Ден Райс, спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного
Час для НАТО надіслати ще більше зброї, щоб вигнати росіян з України
05.08.2022 17:20

Ден Райс, американський ветеран бойових дій, цієї весни призначений спеціальним радником головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, нещодавно повернувся з Донбасу, де він спостерігав за змінами на полі бою та оцінював потреби України для досягнення перемоги у війні, безпідставно розв'язаної росією.

Експерт уже вдруге за цей рік поспілкувався з Укрінформом, щоб висловити своє бачення останніх подій, поділитися думкою про визнання росії державою-спонсором тероризму та поміркувати, що потрібно зробити союзникам і партнерам України, щоб закінчити брутальну  війну, забезпечивши перемогу України на полі бою.

РОСІЙСЬКІ ВІЙСЬКОВІ НАЧАЛЬНИКИ, ЗДАЄТЬСЯ, ЗАОХОЧУЮТЬ ВІЙСЬКОВІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ ЯК ЗАСІБ ТЕРОРУ

- Які, на вашу думку, сильні та слабкі сторони української та російської армій?

- Що стосується сильних сторін України, я вважаю, що українська армія є освіченою, грамотною, високомотивованою, з волею до бою та набагато краще керованою як у політичному, так і у військовому сенсах. Зараз Україна дуже потужно співпрацює з НАТО, щоб наносити удари по ключових російських цілях на всіх окупованих територіях.

З кожним місяцем Україна стає ще сильнішою, маючи більшу за розміром і загартовану в боях армію, яка щодня стає кращою та більш оснащеною. Прийняття рішень тепер відбувається на найнижчих рівнях. Українські офіцери оголошують свій задум солдатам і пояснюють підлеглим, «чому» вони хочуть, щоб щось було зроблено. Це дозволяє солдатам зрозуміти задум та творчо підійти до того, як досягти результату. Таким чином на полі бою впроваджувуються певні інновації. Ми бачили, як ці інновації дають змогу Україні боротися з менш інноваційним та неповоротким російським загарбником і перемагати його.

Сильні сторони росії… росія завжди воювала «масою». Масована артилерія, масована бронетехніка та максимальна кількість військ. росія використовує цю силу, супроводжуючи атаки артилерійським валом, ігноруючи моральні принципи і завдаючи ударів по цивільних цілях, руйнуючи цілі міста на своєму шляху. Втім, ця масованість є також їхньою слабкою стороною, оскільки російська армія знаходиться на чужій території, а її командування, управління та ланцюг постачання піддається ефективним обстрілам із застосуванням високоточної керованої зброї глибоко за лінію фронту на окупованих територіях. Досить важко забезпечувати армію далеко від дому під влучним вогнем по всіх позиціях зосередження. російські артилерійські обстріли значно ослабли, а розвідка підтверджує, що причина цього криється в тому, що українські атаки на російські склади сіють хаос у їхніх ланцюгах постачання. З огляду на те, що НАТО постачає все більше і більше зброї, проблема з ланцюгами постачання має завдати шкоди всій російській армії: йдеться про провізію, зимове спорядження, боєприпаси, паливо тощо.

Щодо слабких сторін росії, то російські лідери зазвичай використовують стару радянську модель керівництва – вертикальне «командування та контроль». Вони наказують солдатам, «що і як» робити, не пояснюючи «чому». Рішення можуть приймати лише керівники, а не солдати чи сержанти. Це робить їхню армію нездатною швидко адаптуватися на полі бою. Вони атакують один і той же об’єкт, зазнають поразки, але потім атакують його знову і знову, і, звісно, зазнають поразки вчергове, адже використовують той самий план бою. Тож командирам все одно, чи будуть значні втрати. Це дійсно може допомогти їм досягати військових результатів, але за це вони платять жахливу ціну – життя власних солдатів.

російські війська – часто неосвічені та схильні вірити російській пропаганді. Відсутність дисципліни та аморальність у війську призводить до звірств, що вчиняються проти українських військових та цивільного населення, а також до мародерства та інших жахливих симптомів. російські військові начальники – аморальні та не мають поваги до мирних українців. Вони закривають очі на військові злочини проти цивільного населення, та, здається, навіть заохочують це як засіб терору.

Отже військами керують старомодні командири, а організація служби – це чиста вертикаль. До речі, цю слабкість використовують українські сили, ліквідовуючи російське військове керівництво. Коли російська армія грузне та не просувається на полі бою, генералам і полковникам доводиться особисто прибувати на позиції, все далі і далі в напрямку лінії фронту, де вони і стають мішенню західної розвідки, яка співпрацює з українськими військовими. Таким чином і знищується система командування і контролю російською армією. Відсутність дисципліни на полі бою може бути використана більш дисциплінованими українськими вояками, які мають і волю воювати, і за кого воювати, тобто за своїх співвітчизників, на українській землі. Ця слабкість окупаційних військ  призведе до подальшого ослаблення морального духу російських військових.

