Сергій Наєв, генерал-лейтенант, командувач Об`єднаних сил
Мета нашої операції – звільнення Донбасу від російських загарбників
20.03.2018 12:22

Призначення командувача Об'єднаних сил, операцію яких передбачено законом України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", стало знаковою подією для усього українського суспільства. Адже саме зі змінами у характері дій на Донбасі та з новим командуванням ООС українці пов'язують надії на звільнення окупованих територій та на завершення виснажливої й кривавої війни.  Про бачення поточної ситуації та майбутніх кроків з поновлення територіальної цілісності України «Укрінформу» розповів новопризначений командувач Об'єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв.

- Сергію Івановичу, важко навіть збагнути, поздоровляти вас із цим призначенням чи співчувати… Чи не пригнічує вас така відповідальність?

- Я чітко усвідомлюю, що на мої плечі покладено дуже велику відповідальність. Вона полягає в тому, що я зобов'язаний виконати головне завдання, яке поставлено перед командуванням Об'єднаних сил, а саме – звільнення окупованих територій Донбасу, районів Донецької і Луганської областей, від загарбників, які прийшли до нас із Російської Федерації, які захопили і по цей час утримують під окупацією території на Сході нашої держави.

Усвідомлюючи цю відповідальність, як військова людина, чітко розумію і знаю, що і як робити.  

- Якими будуть перші кроки командувача ООС на новій посаді?

- Перші кроки на новій посаді будуть присвячені належному плануванню операції Об'єднаних сил. Після прибуття до місця проведення операції мені буде необхідно детально вивчити обстановку, оцінити її за всіма напрямками – військовим, правоохоронним, за напрямком діяльності військово-цивільних адміністрацій.

Після проведення такої оцінки я маю прийняти такі рішення, які дозволять в ході операції досягти найкращого результату в найкоротший термін та за умови раціонального використання ресурсів, тобто, скорочення можливих витрат.

- Наскільки незалежною і самостійною фігурою є командувач ООС щодо прийняття подібних рішень? На посаду вас призначає Президент, забезпеченням ООС опікується Кабмін, а війська надає Генштаб Збройних Сил та інші силові структури. Тож від кого ви будете отримувати команди, з ким погоджувати подальші кроки?

- Безпосередньо я підпорядковуюсь начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу Збройних Сил України. Ця чітка вертикаль далі йде до Верховного головнокомандувача. Я виконую ті завдання, які будуть мені визначені директивами і відповідними бойовими розпорядженнями.

На їх підставі буде визначено замисел, який затверджує начальник Генерального штабу і Верховний головнокомандувач Збройних Сил – Президент України.

У відповідності до затвердженого замислу і планів досягатиметься мета операції. Що і як має відбутися – я не можу в повному обсязі розповісти широкому загалу. Тому що є таке поняття, як державна таємниця.

- Ми не претендуємо на жодні секрети. Якщо я правильно зрозумів вашу відповідь, ви будете володіти певною свободою рішень і дій у межах затвердженого замислу?

- Так, зрозуміло. Але хотів би ще раз підкреслити, що замисел та відповідні плануючі документи буду розробляти я, як командувач, і підпорядкований мені Об'єднаний оперативний штаб. Буде розроблено саме такий замисел, який дозволить досягти поставленої мети.

- У вас є великий досвід бойової служби в АТО. В чому полягатиме відмінність Операції Об'єднаних сил  від АТО?

- Головні відмінності – в підпорядкованості. Якщо раніше Антитерористична операція проходила під загальним керівництвом Антитерористичного центру СБУ,  зараз Операція Об'єднаних сил проходить під стратегічним керівництвом Генерального штабу Збройних Сил України.

Відповідно, від цього йде й інше питання, пов'язане з управлінням, відповідальністю, з оперативними та тактичними завданнями, які потрібно послідовно виконати, щоб, як я зазначав раніше, досягти оперативної мети операції.

- Зрозуміло, що як керівник ви будете безпосередньо залучені до формування, так би мовити, власної команди. Чи багато буде поряд з вами офіцерів, з якими ви пліч-о-пліч вже воювали в АТО?

- Що стосується безпосередньо Об'єднаного оперативного штабу, то я знаю і його начальника, і щойно призначених його заступників. Люди, які зі мною поїдуть безпосередньо виконувати ці завдання, раніше проходили службу разом зі мною. Вони були моїми заступниками, коли я командував Оперативним командуванням, і були на посадах разом зі мною, коли я керував оперативно-тактичними угрупованнями в районах проведення Антитерористичної операції.

