Андрій Шевченко, Посол України в Канаді
Путін, говорячи про прихильність до нього Канади, видає бажане за дійсне
01.06.2016 09:00 4774

Оттава не була першою, хто визнав суверенну Україну, лише через різницю в часі. Але відтоді Канада наполегливо допомагає нам. Починаючи від друку перших гривень і завершуючи навчанням наших нових поліцейських. Коли почалася російська агресія, заокеанський партнер не зволікаючи простягнув нам руку допомоги. Про сучасний стан міждержавних відносин та перспективи співробітництва Укрінформ поговорив із Послом України в Канаді Андрієм Шевченком.

СТАЛО ВАЖЧЕ ГОВОРИТИ ПРО ВІЙСЬКОВУ ДОПОМОГУ

- Якщо узагальнити всю фінансову та технічну допомогу, яку нам надає Канада, то про який порядок цифр ідеться?

- Канада впевнено входить до трійки країн-лідерів за обсягами фінансової допомоги Україні та підтримує цілий букет різних проектів. На бюджетний рік 2016-2017 рр. Канада планує лише в рамках двосторонньої технічної допомоги виділити 45 млн дол., і це не охоплює інших напрямів, таких як гуманітарна допомога, яка фінансується з окремого бюджету. Наші канадські колеги обирають проекти для фінансування за трьома основними лініями: створення кращого бізнес-клімату, підтримка верховенства права та розвиток демократичних норм й інститутів. До останнього відноситься в тому числі і підтримка запуску суспільного мовлення, розвиток свободи слова, реформа виборчого законодавства і багато іншого.

- Марі-Клод Бібо, міністр міжнародного розвитку та франкофонії Канади заявила про перегляд усіх канадських програм іноземної допомоги. Які наслідки це рішення матиме для України?

- Мінусом буде більша конкуренція країн за гроші технічної допомоги, однак як плюс ми розглядаємо бажання цього уряду ширше використовувати інструменти техдопомоги. Уряд Трюдо має схильність до більшого застосування «м'якої сили», і тут уже нам треба бути достатньо винахідливими, аби показати канадцям, що наша країна здатна не лише взяти гроші, а й показати результат.

- Пройшло півроку перебування Джастіна Трюдо у кріслі прем'єр-міністра Канади. За цей час стало зрозумілим, чим ставлення нової влади до України відрізняється від дій попередників?

- Цей уряд має дуже сильне бажання підтримувати в світі правильні, справедливі речі. Його члени багато говорять про посилення ролі Канади на глобальній арені: миротворчі операції, глобальне потепління - яку б тему ми не взяли, кожна створює для нас можливості, адже дозволяє обговорювати з канадцями співпрацю по різних аспектах. Однак, стало важче говорити про безпеку і військову допомогу. З урядом Гарпера ця розмова була простішою, коротшою і швидшою. Втім, якщо хтось малює апокаліптичну картину, в якій Канада відвертається від нас та здає Україну - це тотальна неправда.

- Нещодавно Путін назвав Трюдо прем'єром, який його повністю влаштовує. Що він мав на увазі?

- Коли Путін та Лавров розповідають, що у Канаді до влади прийшов прихильний до Росії уряд, то видають бажане за дійсне. Цим самим вони навпаки - підштовхують канадців зайняти жорсткішу позицію стосовно РФ в українському конфлікті. У всіх базових питаннях: анексія Криму, присутність російських військ в Україні, агресія, санкції - новий уряд займає таку само позицію, як попередній, бо підтримка України - надпартійна, загальноканадська.

ТУТ ВІДЧУВАЮТЬ ЗАГРОЗУ В ДІЯХ РОСІЇ

- Чи достатнє лобі має Україна в Канаді?

