Локницька ОТГ на Рівненщині представила менеджмент своєї успішності

Децентралізація

Локницька об'єднана територіальна громада Зарічненського району, яка відразу після створення виглядала найбіднішою на Рівненщині, поділилася досвідом подолання відставання.

Про пошук ресурсів і їх раціональний розподіл йшлося під час семінару, організованого Рівненським Центром розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

У заході взяли участь представники громад Березнівського і Зарічненського районів, органів виконавчої влади.

«Після об’єднання в єдину громаду жителів 14 сіл ми за фінансовими показниками виглядали найбіднішими в області», – сказав голова Локницької ОТГ Петро Харковець.

За його словами, громада вийшла зі скрутного становища, коли скористалася перевагами, яких немає у повноваженнях сільських рад: поставили на службу громаді, наприклад, таку статтю доходів, як податок із фізичних осіб. 

Зокрема, зазначив він, оскільки левова частка цього податку залишається у громаді, минулого року було отримано понад 2 млн грн (планували 1 млн 800 тис) грн. Цьогорічна динаміка зростання розміру такого доходу теж уже перевищує очікування.

Серед інших складових – орендна плата, єдиний податок, акцизний збір, податок на майно. Від цього торік казна ОТГ поповнилася на 4 млн грн.

«Суттєвою є і базова дотація, яку, звісно, держава сільським радам не направляє, а лише для ОТГ, – вона надійшла у розмірі понад 4 млн грн. Завдяки цьому реконструювали, зокрема, дах у Кутинській і систему опалення у Локницькій школах, заасфальтували триста метрів дороги та проклали 250 метрів білощебеневого покриття у селі Радове, відремонтували фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП) у селах Нобель, Задовже та Радове», – підкреслив керівник ОТГ.

Стосовно бази сільської медицини, то, за його словами, не закрили жодного ФАПу – нині на 5100 жителів ОТГ їх є сім, а також три амбулаторії. Звичайно, всі вони будуть оновлені за рахунок коштів субвенції і власних зароблених. Нині їх оснастили ноутбуками і комп’ютерами.

Харковець звернув увагу на те, що ефективне використання грошових ресурсів запроваджене і в освітніх закладах, де їх директори самостійно розпоряджаються коштами виділеного громадою бюджету, спрямовуючи витрати на найнеобхідніше. Вони, наприклад, раціонально провели кампанію енергоефективності у школах.

Відтак в ОТГ заощадили 500 тис. грн, а тому, відповідно, збалансували бюджет і фінансово підтримали подальші проекти енергозбереження у школах, сказав керівник громади. 

Також, додав він, статус і можливості ОТГ дали змогу спрямовувати ресурси й на інші найнагальніші потреби. Зокрема, закуплено спецтехніку для комунального підприємства, оргтехніку для шкіл, обладнання для клубів – в одному з них облаштували сучасний більярдний зал. 

Голова ОТГ впевнений, що джерелом прибутків, а отже, й підгрунтям розвитку інфраструктури сіл стане зелений туризм. 

Читайте також: Транскордонні проекти: успішний досвід буковинських громад

«У нас є Нобельське озеро, біля якого можна буде розташувати базу відпочинку. Проте на заваді – відсутність асфальтованої дороги. По існуючій бруківці мало хто хоче їхати, щоб відвідати цю перлину Західного Полісся. А вона за властивостями води зрівнюється зі знаменитими Шацькими озерами на Волині. Однак, на мою думку, це вже має стати клопотом й інших громад. Тут є простір для ініціативи», – зауважив він. 

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Анна Легка