Що стосується оперативно-тактичних угруповань, які будуть створені для відповідного управління на тактичному рівні, то зазначені органи управління складаються з оперативного складу Оперативного командування, яким я не так давно безпосередньо керував.

У зв'язку зі специфікою моєї діяльності я знаю кожного з командирів військових частин, – бригад і полків, – які братимуть участь в операції. Відповідно, вони знають мене. З ними усіма в мене хороший контакт, який допоможе якомога швидше та ефективніше виконувати поставлені завдання.

- Напевно, не всіх підлеглих ви будете знати… Напередодні прийняття Закону багато галасу було навколо того, що армія перебирає контроль над усіма силовими структурами… Чи готові ви на практиці взяти на себе керівництво та координацію діяльності в рамках ООС інших силових підрозділів, зокрема, Національної гвардії, поліції, прикордонників, офіцерів СБУ?

- До цього я готовий, тому що керівники правоохоронних органів й інших військових формувань, які керуватимуть виділеними силами і засобами в операції Об'єднаних сил, вони є добре підготовленими, і будуть надавати мені відповідні пропозиції. Я, як командувач, буду їх оцінювати і приймати рішення. Всі сили і засоби інших військових формувань і правоохоронних органів будуть застосовуватися виключно відповідно до законів України і лише для виконання завдань, до виконання яких вони готуються в мирний час. В ході операції Об'єднаних Сил вони мають продемонструвати найкращий вишкіл.

- Ваші функції, відповідно до Закону, виходитимуть за межі суто військових відносин. Як будуватимуться ваші відносини з цивільно-військовими адміністраціями, якщо, де факто, саме ви будете головним керівником цивільно-військової адміністрації в районах конфлікту?

- Стаття 9 закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» чітко зазначає, що Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України, який підпорядковується мені як командувачу, він здійснює спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних адміністрацій у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки і оборони. Відповідно, я добре знаю обох голів обласних військово-цивільних адміністрацій, тому що у свій час був командувачем Оперативного командування «Схід», і вони перебували в зоні відповідальності цього Оперативного командування.

Все те, що передбачено Законом, буде входити в коло їхніх завдань. Положення Закону є підставою для мене, як командувача, і для підпорядкованого Об'єднаного оперативного штабу, для спрямування і координації діяльності згаданих адміністрацій. Ми всі працюватимемо для досягнення єдиної мети, а саме – повернення української свідомості на території Донецької та Луганської областей України. Це головне – повернути українську свідомість. Ми зробимо для цього все необхідне.

- Конфлікт на Сході не є класичним військовим зіткненням. Окрім того, щоб думати про перемогу над ворогом, вам доведеться піклуватися про те, щоб завоювати розум та серця мешканців Донбасу.  Які методи, засоби та структури будуть для цього залучені?

З терористами я, як військовий керівник, можу розмовляти лише добре відомою мені мовою

- По-перше, це проекти, пов'язані з відновленням інфраструктури, яка мала певні недоліки ще до війни, і на яку, на додаток, нашарувалися наслідки військової діяльності противника проти підконтрольної нам території.

Друге – це організація всіх питань соціального спрямування, починаючи з відновлення та вдосконалення банківської системи, впорядкування виплат зарплат і пенсій, надання медичної допомоги. Не менш важливою є інформаційна діяльність, ефективна протидія ворожим інформаційним впливам, просування і збільшення україномовного контенту. Всі ці питання будуть серед головних пріоритетів. Тобто, матеріальне і духовне відродження цих територій – це і є головні напрямки нашої роботи.

- Наскільки «політичною» буде ваша посада, чи будете ви брати участь у процесах політичного врегулювання? Наприклад, відомо, що лідери самопроголошених «республік» брали участь у Мінському процесі та представляли там певні позиції. Виходячи з вашого нового статусу, чи передбачаються будь-які контакти з протилежною стороною?

В мене немає жодного бажання встановлювати будь-який контакт з ватажками терористичних організацій

- В мене немає таких важелів і повноважень. Але, насамперед, у мене немає жодного бажання встановлювати будь-який контакт з ватажками терористичних організацій. Вони є терористами, а з терористами я, як військовий керівник, можу розмовляти лише добре відомою мені мовою. Мовою військової сили. З цього й будуть виходити будь-які відносини з ними.

Що стосується інших питань, зокрема, Мінського процесу – там є визначені політичні фігури України, вони цим займаються, і дай Бог їм успіху в тому напрямку.

