Росія готова підписати договір про транзит газу — Оржель

Оновлено

Російська Федерація готова підписати договір про транзит газу у разі виконання Україною норм європейського законодавства.

Про це на пресконференції повідомив міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Як ми та обіцяли нашим європейським партнерам, ми приїхали уже з рішеннями, що були ухвалені в середу на Кабміні. Ми розблокували процес анбандлінгу і дійсно готові створити незалежного оператора ГТС. Ми проговорили з нашими європейськими партнерами дорожню карту, як ми будемо працювати кожен день і як буде відпрацьоване питання сертифікації оператора ГТС. Це дуже важливо, щоб 1 січня ми могли підписати два договори згідно з європейським законодавством: договір про інтерконнектор та договір постачання газу", - зазначив Оржель.

За його словами, РФ уже не наполягає на продовженні попереднього договору з транспортування і висловлює готовність працювати за європейськими правилами.

"Ми будемо діяти максимально ефективно, щоб забезпечити виконання завдання з підготовки до підписання договорів згідно з європейським законодавством. У відповідь російська сторона підтвердила: якщо на 1 січня українська сторона готова, то вона готова підписати договори, як того вимагають європейські правила", - сказав Оржель.

Він розповів, що на переговорах обговорювалися питання обсягів транспортування, тарифів, можливої прямої поставки газу в Україну з РФ.

"Російська сторона порушувала питання щодо прямої поставки. Ми дійшли згоди, що подальша розмова у рамках консультацій повинна ґрунтуватися на ринкових засадах. Ціна дійсно повинна бути ринковою... Також говорили, що ми готові надати певну тарифну сітку, що залежатиме від обсягів прокачування", - додав Оржель.

Водночас він не виключив, що договір про транспортування може бути не підписаний — попри конструктив, що з'явився у переговорах з РФ.

"Я не можу на сьогодні виключити можливість непідписання", - наголосив міністр.

Читайте також: Активне використання української ГТС дасть змогу знизити тариф на транзит — Оржель

Як повідомляв Укрінформ, контракт на транзит російського газу через територію України закінчується 31 грудня 2019 року.

Єврокомісія підготувала свою позицію щодо порядку та умов здійснення транзиту російського газу територією України після 2019 року. Згідно з пропозицією Єврокомісії, новий контракт на транзит газу має бути довготривалим – на 10 або більше років – і передбачати такі обсяги, які могли б зацікавити європейського інвестора з високою репутацією.

У Нафтогазі заявляли, що на майбутніх переговорах запропонують Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щорічно протягом 10 років. За їхніми даними, пропозиція погоджена з європейськими партнерами, вона ґрунтується на європейському підході до формування транзитного тарифу.

19 вересня 2019 року в Брюсселі відбувся черговий раунд переговорів під головуванням віцепрезидента Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Мароша Шефчовича за участю делегацій Єврокомісії, України та Росії. До складу української делегації входять міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель та голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.