Наш найпотужніший лобіст - українська громада

- Наш найпотужніший лобіст - це, звичайно, українська громада. Для очільників Конгресу українців Канади нескладно пробитися на зустріч до чиновника будь-якого рівня, і вони дуже активно використовують свій вплив на користь Україні. У цьому сенсі мені - як Послу - заздрять багато дипломатів з інших країн. Але ця підтримка зовсім не зводиться лише до української громади. У Канаді фактично відсутній пропутінський сентимент та проросійська колона, яку ми бачимо у багатьох європейських державах. Ця країна заснована на принципах добросусідства, поваги, дотримання закону, уваги до громадянських прав і свобод, пропагування різноманітності. Тож вихована у такому дусі людина інтуїтивно відчуває загрозу в діях Росії. Україні не треба переконувати канадців, що у цій війні правда на нашому боці, адже тут це - очевидно. Складність полягає у іншому -  знайти спосіб, яким Канада може нам найбільше допомогти.

У Канаді всі спроби Москви викривити інформаційне поле досі не принесли жодного результату

- Натомість, наскільки помітна робота російського лобі у Канаді?

- Ми бачимо роботу росіян, які, як і в багатьох інших країнах, витрачають величезні кошти на поширення своїх ідей у медіа. Втім, у Канаді всі спроби Москви викривити інформаційне поле досі не принесли жодного результату і - думаю - приречені на провал у майбутньому.

- Чи відчуває Канада загрозу з боку Росії безпосередньо до себе? Чи передбачає, приміром, можливість появи «зелених чоловічків» у Арктиці?

Підтримуючи Україну в намаганні змусити Росію грати за правилами, Канада працює і на своє спокійне майбутнє

- Не настільки прямо. Навряд хтось чекає, що завтра буде висадка російського десанту на канадському узбережжі, але розуміння того, що в майбутньому сусідство із РФ може бути проблемним, є. Коли Оттава стала на нашу підтримку, це був не лише моральний, а й прагматичний вибір. Канада усвідомлює, що підтримуючи Україну в намаганні змусити Росію грати за правилами, вона працює і на своє спокійне майбутнє. 

НАРАЗІ КАНАДА НЕ ГОТОВА НАДАТИ НАМ ЗБРОЮ

- Все-таки це майбутнє має бути озброєним. Чи передасть Канада зброю Україні?

- Всьому свій час. Нині Канада набагато краще розуміє, що зброя нам дійсно потрібна і яка саме. При чому знає це не лише від нас, а й від власних офіцерів, які тренують українських військових. Інша справа, що Канада наразі не готова надати нам зброю - вона обрала у цьому питанні лінію жорсткого узгодження своїх дій з партнерами по НАТО. Тому треба бути винахідливішими, і, продовжуючи тиск на канадський уряд, залучати на свою підтримку ширший фронт.

- Наразі Україна навіть за наявності коштів не зможе придбати канадську зброю, оскільки, на відміну від, приміром, Росії та Саудівської Аравії, не включена до так званого Automatic Firearms Country Control List, куди входять усі країни, до яких дозволений експорт канадської зброї. Чи варто очікувати внесення нас у цей список?

- Ця історія буде трошки довша, ніж нам би хотілося. Канада пов'язує внесення України до цього списку із підписанням угоди про співпрацю в галузі оборони між нашими країнами. Ми зараз виходимо на заключну стадію роботи над цим документом і в найближчі місяці маємо поставити останню крапку.

- За іншими напрямами військова співпраця просувається?

- Зараз військова допомога йде по кількох лініях. Перша - це тренування наших військових; друга пов'язана із поставками одягу та нелетального обладнання; і третя - супутникові знімки, які ми до недавнього часу отримували для наших військових. На жаль, Канада нещодавно ухвалила рішення припинити надавати такі знімки з міркувань бюджетного характеру, але ми сподіваємося, що зможемо знайти інші інструменти співпраці.

ЗАГРОЗИ ЗНЯТТЯ САНКЦІЙ З РОСІЇ НЕМАЄ

- Чи змінилися підходи посольства до роботи із канадською владою після федеральних виборів у країні?

- Якщо говорити про новий уряд і його нову політику, то виклики для нас не в слові «політика», а в слові «нова». Тобто найбільша складність у роботі з новим урядом, це саме те, що він є новим. Тому зараз треба знайти правильні слова, аби пояснити новому уряду, а також новим депутатам парламенту, новій політичній верхівці Канади, що відбувається в Україні і як найкраще нам допомогти. Однак, робота з новим урядом все ж відрізняється від роботи із попереднім. Уряд Трюдо з меншим ентузіазмом говорить про питання безпеки, віддаючи перевагу впливу через «м'яку силу». Тож необхідно знаходити нові аргументи.

