Соборна Україна: вийшла третя серія історичного проєкту «10 Днів Незалежності»

Відео

Сьогодні вийшла третя серія історичного проєкту «10 Днів Незалежності» - «День Соборності: як об’єдналися дві частини України».

Про це Укрінформу повідомили у Центрі досліджень визвольного руху.

Фільм розповідає про ще один з десяти ключових днів для нашої незалежності — День Соборності, коли східні і західні українці із власної волі вирішили бути разом. «Український народ по обидва боки Збруча має бути навіки однині злитий в одне ціле й разом боротися за свою долю», - так згодом написав про цю подію письменник і політик Володимир Винниченко.

Як нагадали у Центрі, 22 січня 1919 року українці відзначали першу річницю незалежності і готували ще одну урочистість — проголошення об‘єднання УНР та ЗУНР.

Читайте також: Інститут нацпам’яті презентував новий ролик із циклу «Війна і міф»

“Організовував дійство корифей українського театру, актор Микола Садовський. І як справжній шоумен з’явився на свято так, що одразу ж привернув увагу всіх. До Софійського майдану по вулиці Фундуклеївській (тепер це Богдана Хмельницького) він піднімався верхи. “Старогетьманський стрій, яскраво гаптований золотом, на голові пишна мазепинка з гордими страусовими перами, крива шабля при боці. Ну, гетьман тобі та й годі”, - захоплено писали про нього газети.

Про те, як готувалося не лише свято, але й політичне об‘єднання двох українських держав в єдину - у новій серії проєкту «Десять Днів Незалежності» написав автор і ведучий проєкту Володимир В’ятрович у Фейсбуці.

Читайте також: У Канаді видали переклад книги В'ятровича про польсько-українську війну

Оголошена в 1919 році соборність стала одним із наріжних каменів українського визвольного руху у минулому столітті та відновлення незалежності у 1991-му, наголосив він.

Як повідомлялося, перша серія проєкту називається «Четвертий Універсал — перша українська незалежність». Друга - «Листопадовий зрив: як одна ніч змінила історію».

Проєкт «10 Днів Незалежності України» реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.