставляти Україні летальну зброю. Зауважте, ще й року не минуло, як такі перестороги країн НАТО формували безальтернативну їх позицію, а Україна стояла беззбройною перед російським монстром.  В Румунії теж побоювалися ескалації російсько-української війни, усвідомлюючи, що агресор може впритул наблизитися до румунських кордонів.

Втім, у Бухаресті раніше багатьох зрозуміли: зараз не час боятися росії.  14 травня, одним з перших,  румунське посольство відновило свою роботу у Києві. А16 червня 2022 року президент Румунії Клаус Йоганніс відвідав Україну у складі надважливої делегації Європейських лідерів, які констатували: ЄС допомагатиме Україні ПЕРЕМОГТИ агресора, а не просто зупинити його на якомусь рубежі.

Під час пресконференції в Києві, після зустрічі з лідерами України, Німеччини, Франції та Італії, румунський президент назвав цифри: «Один мільйон триста тисяч українців перетнули наш кордон - здебільшого жінки та діти…. Ми маємо мобілізацію громадянського суспільства - разючу, небувалу підтримку України та українців».

У чому причина, крім, звісно, загальносвітової солідарності?

Причина – в економіці? Це важливо, але не все

За даними Державної служби статистики України, за підсумками 2021 року обсяг товарообігу між Україною та Румунією склав 2340,02 млн доларів (2020 р.- 1764,8 млн доларів), з якого експорт - 1543,6 млн. (2020 р.- 1 080,9 млн) та імпорт 796, 3 млн доларів (2020 р. - 683,8 млн).

Це солідні цифри. З початком війни та російської блокади українських портів та акваторії Чорного моря Румунія включилася у процес налагодження нових логістичних шляхів для експорту української аграрної продукції. Щоб допомогти Києву експортувати зерно та інше продовольство, Румунія пообіцяла створити "надзвичайну інвестиційну програму" - насамперед для розширення залізничного сполучення з Молдови до румунського порту Галац.

Міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску заявив, навіть, що місто може стати "новою Одесою", українське зерно можна буде перевозити вантажівками та залізницею до Галацу, а потім баржами Дунаєм у Констанцу. А звідти вже можна використати звичайні довоєнні експортні маршрути.

Молода країна з давньою історією. Стосунків з українцями – це здавна

Румунія – порівняно молода країни, що утворилася у 1859 році, після об’єднання Дунайських князівств Волощини та Молдавії у єдину державу – має воістину довгу історію боротьби за незалежність. Процес утворення румунської національної держави завершився одразу після Першої світової війни, 1 грудня 1918 року, приєднанням Трансильванії.

А за два тисячоліття до того, давнє населення Румунії, племена даків і гетів відчайдушно захищали свою землю від експансії Римської імперії, усі римські історичні джерела відзначають незвичайну мужність та хоробрість даків, які боронили свою столицю Сармізегетузу, та навіть після її падіння у 106 році ще довгий час чинили опір римським легіонам.

Звісно, українці могли б тут пред’явити сусідам претензію, бо це вони тоді завадили римлянам дійти до Дніпра. Якби це сталося на початку Нової Ери, то вся європейська та українська історія пішли б інакше. Втім, нині це уже виглядає, як історичний етюд, не більше. Все склалося так, як склалося. Ще через тисячоліття Русь була завойована татаро-монголами, а ще через 500 років – потрапила під кабалу московського царя з усіма трагічними наслідками цього факту.

А Молдовське та Волоське князівства тоді ж не припиняли спроб вивільнитися від васальної залежності від Османської імперії. Міхай Хоробрий у 1600 році ненадовго звільнив Молдавію та Волощину від турків-османів та об’єднав землі майбутньої Румунії. І ці історичні успіхи були певним чином зумовлені й розгромом османів, козацькими полками на чолі з Северином Наливайком.

А ви знаєте, що засновник знаменитої Києво-Могилянської академії митрополит Київський, Галицький і всієї Русі Петро Могила - син молдавського господаря Симеона Могили? А племінник Петра, Андрій Могила був гетьманом Правобережної України? А син Богдана Хмельницького Тиміш одружився з Розандою, дочкою молдавського господаря Василя Лупу?