- Канада зараз всіляко промотує свою політику так званого залучення Росії. Які наслідки це матиме для України?

- Нам може бути неприємно чути про намір уряду Трюдо розпочати прямий діалог із Росією, однак ми усвідомлюємо бажання Канади виходити на перші ролі у міжнародній політиці, а в розумінні багатьох місцевих політиків це означає готовність напряму говорити із Москвою. Втім, для нас важливий не сам факт розмови, а її зміст. Тому ми намагаємося пояснювати нашим канадським друзям, що повернення до статусу-кво десятирічної давності неможливе. Багатьом хочеться махнути чарівною паличкою й повернутися до тих стосунків з РФ, як десятиріччя тому назад, але з того часу трапилося надто багато, тепер це - принципово інша Росія. Тож, якщо цей новий діалог і почнеться, нам би дуже хотілося, аби Канада зайшла у нього із принципово новими аргументами. Якщо цій розмові вдасться підштовхнути Росію до гри за правилами - було б чудесно, але я скептично ставлюся до такої перспективи.

- У Європі зараз усе гучніше лунають заклики про пом'якшення санкцій проти Росії. Яка робота ведеться українськими дипломатами, аби в Канаді цього не трапилося?

- Наразі я не бачу загрози скасування санкцій, адже у Канаді є чітке розуміння, що санкції працюють, допомагаючи направити Росію на нормальний шлях. Навіть навпаки, ми сподіваємося, що Канада й надалі буде карати тих, хто робить свій внесок у війну та порушує права людини.

- Останні березневі канадські санкції проти РФ були досить неочікуваними. Чи будуть ще подібні сюрпризи?

- Думаю, що попереду у нас продуктивний рік, і Канада ще здивує приємними рішеннями.

- Все ж, чим була зумовлена та остання хвиля санкцій?

- Це був дуже символічний крок, адже надто багато запитань виникало до нової влади щодо політики залучення Росії. Розширенням санкційних списків уряд Трюдо сказав: зміна влади не означає відмови від базових принципів. Це саме той випадок, коли дії важливіші за слова.

- Чи варто очікувати від Канади ухвалення «списку Савченко»?

- Ми передали «список Савченко» нашим канадськими колегам і очікуємо на їх реакцію. Поки що важко сказати, в який спосіб, але для Канади такі зухвалі порушення прав людини, як були у справі Савченко, Кольченка, Сенцова - очевидний привід для реакції. Втім, треба визнати, що Канада і так неодноразово засвідчувала свою позицію по Савченко в численних заявах, тому в нас немає жодних причин сумніватися у твердій підтримці Оттави.

ЗВТ ВИГІДНА ПЕРЕДОВСІМ МАЛОМУ БІЗНЕСУ

- Що варто очікувати від українсько-канадського бізнес-форуму?

Нинішні обсяги торгівлі між нашими країнами непристойно низькі

- Угода про зону вільної торгівлі - це історичний документ, який дозволить українському та канадському бізнесу наново подивитися один на одного. Після підписання цього документу обидві сторони поступово зніматимуть митні тарифи, аби через 10 років анулювати 98% з них. Нинішні обсяги торгівлі між нашими країнами непристойно низькі. На це є низка причин, частина з яких - суто українські. Так, у 90-х роках чимало канадських підприємців спробували організувати бізнес в Україні, але з часом покинули країну, отримавши негативний досвід, коли їх фірми «рейдерили», знищували хабарами або бюрократичними перепонами. Тому в цьому сенсі нам доводиться працювати навіть не з нуля, а з мінусу, пояснюючи підприємцю, який вже обпікся на Україні, що часи змінилися. Саме цьому значною мірою і має послужити бізнес-форум, який пройде у Торонто 20-21 червня. Ми очікуємо на сотні бізнесменів, які зможуть зав'язати хороші контакти. Також ми розраховуємо на потужний чиновницький десант з України, аби зацікавлений канадський підприємець міг безпосередньо поставити запитання українській владі.