Якщо говорити про слабкі сторони України, то треба мати на увазі, що країна увійшла у цю фазу війни з набагато меншою за розміром армією, ніж є у росії, з набагато меншою кількістю військ, набагато меншою кількістю авіації, бронетехніки, артилерії… в принципі, усього … І це було її слабкістю. Та з 24 лютого Україна поповнює свою армію великою кількістю мотивованих та грамотних патріотів. росія все ще перевершує Україну в більшості основних озброєнь – за артилерійськими установками, бронетехнікою та кількістю військових. Але НАТО невтомно працює над усуненням кількісної слабкості в озброєнні, надаючи більше кращої зброї, якій росіяни, швидше за все, не зможуть протистояти. З кожним днем ​​українська армія стає все сильнішою та професійнішою.

УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ СПРОМОЖНІ ШВИДКО ОПАНОВУВАТИ ВИСОКОТОЧНЕ ОЗБРОЄННЯ

- Чи надасть Захід Україні підтримку в тому обсязі, який вона потребує? Які тенденції спостерігаються на даний момент?

- Коли я прибув сюди на початку травня, на той час було взято на озброєння дуже мало західної зброї та боєприпасів. Але за останні три місяці ситуація кардинально змінилася. Спочатку були впроваджені M777, а потім M142 HIMARS та M270 (ракетні системи залпового вогню – РСЗВ). Було надіслано багато інших типів 155-мм гаубиць НАТО. Збільшено кількість наданих боєприпасів калібру 155 мм і різних типів гармат.

Щодо РСЗВ, принаймні чотири країни надали пускові установки (M142 HIMARS або M270), кожна з яких може стріляти однаковими боєприпасами. Польща відправила танки Т-72 у великій кількості. Цей імпульс обнадійливий і надзвичайно позитивний.

- Наскільки ефективно українські військові опановують західну зброю?

- Доведено, що українські військові здатні неймовірно ефективно застосовувати нові системи озброєнь – швидко та з руйнівними результатами для російських окупантів.

Українські солдати дуже гарно адаптуються до нової для них зброї, боєприпасів, систем і процедур. Вони також дуже результативно адаптують тактику бою до нових систем озброєння. Оскільки українці – надзвичайно грамотні та добре навчені, а також вже загартовані в боях, має сенс стверджувати, що вони зможуть швидко і в подальшому опановувати складне, високоточне та летальне озброєння.

- На вашу думку, яка ціль-мінімум для Путіна: які території України він планує анексувати?

- Я не маю більше інформації, ніж будь-хто з вас. Жодну спробу анексії не буде визнано на міжнародному рівні, тож це буде просто черговий театр російської пропаганди.

ЯКЩО УКРАЇНА ОТРИМАЄ РАКЕТИ ATACM, РОСІЇ БУДЕ НІДЕ ХОВАТИ СВОЇ ПУНКТИ УПРАВЛІННЯ ТА СКЛАДИ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

- Як довго, на вашу думку, росія здатна вести цю війну за нинішньої динаміки бойових дій?

- Схоже, що росії стає все важче вести війну в Україні. Україна зробила відмінну роботу, завдаючи ударів по пунктах управління, складах постачання та скупченнях військ. Система матеріально-технічного забезпечення російської армії вимагає наявності централізованих складів, що пояснюється «палетним» типом матеріально-технічного забезпечення. Це робить склади чудовими мішенями для високоточних HIMARS та M777. Якщо – і, сподіваюся, коли – Україна отримає ракети ATACM (американський оперативно-тактичний комплекс з балістичною ракетою – ред.), росії буде ніде в Україні сховати ані свої системи командування та управління, ані склади постачання.

ATACM стріляють зі стандартної платформи HIMARS M142 або платформи M270. ATACM працює до 300 км, і між НАТО та Україною має бути домовленість, що жодні ATACM не запускатимуться за межі території України. Утримання армії, яка не контролює небо і буде піддаватися обстрілам в будь-якому місці на окупованих територіях, ймовірно, виявиться для російської армії тягарем, який вона не здатна нести.

- Західна та російська бронетехніка: в чому їхні сильні та слабкі сторони?

- Поле бою було усіяне рештками російської бронетехніки різних поколінь від танків Т-62 до Т-90. Вони кращі в обороні, коли вкопані на вогневих позиціях. Але в наступі вони просто є більшою за розмірами ціллю, що несе більші і неминучі втрати, коли по ним б’є українська протитанкова та артилерійська зброя. російська техніка, як відомо, важка в обслуговуванні. Отже, за шість місяців війни обладнання виходить з ладу, артилерія і стволи танків не можуть безперервно вести вогонь, в кінці кінців не підриваючись, – і це саме те, що й відбувається.