…Після Другої Світової війни сталінським СРСР у Румунії було встановлено комуністичну диктатуру. Але згадайте грудень 1989 рік, коли румуни повстали проти режиму Чаушеску.  Згадайте кадри вщент заповненої людом площі в Бухаресті. Хіба ж не згадалися ті історичні дні на українському Майдані 2014-го? Так само снайпери почали стріляти у людей, так само люди озброїлися та взяли під контроль урядові будівлі, армія перейшла на бік народу, а диктатор намагався втекти. На відміну від Януковича, румунам захопити Чаушеску вдалося, рішенням трибуналу йому було винесено смертний вирок.

Менше ніж через 15 років, у березні 2004-го Румунія стала членом НАТО, а з 1 січня 2007 року – увійшла до Європейського Союзу.

Тепер би й нам, Україні пройти цей шлях.

Румунія не є такою заможною країною, як «старі» члени ЕС, багато румунів змушені шукати роботу за межами свої країни. Але коли Росія напала на Україну, Румунія була однією з перших держав, яка відкрила свої кордони для українських біженців та включилася у загальноєвропейську безперервну толоку з допомоги нашій країні.

Всяке між нами було…

В історії румунсько-українських стосунків є різні сторінки. Певні ілюстрації нашої взаємодії аж ніяк не рожевих відтінків. Під час Другої світової війни Румунія була союзницею Німеччини, румунські війська окупували значну частину України, переважно на півдні. Однак  у 1944 році за участі короля Міхая режим диктатора Антонеску було повалено. За що Сталін, до речі, нагородив молодого короля орденом «Победа». Що й не кажи – це була одна з яскравих ілюстрацій до фіналу Другої Світової. В історії нинішньої Великої україно-російської війни теж набереться ще подібних епізодів…

Але це ще не все про «тертя». У Міжнародному суді ООН з 2004 по 2009 рік проходив судовий процес «Румунія проти України». Румунія внесла позов, який стосувався делімітації морських кордонів виключної економічної зони й розділу континентального шельфу в Чорному морі в районі знаменитого сьогодні на весь світ острова Зміїний. Звідси у лютому 2022-го  «русский военный корабль» та й усю росію було послано у відомому напрямку. А тоді у лютому 2009 року суд виніс рішення, яке встановлювало морські кордони між державами та визначало виключні економічні зони Румунії та України в Чорному морі. Обидві сторони висловили задоволення рішенням суду.

А на початку 2000-х румуни проводили політику «масової паспортизації» населення прикордонних областей України, в основному Буковини та Закарпаття. В Києві це очевидно сподобатися не могло. Проте і ці проблеми вдалося владнати. У 2010 році було спрощено процедуру отримання румунського громадянства нащадками колишніх підданих Румунії, цим правом, за тодішніми публікаціями у пресі, скористалися понад 50 тис. українців. Водночас румунські дані свідчили про набуття румунського громадянства не більше, як 3,5 тис. осіб.

Але основне:  Румунія, як чинний член ЕС та підписант міжнародних конвенцій з питань непорушності кордонів, не може мати й не має територіальних претензій до України. Румуни не виношують планів відновлення «Великої Румунії», яка б включала у себе території навколишніх держав, віддаючи перевагу мирній торгівлі та співробітництву.

У зверненні до румунського парламенту 4 квітня 2022 року президент України Володимир Зеленський наголосив: «Як тільки ситуація дозволить, я хочу розпочати з вами діалог про нову всеохоплюючу угоду, яка гарантує абсолютний захист і розвиток нашим національним меншинам - українській спільноті в Румунії та румунській спільноті в Україні»..

Сучасна, нова історія наших стосунків пишеться просто зараз, кожного дня. Часи війни та скрути добре проявляють, хто є справжнім другом. У перші ж дні російської агресії Румунія дозволила українським біженцям перетинати кордон навіть без документів. Попри те, що Румунія не є надто заможною країною, її уряд та громадяни зустріли українців, які рятувалися від війни, як зустрічають добрих друзів або близьких родичів, діляться дахом над головою, їжею, грошима на необхідне.

Таке не забувається ніколи.

Тож повертаючись до сказаного вище: на переламі Старої та Нової Ери не пустили предки нинішніх румунів римські легіони до Дніпра – та так вже й буде. Все одно разом нам жити в єдиній Європі. Дещо пізніше, ніж могло б? Нічого - більше цінуватимемо.

Дмитро Редько, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-