- Сама угода була парафована майже рік тому. Чи з того часу збільшився інтерес до неї?

- Так, усі бюрократичні процедури щодо остаточного ухвалення документу мають бути завершені до кінця 2016 року, тож український бізнес почав жваво цікавитися, як виходити на канадський ринок. Збільшився інтерес і з боку канадських компаній.

- Чи зможуть українські товари та послуги скласти конкуренцію канадським?

- Безумовно, адже вже є сегменти, де Україна успішно працює. Скажімо, уже сьогодні десятки, якщо не сотні канадських компаній замовляють в Україні програмне забезпечення. Є і цікаві, несподівані парадокси: наприклад, Україна імпортує канадську телятину та свинину, водночас сама експортує сюди індичку. Переконаний, що після запуску зони вільної торгівлі на нас чекатиме багато таких сюрпризів - ми побачимо нові, абсолютно неочікувані ринки для наших підприємців. Моя ціль - щоб цією угодою максимально скористався малий і середній бізнес, який раніше не міг наважитися вийти на канадський ринок.

- Незважаючи на багатство Канади енергетичними ресурсами, наша співпраця у цій сфері дуже низька. Як Канада може сприяти Україні у питанні енергетичної безпеки?

- Ми дуже далеко одне він одного, тож протягти звідси трубу і завтра ж покращити енергетичний баланс України не вдасться. Тим паче інфраструктури для організації поставок скрапленого газу наразі немає. Та  Канада може нам бути корисною своїм досвідом, технологіями, спеціалістами та капіталом. Це стосується як традиційних нафти і газу, так і нових джерел енергії.

ДУЖЕ БРАКУЄ ПІДРУЧНИКІВ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

- Яким чином за океаном просувається українська культура?

Одразу три ювілеї: 25 років Україні, 125 років першого українського поселення у Канаді і 75-ліття Конгресу українців Канади

- У питанні культури в Канаді ми знаходимося у привілейованому становищі, адже тут вирує дуже активне українське життя, яке бурлить незалежно від дій посольства. Канада має величезну українську культурну спадщину, яка дуже оберігається українською громадою і підтримується владою. Зокрема, цього року одразу дві провінції - Саскачеван та Манітоба - оголосили 2016-й українським роком. Цей рік дійсно особливий, адже на нього припадає одразу три ювілеї: 25 років Україні, 125 років першого українського поселення у Канаді і 75-ліття Конгресу українців Канади. Українській культурі у Канаді не треба підставляти милиці і штучно підтримувати - тут все бурлить. Є конкретні моменти, де треба допомогти, скажімо, у провінції Альберта прекрасно працюють двомовні українсько-англійські школи, але дуже бракує підручників для вивчення української як другої мови. Тому зараз ми виходимо на український Кабмін із проханням зайнятися цим питанням.

- Як оцінюєте рівень інформаційної підтримки України на тлі пропаганди російських медіа в Канаді?

- Вважаю, що наші інтереси представлені нормально і не поділяю панічних настроїв, нібито ми програємо інформаційну війну. Все відбувається з точністю до навпаки: якби ми програвали інформаційну війну, то не мали б у світі нинішньої підтримки. За великим рахунком, ще ніколи в сучасній історії Україна не мала настільки потужного впливу на світ, як зараз. На жаль, ми платимо за це дуже високу ціну - втраченими життями, руйнуванням економіки, усіма страхіттями, які принесла війна.

- Частина російської діаспори налаштована проукраїнськи. Якась робота із нею ведеться?

- Безперечно. Не так давно ми проводили спільний захід про російську агресію в Україні із впливовою групою «Канадці за демократію в Росії». Прийшов час, коли Україна і українська діаспора повинні обійняти й інші громади: польську, російську, єврейську. Зважаючи на сучасну ситуацію у світі, підтримка цих громад нам життєво необхідна. Це є новим пріоритетом для посольства і частиною роботи нашої громади.

Максим Наливайко, Оттава.

Фото: Максим Наливайко, Укрінформ.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-