РОСІЙСЬКА АРМІЯ НЕ ЗДАТНА НАВЧАТИСЯ, НА ВІДМІНУ ВІД УКРАЇНСЬКОЇ

- Яка ймовірність появи антивоєнних рухів у росії?

- росія, як і багато інших авторитарних диктатур, сповідує потужний контроль над інформаційним полем. На жаль, їхня пропаганда, націлена на внутрішню аудиторію, є досить ефективною, оскільки влада контролює більшість джерел інформації в росії. Відкриті джерела дійсно свідчать про високу підтримку населенням «спеціальної військової операції», як вони її називають. Проте бойовий дух російської армії суттєво падає і напевно продовжуватиме це падіння. Нам кажуть, що коли нові підрозділи висуваються на позиції за ротацією, їм не дають контактувати з підрозділом, що відходить, аби уникнути деморалізації свіжих бійців. А це вже поганий знак для росії. Свіжі підрозділи не вчаться у попередників, отже робитимуть ті ж самі помилки та зазнаватимуть великих втрат. Це лише один із прикладів того, чому російська армія не здатна навчатися, на відміну від української.

- Що, на вашу думку, є найважливішим фактором, який міг би допомогти Україні перемогти на полі бою?

- Лідерство та воля до перемоги. Відважні українські солдати відбили атаки росіян у битві за Київ завдяки кращому керівництву, кращій стратегії та тактиці, а також обмеженій кількості точної керованої зброї, яку використовували дуже ефективно, хоча кількісна перевага росіян часом сягала 10:1. Зараз на півдні та сході звичайний солдат не може потрапити в зону, окуповану росіянами, тому що в окупантів є артилерія більшої дальності. Але в українців краще керівництво, кращі солдати та воля до перемоги. Тим часом, західна зброя продовжує надходити, але поки українські підрозділи не отримають далекобійну артилерію, вони не зможуть перейти до наступу.

ДЛЯ УКРАЇНИ НАСЛІДКИ ВІЙНИ Є НЕГАЙНИМИ, САНКЦІЇ ЩОДО РОСІЇ ДІЮТЬ НАБАГАТО ПОВІЛЬНІШЕ

- Як ви думаєте, який реальний вплив війни на російську економіку?

- російський ВВП зріс протягом війни через зростання цін на пальне та той факт, що 35% ВВП росії припадає на енергоносії. Тож Путін у кращому фінансовому стані, як не дивно, саме через війну. Однак зараз росіяни все ж страждають більше, ніж раніше, і далі буде тільки гірше. Для України війна є кінетичною, а її наслідки - негайними. Вторгнення одразу ж негативно вплинуло на економіку та ВВП України. Санкції діють набагато повільніше, але зможуть завдати шкоди російському уряду, олігархам і народу. Проте на це потрібен час. З кожним місяцем ситуація там ставатиме все гірше і гірше. Одним із побічних результатів ефективної комунікаційної стратегії України є те, що не лише західні уряди підтримують Україну та виступають проти росії, а й майже всі світові корпорації – вони також проти росії. VISA, Mastercard, American Express вивели бізнес із росії. Компанія Starbucks залишила 500 магазинів і зобов’язалася більше ніколи не повертатися. Коли МакДональдс відкрився в Москві, це було символом закінчення холодної війни. А зараз закриття сотень магазинів МакДональдс по всій росії буде добре помітне пересічному росіянину, і жодна пропаганда не зможе приховати цей факт.

- Чи зможе росія якось протистояти важкій західній зброї?

- Війна – це динамічне, мінливе середовище, яке постійно змінюється. Отже, завжди є способи протистояти певним системам озброєння, якщо приділити цьому достатньо часу з необхідною кількістю грошових вливань, технологій, інновацій та мотивації. Більшість західної зброї – NLAW, Stinger, Javelin, HIMARS, Switchblade, високоточні боєприпаси M777, Gray Eagle та Harpoon – проявили себе неймовірно ефективно проти нинішньої російської армії. росія давно знає про більшість із цих платформ і все ж не може успішно протистояти їм деінде. Малоймовірно, що росія зможе суттєво протидіяти цим платформам у найближчій перспективі – протягом наступних кількох років. На мій погляд, з достатньою кількістю такої зброї, це лише питання часу, коли Україна досягне перемоги та вижене росіян зі своєї землі.

- Чи є, на вашу думку, ймовірність того, що західна зброя може бути використана не за призначенням і не за домовленістю з партнерами?

