Максим Шерман, волонтер
Чехи допомагають українським біженцям від щирого серця
09.03.2022 11:03

З початку путінської війни маленька Чехія підтримує Україну на всіх рівнях. Політично вона відразу та безумовно виступила за найжорсткіші санкції проти агресора; матеріально виділила з бюджету та зібрала в пожертвах мільйони крон; військово надає зброю та набої; гуманітарно - станом на 8 березня республіка, населення якої становить трохи більше 10 млн людей, прийняла понад 100 тисяч біженців.   

«Регіональні центри допомоги Україні» відкриті в усіх краях. В одному з таких, Карловарському, побувала кореспондент Укрінформу.

Розташовано центр на льодовому стадіоні KV Arena. Людей багато, чи не половина - діти. Всі зосереджені, спокійні, жодних сліз або підвищених тонів. Працюють медики та психологи. Облаштовано кілька ігрових майданчиків для діточок, там багато іграшок і стоять комп’ютери. На велетенському спортивному табло, на якому зазвичай показують рахунок матчів, бігає славетний чеський мультяшний кріт (хто пам’ятає).

Постійно поповнюються запаси теплої їжі та напоїв. Кілька волонтерів упевнено розподіляють людей, відповідають на запитання, дають поради. Дівчата та хлопці діють чітко, злагоджено, без метушні; вони доброзичливі та веселі, що допомагає людям почуватися настільки краще, наскільки це можливо за даних обставин.

Підхожу до хлопця, який проводить інструктаж серед колег. Цікавлюсь, чи можу поставити кілька запитань для українських ЗМІ. Спочатку всі дивляться трохи з підозрою, потім проводять швидкий «мовний тест» - упевнено вимовляю «паляниця». Посміхаються і кажуть, що готові спілкуватися, але часу на мене в них не багато.

Максим Шерман, одесит, живе й працює в Карлових Варах 15 років. Коли було вирішено організувати центр разом з товаришем, Владом Роговим, очолили команду волонтерів. Уся  команда працює 24/7.

- Максиме, як приймалося рішення про відкриття Центру? Чия саме ця ініціатива?

- Рішення було ухвалено Міністерством внутрішніх справ ЧР, яке роздало вказівки місцевій владі в регіонах. Влада на місцях уже організувала штаби, до яких входять пожежні, поліцейські, представники інших державних органів.

- Скільки волонтерів працює тут?

- Нас 20. Це різні люди: українці, росіяни, ізраїльтяни, чехи – всі, хто вміє спілкуватися українською або російською.

- Набирали волонтерів як? Через соцмережі?

- Ні. Ми склали списки через МВС. Я і Влад очолюємо команду: він працює здебільшого вдень, я – ввечері та вночі. Розподіляємо роботу волонтерів, навчаємо їх, розповідаємо як працювати з дітьми. Є волонтери, які приходять цілими сім’ями – чоловік з жінкою, допомагають розважати діточок.

Багато людей приходять та пропонують свої послуги, багато тих, хто хоче допомогти.

Ми були готові приймати людей, але не стільки відразу. Карловарський регіон – дуже маленький. Отже ми постійно збільшуємося та адаптуємося.

(І насправді, прямо на моїх очах оформлення необхідних документів переміщується з коридорів  стадіону безпосередньо на спортивну арену).

- На який день прийшовся максимум людей? Чи це тільки початок?

- Ми вважаємо, що це лише вершина айсбергу.

Починаючи з минулої середи ми обслуговували в день близько 350-400 людей.  

Ми не очікували, що проти ночі понеділка почнуть возити біженців автобусами з Праги. Прага вже не може впоратися та розсилає по інших регіонах (Празький регіональний центр допомоги, який за неділю прийняв 3284 біженців, у понеділок оголосив, що не прийматиме нікого протягом наступних 24 годин – працівники самі потребують відпочинку; реєстрацію переспрямували ​​до інших, менш завантажених регіональних центрів допомоги – авт.)

І ми, замість того, щоб обслуговувати орієнтовно 350 людей прийняли за добу 600.

- Не всі ж залишаються у цьому регіоні?

- Ми розподіляємо людей по всьому краю. Житло надається на підставі наявності вільних місць. Помешкання пропонують приватні особи, які готові взяти до себе додому на якийсь час, поки людина адаптується та знайде собі житло. Це можуть бути готелі чи пансіони, господарі яких також приймають українців на добровільних засадах.

Це означає, що люди не можуть там лишатися, скажімо, півроку або рік. Це тимчасове поселення.

Держава надає людям допомогу, повноцінну медичну страховку на рік (як для громадян ЧР), можливість відвідувати курси чеської мови; дітей влаштовують у садочки та школи. Усе це безкоштовно. Реєструють у поліції для іноземців і відразу ставлять на облік Центру зайнятості. Отже все робиться заради того, щоб ті, хто прибув, змогли якнайшвидше адаптуватися.

- Тобто з Центру люди відправляються відразу в свої тимчасові домівки?

- Якщо знайшовся дім, якась інша житлова площа.

Втім, з того, що я сьогодні бачу, житло закінчується.

Але на вулиці нікого не залишать. У нас є, умовно кажучи, наметові містечка. Ну, це не намети в прямому сенсі, це школи, спортивні зали, ставимо там ліжка, там є душі та туалети.

Хочу наголосити на одному: важливо, щоб люди розуміли, що їх запрошують пожити, роблять це від щирого серця. Звісно, ми намагаємося брати до уваги побажання людей при розміщенні, але це не завжди виходить. Подекуди люди повертаються, адже їм «не сподобалося». Але за даних обставин не може бути такого: тут хочу жити, там не хочу. Прошу зрозуміти: чехи дуже гостинні та намагаються допомогти всіма силами та в міру можливостей. Прошу, будь ласка, давайте поводитися відповідним чином та бути вдячними.

- Проходили повідомлення, що влада Чехії планує виплачувати біженцям з України по 5 тис крон (200 євро) на місяць протягом трьох місяців після їхнього прибуття в країну. Якщо людина приїхала зовсім без грошей, їй видадуть кишенькові прямо тут, на місці?

- Центр зайнятості, враховуючі ситуацію кожної конкретної людини, приймає рішення індивідуально та видає допомогу. Але ситуація змінюється кожного дня. Треба це розуміти.

- Чеський уряд прийняв рішення дозволити тим, хто прибув, почати працювати без звичайних бюрократичних перешкод. У віконці Центру зайнятості можна вирішити також питання працевлаштування?

-  Так. Є такі, хто приходить і каже: мені потрібні працівники, тож можна відразу знайти роботу. Треба зауважити, що роботу можна шукати скрізь, не обов’язково в краї, де зареєструвався, а по всій Чехії. Пересуватися з візою, яку дають людям тут, можна по всій республіці.

- Строк функціонування Центру на даний момент не обмежений в часі?

- Саме так.

P.S. Міністр внутрішніх справ ЧР Віт Ракушан за результатами переговорів з гетьманами країв 8 березня заявив, що максимальна кількість українських біженців, яким країна може забезпечити базовий комфорт і знайти для них житло, становить близько 250 тисяч людей.

Ольга Танасійчук, Чехія

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-