- Війна в Україні триває вже четвертий рік поспіль. Напевно, не буде помилкою стверджувати, що від «окопної» війни без визначеного фіналу втомилися як війська, так і суспільство. Якщо це не є таємницею – які зміни будуть внесені в тактику військ, які залучені до ООС?

- Тактика – це форми і способи дій дрібних підрозділів. Операція Об'єднаних сил – це вже рівень оперативного мистецтва, тобто, більш високого. Законом України чітко прописано, зокрема, у статті 4-й, що цілями державної політики, а військова операція – це продовження державної політики, – є звільнення тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та відновлення на цих територіях конституційного ладу, захист законних прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, забезпечення єдності, незалежності та територіальної цілісності України. Тому операція Об'єднаних сил матиме саме таку мету, забезпечуватиме державну політику, яка визначена Законом.

Про тактику ми зараз не будемо вести мову. Впевнений, що взводи, роти, батальйони і бригади Збройних Сил України, – вони тактично навчені. Ми провели стільки навчань, що цього буде достатньо цим підрозділам і частинам, щоб вести будь-які види бойових дій.

- Ваше призначення викликало чималий інтерес у суспільстві, в тому числі, до вас персонально. В пресі та у соціальних мережах повідомляють про те, що ви отримували гроші від родичів у Криму. Перше питання – чи є у вас родичі в Криму? Друге питання – наскільки, якщо такі родичі є, це робить вас вразливим від дій окупаційної влади, тобто – Російської Федерації?

- Питання є зрозумілим. Я народився в 1970 році у місті Могилів-Подільський Вінницької області в родині військовослужбовця. Мій батько завершив службу на території Криму. Відповідно, з 1995 року він разом із родиною, і мій молодший брат, залишалися в Криму. Ще перед війною, у 2012 році, за часів мирної України, батьки запропонували нам із братом заповісти квартиру. У жовтні 2013 року мій батько помер. Ми з братом прийняли спільне рішення щодо заповіту, за яким із часом він має мені виплатити половину вартості квартири. Жодних угод я з ним не укладав, адже це – родинні справи. Згодом, у 2016 та у 2017 роках він передав мені дві суми, в еквіваленті – по п'ять тисяч американських доларів. Тобто, ці кошти, де факто, не є «дарунком». Як законослухняний громадянин, я вказав ці кошти в електронній декларації. Інколи я дзвоню туди, в Крим, щоб, наприклад, поздоровити зі святами, і ці дзвінки ні для кого не є таємницею. Що стосується дій брата на окупованій території – він доросла людина, і за його вчинки я відповідати не можу. Вважаю, що він, як і мільйони громадян, які залишилися в тимчасово окупованому Криму, є громадянином України. Переконаний, що згодом, завдяки спільним зусиллям нашого народу, Крим повернеться, і він буде українським.

- Чи допускаєте ви можливість шантажу з боку російської влади проти вас і вашої родини?

- Я прийняв присягу на вірність Українському народу, і в мене немає жодних застережень. Я виконаю ті завдання, які поставлені переді мною народом України, Верховним Головнокомандувачем. Проживання членів моєї родини в Криму мене не обтяжує і не зв'язує жодним чином.

Останнє питання. Наскільки, на ваш погляд, Збройні Сили України готові до вирішення завдань, які поставлені перед ООС? Адже мова йде не лише про їх здатність виконувати тактичні завдання у районі конфлікту, а й про спроможність реагувати на ймовірну масштабну агресію з боку Росії, яка не приховує своїх агресивних намірів як проти Донбасу, так і проти України в цілому. 

Завдання по повному звільненню окупованих територій, я, як командувач Об'єднаних сил, виконаю

- З 2014 року Збройні Сили України в найкоротший термін здійснили величезний крок вперед від того стану, який існував на той час. Я, як командувач Об'єднаних Сил, зараз оцінюю стан Збройних Сил України і виділених для проведення операції сил і засобів, як такий, що дозволяє їм виконати поставлені завдання.

Вчора (16 березня – авт.) Президент України – Головнокомандувач Збройних Сил України поставив чітке завдання, щоб Збройні Сили, а також сили і засоби інших збройних формувань і правоохоронних органів, були готові не лише вести оборонні дії, а й до повного звільнення окупованих територій. Як командувач Об'єднаних сил, я це завдання виконаю.

Дмитро Шкурко, для Укрінформу

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-