- З мого досвіду роботи з українськими військовими за останні три місяці я встановив, що ЗСУ твердо об’єднані бажанням воювати та знищувати російську армію. Я вважаю, що Україна є одним із найбільших союзників Сполучених Штатів, і я впевнений, що зброя, передана українським силам, не буде перенаправлена ​​в якесь інше місце, і я не маю жодних побоювань, що українське керівництво порушить будь-яку угоду. Ми віримо в український народ, його політичне та військове керівництво та в мужніх українських воїнів. І саме тому я постійно пишу про це та виступаю публічно в Сполучених Штатах, рекомендуючи негайно доставити Україні потрібну кількість зброї (а це значить ще більше), щоб вигнати росіян з України та допомогти «Першій армії миру» відвоювати свою територію, людей, культуру і мир.

ВСЮ РОСІЙСЬКУ АРМІЮ ПОТРІБНО ВИЗНАТИ ТЕРОРИСТИЧНОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ

- Якби путін знав, що війна триватиме так довго, чи вирішив би він все одно вторгнутися в Україну?

- Про думки путіна можна тільки здогадуватися. Але путін переоцінив можливості власної армії, в той же час недооцінивши можливості України та реакцію Заходу. Таку реакцію Заходу можна пояснити лідерством однієї людини: Президента Зеленського. путін вторгся в Чечню (1999), Грузію (2008), Сирію (2017), Крим і Донбас (2014), і світ не відреагував таким чином – навіть близько. Відсутність міжнародної реакції на попередні акти агресії путіна була помилкою і лише надихнула його діяти таким чином й надалі. Натомість лідерство Президента Зеленського в лютому та березні 2022 року надихнуло націю та весь світ і стало причиною того, чому НАТО та Захід зараз згуртувалися навколо України.

- Останні звірства росіян над українськими військовополоненими в Оленівській колонії викликали великий резонанс в Україні, яка знову закликає Захід визнати рсію терористичною державою. Що ви думаєте про цю ініціативу?

- Погоджуюсь на 100%, що росія повинна бути включена до списку держав-спонсорів тероризму, приєднавшись до Куби (2021), Північної Кореї (2017), Ірану (1984) та Сирії (1979). Водночас всю російську армію слід визнати терористичною організацією. Жодна терористична організація (ІДІЛ, Аль-Каїда, ХАМАС, Хезболла, ФАРК, Боко Харам тощо) не вбила стільки невинних мирних жителів, як російська армія за останні два десятиліття в Чечні, Сирії, Грузії, Донбасі, Криму, а також протягом вторгнення в Україну у 2022 році. російська армія, ймовірно, вбила більше, ніж усі ці терористичні організації разом узяті, тому, звичайно, її слід позначити тим самим ярликом. Керівництво військами з боку путіна та його генералів є жахливим, і це викликає огиду всього світу – дії птіна, дії та стратегії його командування, а також поведінка російських військових в Україні. Довгий список терористичних дій державного рівня проти народу України – добре задокументований та відомий світовій спільноті. Лідерство Президента Зеленського та генерала Залужного надихнуло Україну та весь вільний світ. Війна, яку ведуть українці, є справедливою. Це є добро проти чистого зла. І Україна виграє завдяки кращому керівництву, кращим людям, а тепер і підтримці світу.

ОЧЕВИДНИМ РІШЕННЯМ ДЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ ЦІЄЇ ВІЙНИ НА КОРИСТЬ УКРАЇНИ Є ЗНАЧНО БІЛЬША КІЛЬКІСТЬ ДАЛЬНОБІЙНОЇ АРТИЛЕРІЇ ТА РСЗВ

- Як би ви оцінили свій останній візит на передову?

- Небагато американців взагалі були там, і там не було жодного з тих, хто, наскільки мені відомо, мав би американський військовий досвід і глибокі знання про можливості систем озброєнь, які надходять в Україну та здебільшого фінансуються американськими платниками податків. Ми мали змогу оцінити ситуацію та зрозуміти існуючі потреби, а також вплив цього озброєння на полі бою. Ми також змогли оцінити моральний стан української армії та навички керівництва патріотів, багато з яких приєдналися до армії після вторгнення 24 лютого.

- Зрештою, що, на вашу думку, потрібно зробити зараз, щоб якомога швидше витіснити це російське зло з України?

- Очевидним рішенням для завершення цієї війни на користь України є набагато більша кількість далекобійної артилерії та РСЗВ. Україна довела, що може ефективно знищувати російські війська з їхнім використанням. Бета-тест завершено. Час НАТО відправити в Україну достатню кількість артилерійських установок та боєприпасів до них, щоб вигнати росіян. Кожен, хто сумнівається в такій необхідності, має проїхати 40 годин з Кракова на Донбас і поспілкуватися із солдатами та офіцерами. Саме це я і зробив. Дайте Президенту Зеленському те, що йому потрібно, щоб виграти цю війну.

Євген Матюшенко

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-